• <

Wynik wyszukiwania - "jezioro" - Wiadomości

Zwodowano Polsteam Łebsko

W chińskiej stoczni Shanhaiguan w prowincji Hebei odbyło się wodowanie kolejnego statku budowanego dla Polskiej Żeglugi Morskiej. To „Polsteam Lebsko (Łebsko)”, jednostka o nośności 37000 ton zaliczana do klasy tzw. jeziorowców (laker-max), a więc przystosowanych do żeglugi na Wielkich Jeziorach Amerykańskich.
01.05.2024

W kajaku, przy grillu lub na leżaku. Branża noclegowa przygotowuje się na wielką majówkę nad Bałtykiem

Z dobrymi prognozami pogody i chęcią aktywnego wypoczynku Polacy wchodzą w wyjątkowo długą majówkę. Wolne miejsca topnieją z dnia na dzień głównie w górach, ale co trzeci wyjeżdżający planuje pobyt nad Bałtykiem. Wyjedziemy raczej na 3-4 dni i tylko 6% wypoczywających przedłuży majówkę do dziewięciodniowego urlopu. Czas spędzimy w ruchu na rowerach lub kajakach albo na zwiedzaniu – wynika z ankiety Nocowanie.pl przeprowadzonej wśród tysiąca turystów.
26.04.2024

W skład floty PŻM wszedł nowy statek, Polsteam Koprowo

Polska Żegluga Morska (Polsteam) ma nowy statek. To m/s Polsteam Koprowo, nazwany tak na cześć jeziora, znajdującego się na Wyspie Wolin. Nazwa jest nieprzypadkowa, ponieważ Polsteam Koprowo to tzw. jeziorowiec, a więc statek wymiarami przystosowany do żeglugi na Wielkich Jeziorach Amerykańskich.
25.04.2024

Rozpoczęło się znakowanie szlaków żeglugowych na Wielkich Jezior Mazurskich

Rozpoczęło się znakowanie szlaków żeglugowych na Mazurach. Szlak rozstawiany jest na długości około 150 km za pomocą boi i znaków brzegowych; znakowane są przeszkody znajdujące się pod wodą i wyznaczana głębokość szlaku - poinformowały PAP Wody Polskie.
09.04.2024

Kanadyjski jeziorowiec w ogniu

Masowiec jeziorowy Cuyahoga płonie w porcie Ashtabula nad jeziorem Erie w Ohio. To jedna z najstarszych kanadyjskich jednostek pozostających w eksploatacji.
15.03.2024

Ekspert: Półwysep Helski mógłby stać się mekką dla ornitologów

Dr Jarosław K. Nowakowski z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego podkreślił, że na Półwyspie Helskim od II wojny światowej stwierdzono 23 nowe dla Polski gatunki ptaków. Jego zdaniem ten region mógłby stać się miejscem odwiedzanym przez ornitologów z całego świata.
27.02.2024

„Nurkowanie jest rzeczą ludzką”. Rozmowa z właścicielem Centrum Nurkowego Gdynia Dive

Centrum Nurkowe Gdynia Dive od blisko dwudziestu lat gości na mapie Trójmiasta, stając się jednym z najważniejszych graczy na rynku nurkowym w Polsce. To miejsce, gdzie nurkowanie staje się sztuką dostępną dla każdego, dzięki szerokiej ofercie różnorodnych kursów i wysokim standardom. Rozmawiamy z założycielem Centrum, Piotrem Niewińskim, który nie tylko dzieli się swoją niezwykłą pasją do nurkowania, ale także ukazuje, że to nie tylko sport, ale również filozofia życia.
19.02.2024

Tłumy Włochów spędzają zimę... na plaży

Dziesiątki tysięcy mieszkańców Rzymu, Neapolu i innych włoskich miast opanowały w niedzielę nadmorskie plaże, korzystając z wysokich temperatur, sięgających 20 stopni Celsjusza. W niektórych miejscowościach na południu tłok nad morzem był niemal taki, jak latem.
18.02.2024

Przeszkody na drodze do „Bosforu 2”

Forsowany przez prezydenta Turcji Recepa Erdogana megaprojekt drugiego kanału żeglugowego przez Turcję, który miałby stanowić alternatywę dla Cieśniny Bosfor, natrafił na pierwsze poważne administracyjne przeszkody.
16.02.2024

Lakeway Link przygotowuje się do rejsów z Gdyni. Ma nowy statek

Linie Lakeway Link, które w zeszłym roku zapowiedziały uruchomienie połączenia między Polską, a Szwecją, zakupiły statek RoRo, który ma pływać na tej trasie.
30.01.2024

Polsteam Dąbie już we flocie PŻM

23 stycznia w chińskiej stoczni Shanhaiguan w Qinhungdao (prowincja Hebei) odbyło się uroczyste przekazanie najnowszego statku Polskiej Żeglugi Morskiej – m/s „Polsteam Dąbie”. To jednostka o nośności 37000 ton zaliczana do klasy tzw. jeziorowców (laker-max).
23.01.2024

PŻM ochrzcił jeziorowiec Jamno

W piątek, 12 stycznia 2024 r., przy Sovena Terminal w Lizbonie miała miejsce uroczystość nadania imienia statkowi Polskiej Żeglugi Morskiej Jamno.
17.01.2024

Niebezpieczeństwo na jachcie nabierającym wody. Z pomocą wysłano jednostkę SAR i śmigłowiec Marynarki Wojennej

Na jachcie znajdującym się na Jeziorze Bukowo doszło do wypadku i jednostka zaczęła szybko nabierać wody. Do pomocy zadysponowano Brzegową Stację Ratownictwa Morskiego Darłowo (BSR Darłowo), zespół strażaków ze Szczecina oraz śmigłowiec z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego, wchodzącej w skład Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.
25.11.2023

Kanał Panamski podkopany przez górników i prezydenta Panamy

Górnicy przyczynili się do zatorów na Kanale Panamskim, a długotrwała susza obnażyła brak strategicznego myślenia w Panamie. Zniszczone środowisko naturalne i zakłócony bilans wodny są prawdziwym źródłem problemów zarządu Kanału Panamskiego i operatorów. Lokalne obniżenie stanu wody w jednym jeziorze ma globalne konsekwencje, które będą trwały co najmniej do lutego 2024 r.
10.11.2023

Susza nie oszczędza Kanału Panamskiego. Mniej statków może z niego skorzystać

Ameryka Środkowa zmaga się od wielu tygodni z kryzysem w związku z suszą i spadkiem opadów. Jest to wyzwanie także dla żeglugi, w tym kluczowego przesmyku łączącego Ocean Atlantycki z Oceanem Spokojnym.
02.11.2023

Część rosyjskiej floty z Bałtyku trafi na jezioro Ładoga w reakcji na wzmocnienie NATO

Rosja przeniesie część okrętów z Morza Bałtyckiego na jezioro Ładoga, na wschód od Zatoki Fińskiej, co ma być reakcją na rozszerzanie się NATO na Bałtyku - podał w poniedziałek portal Moscow Times powołując się na doniesienia dziennika "Izwiestija".
23.10.2023

Polska Liga Żeglarska: finałowa runda 2. Ligi w Nowym Sztynorcie

Onboard Sailing Poznań, Port Mechelinki oraz BSA Flota Gdynia awansują do 1. Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej . W dniach 14-15.10.2023 na wodach jeziorach Sztynorckiego oraz Dargin rozegrany został ostatni etap tegorocznie Polskiej Ligi Żeglarskiej. W podwójnych regatach – IV rudzie 2. Ligi PLŻ oraz Finale Lig Regionalnych udział wzięło łącznie 19 zespołów na 17 jachtach. Były to największe (pod względem ilości jachtów) regaty w formacie ligowym w tym sezonie, a zwyciężyły je odpowiednio BSA Flota Gdynia oraz MKS Marina Niesulice.
17.10.2023

