• <
bulk_cargo_port_szczecin

Porozumienie osiągnięte. Ever Given może opuścić Kanał Sueski

ac

06.07.2021 12:27 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Porozumienie osiągnięte. Ever Given może opuścić Kanał Sueski

Partnerzy portalu

Porozumienie osiągnięte. Ever Given może opuścić Kanał Sueski - GospodarkaMorska.pl
Fot. Twitter

Po 106 dniach gigantyczny kontenerowiec Ever Given zostanie uwolniony z aresztu i opuści Egipt.

Właściciele i ubezpieczyciele kontenerowca Ever Given, który zablokował Kanał Sueski w marcu, ogłosili w niedzielę, że w sporze o odszkodowanie zostało uzgodnione formalne porozumienie. 

Władze kanału poinformowały, że 7 lipca statek będzie mógł opuścić, będące częścią Kanału Sueskiego, Wielkie Jezioro Gorzkie.

Suez Canal Authority (SCA) przetrzymuje gigantyczny statek i jego załogę na jeziorze w wyniku sporu dotyczącego żądania odszkodowania przez SCA.

Należący do japońskiego armatora kontenerowiec Ever Given utknął w Kanale Sueskim blokując go przez sześć dni i zakłócając światowy handel.

Teraz ogłoszono, że po kolejnych spotkaniach z komitetem negocjacyjnym SCA i licznych rozprawach sądowych nastąpił postęp i uzgodniono formalne rozwiązanie.

– Zostaną podjęte przygotowania do wypuszczenia statku – powiedział w oświadczeniu Faz Peermohamed ze Stann Marine, który reprezentuje właściciela Shoei Kisen i jego ubezpieczycieli. 

Dodano, że umowa o ugodzie zostanie podpisana w środę. Po podpisaniu nastąpi oficjalna ceremonia kończąca areszt statku. 

Osama Rabie, przewodniczący SCA, powiedział, że kanał otrzyma w ramach ugody holownik o nośności około 75 ton. Nie wspomniał o żadnych innych szczegółach.

– W pełni zachowaliśmy prawa władzy, zachowaliśmy nasze relacje z kompanią żeglugową, a także stosunki polityczne z Japonią – powiedział.

SCA żądał na początku 916 milionów dolarów odszkodowania na pokrycie działań ratowniczych, szkody dla reputacji i utraconych dochodów. Później kwota została obniżona  do 550 milionów dolarów. Władze przekazały, że zaakceptują 200 milionów dolarów zaliczki, a pozostałe 350 milionów w formie listów gwarancyjnych. Ostateczna kwota ugody nie została jednak ujawniona.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.