• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Ataki Ukrainy osłabiają wsparcie dla Floty Czarnomorskiej

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Ataki Ukrainy osłabiają wsparcie dla Floty Czarnomorskiej

Partnerzy portalu

Atak na okręt Iwanowiec, fot. Siły Zbrojne Ukrainy

Zatopienie przez siły ukraińskie rosyjskiego kolejnego okrętu desantowego klasy Ropucha ogranicza wsparcie logistyczne dla Floty Czarnomorskiej, a także utrudnia wsparcie logistyczne dla okupowanego Krymu - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej przypomniano, że w środę ukraińskie siły przeprowadziły skuteczny atak przy użyciu dronów nawodnych na rosyjski okręt desantowy klasy Ropucha, Cezar Kunikow. Operacja niemal na pewno zakończyła się zatopieniem jednostki i oznacza, że w wyniku ukraińskich ataków zniszczone zostały już trzy z 10 okrętów tej klasy.

Jak wyjaśniono, na okrętach tej klasy w dużej mierze opiera się wsparcie logistyczne dla rosyjskiej Floty Czarnomorskiej i wojny na Ukrainie, a utrata jednej z tych jednostek niemal na pewno jeszcze bardziej zawęzi ograniczone rosyjskie zasoby na Morzu Czarnym i pozostawi wsparcie logistyczne dla Floty Czarnomorskiej podatnym na dalsze ataki. Ponadto jeszcze bardziej zmniejszy to dostępność wsparcia logistycznego pomiędzy głównym terytorium Rosji a Półwyspem Krymskim w czasie, gdy most Kerczeński jest zamknięty.

"Jest wysoce prawdopodobne, że ukraińska zmyślność powstrzymuje Rosję przed swobodnym operowaniem w zachodniej części Morza Czarnego i umożliwia Ukrainie przejęcie od Rosji impetu na morzu" - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.

bjn/ adj/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.