• <

Gdynia: Marynarka Wojenna rozpoczęła neutralizację miny

ew

16.06.2020 07:25 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Gdynia: Marynarka Wojenna rozpoczęła neutralizację miny

Partnerzy portalu

Gdynia: Marynarka Wojenna rozpoczęła neutralizację miny - GospodarkaMorska.pl

W Gdyni rozpoczęła się operację unieszkodliwienia miny morskiej z czasów II wojny światowej, która zalega przy południowym wejściu do portu. Działania prowadzi Grupa Nurków Minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. W Trójmieście i w Rewie obowiązuje ograniczenie w żegludze i bezwzględny zakaz kąpieli.

Rzecznik prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski powiedział PAP we wtorek rano, że operacja planowo zaczęła się o godz. 8. W pierwszym etapie operacji nurkowie podczepili pod ładunek liny łączące z pontonami.

"Mina zostanie odholowana około 3 mil morskich w głąb Zatoki Gdańskiej i tam zneutralizowana" - powiedział PAP kmdr ppor. Lewandowski.

Operacja unieszkodliwiania miny potrwa około siedmiu godzin.

Na czas prowadzenia działań związanych z jej neutralizacją, Marynarka Wojenna wyznaczyła strefę bezpieczeństwa o promieniu 10 km 750 m. Obejmuje ona linię brzegową od Rewy aż po Westerplatte w Gdańsku.

W Gdyni, ze względu na bezpieczeństwo, obowiązuje szereg obostrzeń. Wprowadzono m.in. zakaz wchodzenia do morza na całej długości linii brzegowej miasta.

Wyznaczono strefę "rażenia odłamkami w wypadku niekontrolowanego wybuchu miny". Obejmuje ona m.in. plażę w Śródmieściu, okolice Basenu Żeglarskiego i fragment terenu przyległego do Al. Jana Pawła II w rejonie Uniwersytetu Morskiego i Akwarium Gdyńskiego.

W strefie rażenia obowiązuje zakaz przemieszczania się po otwartej przestrzenia, a także zakaz opuszczania budynków oraz podchodzenia do okien.

Bezwzględny zakaz kąpieli obowiązuje również w Sopocie, Gdańsku i w Rewie. W Gdańsku zamknięte są plaże od wejścia 34 do wejścia 78, molo w Brzeźnie, wejście i falochron zachodni, a także bulwar i plaża na Westerplatte. Ponadto, nie można pływać jachtem od Rewy po Westerplatte, a także przebywać na pokładach jednostek zacumowanych w gdyńskiej marinie.

Teren przy trójmiejskich plażach jest patrolowany przez policję, straż miejską, Wojska Obrony Terytorialnej oraz WOPR.

Urzędnicy apelują do mieszkańców o zastosowanie się do obostrzeń oraz stosowania się do poleceń służb, biorących udział w zabezpieczeniu przebiegu operacji.

Niewybuch odnaleźli w marcu pracownicy Urzędu Morskiego w Gdyni w trakcie wykonywania kontrolnych pomiarów hydrograficznych akwenu podejściowego do Basenu Żeglarskiego w Porcie Gdynia. Jest to niemiecka mina morska z okresu II wojny światowej.

Mina ma ok. 180 cm długości i 66 cm szerokości, waży 987 kg. Według specjalistów z Marynarki Wojennej, posiada materiał wybuchowy o sile około 1000 TNT (ekwiwalent trotylowy).

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.