• <

Wynik wyszukiwania - "nurkowie" - Wiadomości

Bandera wygodna dla polskich armatorów i rządu. Jak przywrócić ją flocie handlowej?

Co roku Polska traci około 8 mld zł z powodu tego, że polska flota handlowa pływa pod obcymi banderami – to najkrótsza konkluzja konferencji „Morska flota handlowa pod narodową banderą. Polską racją stanu!”, która odbyła się Wydziale Nawigacyjnym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni 24 kwietnia 2024 roku.
28.04.2024

Polscy marynarze uczestniczyli w ćwiczeniu przeciwminowym na Morzu Śródziemnym pk. "Olives Noires 2024"

W dniach od 8 do 19 kwietnia 2024 roku Marynarka Wojenna Francji organizowała cykliczne ćwiczenie pk. "Olives Noires." W przedsięwzięciu uczestniczył szereg państw, w tym Polska. Z racji na zagrożenie, jakie wciąż stanowią miny morskie dla bezpieczeństwa morskiego, takie wydarzenia mają kluczowe znaczenie dla szkolenia sił przeciwminowych.
25.04.2024

Korpus inżynieryjny armii USA podaje wstępną datę otwarcia kanału żeglugowego w Baltimore po katastrofie

Z udziałem inżynierów US Army trwają prace nawodne i podwodne związane z oceną stanu uszkodzeń mostu Francis Scott Key i prac związanych z udrożnieniem kanału żeglugowego połączonego z portem w Baltimore. Wojskowi specjaliści ustalili wstępny harmonogram renowacji w celu bezpiecznej nawigacji na wodnej trasie.
05.04.2024

Baltimore. Uwolnienie statku Dali jeszcze niemożliwe

Kontenerowiec Dali, który utknął pod zniszczonym mostem po wypłynięciu z portu Baltimore, nie zostanie uwolniony w najbliższym czasie. Nie wiadomo ile potrwa usuwanie zawalonej konstrukcji, która dociska statek do dna kanału. Ponadto okazało się, że pod rumowiskiem biegnie gazociąg.
31.03.2024

Nurkowie wydobyli z rzeki ciała dwóch ofiar zawalenia się mostu w Baltimore

Nurkowie wydobyli w środę zwłoki dwóch osób spośród sześciu uznanych za zaginione po zawaleniu się mostu Francis Scott Key na rzece Patapsco w Baltimore. Ofiary jechały ciężarówką, która runęła do wody, gdy na skutek uderzenia statku handlowego w podporę mostu konstrukcja zawaliła się.
28.03.2024

Offshore Wind 2.0. Broń, amunicja, UXO na Bałtyku - czy jest się czego bać?

Co jakiś czas wraca temat niebezpiecznych substancji chemicznych czy broni, jakie zostały zrzucone na dno Bałtyku po II wojnie światowej. Czy te pozostałości stanowią zagrożenie dla projektów offshore i pracowników? Czy poszczególne firmy, projekty, a także administracja są przygotowane na takie ewentualności? Odpowiedzi na te pytania poszukiwali uczestnicy panelu dyskusyjnego "Bezpieczeństwo dna morskiego – UXO, wraki, broń chemiczna", odbywającego się w ramach konferencji Offshore Wind 2.0.
21.03.2024

Morscy komandosi z Formozy otrzymają nowe uzbrojenie

Jednostka Wojskowa "Formoza" poinformowała o podpisaniu 15 marca br. umowy z firmą Allies Incorporated Sp. z o.o. Dotyczy ona zakupu i dostawy partii nowych modułowych karabinków, z których będą korzystać operatorzy w trakcie wykonywania swoich zadań.
18.03.2024

Premiera książki „Dziewczyny na fali”. Wyjątkowa publikacja o kobietach związanych z branżą morską

Do rąk czytelniczek i czytelników trafiła najbardziej morska i jednocześnie najbardziej kobieca książka tego roku. Publikacja „Dziewczyny na fali”, wydana przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, to zbiór rozmów z 18 kobietami, zawodowo bądź pasją związanymi z szeroko rozumianą branżą morską. Są wśród nich m. in. polskie żeglarki, naukowczynie, kobiety służące w marynarce wojennej i handlowej, nurkowie, archeolożki podwodne, konstruktorka budowy statków, dyrektorka ds. zrównoważonego rozwoju portu oraz kulturoznawczyni.
15.03.2024

Raport wypadków i zdarzeń morskich – luty 2024 r.

Miesiąc luty to przede wszystkim kontynuacja niebezpiecznych zdarzeń dotyczących ataków na statki handlowe na Morzu Czerwonym i na Zatoce Adeńskiej. Łącznie od listopada 2023 roku takich ataków było już ponad 50. Sytuacja spowodowała zaangażowanie sił marynarki wojennej wielu krajów, które starają się chronić szlaki handlowe, ale nie jest to do końca skuteczne. Z tego też względu bardzo duża liczba armatorów przekierowała swoje jednostki na trasy okrężne, co spowodowało liczne opóźnienia i wzrost kosztów transportu.
07.03.2024

Zerwanie kabla światłowodowego w pobliżu Jemenu. Huti uderzają w infrastrukturę krytyczną?

Jemeńscy bojownicy Huti mieli rozszerzyć zakres swoich działań i obok ataków z użyciem dronów i rakiet na statki oraz okręty zaczęli atakować także infrastrukturę podwodną. Przynajmniej jedna linia światłowodowa miała zostać uszkodzona. Oznacza to zupełnie nowy wymiar zagrożeń, dotykający nie tylko międzynarodowej żeglugi.
27.02.2024

Nurkowie polskiej Marynarki Wojennej brali udział w zimowym zgrupowaniu

Nurkowie minerzy oraz specjaliści z dziedziny inżynierii podwodnej polskiej Marynarki Wojennej uczestniczyli w intensywnym szkoleniu nad Jeziorem Czos w Mrągowie. Poza godzinami spędzonymi na doskonaleniu umiejętności prowadzenia działań podwodnych realizowali także treningi wzmacniające ogólną sprawność fizyczną, niezbędną w tej specjalności.
26.02.2024

Trwają poszukiwania załogi zatopionego tureckiego statku handlowego

15 lutego na Morzu Marmara w pobliżu Stambułu zatonął statek handlowy. Od tego czasu trwają poszukiwania sześciu członków załogi. W akcję zaangażowano najnowsze technologie.
21.02.2024

Roczne podsumowanie działań polskiej Marynarki Wojennej. Rok 2023 obfitował w ważne wydarzenia

Tysiące pokonanych mil morskich, dziesiątki wykonanych zadań i ćwiczeń, udział w przedsięwzięciach międzynarodowych - rok 2023 był pracowitym dla morskiego rodzaju sił zbrojnych. Jednocześnie był to czas wielkich nadziei w kontekście rozwoju formacji, jakiego nie widziała od blisko dwóch dekad.
01.01.2024

Amerykańscy nurkowie z pomocą okrętu ratowniczego wydobyli wrak samolotu, który spadł do morza w pobliżu Japonii

Okręt ratowniczy US Navy, USNS Salvor, we współpracy z zespołem nurków, wydobył z dna morza wrak zaginionego przed miesiącem samolotu transportowego V-22 Osprey,, który niespodziewanie runął do morza. Zginęła cała, ośmioosobowa załoga. Teraz specjaliści będą mogli dokładnie przebadać przyczyny katastrofy.
28.12.2023

Niewybuchy już nie stanowią zagrożenia. Marynarze zabezpieczyli morskie znalezisko

Od rana specjaliści z Grupy Nurków Minerów z 13. Dywizjonu Trałowców im. adm. floty Andrzeja Karwety intensywnie działała w związku z wykryciem niewybuchów z czasów II wojny światowej, które zalegały blisko helskiej plaży. W związku z tym marynarze zabezpieczyli obszar oraz przeprowadzili akcję wydobycia stwarzających zagrożenie bomb lotniczych.
15.12.2023

