• <
smartre_2023

Neutralizacja miny morskiej w gdyńskim porcie zakończona [ZDJĘCIA]

rk

06.12.2022 15:38 Źródło: Sekcja Prasowa 8. FOW
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Neutralizacja miny morskiej w gdyńskim porcie zakończona [ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

Neutralizacja miny morskiej w gdyńskim porcie zakończona [ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
Sekcja Prasowa 8. FOW

Specjaliści z Grupy Nurków Minerów 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Wybrzeża dokonali neutralizacji miny morskiej typu GC z czasów II wojny światowej.

Nurkowie-minerzy działali przy wsparciu niszczyciela min ORP Kormoran, który jest obecnie jedną z najnowocześniejszych jednostek w arsenale polskiej Marynarki Wojennej, przeznaczoną do zwalczania zagrożenia minowego oraz innych niebezpiecznych obiektów w toni morskiej. Okręt jest wyposażony w sprzęt i przestrzeń dla podwodnych specjalistów, jeśli operacja wymaga ich udziału.

Usunięcie miny było istotne dla utrzymania bezpieczeństwa żeglugi w tym rejonie. Ponadto niewybuch został zlokalizowany podczas zleconych przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. prac przygotowawczych do pogłębiania akwenów wewnętrznych Portu Gdynia (Zadanie I, Etap III). Akcja była istotna aby nie doszło do przedłużenia przedsięwzięcia i zagrożenia dla życia robotników.

Cała akcja rozpoczęła się o godz. 8.00 i zakończyła się po południu. Ważąca 1000 kg mina morska znajdowała się na dnie Bałtyku w rejonie Portu Gdynia. Po jej wyciągnięciu przetransportowano ją 5 km wgłąb Zatoki Gdańskiej, na wysokość Gdyni Redłowo, po czym bezpiecznie zdetonowano. Dzięki temu nie będzie już stanowić zagrożenia dla żeglugi oraz prac pogłębiających w gdyńskim porcie. Neutralizację niewybuchu poprzedzono płoszeniem zwierząt, zgodnie z warunkami określonymi w decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku, aby jak najmniej zaszkodzić środowisku.

Specjaliści marynarki wojennej regularnie przypominają, że w razie znalezienia potencjalnego przedmiotu niebezpiecznego należy powiadomić natychmiast Policję, Straż Pożarną lub Straż Miejską i w miarę możliwości zabezpieczyć znalezisko do czasu przejęcia go przez odpowiednie służby. Znalezionego obiektu nie wolno dotykać, przenosić, czy też próbować rozbrajać na własną rękę.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.