• <
escort_980x120_gif_2020

Ruszył sezon żeglugowy na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich

ac

27.04.2021 14:03 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Ruszył sezon żeglugowy na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich

Partnerzy portalu

Ruszył sezon żeglugowy na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

We wtorek otwarto dla żeglugi szlak Wielkich Jezior Mazurskich - podały Wody Polskie. Podczas tegorocznego sezonu nawigacyjnego wodniacy muszą liczyć się z utrudnieniami z powodu trwających remontów kilku kanałów.

O otwarciu dla żeglugi dróg wodnych Systemu Wielkich Jezior Mazurskich poinformowali we wtorek podczas briefingu w Giżycku przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Dyrektor RZGW w Białymstoku Mirosław Markowski powiedział, że szlak jest oznaczony i można już bezpiecznie pływać, mogą natomiast występować pewne utrudnienia związane z remontami czterech kanałów między Giżyckiem a Mikołajkami, tj. Tałckiego, Grunwaldzkiego, Mioduńskiego i Szymońskiego.

- W związku z tym prosimy wszystkich wodniaków o wyrozumiałość i o to, żeby stosowali się do oznaczeń na szlaku i śledzili komunikaty nawigacyjne - zaznaczył.

Pełnomocnik ds. inwestycji na Mazurach dyr. Grzegorz Szymoniuk podkreślił, że celem Wód Polskich było to, żeby nie zamykać dróg wodnych na czas remontu. "Prace przebiegają zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. Nie mamy informacji o jakichś niespodziewanych trudnościach" - dodał.

O dokładnej lokalizacji prac remontowych i utrudnieniach informują tablice ustawione na szlaku i przy wejściach do kanałów. Wody Polskie wydały ulotki informacyjne dla żeglarzy i wodniaków, które będzie można znaleźć we wszystkich portach, marinach i punktach informacji turystycznej na Mazurach.

Zdaniem burmistrza Mikołajek Piotra Jakubowskiego po zakończeniu prac będzie bezpieczniej i wygodniej na szlaku. Przypomniał, że dzięki ubiegłorocznemu otwarciu śluzy Guzianka II żeglarze i motorowodniacy nie muszą już stać w długich kolejkach, żeby się przeprawić.

Burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz ocenił, że pomimo ograniczeń pandemicznych sezon żeglarski się zaczyna - jak zaznaczył - w reżimie sanitarnym, więc na majowy weekend należy się spodziewać wodniaków na Mazurach.

- Docierają do mnie informacje, że sto procent czarterów jest zarezerwowanych. Pogoda dla żeglarzy nie ma znaczenia. Chyba, że będzie lód - wyjaśnił.

Obecnie trwają prace przy przebudowie i umocnieniu kanałów Tałckiego, Grunwaldzkiego, Mioduńskiego i Szymońskiego, gdzie obowiązuje tymczasowa organizacja ruchu żeglugowego. Z kolei jesienią ma zostać ogłoszony przetarg na remont Kanału Łuczańskiego.

Sygnalizacja świetlna i ruch jednostronny ma obowiązywać na kanale Tałckim i Mioduńskim. Na kanałach Szymońskim i Grunwaldzkim ruch będzie odbywał się w obie strony, przy lokalnych zawężeniach nie mniejszych niż 16 m światła kanału.

Od 1 maja zostanie uruchomiony System Sygnalizacji Ostrzegawczej przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi. Składa się on z sieci 17 masztów zlokalizowanych w różnych miejscach na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

Przed rozpoczęciem sezonu Wody Polskie oznakowały szlak żeglowny na Wielkich Jeziorach Mazurskich, gdzie ustawiono w sumie 450 boi i 85 znaków brzegowych. Z kolei Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oznakowało najbardziej niebezpieczne miejsca poza szlakiem.

Szlaki żeglowne Systemu Wielkich Jezior Mazurskich mają łączną długość około 145 km. Poza głównym szlakiem Pisz - Węgorzewo są to również boczne odnogi tej drogi wodnej: Jezioro Mikołajskie - Jezioro Nidzkie, jezioro Tałty - Ryn, jezioro Kisajno - jezioro Niegocin i jezioro Mamry - Święcajty.

Ubiegły rok należał do rekordowych pod względem ruchu na mazurskich jeziorach i kanałach - przez śluzy Guzianka I i Guzianka II przeprawiło się łącznie 21,5 tys. jednostek pływających.


taurus_sea_power_390x100_gif_2020
sun_track

Dziękujemy za wysłane grafiki.