Katastrofa barki Galar Gdański I. Jest końcowy raport ze śmiertelnego wypadku

Eksperci z Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich (PKBWM) opublikowali raport końcowy w sprawie katastrofy barki Galar Gdański I, do której doszło w październiku 2022 roku na Kanale Kaszubskim w Gdańsku. Na skutek wypadku zginęły cztery osoby.
05.12.2023

Amerykanie wydobyli swój patrolowiec z Zatoki Kaneohe

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych i ratownicy specjalistycznej firmy Smit wydobyli z dna Zatoki Kaneohe na Hawajach samolot patrolowy P-8A Poseidon, który wpadł do wody w listopadzie. Maszynę prawdopodobnie uda się przywrócić do służby.
05.12.2023

[WIDEO] Nurkowie US Navy pokazują, jak zabezpieczają wojskowego Boeinga na dnie morza

W zeszłym tygodniu amerykański samolot patrolowy P-8A Poseidon przeleciał nad pasem startowym i spadł do morza w zatoce Kaneohe na Hawajach. Amerykańscy nurkowie opublikowali właśnie nagranie wideo z operacji zabezpieczania maszyny pod wodą.
01.12.2023

Zatonięcie Kafkametler. Dramatyczne wiadomości od załogi

Jak informowaliśmy wczoraj, w niedzielę u wybrzeży Turcji zatonął tankowiec Kafkametler z 12 osobami na pokładzie. Odnaleziono ciało jednego członka załogi. W mediach pojawiły się zapisy wiadomości, jakie członek załogi przesłał do rodziny.
21.11.2023

Australijscy nurkowie odnieśli obrażenia z powodu niebezpiecznego użycia sonaru przez chiński okręt

– Nasi nurkowie odnieśli obrażenia, najpewniej w wyniku „niebezpiecznego i nieprofesjonalnego” użycia sonaru przez chiński niszczyciel, który zbliżył się do australijskiej fregaty niedaleko Japonii – ogłosił w sobotę minister obrony Australii Richard Marles.
17.11.2023

Wrak niemieckiego okrętu na dnie Zatoki Gdańskiej. Możliwe, że ta jednostka po II wojnie światowej jako ostatnia opuszczała Hel

Na dnie Zatoki Gdańskiej nurkowie i historycy rozpoznali wrak jednego z lekkich niemieckich okrętów wojennych typu KFK. Zdaniem historyka Łukasza Orlickiego z magazynu Odkrywcy, niewykluczone, że ta jednostka po zakończeniu II wojny światowej, jako ostatnia opuszczała Hel.
15.11.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – październik 2023 r.

W październiku doszło przede wszystkim bardzo głośnego z polskiej perspektywy zderzenia masowca PŻM – m/s Polesie z innym, brytyjskim frachtowcem. Jak się później okazało polski statek doznał niewielkich uszkodzeń, z kolei druga jednostka w konsekwencji zderzenia – zatonęła. Były też niestety ofiary tego wypadku. Miesiąc październik nie pozostawał jednak bez innych zdarzeń szkodowych odnotowywanych na całym świecie.
05.11.2023

Cenne znalezisko archeologiczne w wodach Sardynii

Na dnie morza blisko brzegów Sardynii odnaleziono olbrzymi zbiór doskonale zachowanych monet z IV wieku naszej ery - poinformowało włoskie Ministerstwo Kultury. Na podstawie wagi znaleziska szacuje się, że jest ich od 30 do 50 tysięcy.
05.11.2023

Podwodny protest Greenpeace przeciwko terminalowi LNG

Na Bałtyku, w rejonie wyspy Rugia, aktywiści Greenpeace prowadzą protest przeciwko powstającemu tam rurociągowi terminalu skroplonego gazu LNG. Akcja protestacyjna prowadzona jest pod wodą, biorą w niej udział nurkowie – poinformował portal dziennika „Ostsee Zeitung”. Informacje o prowadzonej akcji potwierdziła w środę rzeczniczka policji.
02.11.2023

Przemytnicy narkotyków skaczą z kontenerowca. Policja pokazuje wideo

Hiszpańska policja opublikowała wideo, na którym widać, jak dwie osoby wyskakują z płynącego kontenerowca. Był to kolejny przypadek przemytu narkotyków, w którym brali udział nurkowie.
31.10.2023

Z dna Balatonu wydobyto wydobyto wrak węgierskiego Messerschmitta z czasów II wojny światowej

Wrak węgierskiego samolotu myśliwskiego Messerschmitt Me-109 z czasów II wojny światowej został w czwartek wydobyty z dna Balatonu – poinformowała w czwartek rzeczniczka węgierskiego rządu Alexandra Szentkiralyi.
26.10.2023

Kolejne kontrowersyjne nagranie sił zbrojnych Izraela. Żołnierze strzelają do Palestyńczyków na wodzie

Rozpoczęte przez Hamas walki przeciwko Izraelowi cechują się znaczną intensywnością, tocząc się w domenie lądowej, morskiej i powietrznej. Służby prasowe Sił Obronnych Izraela opublikowały kolejne nagranie z toczących się walk na Morzu Śródziemnym w strefie przybrzeżnej, na którym widać działania wymierzone w Palestyńczyków.
25.10.2023

Izraelska marynarka wojenna miała zlikwidować nurków Hamasu, którzy usiłowali przedostać się do kraju

Żołnierze sił specjalnych izraelskiej marynarki wojennej zlikwidowali nurków Hamasu, którzy usiłowali przedostać się do Izraela - przekazał we wtorek wieczorem rzecznik Sił Obronnych Izraela (IDF) kontradmirał Daniel Hagari.
24.10.2023

Groźna sytuacja w porcie wojennym. ORP Orzeł o włos od wypadku

Ubiegłotygodniowe, trudne warunki pogodowe okazały się wielkim wyzwaniem dla okrętów i statków znajdujących się w Zatoce Gdańskiej. Do groźnej sytuacji doszło w Porcie Wojennym Gdynia, gdzie niemal doszło do groźnego wypadku z udziałem jedynego, sprawnego okrętu podwodnego polskiej Marynarki Wojennej.
23.10.2023

Taka eksplozja robi wrażenie! Polscy specjaliści wysadzili niewybuch w Zatoce Gdańskiej [WIDEO]

Od rana przez kilka godzin nurkowie-minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża prowadzili akcję neutralizacji odnalezionych niebezpiecznych pozostałości z czasów II wojny światowej. Jej finałem było wysadzenie obiektów, dzięki czemu nie będą już stanowić zagrożenia.
17.10.2023

Zakończyła się neutralizacja niewybuchów znalezionych na dnie Zatoki Gdańskiej

Nurkowie minerzy pomyślnie zakończyli akcję. Mina morska i bomba lotnicza znalezione na dnie Zatoki Gdańskiej skutecznie zostały zneutralizowane - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska.
17.10.2023

Alert RCB. Marynarka Wojenna zneutralizuje minę morskę morską na odcinku Mechelinki-Westerplatte

Siły 13. Dywizjonu Trałowców wchodzące w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża dokonają likwidacji niewybuchu z czasów II wojny światowej, znalezionego w rejonie Zatoki Gdańskiej. W związku z tym został nadany komunikat odnośnie bezpieczeństwa.
16.10.2023

Szybka akcja we Francji. Działający z polskiego okrętu litewscy nurkowie-minerzy zneutralizowali niewybuch o wadze 1000 kg

Na wodach terytorialnych Francji nieopodal wybrzeża międzynarodowy zespół okrętowy pod polskim dowództwem zajmuje się neutralizacją niebezpiecznych obiektów, w tym pozostałości z czasów II wojny światowej. Dziś jedną ze spektakularnych okazji dokonali specjaliści z Marynarki Wojennej Litwy (Lietuvos karinės jūrų pajėgos), operujący z ORP Kadm. Xawery Czernicki.
13.10.2023

Konferencja oraz wystawa dotyczące wojskowych nurków w Muzeum Marynarki Wojennej

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz HDS Poland zapraszają na Konferencję Podwodno-Historyczną oraz promocję książki Kariny Kowalskiej „Nurkowie Marynarki Wojennej we wspomnieniach 1939-1945”.
12.10.2023

