• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Współpraca okrętów 8. FOW z siłami 16. DZ w ramach ćwiczenia Zalew-23

30.03.2023 21:00 Źródło: Służby Prasowe 8. FOW
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Współpraca okrętów 8. FOW z siłami 16. DZ w ramach ćwiczenia Zalew-23

Partnerzy portalu

16. Dywizja Zmechanizowana

W tym tygodniu 16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana z Olsztyna realizuje ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. Zalew-23. Głównym celem jest demonstracja zdolności największego związku taktycznego północno-wschodniej Polski do odpowiedzi na zagrożenia militarne i niemilitarne od strony morza. Innowacją jest wykorzystanie nowej drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną.

W ramach ćwiczenia zostały zaplanowane wspólne epizody Marynarki Wojennej i Wojsk Lądowych, w tym transport wojsk i techniki drogą morską, współpracując z 8. Flotyllą Obrony Wybrzeża. Na pokład okrętu transportowo-minowego ORP Toruń z 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych załadowano kilkanaście różnego typu pojazdów wojskowych oraz zaokrętowano kilkudziesięciu żołnierzy. Okręt po odcumowaniu od nabrzeża portu w Gdyni obrał kurs na Zatokę Gdańską.

Głównym celem tego typu treningów jest praktyczne sprawdzenie możliwości oraz wariantów załadunku techniki wojskowej na okręt. W ich trakcie zarówno żołnierze jak i marynarze doskonalą metodykę wprowadzania pojazdów na pokład oraz procedury związane z bezpieczeństwem operacji transportowych. O ile dla marynarzy jest to rutynowe zadanie, o tyle dla żołnierzy Wojsk Lądowych jest to często nowe doświadczenie. Po zaparkowaniu pojazdów załoga okrętu miała za zadanie zabezpieczyć sprzęt odpowiednio do morskiej podróży, a podczas krótkiego rejsu zaokrętowani żołnierze musieli zapoznać się z okrętem, poznać zasady bezpieczeństwa obowiązujące na pokładzie oraz przejść podstawowe szkolenie z zakresu ratownictwa morskiego.

Transport żołnierzy i sprzętu 16. DZ na okrętach 8. FOW oraz łączenie i wykorzystywanie wspólnych zdolności bojowych to doskonały przykład interoperacyjności Sił Zbrojnych RP. Jest to również doskonała okazja do współpracy pomiędzy siłami związków taktycznych z zachodniej i wschodniej części kraju przed ewentualną realizacją przyszłych zadań.

2. Dywizjon Okrętów Transportowo-Minowych regularnie bierze udział w ćwiczeniach wespół z siłami lądowymi, utrwalając zdolności związane z załadunkiem techniki wojskowej oraz desantu zarówno na teren przygotowany (port, obszar zurbanizowany) jak i nieprzygotowany (np. plaża). To ważny aspekt działalności okrętów transportowo-minowych, wskazujący na znaczenie sił morskich w ramach działań sił połączonych.

ORP Toruń jest jednym z pięciu okrętów projektu 767 wchodzącym w skład 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo - Minowych, zbudowanym w Stoczni Północnej w Gdańsku. Przeznaczony jest do załadunku, transportu morskiego a także wyładowania pływającej i niepływającej techniki wojskowej oraz żołnierzy desantu morskiego. Załadunek i rozładunek sprzętu i ludzi może odbywać się nie tylko w porcie, ale także na nieprzygotowanym brzegu, bez konieczności budowy systemu logistycznego i nabrzeży portowych. Okręty projektu 767 mają możliwość wykonywania przejść w zagrodach minowych do punktu przeładunku na nieuzbrojonym brzegu, za pomocą ładunków wydłużonych. Pojedynczy okręt transportowo-minowy może zabrać na pokład sprzęt kołowy i gąsienicowy o łącznym tonażu ponad 400 ton. Może także transportować miny morskie oraz stawiać je w obronnych zagrodach minowych.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.