Słowacka gazeta zachęca do odwiedzania Wyspy Sobieszewskiej koło Gdańska, pełnej "fok i bursztynów"

Słowacka gazeta Dennik N zachęca czytelników do odwiedzin Wyspy Sobieszewskiej koło Gdańska. Są tam foki i bursztyny, a mało kto ze Słowaków wie o istnieniu wyspy, która jest zdaniem dziennika „idealnym miejscem na wakacje, także te jesienne”.
28.08.2023

Groźne zderzenie skuterów wodnych na jeziorze Dadaj. 57-latek trafił do szpitala

Jedna osoba trafiła do szpitala wskutek wypadku na jeziorze Dadaj, gdzie w niedzielę zderzyły się dwa skutery wodne - poinformowała warmińsko-mazurska straż pożarna.
13.08.2023

Utopił się jeden z uciekinierów z poprawczaka. Chcieli przepłynąć przez jezioro

Nie udało się uratować życia mężczyzny wyłowionego w piątek z jeziora w Trzemesznie (Wielkopolskie) - powiedział PAP oficer prasowy wielkopolskiej straży pożarnej. To jeden z uciekinierów z zakładu poprawczego.
04.08.2023

Uganda. Co najmniej 20 osób utonęło po wywróceniu się łodzi na jeziorze Wiktorii

Co najmniej 20 ludzi utonęło w środę po wywróceniu się łodzi na Jeziorze Wiktorii, na południu Ugandy; spośród około 34 pasażerów uratowano jak dotąd dziewięciu, trwają poszukiwania pozostałych osób, które uznano za zaginione - poinformowała policja.
02.08.2023

Nowy armator i ładunki mogą wypłynąć z polskich portów

Skandynawowie planują uruchomić przewozy naczep samochodowych z Gdańska lub Gdyni. Port w Świnoujściu chce przeładowywać je z pociągów jadących aż znad Morza Śródziemnego - informuje w środę "Puls Biznesu".
26.07.2023

Szef Centrum Globalistyki „Strategia XXI”: Rosja poważnie potraktowała ostrzeżenia dla swoich statków, przewożących broń przez Morze Czarne

Rosja najwyraźniej poważnie potraktowała ostrzeżenia Kijowa dla swoich statków z bronią, którą przewozi po Morzu Czarnym na potrzeby wojny przeciw Ukrainie. Jedna z takich jednostek opóźnia rejs do Syrii – ocenił w rozmowie z PAP szef kijowskiego Centrum Globalistyki „Strategia XXI” Mychajło Honczar.
25.07.2023

Badanie z udziałem Polaków: duże zanieczyszczenie wód słodkich mikroplastikiem

Każdego roku do oceanów trafia około 14 mln ton plastiku, ale problem zanieczyszczenia dotyczy też wód słodkich. Znaleźliśmy mikroplastik w każdym jeziorze, z którego pobraliśmy próbki - alarmują autorzy międzynarodowego badania z udziałem naukowców z Polski.
20.07.2023

Nad Jeziorem Paprocańskim powstanie marina za 23 mln zł

W ciągu dwóch lat, kosztem blisko 23 mln, zł przy Jeziorze Paprocańskim w Tychach powstanie marina dla lokalnych klubów żeglarskich. Oprócz samego budynku z częścią szkoleniową i magazynową, zaplanowano także pomosty, ścieżki piesze oraz oświetlenie.
13.07.2023

Do 21 lipca można składac wnioski o pomoc w związku z ubiegłoroczną sytuacją ekologiczną na Odrze

Do 21 lipca br, trwa nabór wniosków o przyznanie wsparcia na wyrównanie kwoty utraconych przychodów w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze w 2022 r. Dofinansowanie ma charakter pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury.
13.07.2023

Polki Mistrzyniami Świata w żeglarskiej klasie Micro!

Maja Dembowska, Anna Śliwka i Karolina Skowrońska, czyli załoga Auto Podlasie z klubu Sailing Legia, mistrzyniami świata w żeglarskiej klasie Micro Cruiser. Regaty odbyły się na urokliwym alpejskim Traunsee w austriackiej miejscowości Gmunden.
11.07.2023

Wody Polskie: susza hydrologiczna przyczyną obniżania poziomu wody w jeziorach na Mazurach

Susza hydrologiczna i meteorologiczna jest przyczyną obniżania poziomu wody w jeziorach na Mazurach. Woda w akwenach nie jest uzupełniana przez opady deszczu. Do obniżania się stanu wód przyczyniają się też bezśnieżne zimy, poinformowały PAP Wody Polskie.
10.07.2023

Dwie osoby utonęły w pomorskich jeziorach

Dwóch mężczyzn utonęło w niedzielę w pomorskich jeziorach. Mimo reanimacji 19- i 27-latka nie udało się uratować.
10.07.2023

Mężczyzna wypożyczający łódź odpowie przed sądem za wypadek na jez. Tałty, w którym utonęła 8-letnia dziewczynka

Przed sądem rejonowym w Giżycku odpowie 41-letni mężczyzna wypożyczający niesprawną łódź, która wywróciła się na jez. Tałty, w rezultacie czego zginęła 8-letnia dziewczynka. Grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności - podała PAP w czwartek Prokuratura Okręgowa w Olsztynie.
06.07.2023

Podkarpackie. Policjanci pomogli załodze łodzi, której groziło utonięcie

Policyjni stermotorzyści interweniowali na Jeziorze Solińskim i pomogli osobom, którym groziło utonięcie. Załoga miotanej falami łodzi, wśród której było dwoje małych dzieci, utraciła sterowność i nie była w stanie sama wrócić na brzeg.
04.07.2023

Mrągowo. Sternik motorówki odpowie za wypadek na jeziorze Tałty, w którym utonęła dziewczynka

Prokurator Okręgowy w Olsztynie skierował do Sądu Rejonowego w Mrągowie akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie, który odpowie za spowodowanie wypadku na jeziorze Tałty. W wypadku zginęła 8 - letnia dziewczynka, która została uwięziona w motorówce - podała PAP Prokurator Okręgowy w Olsztynie.
01.07.2023

Policyjni wodniacy rozpoczęli służbę na Jeziorze Mucharskim

Małopolscy policjanci rozpoczęli służbę na Jeziorze Mucharskim. Funkcjonariusze będą strzegli bezpieczeństwa osób wypoczywających – oznajmił w środę rzecznik małopolskiej policji mł. insp. Sebastian Gleń. Posterunek mieści się w miejscowości Świnna Poręba.
21.06.2023

Międzyzdroje i Bałtyk? Tu nie można się nudzić!