Wyzwanie czai się w głębinach. Polscy marynarze szkola się w działaniach podwodnych podczas Northern Challenge 23

Nurkowie minerzy z z 12. i 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża znajdują się w Islandii i tam, na lądzie jak i w środowisku morskim, doskonalą umiejętności w zakresie zwalczania zagrożeń w postaci min i innych przedmiotów stwarzających zagrożenie. Międzynarodowe ćwiczenie to okazja do zdobycia nowej wiedzy, sprawdzenia własnych zdolności jak i wymiany doświadczeń z przedstawicielami marynarek wojennych z innych państw.
02.10.2023

Najdziwniejszy z "okrętów" Royal Navy pierwszy raz wziął udział w międzynarodowych ćwiczeniach

Międzynarodowe zespoły marynarzy, w tym z Polski, ćwiczyły i eksperymentowały z blisko setką bezzałogowych systemów przeznaczonych do działań morskich. To przedsięwzięcie wspierała wyjątkowa jednostka morska z Wielkiej Brytanii, eksperymentalny okręt XV Patrick Blackett, przeznaczony do testów nowego wyposażenia dla sił zbrojnych.
29.09.2023

Islandzkie wyzwanie. Ćwiczenie Northern Challenge 2023 z udziałem polskich marynarzy

Marynarze z 12. i 13. Dywizjonu Trałowców 8. FOW stale się szkolą i zwiększają swoje zdolności w zakresie lokalizacji, identyfikacji oraz unieszkodliwiania obiektów niebezpiecznych.
25.09.2023

Opublikowano raport ws. katastrofy barki na Kanale Kaszubskim, w której zginęły 4 osoby

Eksperci z Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich (PKBWM) opublikowali raport tymczasowy w sprawie katastrofy barki Galar Gdański I, do której doszło w październiku 2022 roku na Kanale Kaszubskim w Gdańsku. Na skutek wypadku zginęły cztery osoby.
22.09.2023

Zadziwiajace odkrycie polskich nurków. Odnaleźli wrak niemieckiego statku Gerrit Fritzen

Zespół nurków należących do grupy Baltictech odkrył na dnie Bałtyku wrak niemieckiego transportowca Gerrit Fritzen. Statek brał udział w operacji Hannibal i został zatopiony w jej trakcie przez radzieckie okręty. Jest też trzecim z pięciu jednostek morskich, które były zaangażowane do tej operacji, a jakie planowali znaleźć członkowie ekspedycji.
18.09.2023

Biopaliwo na bilety (promowe). Innowacje na i pod pokładami promów

Pasażerowie fińscy korzystający z transportu morskiego po raz drugi z rzędu uznali Viking Line za najbardziej zrównoważoną firmę żeglugową obsługującą połączenia między Finlandią a Szwecją. Prawie połowa osób, które wypełniły ankietę, wybierze w przyszłości jeszcze bardziej przyjazne dla klimatu środki transportu, a dwie trzecie są gotowe dopłacić do biletu, aby zmniejszyć niekorzystny wpływ statku na środowisko – wynika z najnowszego badania EPSI linii promowych Passenger Transport Ferries 2023.
17.09.2023

Nurkowie-minerzy wydobyli 600 kg niewybuchów

Grupa Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeprowadziła operację wydobycia niebezpiecznych pozostałości z czasów II wojny światowej. Wśród nich była torpeda 67 z czasów II wojny światowej. To druga taka operacja w tym miesiącu.
17.08.2023

Nurkowie zmapowali podwodne wysypisko śmieci u wybrzeży wyspy Andros. Ma 15,7 ha powierzchni

Nurkowie ochotnicy z organizacji Aegean Rebreath we współpracy z Greckim Centrum Badań Morskich zakończyli mapowanie podwodnego wysypiska śmierci, które odkryli w 2019 r. u wybrzeży wyspy Andros – poinformował dziennik „Kathimerini”.
09.08.2023

Zatopiony w sobotę holownik podniesiony z dna Kanału Sueskiego

Po trzech dniach prac na powierzchnię z dna Kanału Sueskiego podniesiony został holownik, który zatonął w sobotę.
09.08.2023

Wydobyto 400-letni wrak statku z dna Bałtyku

Nurkowie z Lubeki w Niemczech zakończyli w poniedziałek akcję ratowania 400-letniego wraku statku, który leżał 11 metrów pod powierzchnią wody na południowo-zachodnim Bałtyku. Misja wydobycia pozostałości rozpoczęła się w czerwcu i miała trwać trzy miesiące. Jednak dzięki korzystnym warunkom pogodowym i dobrej widoczności pod wodą, prace udało się zakończyć przed planowanym terminem.
02.08.2023

Lotniskowiec HMS Prince of Wales opuszcza suchy dok po zakończeniu napraw. To koniec jego problemów?

Po dziewięciu miesiącach napraw, w następstwie poważnej usterki wału prawej śruby napędowej, HMS Prince of Wales został wypuszczony z suchego doku w Rosyth na rzekę Forth. Daję to nadzieję, że lotniskowiec mający być morską dumą Wielkiej Brytanii i Royal Navy będzie mógł wrócić do regularnej służby.
24.07.2023

Pływał na rowerze wodnym, zniknął pod wodą. Poszukiwania trwają od czterech godzin

Od czterech godzin na jez. Zegrzyńskim trwają poszukiwania mężczyzny, który skoczył lub zsunął się z roweru wodnego. Płetwonurkowie WOPR szukają go już w nurcie Narwi.
24.07.2023

Na tropie ORP Orzeł. Wyrusza kolejna wyprawa celem odnalezienia słynnego okrętu podwodnego

Już po raz dziesiąty jest organizowana ekspedycja "Santi. Odnaleźć Orła". Celem jej uczestników jest odkrycie, gdzie spoczywa wrak najsłynniejszego polskiego okrętu podwodnego z czasów II wojny światowej, ORP Orzeł. Obecnie jest to jedna z największych tajemnic w historii polskiej Marynarki Wojennej.
24.07.2023

Nurkowie odnaleźli wrak okrętu przypominający o tragedii z czasów II wojny światowej

Nurkowie wierzą, że udało im się odnaleźć jeden z sześciu okrętów Royal Navy zaginionych u wybrzeży Kornwalii w wyniku wojennej tragedii. Miało to miejsce w pobliżu Land's End w październiku 1944 roku, gdy sztorm ogarnął konwój, zabijając ponad 50 marynarzy Royal Navy.
19.07.2023

Niemcy twierdzą, że na jachcie zamieszanym w sabotaż Nord Stream są ślady materiałów wybuchowych

Rządy Niemiec, Danii i Szwecji oficjalnie poinformowały o swoich oddzielnych dochodzeniach w sprawie wybuchu Nord Stream, a niemieckie śledztwo nadal koncentruje się na podejrzanym jachcie żaglowym, który mógł być używany do transportu sabotażystów na miejsce zdarzenia.
13.07.2023

Śmiertelna kolizja łodzi w Porcie Miami

W niedzielny poranek prywatna łódź zderzyła się z promem Fisher Island Ferry w Miami. Uszkodzenia były na tyle poważne, że łódź zatonęła. Śmierć poniósł jeden z jej pasażerów. Zamknięcie drogi wodnej spowodowane incydentem opóźniło ruch wycieczkowy.
27.06.2023

Nurkowie dokumentują nowe szczegóły dotyczące słynnych wraków Royal Navy

Nurkowie współpracujący z Muzeum Scapa Flow na Orkadach skorzystali z wyjątkowej pogody, aby ponownie odwiedzić jedne z najsłynniejszych, brytyjskich wraków, znajdujących się nieopodal Wielkiej Brytanii. najsłynniejszych wraków na wyspach - i zarejestrować je za pomocą najnowszych podwodnych kamer i technologii.
19.06.2023

