• <
gryfia_70lat

Mina morska zneutralizowana

16.06.2015 10:23 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Mina morska zneutralizowana - GospodarkaMorska.pl

W piątek, 12 czerwca, zakończyła się operacja neutralizacji miny morskiej typu MARK VI z okresu II wojny światowej.

Mina ta została wykryta na początku czerwca w Kanale Piastowskim przez firmę wykonującą pracę na zlecenie Urzędu Morskiego. W akcji udział wzięło blisko 80 marynarzy z 12. i 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
 
Bezpośrednio po przyjęciu zgłoszenia o znalezieniu niezidentyfikowanego przedmiotu nurkowie-minerzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w miejscu wykrycia znaleziska przeprowadzili podwodny rekonesans. W jego wyniku określono, że zalegającym na dnie Kanału Piastowskiego obiektem jest angielska mina morska typu Mark VI z okresu II wojny światowej. Ze względów bezpieczeństwa, podjęto decyzję o neutralizacji odnalezionego obiektu z dala od portu, poprzez detonację pod powierzchnią wody na poligonie morskim. Operacja usuwania niewybuchu podzielona została na dwa etapy. W pierwszym, zrealizowanym bezpośrednio po zgłoszeniu (w środę, 3 czerwca) mina została podniesiona z dna za pomocą pontonu wydobywczego i przeholowana przez nurków bezpośrednio do okrętu – niszczyciela min ORP „Flaming”. Za pomocą żurawia okrętowego minę umieszczono w skrzyni ładunkowej na okręcie. Okręt udał się następnie w rejon poligonu Marynarki Wojennej na Zatoce Pomorskiej, gdzie obiekt opuszczono ponownie na dno. Ze względu na trudne warunki meteorologiczne detonacja nie była możliwa – czekano na poprawę pogody. W piątek 12 czerwca, na pokładzie holownika H-6 marynarze z Grupy Nurków – Minerów 12. Dywizjonu Trałowców wyszli kolejny raz w morze. Po dotarciu w rejon poligonu podjęto decyzję o wznowieniu akcji – przystąpiono do jej drugiego etapu. Nurkowie – minerzy zeszli pod wodę, do miny przyczepiono ładunki wybuchowe, które zostały wzbudzone drogą radiową. Po detonacji, rejon zniszczenia został sprawdzony, co potwierdziło neutralizację obiektu.

Operacje usuwania pozostałości po II wojnie światowej wymagają zaangażowania znacznych sił i środków z różnych instytucji. Oprócz sił 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, która bezpośrednio przeprowadziła akcję, w działaniach wzięli udział przedstawiciele Urzędu Morskiego, świnoujskiego Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Policji, Straży Miejskiej i Straży Pożarnej.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.