Sezon wakacyjny w pełni. Wielu z nas wybierze wypoczynek na piaszczystych plażach Bałtyku. Jednak pogoda nie zawsze rozpieszcza - jakie miejsca wybrać, by zapewnić dzieciom moc atrakcji i cieszyć się udanym pobytem?
15.06.2023

Akcja ratownicza na Bełdanach: mężczyzna wyskoczył z łódki i nie wypłynął

Na jeziorze Bełdany trwa akcja ratownicza, wszczęta po zgłoszeniu o mężczyźnie, który wyskoczył z łódki do wody i nie wypłynął - podało w piątek Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.
09.06.2023

Tragedia nad jeziorem. Nie żyje 14-latka

W czwartek rano nad jeziorem Kamiennym w województwie zachodniopomorskim, dwie nastolatki będące pod opieką rodziców jednej z nich weszły do wody. W pewnym miejscu znajdował się uskok, o którym dziewczynki nie wiedziały. Jedna z nich tracąc grunt pod nogami zachłysnęła się wodą. 14-latka zmarła w szpitalu po wielu godzinach walki o jej życie.
09.06.2023

"Corriere della Sera" po wypadku na jeziorze Maggiore: agenci Mosadu mieli powstrzymać wykradanie wojskowych technologii przez Rosjan

Przyjazdy agentów Mosadu nad jezioro Maggiore miały na celu powstrzymanie wykradania wojskowych technologii przez Rosjan – pisze dziennik "Corriere della Sera", nawiązując do wypadku pod koniec maja, w którym zginęły cztery osoby, w tym agenci służb specjalnych. W okolicy jeziora znajdują się firmy produkujące komponenty m.in. dla koncernu wojskowego Leonardo.
06.06.2023

Czarne punkty wodne w subregionie płockim

Kolejnych 7 niebezpiecznych miejsc trafiło na listę czarnych punktów wodnych. Tym samym na Mazowszu jest ich w sumie 123, w tym 7 z nich znajduje się w subregionie płockim. Dziś o tym, jak ważne jest bezpieczeństwo nad wodą, mówili władze Mazowsza oraz przedstawiciele policji i WOPR. Zostały także podpisane umowy z przedstawicielami WOPR z całego regionu. Łączna kwota dofinansowania z budżetu województwa to ponad 1,4 mln zł. Dzięki temu jednostki zakupią m.in. niezbędny sprzęt ratowniczy.
02.06.2023

Karetki wodne na Wielkich Jeziorach Mazurskich

Na Wielkich Jeziorach Mazurskich w czwartek rozpoczęły pracę wodne karetki pogotowia. Będą służyły pomocą medyczną do końca września.
01.06.2023

Włochy. Prasa: uczestnicy tragicznego rejsu po jeziorze Maggiore mogli szpiegować rosyjskich oligarchów

Uczestnicy tragicznego rejsu małym statkiem turystycznym po jeziorze Maggiore na północy Włoch, który zatonął w niedzielę, być może szpiegowali rosyjskich oligarchów w rejonie, gdzie kupują wille i hotele. Taką tezę przedstawił dziennik „Corriere della Sera” cztery dni po wypadku, w którym zginęło trzech agentów włoskiego i izraelskiego wywiadu oraz partnerka właściciela jednostki - Rosjanka.
01.06.2023

Uczestnicy tragicznego rejsu po jeziorze Maggiore to agenci wywiadów włoskiego i izraelskiego oraz Rosjanka

Wtorkowa „La Repubblica” informuje, że trzy z czterech ofiar i osiemnaście osób z ocalałych dziewiętnastu to nie zwykli niedzielni wycieczkowicze, ale oficerowie wywiadu, na służbie lub na urlopie.
30.05.2023

2 osoby zginęły, 2 zaginęły w wypadku małego statku turystycznego na jeziorze Maggiore we Włoszech

Dwie osoby zginęły, a dwie zaginęły w wypadku na jeziorze Maggiore w Lombardii, na północy Włoch, gdzie podczas gwałtownej burzy wywrócił się mały statek turystyczny - podały media w nocy z niedzieli na poniedziałek. Na pokładzie było ponad 20 pasażerów i członków załogi.
29.05.2023

Ponad połowa wielkich jezior na świecie traci wodę

Aż 53 procent największych na świecie jezior wysycha - gromadzi mniej wody, niż jeszcze 30 lat temu - twierdzą badacze na łamach "Science". Najważniejszymi przyczynami tego zjawiska są zmiany klimatu i niezrównoważony sposób korzystania z zasobów wodnych przez człowieka.
25.05.2023

Nad Jeziorem Paprocańskim powstały wypożyczalnia i stanowisko ratowników

Nad Jeziorem Paprocańskim w Tychach zakończyła się budowa budynku wypożyczalni sprzętu wodnego i stanowiska dla ratowników – podała we wtorek rzeczniczka tyskiego magistratu Ewa Grudniok.
23.05.2023

Zmarł mężczyzna, którego ratownicy wyciągnęli z Jeziora Zegrzyńskiego

Tonącego 31-latka wyciągnęli w niedzielę z Jeziora Zegrzyńskiego ratownicy legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Mężczyzna zmarł w szpitalu - poinformowała w poniedziałek komisarz Justyna Stopińska, oficer prasowy policji w Legionowie.
22.05.2023

Zatrzymano dwóch mężczyzn podejrzanych o zabicie setek kormoranów na Jeziorze Tonowskim

Żnińska policja zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzanych o strącenie 110 gniazd kormoranów i zabicie ok. 300 piskląt na wyspie na Jeziorze Tonowskim (woj. kujawsko-pomorskie). Zatrzymani zostaną doprowadzenie do prokuratury. Złożony zostanie wniosek o ich tymczasowe aresztowanie.
09.05.2023

Martwe mewy śmieszki na Jeziorze Zajezierskim w Sztumie padły na ptasią grypę

Od 2 do 4 maja z Jeziora Zajezierskiego w Sztumie strażacy wyłowili 46 mew śmieszek. Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Malborku przesłał próbki do badań w laboratorium Zakładu Higieny Weterynaryjnej Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Gdańsku. Przyczyną śmierci mew okazała się ptasia grypa.
05.05.2023

W okolicach Olsztyna trwa akcja zarybiania rzek i jezior

Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Olsztynie zorganizował w majówkę akcję zarybienia wód wylęgiem żerującym szczupaka. W regionie do jezior i rzek trafiło niemal pół miliona rybek.
04.05.2023

Na jeziorze Nidzkim holowano oderwany pomost

Do nietypowego zdarzenia doszło we wtorek na jeziorze Nidzkim w w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim. Od brzegu oderwał się pomost długości około 30 m i wadze kilku ton. Płynął on w głąb jeziora zagrażając żeglarzom. Niezbędna okazała się interwencja policyjnych wodniaków.
04.05.2023

Lakeway Link – nowe linie połączą Polskę i Szwecję

Nowa firma żeglugowa Lakeway Link będzie wykorzystywać statki zupełnie nowego typu, by pływać z Gdańska i Gdyni do położonych nad szwedzkim jeziorem Melar portów Södertälje i Västerås.
03.05.2023

Od piątku otwarcie dróg wodnych Systemu Wielkich Jezior Mazurskich

W piątek, 28 kwietnia zostaną otwarte dla żeglugi drogi wodne Systemu Wielkich Jezior Mazurskich - poinformowały Wody Polskie w komunikacie nawigacyjnym. Wskazano, że w nadchodzącym sezonie żeglarze nie będą mogli pływać po Kanale Łuczańskim ani korzystać ze śluz Karwik i Guzianka I.
27.04.2023

Jakimi sportami wodnymi i aktywnościami na wodzie warto się zainteresować?

Sporty wodne to jedne z ulubionych aktywności Polaków podczas wakacji i nie tylko. Wiele osób regularnie pływa na basenie, a w ostatnich latach popularne zrobiły się też deski SUP, windsurfing czy nurkowanie. Na co warto zwrócić uwagę i jakie akcesoria wybrać?
19.04.2023

Muzealnicy z Węgorzewa poszukują sprzętów rybackich

Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie przygotowuje wystawę o tradycyjnym mazurskim rybołówstwie. W związku z tym muzealnicy poszukują sprzętów rybackich i fotografii.
19.04.2023

Na jeziorze Niegocin wywrócił się houseboat

Na jeziorze Niegocin (warmińsko-mazurskie) wywrócił i częściowo zatopił się houseboat, który żeglarze najprawdopodobniej chcieli przeprowadzić z jednego portu do drugiego. Nikomu nic się nie stało, ale jednostkę trzeba będzie wyciągnąć na brzeg - podał PAP w piątek Mariusz Raubo z Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
14.04.2023

Kopalnia Bełchatów formuje linię brzegową przyszłych najgłębszych w kraju jezior

Po zakończeniu wydobycia na terenie Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów mają powstać dwa najgłębsze w Polsce jeziora. Właśnie rozpoczął się kolejny etap formowania linii brzegowej przyszłych zbiorników wodnych. To jeden z elementów transformacji regionu bełchatowskiego.
12.04.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – luty 2023 r.