Kolejny sukces morskich specjalistów. Usunęli półtonową bombę zalegającą w Porcie Gdynia

W trakcie prac związanych z pogłębianiem dna toru podejściowego gdyńskiego portu robotnicy natknęli się na duży, podejrzany przedmiot. Marynarze z 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża rozpoznali w nim ważącą 500 kg bombę lotniczą z czasów II wojny światowej.
16.06.2023

Trzech Brytyjczyków zaginionych po pożarze łodzi nurkowej na Morzu Czerwonym

Trzech brytyjskich turystów jest zaginionych po pożarze, który wybuchł w niedzielę na pokładzie łodzi nurkowej na Morzu Czerwonym - poinformowały egipskie władze. Do pożaru doszło zaledwie trzy dni po śmiertelnym ataku rekina w Hurgadzie.
12.06.2023

"Washington Post": służby USA miały informacje o planach ukraińskiego ataku na Nord Stream

Służby USA miały informacje o planach ukraińskiego ataku na gazociąg Nord Stream trzy miesiące przed tym, jak do niego doszło we wrześniu 2022 roku - poinformował we wtorek "Washington Post", powołując się na tajne dokumenty zamieszczone w internecie. Biały Dom odmówił komentarza w tej sprawie.
06.06.2023

Chińskie statki rozkradają wraki z czasów II wojny światowej

Międzynarodowe śledztwo wykazało, że armatorzy z Chin prowadzą operacje w związku z wydobyciem stali i artefaktów z okrętów zatopionych w czasie wojny na Pacyfiku. Wśród "łupów" znalazły się przedmioty pochodzące m.in. z HMS Prince of Wales.
29.05.2023

2 osoby zginęły, 2 zaginęły w wypadku małego statku turystycznego na jeziorze Maggiore we Włoszech

Dwie osoby zginęły, a dwie zaginęły w wypadku na jeziorze Maggiore w Lombardii, na północy Włoch, gdzie podczas gwałtownej burzy wywrócił się mały statek turystyczny - podały media w nocy z niedzieli na poniedziałek. Na pokładzie było ponad 20 pasażerów i członków załogi.
29.05.2023

Nurkowie Royal Navy oczyszczają Morze Bałtyckie z niewybuchów i niewypałów

Nurkowie Royal Navy zwiększają bezpieczeństwo kluczowych szlaków żeglugowych na Morzu Bałtyckim poprzez odzyskiwanie niewybuchów min i torped w ramach misji bezpieczeństwa NATO pk. Open Spirit.
24.05.2023

Nurkowie z Gdyni zgłębiają tajemnice Frankena [WIDEO]

Nurkowie z gdyńskiego stowarzyszenia Baltictech po 4 latach oczekiwania w końcu zanurkowali na Frankenie.
06.05.2023

Wzbudzają podziw i ciekawość. Unikatowa wystawa podwodnych pojazdów w Narodowym Muzeum Morskim

Wystawa polskich pojazdów podwodnych, prezentowana w głównej siedzibie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, stanowi jedyny w swoim rodzaju zbiór unikatowych maszyn i narzędzi do badań głębin, skonstruowanych przez Polaków w okresie PRL i w pierwszych latach po jego końcu. Fascynujący świat pod powierzchnią mórz i oceanów polscy nurkowie poznawali dzięki pojazdom o malowniczych nazwach: „Delfin I”, „Delfin II”, „Grześ”, „Manta” czy „Koral”.
05.05.2023

Sprawa hiszpańskich nurków. Międzynarodowa szajka szmugluje narkotyki?

Zakończyła się głośna sprawa hiszpańskich nurków, którzy rzekomo poszukiwali bursztynu na Zatoce Gdańskiej. Według mediów cała sytuacja była częścią procederu przemytu narkotyków.
27.04.2023

Kabina nurków Meduza II zwiastunem wystawy pojazdów podwodnych

Przed Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie (Pomorskie) stanęła kabina nurków Meduza II. Powstały w 1968 roku obiekt ma blisko pięć metrów długości, trzy wysokości i waży ponad trzy tony. Jest on reklamą i zwiastunem wystawy „W toni” Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
18.04.2023

Mrągowo: sternik oraz właściciel łodzi usłyszeli zarzuty ws. utonięcia 8-latki

Po śmierci 8-letniej dziewczynki uwięzionej w łódce na jez. Tałty w ub. roku, prokuratura postawiła dwóm osobom zarzuty. Sternik odpowie za umyślne naruszenie zasad w ruchu wodnym a wynajmujący łódź za narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia - podała prokuratura okręgowa w Olsztynie.
14.04.2023

Zidentyfikowano wyłowione z Wisłoka ciało - to 16-latek, który uciekał przed policją

Ze wstępnej identyfikacji zwłok młodego mężczyzny, które wyłowiono z rzeki Wisłok w Wielką Sobotę wynika, że to 16-latek, który 14 marca wskoczył do rzeki, uciekając przed policją, i porwał go nurt – dowiedziała się w środę PAP w prokuraturze.
12.04.2023

Piłeś – nie płyń. Kontenerowiec uderza w nabrzeże, pilot pod wpływem

304-metrowy kontenerowiec Hyundai Tokyo przekroczył dozwoloną w porcie prędkość, po czym uderzył w nabrzeże podczas wejścia do portu Kaohsiung na Tajwanie. Jak się okazało, pilot, który sterował statkiem, był pod wpływem alkoholu.
23.03.2023

Nurkowie minerzy oczyścili Zatokę Gdańską z bomb lotniczych

Specjaliści z 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz 8. Patrol Saperski z Elbląga od rana prowadzili akcje usuwania z dna Zatoki Gdańskiej w Porcie Północnym czterech bomb lotniczych z okresu II wojny światowej. W związku z tym ze względów bezpieczeństwa teren Baltic Hub był niedostępny.
22.02.2023

RCB ostrzega przed neutralizacją niewybuchów w pobliżu Baltic Hub

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w środę SMS do mieszkańców Gdańska i powiatu gdańskiego ostrzegający przed planowaną neutralizacją niewybuchów zalegających w Zatoce Gdańskiej.
22.02.2023

Cztery bomby lotnicze na dnie Zatoki Gdańskiej

Nurkowie minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz 8. Patrol Saperski z Elbląga w środę wydobędą i usuną cztery bomby lotnicze z okresu II wojny światowej. Niewybuchy zalegają na dnie Zatoki Gdańskiej w Porcie Północnym.
22.02.2023

Lotniskowiec Prince of Wales znowu z problemami. Royal Navy nie daje za wygraną i szykuje kolejny remont

Choć w sprawnych rękach są potężną bronią i cennym nabytkiem dla każdej floty, potrafią też sprawiać problemy. Niektóre państwa mają wyjątkowego pecha co do swoich lotniskowców, o czym regularnie przekonuje się Wielka Brytania. Utrapieniem dla niej pozostaje jej flagowa jednostka, HMS Prince of Wales.
09.02.2023

Nurkowie marynarki wojennej poszukują szczątków chińskiego balonu szpiegowskiego

Nurkowie marynarki wojennej USA poszukują szczątków chińskiego balonu szpiegowskiego, który został zestrzelony nad Atlantykiem u wybrzeży Południowej Karoliny - poinformował w niedzielę Pentagon.
06.02.2023

Poboży: działania Hiszpanów nie były zagrożeniem dla infrastruktury krytycznej

Działania tej trójki hiszpańskich nurków nie były zagrożeniem dla infrastruktury krytycznej – ocenił w piątek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży.
20.01.2023

Policja wyklucza motyw szpiegowski i dywersyjny związany z hiszpańskimi nurkami w Zatoce Gdańskiej

Polska policja i odpowiednie służby wykonały wszystkie możliwe czynności, które całkowicie wykluczyły motyw szpiegowski czy dywersyjny. Również według byłego płetwonurka Formozy hiszpańskich nurków nie należy wiązać z akcją dywersyjną a raczej nieudaną próbą przemytu.
19.01.2023

