• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Holandia przekaże Ukrainie szybkie jednostki pływające

04.03.2024 10:51 Źródło: Ministerstwo Obrony Holandii
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Holandia przekaże Ukrainie szybkie jednostki pływające

Partnerzy portalu

Fot. Ministerstwo Obrony Holandii

Władze holenderskie przekazały 1 marca, że dostarczą Ukrainie szybkie i zwrotne łodzie przeznaczone do szerokiego spectrum zadań. Ponadto zapewni 250 mln euro na rzecz czeskiej inicjatywy mającej na celu zamówienie w krótkim terminie dużej liczby pocisków artyleryjskich dla broniącego się kraju.

Dostawa dotyczy łącznie 14 szybkich łodzi typu RHIB oraz ośmiu łodzi patrolowych i szturmowej CB90 produkcji szwedzkiej. Niektóre z tych jednostek pływających będą dostarczane z własnych zapasów Departamentu Obrony, podczas gdy inne będą pochodzić z dokonanych zakupów.

Od początku grudnia 2023 roku Holandia dostarcza różnego rodzaju amunicję, systemy radarowe oraz broń indywidualną, taką jak karabiny i karabiny maszynowe. Na Ukrainę wysłano także szpitale polowe, namioty i akcesoria, generatory oraz liczne artykuły medyczne. Ponadto w ubiegły poniedziałek wieczorem ogłoszono, że Holandia dostarczy dodatkową amunicję o wartości ponad 100 mln euro. Oprócz stałego długoterminowego wsparcia Holandii, głównym priorytetem dla Ukrainy jest większa ilość amunicji.

Władze holenderskie zawarły wcześniej z rządem w Kijowie 10-letnią umowę w sprawie partnerstwa na rzecz bezpieczeństwa. Porozumienie, które podpisali ówczesny premier Holandii Mark Rutte i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński dotyczy współpracy wojskowej w perspektywie średnio- jak i długoterminowej, w celu stworzenia nowoczesnego systemu ochrony państwa. Współpraca ma trwać jeszcze długo po zakończeniu konfliktu, celem stworzenia nowoczesnego systemu bezpieczeństwa, chroniącego Ukrainę przed potencjalnymi zagrożeniami w przyszłości.

Oprócz Holandii blisko 31 krajów i UE zawarły oficjalne porozumienia z Ukrainą. Mają one pokazywać, że wszystkie są gotowe wspierać kraj, który od 24 lutego 2022 roku zmaga się z rosyjską inwazją. Przypomnijmy, że w ubiegłym miesiącu także Szwecja zadeklarowała przesłanie jednostek morskich, wśród 10 łodzi CB90 oraz 20 mniejszych łodzi. To wszystko zostało przeprowadzone w ramach największego do tej pory, 15-tego pakietu pomocy, o wartości 7,1 mld koron (682 mln dolarów). Obok jednostek nawodnych ukraińska armia ma otrzymać także miny morskie i torpedy.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.