W lutym środowisko międzynarodowej żeglugi morskiej nie pozostawało wolne od wszelkiego rodzaju wypadków i niebezpiecznych wydarzeń. Ponownie było sporo awarii systemów napędowych jednostek, ludzkich pomyłek i w konsekwencji niebezpiecznych w skutkach wejść na mieliznę. Nie obyło się również bez pożarów oraz wypadnięć za burtę. Na Bliskim Wschodzie, gdzie doszło do ataku na tankowiec. O szczegółach najważniejszych zdarzeń w naszym cyklicznym, comiesięcznym raporcie dotyczącym wypadków, szkód i zdarzeń morskich na świecie.
06.03.2023

Policja prowadzi czynności w sprawie obywateli Niemiec, którzy dryfowali na jeziorze Resko

Służby Mundurowe w Gryficach w woj. zachodniopomorskim prowadzą śledztwo w sprawie trzech obywateli Niemiec, którzy w piątek dryfowali na tratwie na jeziorze Resko Przymorskie. Mężczyźni prawdopodobnie poszukiwali zatopionego w 1945 roku niemieckiego samolotu, na którego pokładzie znajdowały się głównie dzieci.
27.02.2023

Kanadyjska policja zakończyła poszukiwania obiektu, który spadł do jeziora Huron

Kanadyjska policja zawiesiła w czwartek poszukiwania obiektu, który po zestrzeleniu w minioną niedzielę spadł do Jeziora Huron. Cały czas trwają poszukiwania cylindrycznego obiektu na Jukonie.
17.02.2023

Zdobądź dyplom z Rybactwa. Trwa nabór na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie

ZUT zachęca do udziału w rekrutacji na II edycję studiów podyplomowych Ryby, Rybactwo i Ekologia (RRE) prowadzone przez Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa.
10.02.2023

Akcja lodołamania na Odrze rozpoczęta

Ruszyła akcja lodołamania w Zachodniopomorskiem, bierze w niej udział pięć jednostek. Jedna z nich skierowana została na jezioro Dąbie, pozostałe są w okolicy Gryfina, skąd będą płynęły w kierunku Widuchowej i Bielinka – poinformowały w poniedziałek Wody Polskie.
19.12.2022

Tanzania. Co najmniej 19 osób zginęło po awaryjnym lądowaniu samolotu na Jeziorze Wiktorii

Co najmniej 19 osób zginęło w katastrofie samolotu pasażerskiego linii lotniczych Precision Air, który w niedzielę wylądował awaryjnie na Jeziorze Wiktorii w Tanzanii - poinformował premier kraju Kassim Majaliwa na konferencji prasowej.
07.11.2022

Tajna broń żeglugi

Branża żeglugowa stawia na efektywność. Dzięki wewnętrznym inicjatywom w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) oraz zewnętrznym naciskom ze strony agencji regulacyjnych, operatorzy flot zaczynają podejmować kroki w celu zmniejszenia zużycia paliwa, poprawy jakości raportowania i transformacji rejsów, aby sprostać celom dekarbonizacyjnym określonym przez United Nations Global Compact i IMO.
15.10.2022

Awaria polskiego masowca w Stanach. Statek odholowany do naprawy

Należący do Polskiej Żeglugi Morskiej masowiec Solina pływający po Wielkich Jeziorach Amerykańskich doznał awarii napędu. Statek odholowano do Milwaukee.
10.10.2022

Koniec sezonu karetek wodnych na Wielkich Jeziorach Mazurskich

Piątek był ostatnim dniem stacjonowania wodnych karetek pogotowia na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. W tym roku ratownicy wypłynęli na wodę ponad 300 razy i udzielili pomocy 325 pacjentom. Pomocy kolejnym 321 osobom na wodzie udzieliły też załogi Mazurskiego Wodnego Pogotowia Ratunkowego (MOPR).
01.10.2022

Łeba. Gliński: nowe muzeum w Łebie wpisuje się w proces umacniania roli morza, Bałtyku w polskiej historii

To muzeum wpisuje się w proces umacniania roli morza, Bałtyku w polskiej historii – powiedział w poniedziałek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas uroczystości zawieszenia wiechy na nowo budowanym Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie.
26.09.2022

100 lat temu Sejm Ustawodawczy podjął decyzję o budowie Portu Gdynia

100 lat temu, 23 września 1922 roku Sejm przyjął ustawę upoważniającą rząd do budowy portu morskiego w Gdyni. W ciągu kilkunastu lat rybacka osada przekształciła się w jeden z najnowocześniejszych portów Europy, wokół którego powstało miasto liczące ponad 120 tys. mieszkańców.
23.09.2022

Kenia chce zaistnieć na rynku stoczniowym w Afryce

Kenia chce być jednym z najpoważniejszych graczy na rynku stoczniowym w Afryce. Choć kraj posiada kilkusetkilometrowe wybrzeże nad Oceanem Indyjskim, to jednym z jej najważniejszych atutów ma być oddana do użytku stocznia nad Jeziorem Wiktorii.
15.09.2022

Turcja rośnie w siłę na morzu. Ceny za Bosfor w górę, budowa Kanału Stambulskiego postępuje

Turcja chce funkcjonować jako węzeł komunikacyjny i transportowy o globalnym znaczeniu. Kryzys w Ukrainie zwiększył jej wagę na morzu.
12.09.2022

USA. Eksplozja podwodnego gazociągu [WIDEO]

W zeszłym tygodniu w Stanach Zjednoczonych doszło do awarii gazociągu biegnącego po dnie jeziora Lery w stanie Luizjana, którego rezultatem była eksplozja gazu.
12.09.2022

Dynamiczna sytuacja na rynku tonażowym. Czy inwestycyjna stabilizacja jest obecnie możliwa? Analiza rynku tonażowego (tydzień 31-34/2022)

Na rynku tonażowym w wielu segmentach postępowała kontynuacja spowolnienia nowych zamówień. W transakcjach jednostek używanych ostatnie tygodnie to z kolei ożywienie dla niektórych typów jednostek. Nieustannie już od dłuższego czasu słaba sytuacja na rynku złomowa, który cechował się spadającymi cenami, ale przede wszystkim małą ilością jednostek wysyłanych na złom.
08.09.2022

Regulacja rzek pogarsza ich stan. W Polsce potrzebny jest także system bieżącego monitorowania zanieczyszczeń [WIDEO]

– Aby poprawić jakość wody w polskich rzekach, trzeba przede wszystkim zaprzestać regulacji. Tym, co powinniśmy w tej chwili zrobić, to na poważnie zająć się renaturyzacją rzek – mówi dr hab. Andrzej Mikulski, hydrobiolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
07.09.2022

Wojewoda zachodniopomorski o sytuacji na Odrze: udało się rozbroić tę wielką bombę biologiczną

Udało nam się przezwyciężyć kryzys i rozbroić tę wielką bombę biologiczną, którą mieliśmy w województwie zachodniopomorskim - powiedział w piątek wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Przekazał, że decyzję co do ewentualnego zdjęcia zakazu kontaktu z wodami Odry podejmie najpóźniej w poniedziałek.
02.09.2022

PŻM. Kontrakt na budowę czterech jeziorowców podpisany

Polska Żegluga Morska podpisała z chińską stocznią kontrakt na budowę czterech masowców do żeglugi na Wielkich Jeziorach Amerykańskich – poinformował w czwartek rzecznik PŻM. Jednostki mają wejść do eksploatacji w 2025 r.
01.09.2022