Premier jest przekonany, że incydent z nurkami nie miał nic wspólnego z atakiem na infrastrukturę krytyczną

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że działania hiszpańskich nurków nie miały nic wspólnego z atakiem na infrastrukturę krytyczną. Powoływał się w tej kwestii na raport służb specjalnych w tej sprawie.
19.01.2023

Żaryn: Działania Hiszpanów na Bałtyku nie mają związku z zagrożeniami dla bezpieczeństwa Polski

Działania obywateli Hiszpanii, uratowanych na Morzu Bałtyckim, nie mają związku z zagrożeniami dla bezpieczeństwa RP, ani nie rodziły zagrożeń dla infrastruktury krytycznej - napisał na Twitterze zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
19.01.2023

Premier zlecił służbom bardzo gruntowny raport ws. trzech nurków z Hiszpanii

Zleciłem służbom specjalnym bardzo gruntowny raport tej sprawy. Może być tak, że są to osoby niebezpieczne, a może się okazać, że jest to prawda to, co zadeklarowali – poinformował premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do sprawy trzech nurków z Hiszpanii, których uratowali gdańscy ratownicy. Nurkowie deklarowali, że w Bałtyku szukali bursztynów.
19.01.2023

Szukali bursztynu? Hiszpanie tłumaczą się z nurkowania w Bałtyku nocą

Hiszpanie ocaleni w nocy z soboty na niedzielę przez gdańskich ratowników twierdzą, że nurkowali w poszukiwaniu bursztynu.
17.01.2023

Nocna akcja ratownicza w Gdańsku – załoga nie miała uprawnień ani zgody na nurkowanie

W nocy z soboty na niedzielę ratownicy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR uratowali trzech nurków z Hiszpanii, których jednostka straciła sterowność 3 mile na północ od Górek Zachodnich. Funkcjonariusze policji ustalili, że załoga motorówki nie miała uprawnień do prowadzenia tej jednostki oraz nie uzyskała zgody na nurkowanie - poinformowała policja.
15.01.2023

Nurkowie z Hiszpanii ocaleni przez gdańskich ratowników

Trzech nurków z Hiszpanii uratowali ratownicy MSPiR w nocy soboty na niedzielę w rejonie Górek Zachodnich. Motorówka nurków miała awarię i nie mogli wrócić na brzeg.
15.01.2023

Kontenerowiec utknął na falochronie

Kontenerowiec linii MSC osiadł na mieliźnie przy falochronie we włoskim porcie Giogia Tauro.
10.01.2023

Nie tylko „Ratownik”. Kutry ratownicze projektu 5002

Powracający co jakiś czas temat wyposażenia polskiej Marynarki Wojennej w nowe okręty służące do niesienia pomocy na morzu przypomina o tym, jaki jest stan obecnie służących tego typu jednostek. W morskim oddziale sił zbrojnych, obok większych okrętów są też dwa mniejsze, również wykonujące odpowiedzialne zadania.
06.01.2023

Noworoczna śmierć w Gdyni. Auto zjechało z nabrzeża [AKTUALIZACJA]

Około godziny 10:00 samochód osobowy zjechał z Molo Południowego w Gdyni, tuż przy Darze Młodzieży. Nurkowie wydobyli ciało kierowcy. Świadkowie mówią, że jego działanie wyglądało na intencjonalne, co może oznaczać samobójstwo.
01.01.2023

Gdynia. Policyjni płetwonurkowie wydobyli z morza ciało zaginionego nurka

Policyjni płetwonurkowie wydobyli z morza ciało zaginionego nurka, który nie wrócił na brzeg po nurkowaniu w pobliżu starej torpedowni w Gdyni.
15.12.2022

Neutralizacja miny morskiej w gdyńskim porcie zakończona [ZDJĘCIA]

Specjaliści z Grupy Nurków Minerów 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Wybrzeża dokonali neutralizacji miny morskiej typu GC z czasów II wojny światowej.
06.12.2022

Nurkowie znaleźli u wybrzeży Florydy wrak promu kosmicznego Challenger [WIDEO]

Nurkowie z ekipy dokumentalistów szukających u wybrzeży Florydy wraku samolotu z czasów II wojny światowej znaleźli część promu kosmicznego Challenger, który eksplodował i rozpadł się krótko po starcie w 1986 roku.
11.11.2022

Niemcy. Śledczy zakończyli badanie uszkodzeń gazociągu Nord Stream

Niemiecka policja federalna poinformowała w czwartek wieczorem o zakończeniu dochodzenia w miejscu uszkodzeń gazociągu Nord Stream. Miejsce uszkodzone przez prawdopodobne wybuchy, znajdujące się na głębokości prawie 70 metrów, zbadano dzięki pomocy okrętów i dronu marynarki wojennej.
14.10.2022

RCB ponawia ostrzeżenie przez neutralizacją niewybuchów Zatoce Gdańskiej

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało we wtorek wiadomość SMS do mieszkańców Gdyni, Gdańska i Sopotu ostrzegającą przed planowaną na środę neutralizacją niewybuchów zalegających w Zatoce Gdańskiej.
11.10.2022

"Into the Deep" - film, który stał się dowodem w sprawie brutalnego morderstwa dziennikarki na łodzi podwodnej

Dokument „Into the Deep: the Submarine Murder Case” (Do głębi: sprawa morderstwa na łodzi podwodnej – z ang. przyp. PAP) o zabójstwie szwedzkiej dziennikarki Kim Wall, za które skazano duńskiego wynalazcę Petera Madsena jest już dostępny na Netflixie. Kontrowersyjny film ukazał się na platformie streamingowej w okrojonej wersji.
10.10.2022

Port Gdynia. Pierwsza bomba lotnicza zneutralizowana; pozostały jeszcze dwie bomby i dwie miny

Nurkowie minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców w Gdyni wydobyli, a następnie zneutralizowali bombę lotniczą o wadze 500 kg z okresu II wojny światowej, która zalegała w gdyńskim porcie. W środę operacja neutralizacji min i bomb lotniczych będzie kontynuowana.
04.10.2022

Niemcy. Media: śledczy zakładają, że gazociągi Nord Stream zostały zniszczone przez bomby o dużej sile wybuchu

Niemieckie organy bezpieczeństwa uważają, że do uszkodzenia gazociągów Nord Stream na Morzu Bałtyckim potrzebne były wysoce skuteczne ładunki wybuchowe. Według informacji tygodnika "Spiegel" obliczono, że do zniszczenia rur musiały zostać użyte ładunki wybuchowe porównywalne z 500 kilogramami trotylu.
30.09.2022

Spektakularna budowa zakończona. Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną już gotowy

Zakończyła się budowa jednej z najbardziej skomplikowanych inwestycji hydrotechnicznych w Polsce – kanału łączącego Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym. Dzięki dobremu projektowi oraz doskonałej organizacji wszelkich dostaw i prac, budowę przekopu Mierzei Wiślanej zrealizowano w ciągu zaledwie 35 miesięcy.
16.09.2022

Akcja "Sprzątamy Bałtyk" w Gdańsku Brzeźnie i Gdyni Orłowie. Dołącz już w sobotę

O tym, że plastik jest jednym z najpoważniejszych problemów, z jakim zmagają się morza i oceany, nie trzeba już nikogo przekonywać. W ramach międzynarodowych obchodów World Cleanup Day, Fundacja Mare już trzeci rok z rzędu organizuje akcję "Sprzątamy Bałtyk". Akcja odbędzie się w sobotę 17 września w Gdańsku Brzeźnie i Gdyni Orłowo. Organizatorzy zapraszają wszystkich, w tym nurków, którym los Bałtyku nie jest obojętny.
14.09.2022

Wyciek paliwa po zderzeniu statków u wybrzeży Gibraltaru [WIDEO]

Z masowca OS 35, który w poniedziałek zderzył się z gazowcem u wybrzeży Gibraltaru, wycieka paliwo. Służby zabezpieczyły areał wokół jednostki, ale część substancji wydostała się poza boomy ograniczające wyciek.
02.09.2022

