• <
BOTA_2023

Nurkowie z Hiszpanii ocaleni przez gdańskich ratowników

jb

15.01.2023 10:45 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Nurkowie z Hiszpanii ocaleni przez gdańskich ratowników

Partnerzy portalu

Nurkowie z Hiszpanii ocaleni przez gdańskich ratowników - GospodarkaMorska.pl
Fot. Twitter/@mspirsar

Trzech nurków z Hiszpanii uratowali ratownicy MSPiR w nocy soboty na niedzielę w rejonie Górek Zachodnich. Motorówka nurków miała awarię i nie mogli wrócić na brzeg.

Rzecznik prasowy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR Rafał Goeck powiedział PAP, że w nocnej akcji uczestniczyli funkcjonariusze policji, straży pożarnej, ratownicy medyczni ratownicy z BSR Świbno.

"Od godziny 1.53 trwała akcja ratownicza. Otrzymaliśmy sygnał ze straży pożarnej o jednostce, która ma kłopoty na północ od Górek Zachodnich" – przekazał Goeck i dodał, że na morzu były trudne warunki: stan morza wynosił – 4, siła wiatru 7-8 w skali Beauforta, temperatura powietrza wynosiła plus 6 stopni, a wody plus 3.

Czerwona, czterometrowa motorówka uległa awarii około trzech mil morskich na północ od Górek Zachodnich w rejonie Ujścia Martwej Wisły. Załoga jednostki – trzech nurków z Hiszpanii – od sześciu godzin walczyła z przywróceniem sterowności jednostce. Służby odebrały zgłoszenie na numer alarmowy. Obywatele Hiszpanii również próbowali skontaktować się z ratownikami.

Ratownicy rozpoczęli poszukiwania tonącej jednostki wzdłuż wyspy Sobieszewskiej aż do rejonu Westerplatte. Początkowo służby miały sygnał o tonącej barce. Później okazało się, że chodzi o czterometrową motorówkę. Poszukiwania jednostki trwały godzinę. Motorówka znajdowała się ona ok. 2,7 mil morskich (ok. 5 km) na północ od Górek Zachodnich, na jej pokładzie było trzech obywateli Hiszpanii, którzy od co najmniej sześciu godzin nurkowali w rejonie ich odnalezienia.

"Obywatele Hiszpanii byli lekko wychłodzeni, ale nie wymagali hospitalizacji" – powiedział PAP rzecznik Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR Rafał Goeck.

Dziękujemy za wysłane grafiki.