Zakaz kontaktu z wodami Odry przedłużony - wyłączony Zalew Szczeciński i Roztoka Odrzańska

Wojewoda zachodniopomorski przedłużył w czwartek obowiązywanie zakazu kontaktu z wodami Odry do odwołania. Wyłączone z zakazu zostały Zalew Szczeciński i Roztoka Odrzańska.
25.08.2022

Akcja napowietrzania jeziora Dąbie skuterami wodnymi

Motorowodniacy rozpoczęli akcję natleniania jeziora Dąbie m.in. na skuterach wodnych. We wtorek wypłynęli na akwen, aby "pobudzić wodę do życia".
23.08.2022

WOT: w punkcie kulminacyjnym w pracę na Odrze zaangażowanych było ok. 230 terytorialsów

W punkcie kulminacyjnym do pracy przy usuwaniu martwych ryb z Odry zaangażowanych było ok. 230 terytorialsów - powiedział PAP kpt. Witold Sura z Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. Zadeklarował, że żołnierze WOT będą pomagać w oczyszczaniu Odry tak długo, jak będzie potrzeba.
21.08.2022

Zatrucie Odry, najnowsze informacje - wtorek 16 sierpnia

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech trwają badania wód i śniętych ryb z Odry. Tymczasem służby w dalszym ciągu próbują uprzątnąć i zabezpieczyć rzekę. Cały czas obowiązuje zakaz kontaktu z wodami Odry. Przedstawiamy najnowsze doniesienia w sprawie zatrucia rzeki.
16.08.2022

Ponad pół tony śniętych małż zebrano w weekend nad Zalewem Zemborzyckim

Przez ostatnie trzy dni pracownicy Wód Polskich zebrali ponad pół tony martwych małż zalegających brzegi Zalewu Zemborzyckiego w Lublinie. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Lublinie nie znalazł dowodów celowego zatrucia.
16.08.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

Awaria statku na Jeziorze Żywieckim; WOPR ewakuowało 11 osób

Drobnej awarii uległ statek wycieczkowy, który pływał z turystami po wodach Jeziora Żywieckiego. Beskidzkie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oznajmiło w środę, że niezbędna była ewakuacja 11 osób, w tym trojga dzieci.
10.08.2022

Rosjanie wściekli na Finów. Zatoka Fińska zniknie z mapy?

Rosyjski internet donosi o propozycji przemianowania Zatoki Fińskiej na Jezioro Kotlino. Ma to być oddolna inicjatywa. Czy Rosjanie mają moc, by w ten sposób zemścić się na Finach za wejście do NATO?
03.08.2022

Towimor S.A. i PŻM rozwijają działalność w Chinach

Polska Żegluga Morska, wspierając rodzimych dostawców, po raz kolejny wybrała współpracę z Towimor. Toruńska spółka dostarczy urządzenia cumowniczo-kotwiczne na nowo budowane jednostki polskiego armatora zamówione w chińskiej stoczni.
21.07.2022

Szczecin. Trwają poszukiwania płetwonurka w Jeziorze Szmaragdowym

"Od wczesnych godzin porannych prowadzimy działania poszukiwawcze mężczyzny, który we wtorek w godzinach popołudniowych zanurkował i nie wypłynął" – poinformowała Komenda Miejska Policji w Szczecinie.
20.07.2022

Mazury. W jeziorze Tałty utonął 45-letni żeglarz

45-letni turysta z Łodzi utonął w nocy z wtorku na środę w jeziorze Tałty na Mazurach - poinformowała policja. Żeglarz wpadł do wody z pokładu jachtu zacumowanego w jednym z portów.
20.07.2022

Umowa na podpisanie studium wykonalności Pętli Mazurskiej podpisana

Pętla Mazurska to kluczowe zadanie wśród inwestycji w rozwój infrastruktury służącej rekreacji wodnej na Mazurach - powiedział w czwartek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Wody Polskie podpisały umowę na opracowanie studium wykonalności tej drogi wodnej.
14.07.2022

Regaty Pucharu Świata. Julia Damasiewicz wygrywa w kitesurfingu [ZDJĘCIA]

Julia Damasiewicz (AZS Poznań/PGE Sailing Team Poland) wygrała pierwsze w tym sezonie regaty Pucharu Świata w olimpijskiej konkurencji Formula Kite. Regaty z cyklu KiteFoil World Series zostały rozegrane w Austrii. Wśród mężczyzn świetne szóste miejsce zajął Jakub Jurkowski (AZS Poznań).
22.06.2022

Naukowcy odkryli jezioro wielkości miasta pod pokrywą lodową na Antarktydzie

Naukowcy badający spód największej na świecie pokrywy lodowej na Antarktydzie Wschodniej, odkryli jezioro wielkości miasta, którego osady mogą zawierać historię pokrywy lodowej od początków jej istnienia. Praca została opublikowana w czasopiśmie "Gelology".
13.05.2022

Na Kanale Elbląskim będą śluzowane dwa statki jednocześnie

Aby zmniejszyć natężenie pracy zabytkowych urządzeń Kanału Elbląskiego Wody Polskie zdecydowały, że w tym sezonie dwie jednostki będą przeciągane po pochylniach jednocześnie. "Mamy nadzieję, że o 20-25 proc. zwiększymy przepustowość, co w wypadku tych urządzeń jest znaczne" - powiedział PAP prezes Wód Polskich w Gdańsku Andrzej Winiarski.
08.05.2022

Sezon żeglarski się rozkręca. Specjalna mapa skrzyżowań szlaków wodnych z liniami energetycznymi ma zwiększyć bezpieczeństwo żeglarzy

Ze statystyk Polskiego Związku Żeglarskiego wynika, że w Polsce żegluje ok. 4,3 mln osób, a szczególną popularnością cieszy się wśród nich Kraina Wielkich Jezior Mazurskich i Suwalszczyzna. Sezon żeglarski stopniowo się rozkręca, a przed jego szczytem PZŻ wspólnie z Grupą PGE wprowadziły dodatkowe środki na rzecz bezpieczeństwa i opracowały mapę miejsc, w których szlaki wodne krzyżują się z liniami energetycznymi. Ma ona przyczynić się do podniesienia bezpieczeństwa sterników i członków załóg jachtów. PGE podkreśla też, że system
06.05.2022

Na Kanale Elbląskim będą wydłużone rejsy do pochylni Jelenie

Wody Polskie zamierzają zmodernizować istniejącą obrotnicę statków na pochylni Jelenie na Kanale Elbląskim i jednocześnie zbudować przy niej zaplecze turystyczne. Ma to spowodować mniejsze obciążenie infrastruktury kanału, ponieważ obecnie większość turystów wypływa na Kanał z Buczyńca, pokonuje trzy pochylnie i wraca do Buczyńca.
05.05.2022

Ruszyły prace nad planami budowy Pętli Mazurskiej

Ruszyły prace przygotowawcze dotyczące budowy Pętli Mazurskiej, czyli nowej drogi wodnej, która połączyłaby jeziora położone między Śniardwami i Niegocinem - podały w środę Wody Polskie. Ogłoszono przetarg na opracowanie studium wykonalności tej inwestycji.
04.05.2022

Mazury. Pierwsza w sezonie interwencja MOPR; auto na dnie jeziora Tałty

Ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego rozpoczęli w sobotę sezon od nietypowej interwencji w Mikołajkach. Z dna jeziora Tałty wydobywali samochód, który przez nieuwagę kierowcy zjechał po slipie do wody.
30.04.2022

Ruszył sezon żeglugowy na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich

W poniedziałek, po zimowej przerwie, otwarto dla żeglugi szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Oddano też do użytku wyremontowany Kanał Piękna Góra, który łączy - popularne wśród żeglarzy i motorowodniaków - jeziora Tajty i Kisajno.
25.04.2022