Szczecin. W porcie zatonęła koparka

W szczecińskim porcie zatonęła koparka, która zsunęła się do wody z pontonu.
25.08.2022

Fiński stawiacz min na mieliźnie na Bałtyku

Według doniesień medialnych, LCT Pyharanta, stawiacz min fińskiej marynarki wojennej, utknął na mieliźnie i doznał uszkodzenia kadłuba.
25.08.2022

Historyczny wrak niszczyciela znaleziony w kanale La Manche

U południowo-zachodnich wybrzeży Anglii odnaleziono wrak USS Jacob Jones – pierwszego amerykańskiego niszczyciela zatopionego przez U-Boota.
19.08.2022

Hiszpańscy nurkowie odkryli 200 kg kokainy we wlocie wody chłodzącej

Hiszpańska policja federalna skonfiskowała 200 kilogramów kokainy, która była ukryta we wnętrzu wlotu wody chłodzącej na masowcu w Santa Cruz de Tenerife.
14.08.2022

Mazury. W jeziorze Tałty utonął 45-letni żeglarz

45-letni turysta z Łodzi utonął w nocy z wtorku na środę w jeziorze Tałty na Mazurach - poinformowała policja. Żeglarz wpadł do wody z pokładu jachtu zacumowanego w jednym z portów.
20.07.2022

Hiszpania. Kokaina ukryta na kontenerowcu

Hiszpańskie służby ujawniły próbę przemytu kokainy na pokładzie kontenerowca Voltaire linii CMA CGM, który przypłynął do Algeciras z Kolumbii. W proceder zamieszani byli członkowie załogi, ale sprawa jest w toku.
07.07.2022

"Stop gas, stop war!". Akcja Greenpeace przy Nord Stream 1 [WIDEO, ZDJĘCIA]

Greenpeace wraz z grupą nurków dotarł do położonego na dnie Bałtyku gazociągu Nord Stream 1, który dostarcza rosyjski gaz do Niemiec. Organizacja opublikowała dziś zdjęcia i nagrania, na których nurkowie z hasłami "Nie dla gazu", "Stop gas, stop war!" i "Gas embargo now" protestują wobec uzależnienia krajów członkowskich od paliw kopalnych.
09.06.2022

Niewybuch w basenie portowym w Jastarni. We wtorek ewakuacja mieszkańców i działania saperów

Burmistrz Jastarni wydał zarządzenie w sprawie ewakuacji mieszkańców i turystów. We wtorek, saperzy mają podjąć próbę wyciągnięcia z basenu portowego niewybuchu z okresu II wojny światowej. Akcja ma trwać między godz. 8 a 15.
30.05.2022

Polski okręt wykrył 168 obiektów minopodobnych

13 okrętów i 8 zespołów nurków dzień i noc przeczesywały litewskie wody terytorialne w poszukiwaniu min. Wśród jednostek znalazł się najnowszy polski niszczyciel min, ORP Kormoran.
23.05.2022

Australia. Martwy nurek i kokaina w porcie

Z zagadkową sytuacją mierzą się policja, straż graniczna i służba celna w porcie Newcastle w Australii. Główni bohaterowie historii to pakunki z kokainą, martwy nurek oraz masowiec z soją.
15.05.2022

Marynarka zakończyła neutralizację torpedy z okresu II wojny światowej w Zatoce Gdańskiej

W czwartek nurkowie minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców (8. Flotylla Obrony Wybrzeża) przeprowadzili na Zatoce Gdańskiej neutralizację torpedy z okresu II wojny światowej.
21.04.2022

Służby zneutralizują poniemiecką torpedę w Gdyni

Na czwartek zaplanowano neutralizację poniemieckiej torpedy lotniczej. Na czas trwania akcji nie będzie można wchodzić do Bałtyku na odcinku od Babich Dołów do Oksywia.
20.04.2022

Przewrócony jacht na Zatoce Gdańskiej. Trwa akcja ratunkowa

Na Zatoce Gdańskiej w Gdyni trwa akcja ratunkowa. Ze wstępnych ustaleń wiadomo, że przewrócił się jacht, którym płynęły cztery osoby. Świadkowie relacjonowali, że dwie osoby unosiły się na wodzie, zostały one już przetransportowane na brzeg, stan ich zdrowia nie jest znany. Trwają poszukiwania dwóch osób.
08.04.2022

Katastrofa lotnicza na Jeziorze Kłeckim

Do rozbicia awionetki lub szybowca doszło we wtorkowe popołudnie na Jeziorze Kłeckim (pow. gnieźnieński, woj. wielkopolskie). Ratownicy zlokalizowali maszynę znajdującą się około 50 m od brzegu. Jak dotąd nie udało się odnaleźć pilota statku powietrznego.
29.03.2022

M/S Wilhelm Gustloff – 77. rocznica tragicznej katastrofy na wodach Bałtyku

Ten piąty co do wielkości w momencie wybudowania niemiecki statek pasażerski przed drugą wojną światową był flagowym statkiem wycieczkowym nazistowskiej organizacji „Kraft durch Freude”. Nazwa statku "Wilhelm Gustloff" została nadana na cześć zamordowanego członka NSDAP. Budowa wycieczkowca rozpoczęła się w 1936 roku, a zakończyła w 1938 roku. Od tego czasu do sierpnia 1939 roku jednostka wykonała aż 50 podróży wycieczkowych w różne rejony świata.
30.01.2022

Tajlandia. Uszkodzony rurociąg, marynarze czyszczą plażę

Ok. 200 marynarzy i 150 pracowników spółki Star Petroleum Refining Public Company Limited (SPRC) sprząta w sobotę plażę Mae Ram Phueng w Tajlandii w prowincji Rayong, 180 km na wschód od Bangkoku z ropy z uszkodzonego we wtorek podmorskiego ropociągu w Zatoce Tajlandzkiej.
29.01.2022

Plama ropy w Tajlandii zagraża wybrzeżom i rafie koralowej

Plama ropy naftowej, która we wtorek wydostała się z podmorskiego rurociągu w Zatoce Tajlandzkiej, zagraża wybrzeżom popularnej wśród turystów wyspy Ko Samet i koralowcom – poinformowały w niedzielę władze w Bangkoku.
29.01.2022

Zimowe szkolenie wojskowych nurków na poligonie w Wędrzynie

Na poligonie wojskowym w Wędrzynie (Lubuskie) kończy się zimowe szkolenie wojskowych nurków. Na tegoroczne zgrupowanie przybyło blisko 40 żołnierzy z kilku jednostek z zachodniej części kraju - poinformowała oficer prasowa 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej por. Anna Dominiak.
27.01.2022

Granat na dnie Jeziora Mikołajskiego. Udana akcja saperów Marynarki Wojennej z Gdyni [ZDJĘCIA]

Granat, prawdopodobnie z czasów II wojny światowej, został odkryty na dnie Jeziora Mikołajskiego podczas rutynowych ćwiczeń Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Za udany przebieg akcji odpowiadają nurkowie minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
20.01.2022

W przewróconym do góry dnem statku znaleziono zwłoki marynarza

We wnętrzu duńskiego statku handlowego Karin Hoy, który przewrócił się do góry dnem w cieśninie między Bornholmem a szwedzkim miastem Ystad, znaleziono ciało marynarza. Drugi członek załogi pozostaje zaginiony - poinformowała w poniedziałek Szwedzka Administracja Morska.
13.12.2021

Nurkowie minerzy ze Świnoujścia wyciągną niemiecką bombę z jeziora w Poznaniu

W poniedziałek nastąpi wydobycie niemieckiej bomby lotniczej SD 70 z jeziora Kierskiego w okolicach Poznania. W niedzielę rekonesans przed wydobyciem prowadziła grupa nurków minerów z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.
12.12.2021

Awaria statku towarowego w chińskim porcie Yantai; zginęło 9 osób

Awaria statku towarowego, do jakiej doszło w niedzielę w porcie Yantai nad Morzem Żółtym, pociągnęła za sobą śmierć dziewięciu osób - podała centralna telewizja chińska. Nurkowie wyłowili z wody trzech marynarzy i dziewięć ciał. Na pokładzie było w sumie 14 osób.
12.12.2021

Polskie MFW "niewypałem" przez niewybuchy?

