• <
SAR_2022

Zimowe szkolenie wojskowych nurków na poligonie w Wędrzynie

mj

27.01.2022 10:44
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Zimowe szkolenie wojskowych nurków na poligonie w Wędrzynie

Partnerzy portalu

 Zimowe szkolenie wojskowych nurków na poligonie w Wędrzynie - GospodarkaMorska.pl
Fot. ilustracyjna

Na poligonie wojskowym w Wędrzynie (Lubuskie) kończy się zimowe szkolenie wojskowych nurków. Na tegoroczne zgrupowanie przybyło blisko 40 żołnierzy z kilku jednostek z zachodniej części kraju - poinformowała oficer prasowa 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej por. Anna Dominiak.

Areną ćwiczeń jest Jezioro Rakowe znajdujące się na wędrzyńskim poligonie. Na dnie akwenu zatopiony jest wrak samochodu czy platforma z torem do ćwiczeń, dzięki którym wojskowi nurkowie doskonalą swoje inżynieryjne umiejętności, techniki nurkowania i podwodnej nawigacji.

„Na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie systematycznie od kilku lat odbywają się letnie i zimowe szkolenia wojskowych nurków. To właśnie wojska inżynieryjne zabezpieczają inne rodzaje wojsk, dlatego m.in. szkolenie wojskowych nurków jest tak istotne” – wskazała por. Dominiak.

Żołnierze biorący udział w szkoleniu posiadają minimum kurs nurka młodszego. Kierownikiem zgrupowania jest mł. chor. Bernard Hajducki z 5 batalionu saperów z Krosna Odrzańskiego, który od 10 lat prowadzi tego typu szkolenia specjalistyczne.

„Moim zadaniem jest przygotowanie nurków do działania pod wodą w różnych warunkach. Wychodzę z założenia, że nurek wojsk inżynieryjnych potrafi funkcjonować w każdych warunkach atmosferycznych o każdej porze roku, dnia i nocy” – wyjaśnił mł. chor. Hajducki.

Podczas szkolenia żołnierze nabywają poprawnych nawyków, doskonalą techniki nurkowania oraz uczą się samokontroli. Każdy dzień rozpoczyna się od treningu w komorze dekompresyjnej, której zadaniem jest sprawdzenie i podwyższenie kondycji psychofizycznej uczestników zgrupowania.

Komora zwana „sercówką” wytwarza realne panujące na danej głębokości ciśnienie. Woda nie jest naturalnym środowiskiem człowieka dlatego potrzeba czasu, aby organizm mógł się przyzwyczaić do prawidłowego funkcjonowania w warunkach zmiennego ciśnienia.

Kolejnym etapem szkolenia jest realizacja konkretnego tematu na dany dzień. Przed zejściem pod wodę, każde zagadnienie szkoleniowe jest szczegółowo omawiane, aby nikt z uczestników zgrupowania nie miał żadnych wątpliwości, jakie stoi przed nim zadanie.

W dwutygodniowym zgrupowaniu biorą udział m.in. żołnierze z 5 pułku inżynieryjnego ze Szczecina, 2 batalionu saperów ze Stargardu, 4 batalionu inżynieryjnego z Głogowa, 1 pułku saperów z Brzegu oraz 5 batalionu saperów z Krosna Odrzańskiego.

Zimowe szkolenie rozpoczęło się 17 stycznia, a zakończy się w piątek (28 stycznia br.), natomiast już w połowie roku odbędzie się kolejna edycja zgrupowania nurków na wędrzyńskim poligonie.

Źródło: PAP

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34975,00 $ tona 1,82% 16 maj
 Cynk 3583,00 $ tona 2,40% 16 maj
 Aluminium 2790,00 $ tona 2,50% 16 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.