Ponad 70 lat współpracy Projmorsu przy rozwoju Portu Gdynia

Po zakończeniu I wojny światowej Polska uzyskała dostęp do Morza Bałtyckiego, jednak na odzyskanych terenach nie było żadnego większego portu a z kolei Gdańsk, zgodnie z postanowieniami traktatu wersalskiego, miał być Wolnym Miastem pod protektoratem Ligii Narodów.
11.04.2022

Finlandia. Otwarto Kanał Saimiański przez Rosję; operatorzy lodołamaczy obawiają się o sytuację międzynarodową

Kanał żeglugowy łączący z Zatoką Fińską największe fińskie jezioro Saimaa, czwarte co do wielkości w Europie, został formalnie otwarty na początku tygodnia. Jednak wraz z inauguracją sezonu lodołamacze nie rozpoczęły pracy – operatorzy obawiają się, że w związku z napięciami międzynarodowymi, ich statki mogłyby utknąć na szlaku.
29.03.2022

Katastrofa lotnicza na Jeziorze Kłeckim

Do rozbicia awionetki lub szybowca doszło we wtorkowe popołudnie na Jeziorze Kłeckim (pow. gnieźnieński, woj. wielkopolskie). Ratownicy zlokalizowali maszynę znajdującą się około 50 m od brzegu. Jak dotąd nie udało się odnaleźć pilota statku powietrznego.
29.03.2022

Linie brzegowe nad mazurskimi jeziorami są notorycznie dewastowane

Nad brzegami rzek i jezior na Mazurach notorycznie dewastowane są linie brzegowe. Rocznie dostajemy kilkaset zgłoszeń o tego typu działaniach - przyznała rzeczniczka prasowa Wód Polskich w Białymstoku Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.
15.03.2022

Przekop Mierzei Wiślanej na finiszu. Jak wpłynie na turystykę? Pytamy samorządowców i ekspertów

Określana najbardziej widowiskową inwestycją w Polsce zmierza ku końcowi. Jeszcze w tym roku mają popłynąć pierwsze statki przez kanał po przekopie Mierzei Wiślanej. Nowa droga morska nie tylko skróci wiele tras, ale i znacząco wpłynie na lokalny krajobraz turystyczny. O to, jakie nadzieje w związku z inwestycją widzą dla siebie m.in. Frombork, Elbląg, Sztutowo i Krynica Morska, zapytaliśmy włodarzy miejscowości. Głos oddaliśmy również ekspertom z urzędu i naukowcom.
26.02.2022

Fit For 55. Amoniak paliwem przyszłości?

Amoniak jest jednym z najbardziej obiecujących paliw przyszłości w świecie morskim, ale wprowadzenie go do miksu paliwowego nie jest proste – twierdzą eksperci DNV.
20.02.2022

Remont kanału łączącego jezioro Dauby z Jeziorakiem

Rozpoczął się remont odgałęzienia Kanału Elbląskiego łączącego jezioro Dauby z Jeziorakiem (woj. warmińsko-mazurskie) - poinformowały Wody Polskie. Prace będą kosztowały około 2,5 mln zł i mają zakończyć się w październiku.
18.02.2022

Giżycko. Dwóch mężczyzn w nocy wypłynęło kajakiem na jezioro; jeden nie żyje

Dwóch mężczyzn wypłynęło w nocy kajakiem na jezioro Kruklin w powiecie giżyckim. Gdy kajak się wywrócił zdołali wydostać się na brzeg; ale jeden z nich wkrótce zmarł - podała PAP w piątek rzeczniczka giżyckiej policji st. asp. Iwona Chruścińska.
18.02.2022

Warmińsko-mazurskie. Dwóch amerykańskich żołnierzy wpadło nocą do jeziora Ełckiego

W sobotę po godz. 21 w Ełku dwóch mężczyzn wpadło do jeziora Ełckiego. Byli to amerykańcy żołnierze; sprawę będzie prowadzić żandarmeria - poinformował PAP Rafał Jackowski z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.
13.02.2022

Zimowe szkolenie wojskowych nurków na poligonie w Wędrzynie

Na poligonie wojskowym w Wędrzynie (Lubuskie) kończy się zimowe szkolenie wojskowych nurków. Na tegoroczne zgrupowanie przybyło blisko 40 żołnierzy z kilku jednostek z zachodniej części kraju - poinformowała oficer prasowa 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej por. Anna Dominiak.
27.01.2022

PŻM buduje masowce na Wielkie Jeziora Amerykańskie

Chińska stocznia Dalian Shipbuilding Industry Company (DSIC) ogłosiła, że pozyskała zamówienie na cztery masowce, mające pływać po Wielkich Jeziorach Amerykańskich. Zleceniodawcą jest Polska Żegluga Morska.
25.01.2022

W jeziorze Mikołajskim znaleziono granat, we wtorek ewakuacja mieszkańców

Podczas ćwiczeń Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego natrafiono na granat leżący na dnie Jeziora Mikołajskiego. Na czas planowanej na wtorek akcji usuwania niewybuchu władze miejskie Mikołajek zarządziły ewakuację mieszkańców pobliskich budynków.
17.01.2022

Dlaczego urlop na jachcie motorowo-spacerowym to znacznie ciekawsza opcja niż wynajem hotelu?

Odpoczynek na komfortowym jachcie motorowym posiadającym na wyposażeniu wszystko, co potrzebne do wygodnego życia, to przede wszystkim wolność. Dodatkowo takie jachty są bardzo ekonomiczne, jeśli chodzi o zużycie paliwa, ponieważ posiadają małe silniki o mocy od 20 KM do 45 KM. Podobnie jak w wypadku wynajmowania kamperów, czarter jachtów motorowych daje przeogromne możliwości eksplorowania wielu atrakcyjnych szlaków wodnych.
17.01.2022

W jeziorze Szeląg Wielki odnaleziono ciało zaginionego 32-latka

Ciało 32-letniego mężczyzny odnalazła w niedzielę w jeziorze Szeląg Wielki (woj. warmińsko-mazurskie) Grupa Specjalna Płetwonurków RP. Jego zaginięcie zgłoszono przed tygodniem, po tym jak wypłynął kajakiem na ryby.
16.01.2022

Osunięcie bloku skalnego na jeziorze w Brazylii. 10 osób nie żyje [WIDEO]

Do 10 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych osunięcia się bloku skalnego na jeziorze Furnas, w stanie Minas Gerais, w środkowo-wschodniej Brazylii - poinformowała w niedzielę miejscowa policja.
10.01.2022

USA. 27 osób uratowanych z kry lodowej dryfującej po jeziorze Michigan

W stanie Wisconsin ratownicy ocalili 27 osób z kry lodowej, która oderwała się sobotę od brzegu i dryfowała po zatoce Green Bay na jeziorze Michigan. W miarę oddalania od lądu zaczęła niebezpiecznie pękać – podała w niedzielę telewizja NBC.
10.01.2022

Warmińsko-Mazurskie. Uratowano mężczyznę, pod którym na jeziorze załamał się lód

Strażacy uratowali w poniedziałek mężczyznę, pod którym załamał się lód na Jeziorze Myśliwskim koło Łukty (woj. warmińsko-mazurskie). Po wydobyciu z wody został z objawami hipotermii odwieziony do szpitala - podała straż pożarna.
27.12.2021

Nurkowie minerzy ze Świnoujścia wyciągną niemiecką bombę z jeziora w Poznaniu

W poniedziałek nastąpi wydobycie niemieckiej bomby lotniczej SD 70 z jeziora Kierskiego w okolicach Poznania. W niedzielę rekonesans przed wydobyciem prowadziła grupa nurków minerów z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.
12.12.2021