W swoim poprzednim artykule MFW: niewybuchy i broń chemiczna na polskich obszarach morskich - GospodarkaMorska.pl, autorzy przybliżyli problem, będący fizyczną przeszkodą, związany z powstaniem na polskich obszarach morskich pierwszych farm wiatrowych. W niniejszym artykule uwaga zostanie zwrócona m.in. na aktualny status wydobycia i utylizacji zatopionej broni chemicznej oraz usuwania z polskich obszarów morskich wraków stwarzających zagrożenie dla działalności gospodarczej na morzu, w świetle obowiązujących regulacji prawnych
02.12.2021

Niewybuch w Porcie Gdynia. Nurkowie-minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców wydobyli pocisk artyleryjski [ZDJĘCIA]

Nurkowie-minerzy regularnie usuwają pozostałości z okresu II wojny światowej zalegające pod wodą na terenie całej Polski. W poniedziałek (29 listopada) w godzinach porannych nurkowie-minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców wydobyli z basenu portowego w Gdyni pocisk artyleryjski kalibru 150 mm. Operacja trwała niecałe dwie godziny.
29.11.2021

Polar Star znów wyrusza na Antarktydę, choć powinien na emeryturę

Polar Star to wysłużona jednostka – ma już 45 lat, a od ponad dekady pozostaje jedynym tego typu statkiem we flocie Stanów Zjednoczonych. Przeżył własne rodzeństwo, a nawet swoje wycofanie ze służby. Właśnie po raz 25. wyruszył na Antarktydę.
22.11.2021

Eksperci o uszkodzeniach wraku promu Estonia

We wtorek 16 listopada swój raport na temat uszkodzeń wraku promu Estonia przedstawił zespół złożony ze szwedzkich i estońskich ekspertów państwowych. Według nich pęknięcia i dziury kadłuba mogły powstać w wyniku upadku na skaliste dno morskie.
16.11.2021

Ukraińskie media twierdzą, że Nord Stream 2 może służyć Moskwie do celów wywiadowczych i dywersyjnych

Rosja może wykorzystywać Nord Stream 2 w celach wywiadowczych i dywersyjnych – ostrzega ukraiński portal Dzerkało Tyżnia. Nadszedł czas prewencyjnych działań ze strony NATO, by Morze Bałtyckie nie przekształciło się w rosyjskie jezioro – uważają autorzy.
20.10.2021

Nurkowie złapani na rabunku wraków

Grupa nurków została złapana na gorącym uczynku podczas okradania wraków na Bałtyku. Postępowanie administracyjne prowadzi Urząd Morski w Gdyni.
19.10.2021

Wyciek ropy po huraganie w USA. Nurkowie ustalają źródło

Ekipa nurków spróbuje w niedzielę zlokalizować źródło wycieku ropy, który pojawił się po huraganie Ida w Zatoce Meksykańskiej w pobliżu portowego miasta Port Fourchon w stanie Luizjana. Zdjęcia satelitarne wykazały, że rozciągająca się na kilometry plama ropy dryfuje na wschód, około 19 km od wybrzeża zatoki – poinformowała straż wybrzeża USA (USCG).
05.09.2021

Poszukiwania starosty płockiego na Wiśle - sprawdzono ok. 20 km rzeki

W trakcie poszukiwań na Wiśle starosty płockiego Mariusza Bieńka (PSL), który zaginął w niedzielę wieczorem, gdy wywróciła się łódź, którą płynął, przeszukano we wtorek ok. 20 km rzeki. Wykorzystano m.in. sonar, którego odczyty będą teraz analizowane. Akcja zostanie wznowiona w środę.
25.08.2021

Niewybuchy na trasie Baltic Pipe unieszkodliwione

W piątek saperzy unieszkodliwili dwa niewybuchy leżące na dnie Bałtyku na trasie budowanego gazociągu Baltic Pipe.
21.08.2021

Bałtyk pełen podwodnych tajemnic

Dno Bałtyku skrywa wiele tajemnic. Zwłaszcza tych związanych z historią II wojny światowej. Płetwonurkowie wciąż eksplorują dno morza i co jakiś czas trafiają na niezwykłe odkrycia. Na początku lipca ekipa z Baltictech odnalazła „SS Frankfurt” – wrak statku, który został zbombardowany w drodze do Gdyni.
26.07.2021

Śląskie. Ciało 52-latka z Ukrainy znaleziono w Zalewie Rybnickim

Ciało 52-letniego obywatela Ukrainy znaleziono w Zalewie Rybnickim (woj. śląskie) – podała w środę rybnicka policja. Wcześniej mężczyzna miał wejść do wody z kolegami, a następnie zniknąć z ich pola widzenia.
14.07.2021

ZEA: W Dubaju otworzono najgłębszy na świecie basen do nurkowania [WIDEO]

W Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich otworzono najgłębszy na świecie 60-metrowy basen do nurkowania, gdzie głęboko pod wodą można grać w szachy, piłkarzyki i inne gry, a także odkrywać opuszczone, zatopione miasto - informują w poniedziałek lokalne media.
13.07.2021

Nurkowie minerzy z 8. Flotylli w ćwiczeniu na Morzu Czarnym

Marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, w tym Grupa Nurków Minerów, uczestniczą jako eksperci w ćwiczeniu Sea Breeze 2021 na Morzu Czarnym – poinformował we wtorek rzecznik Flotylli kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski.
06.07.2021

Monitoring nabrzeży i dna w Porcie Gdynia działa

Zakończył się roczny okres testowania pierwszego na świecie systemu ciągłego monitorowania stanu umocnień dna morskiego przy konstrukcjach hydrotechnicznych. Innowacyjne rozwiązanie powstało przy współpracy gdyńskiej firmy Enamor, Uniwersytetu Morskiego i Portu Gdynia. Teraz może już trafić na krajowe i zagraniczne rynki.
01.07.2021

Sieci widma, czyli co czyha w wodzie

Porzucone w morzu sieci rybackie dalej łowią. Są realnym zagrożeniem dla morskich stworzeń. To tak zwane „sieci widma”. Stowarzyszenie Ghost Diving Poland zajmuje się ich wyszukiwaniem i wydobywaniem. W ostatni majowy weekend w Akwarium Gdyńskim będzie można zapoznać się z działalnością tej organizacji. Wszystko podczas wystawy „Sieci widma”.
27.05.2021

Szwecja: Odnalezione w Vaxholm wraki to okręty wykorzystane do najazdu na Polskę w XVII wieku

Odnalezione w 2019 roku w pobliżu Vaxholm pod Sztokholmem dwa wraki to okręty wojenne "Apollo" oraz "Maria", które zostały wykorzystane przez króla Szwecji Karola X Gustawa do najazdu na Polskę w XVII wieku - poinformowali w środę archeolodzy.
12.05.2021

Drony poprawiają wydajność podwodnych inspekcji statków

Zdalnie sterowane pojazdy (ROV) to wszechstronne narzędzie pomagające nurkom komercyjnym i innym pracownikom morskim w przeprowadzaniu inspekcji zarówno w zamkniętych przestrzeniach, jak i na otwartych wodach morskich.
19.04.2021

Wyróżnienie dla Grupy Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców

W piątek, 16 kwietnia, dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w imieniu Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych wręczył Grupie Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców honorowy proporzec oraz amarantowe sznury wyróżniające "Przodujący pododdział Marynarki Wojennej" za 2020 rok.
19.04.2021

Port Szczecin – trwa budowa oraz przebudowa nabrzeży w Basenie Kaszubskim [foto]

W Porcie Szczecin na nabrzeżach Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA trwają prace budowlane w Basenie Kaszubskim i Basenie Noteckim, w ramach inwestycji „Poprawa dostępu do portu w Szczecinie w rejonie Basenu Kaszubskiego”. Generalnym wykonawcą zadania jest Korporacja Budowlana DORACO.
16.04.2021