W ostatnim sezonie ze śluz Guzianka I i II skorzystało 20 tys. jednostek

W minionym sezonie żeglugowym, czyli od maja do końca października, przez system dwóch śluz Guzianka I i Guzianka II przepłynęło blisko 20 tys. jachtów i statków - poinformowały Wody Polskie.
24.11.2021

Ukraińskie media twierdzą, że Nord Stream 2 może służyć Moskwie do celów wywiadowczych i dywersyjnych

Rosja może wykorzystywać Nord Stream 2 w celach wywiadowczych i dywersyjnych – ostrzega ukraiński portal Dzerkało Tyżnia. Nadszedł czas prewencyjnych działań ze strony NATO, by Morze Bałtyckie nie przekształciło się w rosyjskie jezioro – uważają autorzy.
20.10.2021

Mars odsłania swoje tajemnice. Potwierdziło się istnienie jeziora oraz rzeki

Marsjański łazik Perseverance (Wytrwałość) wystrzelony w ramach misji badawczej amerykańskiej agencji kosmicznej NASA od lutego pokonał już 2,6 km, potwierdził istnienie jeziora oraz rzeki na Marsie i pozyskal dwie z ok. 40 planowanych próbek.
17.10.2021

Karetki wodne na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich zakończyły sezon

Karetki wodne stacjonujące na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich zakończyły tegoroczny sezon. Od początku czerwca do końca września udzieliły pomocy blisko 300 osobom – poinformował PAP dyżurny Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (MOPR) Marek Banaszkiewicz.
01.10.2021

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Zaczął się remont kanału Piękna Góra

We wtorek 6 września Wody Polskie podpisały umowę na remont kanału Piękna Góra na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich między jeziorami Tajty i Kisajno. Wartość umowy to około 3 miliony złotych.
07.09.2021

Różowe Regaty na Jachcie 2020 [ZDJĘCIA]

Złota Góra w miniony weekend nabrała odcieni różu. Wszyscy pasjonaci żeglarstwa - a w szczególności kobiety - zawitali do Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu w Brodnicy Górnej by wspólnie integrować się podczas żeglowania na Jachcie 2020 w I edycji Różowych Regat „Wyścig o zdrowie różowego goździka kartuska”.
01.09.2021

Ratownik MOPR: po weekendowym kursie nikt nie będzie dobrym żeglarzem

Po weekendowym czy tygodniowym kursie nikt nie zostanie dobrym żeglarzem. Woda jest żywiołem, za brak umiejętności i bezmyślność przychodzi płacić wysoką cenę - oceniają ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
24.07.2021

Porozumienie osiągnięte. Ever Given może opuścić Kanał Sueski

Po 106 dniach gigantyczny kontenerowiec Ever Given zostanie uwolniony z aresztu i opuści Egipt.
06.07.2021

Mazury. 5-letnie dziecko holowane za żaglówką zranione śrubą

Na jez. Bełdany 5-latka, która była ciągnięta na materacu za żaglówką została zraniona śrubą silnika. Sternikiem jachtu był jej ojciec, mieszkaniec woj. mazowieckiego. Dziewczynka ma złamaną nogę - podała PAP w niedzielę piska policja.
27.06.2021

Warszawa: ZTM szuka armatora statku do Serocka i promu na Wiśle

"Poszukujemy armatora, który będzie organizował rejsy Kanałem Żerańskim do Serocka" - poinformował w komunikacie Zarząd Transportu Miejskiego. Firmy zainteresowane udziałem w przetargu mają czas na składanie dokumentów do 22 czerwca.
15.06.2021

Warmińsko-mazurskie. Trzy osoby w szpitalu po pożarze łodzi na jeziorze Śniardwy

Trzy osoby trafiły do szpitala po pożarze łodzi motorowej, do którego doszło we wtorek na mazurskim jeziorze Śniardwy - podała policja. Jedna z poparzonych osób jest w stanie ciężkim.
08.06.2021

Atomowa wizja rozwoju. Czy tym razem się uda?

Tematy związane z Polityką Energetyczną Polski na najbliższe lata zdominują wiele dyskusji na tegorocznym Forum Wizja Rozwoju. Założenia rządu w tej kwestii są jasne – w 2033 roku powinien ruszyć pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy od 1 do 1,6 GW.
08.06.2021

Zwiedzaj Szczecin od strony wody

Sześć miejskich motorówek, którymi można zwiedzać Szczecin od strony wody, zostaną ponownie udostępnione mieszkańcom i turystom w sobotę, 8 maja. Do prowadzenia jednostek nie jest potrzebny patent motorowodny.
05.05.2021

Pomimo pandemii COVID-19 statki Żeglugi Augustowskiej wypłynęły na jeziora

Żegluga Augustowska rozpoczęła w sobotę tegoroczny sezon turystyczny. Pierwszy statek wypłynął na jezioro Rospuda, a drugi do Studzienicznej - poinformował dyrektor ŻA Adam Aleksandrowicz.
01.05.2021

Ruszył sezon żeglugowy na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich

We wtorek otwarto dla żeglugi szlak Wielkich Jezior Mazurskich - podały Wody Polskie. Podczas tegorocznego sezonu nawigacyjnego wodniacy muszą liczyć się z utrudnieniami z powodu trwających remontów kilku kanałów.
27.04.2021

Biała flota z Ostródy gotowa do sezonu żeglugowego

Statki pasażerskie Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej są już przygotowane do sezonu żeglugowego, który rozpoczyna się 1 maja. W poprzednim roku z usług tej miejskiej spółki, która jest największym przewoźnikiem po Kanale Elbląskim, skorzystało ponad 52 tys. turystów.
18.04.2021

Wody Polskie znakują jeziora

Wody Polskie rozpoczęły znakowanie szlaku wodnego na Wielkich Jeziorach Mazurskich. Szlak ma długość 150 km i oficjalnie ma zostać otwarty pod koniec kwietnia - poinformowała PAP rzecznik prasowa Wód Polskich w Białymstoku Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.
13.04.2021

Zespół ekspertów wydobywa z łódź sprzed 4000 lat

Eksperci rozpoczęli wydobywanie z Jeziora Bodeńskiego w Niemczech czółna liczącego ponad 4000 lat. Wykonana z drzewa lipowego prehistoryczna łódź jest sensacją archeologiczną. Po wydobyciu zostanie poddana wieloletniej, żmudnej konserwacji przez konserwatorów z państwowego urzędu ochrony zabytków.
01.04.2021

Szwedzka Straż Przybrzeżna „Kustbevakningen” – Morskie Organy Ścigania cz.5

Po naszej ostatniej wizycie na Morzu Północnym oraz spotkaniu z Obrońcy wód oraz wybrzeży Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej – Morskie Organy Ścigania (cz.4) - skierujemy się na cieśniny duńskie, aby bezpiecznie zakończyć nasz rejs w porcie macierzystym jakim jest Gdynia. Przechodząc pod Mostem nad Sundem, całkiem możliwe jest, że na swojej drodze spotkamy Kustbevakningen, czyli Szwedzką Straż Przybrzeżną.
30.03.2021

Zostań morskim bohaterem – pomóż chronić Morze Bałtyckie

Jak śpiewała w latach 90-tych Majka Jeżowska „na plaży fajnie jest”. Dziś, prawie 30 lat później kondycja Morza Bałtyckiego i jego złocistych plaż uległa drastycznemu pogorszeniu. Wakacyjne skakanie w morskiej pianie coraz częściej ograniczają zakwity sinic, a zamiast muszelek i bursztynów w piasku królują śmieci. Z okazji obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Ochrony Morza Bałtyckiego organizacja pozarządowa MSC przypomina, że dokonując odpowiedzialnych wyborów każdy z nas może zostać morskim bohaterem.
19.03.2021