Neutralizacje niebezpiecznych obiektów w Szczecinie

Specjaliści od podwodnych zadań 8. Flotylli Obrony Wybrzeża regularnie neutralizują niebezpieczne pozostałości z okresu II wojny światowej zalegające pod wodą. Tylko w ciągu ostatnich trzech dni Grupa Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców zlikwidowała dwa obiekty zawierające w sobie ponad 200 kg materiału wybuchowego.
08.04.2021

Bangladesz: Co najmniej 26 pasażerów zginęło w katastrofie promu

Co najmniej 26 osób straciło życie w kolizji promu pasażerskiego z kontenerowcem na rzece Shitalakshya na południe od stolicy kraju Dhaki, do jakiej doszło w niedzielę - poinformowały w poniedziałek władze. Na pokładzie promu znajdowało się łącznie 50 osób.
05.04.2021

Zachodniopomorskie: Pogłębiarka toru wodnego wydobyła niewybuch z czasów II wojny

Jednostka pracująca przy pogłębianiu toru wodnego Świnoujście-Szczecin przypadkiem wydobyła niewybuch z II wojny światowej. Załoga została ewakuowana, pogłębiarka zacumowała na kotwicowisku.
05.04.2021

Filipiny: Zużyte maseczki na dnie oceanu, tony medycznych śmieci zanieczyszczają rafy

Rozpowszechnione podczas pandemii koronawirusa jednorazowe środki ochrony, jak maseczki zanieczyszczają filipińskie wybrzeże. W szczycie epidemii sama aglomeracja Manili wytwarzała dodatkowe 280 ton odpadów medycznych dziennie - przypomina BBC.
10.03.2021

Harmony Link - rozpoczęły się badania dna morskiego

Rozpoczęły się badania dna Morza Bałtyckiego w ramach budowy Harmony Link, nowego połączenia morskiego między Polską a Litwą. Projekt jest realizowany przez PSE i Litgrid, operatorów systemów przesyłowych energii elektrycznej w Polsce i na Litwie. Harmony Link to jedna z największych inwestycji w infrastrukturę przesyłową w naszej części Europy.
03.02.2021

Głębokie nurkowania z pokładu okrętu

W piątek, 15 stycznia, zakończyło się szkolenie morskie realizowane na wodach Zatoki Gdańskiej przez okręt ratowniczy ORP Lech. Operujący z pokładu jednostki nurkowie doskonalili umiejętności w zakresie nurkowania na dużych głębokościach z wykorzystaniem dzwonu nurkowego.
15.01.2021

„Zbliża się do nas realny offshore. Pilnujmy local content!”. Wywiad z twórcą Grupy GeoFusion

Trzynaście lat temu student instytutu archeologii z Krakowa postanowił postawić wszystko na jedną kartę i założyć własną działalność. Jego biurem stał się garaż, a do pracy dojeżdżał podarowanym przez ojca maluchem. Dziś stoi na czele jednego z najbardziej doświadczonych w Europie podmiotów prywatnych zajmujących się pracami saperskimi w wodzie. Jak to się stało, że archeologia zaprowadziła go nad polskie morze i dlaczego warto budować local content przed inwestycjami w offshore na Bałtyku rozmawiamy z Łukaszem Porzuczkiem, preze
14.01.2021

Z morza wydobyto czarną skrzynkę rozbitego Boeinga

Płetwonurkowie indonezyjskiej marynarki wojennej wydobyli z dna morza jedną z czarnych skrzynek rejestrującą parametry lotu samolotu Boeing 737, który rozbił się w sobotę krótko po starcie z Dżakarty - poinformowały we wtorek władze. Na pokładzie maszyny były 62 osoby.
12.01.2021

Akustyk zbadał, jak foki szare wydają pod wodą dźwięki

Pod wodą raczej nie słychać ludzkiego krzyku. Ale odgłosy wydawane przez foki szare - już owszem. Jakie zjawiska akustyczne decydują o tym, że foki wydobywać mogą dźwięki i na wodzie, i pod jej powierzchnią? Sprawdził to w swoich badaniach dr Łukasz Nowak. "Ciało foki działa jak głośnik" - streszcza naukowiec.
11.01.2021

Policjanci popłynęli łodzią po awanturnika

Przepłynięcie łodzią Jeziora Solińskiego było jedyną możliwością dotarcia do awanturującego się pijanego mężczyzny. O pomoc poprosił 77-letni ojciec awanturnika, który schronił się przed synem w przyczepie. Pijany 23-latek został zatrzymany w policyjnym areszcie.
07.01.2021

Służby morskie uratowały zaginionych nurków

Sześciu turystów na Seszelach w ramach zajęć rekreacyjnych wypożyczoną łódką wyprawiło się w morze na nurkowanie. Po zejściu pod wodę okazało się, że zbyt silne prądy i ograniczona przejrzystość wody uniemożliwiają dalsze podziwianie podwodnych widoków. Wynurzeni na powierzchnię nurkowie nie znaleźli łódki, która miała czekać na nich.
16.12.2020

Maszyna szyfrująca Enigma wyłowiona z dna Bałtyku

Niemieccy nurkowie przeszukujący Morze Bałtyckie wyłowili maszynę szyfrującą Enigma używaną przez niemiecką armię podczas II wojny światowej, ich zdaniem maszyna została wyrzucona za burtę z zatopionej łodzi podwodnej -poinformował w środę Reuters.
04.12.2020

Niezwykłe odkrycie na dnie Morskiego Oka. Ratownicy natrafili na zatopioną łódź [foto]

Choć dzisiaj jest to dla nas nie do pomyślenia, w przedwojennych czasach tatrzańscy turyści mieli szczęście podziwiać nieodparty urok Morskiego Oka nie tylko z nabrzeża, a z samego centrum jeziora.
01.12.2020

Delfiny butlonose potrafią kontrolować swoje tętno, by uniknąć choroby dekompresyjnej

Najpopularniejszy z delfinów - butlonos zwyczajny (Tursiops truncatus) prawdopodobnie w czasie nurkowania kontroluje swoje tętno w taki sposób, by uniknąć choroby dekompresyjnej, którą wywołują gwałtowne zmiany ciśnienia. O nowym odkryciu informuje pismo “Frontiers in Physiology”.
30.11.2020

102. rocznica utworzenia Marynarki Wojennej

W sobotę, 28 listopada br., mija 102 lata odkąd marszałek Józef Piłsudski wydał dekret, w którym rozkazał utworzyć Marynarkę Wojenną. Od tego czasu, nieprzerwanie, Marynarka Wojenna wykonuje zadania na rzecz polskiej, morskiej racji stanu.
28.11.2020

Neutralizacja Tallboya: blisko 40 proc. materiału wybuchowego uległo deflagracji

Badania wykazały, że ponad tona materiału wybuchowego bomby Tallboy uległa deflagracji (wypaleniu) – poinformował dowódca październikowej akcji neutralizacji niewybuchu, który zalegał w Kanale Piastowskim w Świnoujściu. Jak zaznaczył, to duży sukces podczas pionierskiej operacji usuwania tak nietypowej bomby.
26.11.2020

Prom ze Szwecji, który wpłynął na mieliznę w Finlandii, powrócił na trasę [wideo]

Prom, który podczas sobotniego rejsu ze Sztokholmu do Turku wpłynął na mieliznę w rejonie Wysp Alandzkich, ruszył dziś po południu w dalszą drogę i zmierza do portu docelowego. To drugi wypadek tej jesieni, gdy prom kursujący między Finlandią a Szwecją znalazł się na mieliźnie.
22.11.2020

Niewybuchy z Przekopu Mieleńskiego w Szczecinie usunięte

Siedem niewybuchów usunęli z toru wodnego nurkowie minerzy z 12. Dywizjonu Trałowców - poinformował dziś rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Bomby zalegały w Przekopie Mieleńskim od czasów II wojny światowej.
19.11.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.