Pracowita zima Wód Polskich

Pracowita zima Wód Polskich w Szczecinie. Akcja lodołamania przeprowadzona była tak, że mieszkańcom nie groziła powódź. "Wody Polskie 15 marca zakończyły pogotowie zimowe. Za nami jeden z najbardziej pracowitych sezonów zimowych od wielu lat. Przez ponad tydzień trwała polsko-niemiecka akcja lodołamania. Jednostki Wód Polskich wypłynęły na wodę pierwszy raz od 2018 roku."
17.03.2021

Koniec lodołamania w Szczecinie. Sytuacja jest mocno ustabilizowana

Zakończyła się polsko-niemiecka akcja lodołamania koordynowana przez Wody Polskie w Szczecinie. Przez ponad tydzień lód na Odrze kruszyło 13 jednostek pływających – 7 z Polski oraz 6 z Niemiec.
22.02.2021

Brak zagrożenia powodziowego w województwie zachodniopomorskim

W dwóch miejscowościach Pomorza Zachodniego hydrowskazy pokazują przekroczenie stanu alarmowego, ale nie ma groźby powodzi zatorowej, roztopowej ani opadowej – Wody Polskie w Szczecinie po to prowadzą akcje lodołamania, by zniwelować wszelkie zagrożenia powodziowe wynikające z odwilży i obecnej sytuacji hydrologicznej. Akcja lodołamania trwa od wtorku i wiele wskazuje na to, że trwać będzie do niedzieli lub poniedziałku. Jest to uzależnione od warunków atmosferycznych. W czwartek odbyła się konferencja prasowa Wód Polskich w któr
18.02.2021

Rozpoczyna się remont Kanału Szymońskiego na Mazurach

W czwartek, 11 lutego Robert Chciuk – wiceprezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie i Wojciech Ferenc - właściciel firmy Zakład Usług Hydrotechniczno-Melioracyjnych podpisali umowę na remont Kanału Szymońskiego na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Modernizacja mazurskiego kanału ma kosztować ponad 32 mln zł.
12.02.2021

Hybrydowe rozwiązania Wartsili wybrane dla nowego promu ro-ro

Fińska grupa technologiczna Wartsila została zakontraktowana do dostarczenia zaawansowanych rozwiązań hybrydowych dla nowego kanadyjskiego promu.
10.02.2021

"Wyspa śmieci” na serbskim jeziorze grozi zatkaniem tamy [wideo]

Prawdopodobnie słyszeliście już o „plamach śmieci” dryfujących po oceanach, ale wyspa odpadów tak ogromnej wielkości na stosunkowo małym jeziorze to zjawisko nadal dość nietypowe i bardzo przerażające.
13.01.2021

Lodołamacze w gotowości. Pierwsze zjawiska lodowe możliwe w najbliższych dniach

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie informuje, że w związku z prognozowanym ochłodzeniem oraz aktualną niską temperaturą wody możliwe jest pojawienie się pierwszych zjawisk lodowych.
13.01.2021

Policjanci popłynęli łodzią po awanturnika

Przepłynięcie łodzią Jeziora Solińskiego było jedyną możliwością dotarcia do awanturującego się pijanego mężczyzny. O pomoc poprosił 77-letni ojciec awanturnika, który schronił się przed synem w przyczepie. Pijany 23-latek został zatrzymany w policyjnym areszcie.
07.01.2021

Jeziora na całym świecie wysychają z powodu zmian klimatu

Z powodu zmian klimatu na całym świecie zmniejsza się powierzchnia jezior. Przykładem jest Morze Kaspijskie, największe jezioro na świecie, które kurczy się w szybkim tempie – piszą naukowcy na łamach „Communications Earth & Environment”.
03.01.2021

Załamał się lód na Morskim Oku; turyści z Ukrainy sami zdołali wyjść

Pod turystami z Ukrainy załamał się w sobotę lód na Morskim Oku – poinformowała Paulina Kołodziejska z Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN). Turyści zdołali samodzielnie wyjść na brzeg. Mimo apeli TPN turyści nagminnie wchodzą na taflę zamarzającego jeziora.
02.01.2021

Naukowcy alarmują: Morze Kaspijskie wysycha. Może stracić ponad jedną trzecią swojego obszaru

Według szacunków niemieckich i holenderskich naukowców poziom wody w Morzu Kaspijskim do 2100 roku będzie o 9-18 metrów niższy niż obecnie. Uczeni twierdzą, że spowoduje to szereg problemów w ekologii, gospodarce i stabilności politycznej regionu.
28.12.2020

Wody Polskie przygotowane do zimy!

Dwie ostatnie zimy były najłagodniejszymi od lat, a ostatnia akcja lodołamania na Odrze miała miejsce w marcu 2018 roku. To nie powinno jednak uśpić naszej czujności operacyjnej, a wręcz przeciwnie – w tak trudnym czasie jak rok 2020 musimy być gotowi absolutnie na wszystko!
17.12.2020

Mazurskie kanały w remoncie. Poprawi się jakość żeglugi!

Po sezonie na Mazurach praca wre. Trwa przebudowa trzech kanałów: Grunwaldzkiego, Mioduńskiego i Tałckiego, a na wybór wykonawcy czeka remont Kanału Szymońskiego. Opóźnią się za to prace przy modernizacji Kanału Łuczańskiego.
14.12.2020

Regulacja poziomu wody w Jeziorze Jamno. „Nieprzerwany, 11-dniowy wlew ożywczej wody z Bałtyku”

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie kontynuuje prace nad przygotowaniem wariantu naprawczego oraz realizację docelowej modernizacji wrót sztormowych na Jeziorze Jamno. Zanim jednak nastąpią już bezpośrednie roboty budowlane, robią wszystko, by zapewnić jezioru możliwie dobrą sytuację środowiskową. W ostatnim czasie udało się uregulować przepływ wody pomiędzy jeziorem i Morzem Bałtyckim. Wpływ na to miało wcześniejsze wyjęcie części belek szandorowych. Dzięki temu udało się doprowadzić do wpływu wody morskiej do Jamna w list
09.12.2020

Kończy się remont XIV-wiecznego Kanału Dobrzyckiego

Jeszcze w tym miesiącu zakończą się prace przy umocnieniu brzegów i pogłębieniu Kanału Dobrzyckiego, łączącego jezioro Ewingi z Jeziorakiem - poinformowały Wody Polskie. Wykopany w XIV wieku kanał jest najstarszym tego typu obiektem hydrotechnicznym w kraju.
07.12.2020

Na Jeziorze Goczałkowickim powstała wyspa dla ptaków

Kosztem ponad 1,2 mln zł na Jeziorze Goczałkowickim powstała wyspa dla ptaków. Ma pomóc przede wszystkim rybitwom rzecznym, których gniazda były dotąd często zalewane w okresie lipcowych opadów deszczu, kiedy w zbiorniku przybywa wody.
07.12.2020

Sztuczne zasilanie brzegu w Górkach Wschodnich: prace zakończone [wideo]

W połowie listopada br. zakończyły się prace związane ze sztucznym zasilaniem brzegu w Górkach Wschodnich (km 58,4 – 59,0).
01.12.2020

Niezwykłe odkrycie na dnie Morskiego Oka. Ratownicy natrafili na zatopioną łódź [foto]

Choć dzisiaj jest to dla nas nie do pomyślenia, w przedwojennych czasach tatrzańscy turyści mieli szczęście podziwiać nieodparty urok Morskiego Oka nie tylko z nabrzeża, a z samego centrum jeziora.
01.12.2020

Zmarł Jerzy „Rumcajs” Ziomek, charyzmatyczny ratownik WOPR

Jerzy "Rumcajs" Ziomek, wiceprezes Beskidzkiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, charyzmatyczny ratownik wodny i przewodnik górski, zmarł w niedzielę w wieku 70 lat – poinformował burmistrz Żywca Antoni Szlagor.
29.11.2020

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.