• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Władze Kanału Sueskiego oferują obniżenie rachunku Ever Given do 600 milionów dolarów

ac

10.05.2021 10:15 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Władze Kanału Sueskiego oferują obniżenie rachunku Ever Given do 600 milionów dolarów

Partnerzy portalu

Władze Kanału Sueskiego oferują obniżenie rachunku Ever Given do 600 milionów dolarów - GospodarkaMorska.pl
Fot. flickr

Władze Kanału Sueskiego (SCA) oferują obniżenie kwoty odszkodowania za wejście kontenerowca Ever Given na mieliznę. Proponują 600 milionów dolarów zamiast wcześniej zakładanych, ponad 900  – przekazał prezes kanału, Osama Rabie.

W rozmowie z lokalnymi mediami MBC Masr, Rabie powiedział, że oferta została już złożona właścicielowi statku, japońskiemu Shoei Kisen Kaisha, ale na razie pozostaje bez odpowiedzi.
Offshore Energy skontaktował się z właścicielem statku w celu potwierdzenia i skomentowania sprawy oraz złożenia oficjalnego oświadczenia.

Propozycja jest wynikiem odrzuconego odwołania złożonego przez właścicieli Ever Given, które dotyczyło aresztowaniu statku i jego ładunku. Kontenerowiec został aresztowany 13 kwietnia, po tym, jak SCA i armatorzy nie osiągnęli porozumienia w sprawie roszczenia odszkodowawczego. Armator uznał wtedy, że kwota jest zbyt wysoka.

Statek jest obecnie zakotwiczony w regionie Wielkich Jezior Gorzkich gdzie od 29 marca br. czeka na rozstrzygnięcie prawnej bitwy o odszkodowanie.

– Odwołanie zostało odrzucone, a sąd w Ismalii utrzymał w mocy pierwotne zarządzenie, zgodnie z którym statek i jego ładunek mogą zostać zwolnione z aresztowania jedynie po zapłaceniu przez właścicieli pełnego roszczenia w wysokości 916 mln USD – podano w informacji na początku maja.

Właściciele Ever Given mają czas do 20 maja 2021 roku na odwołanie się.

– Interesy Ever Given będą nadal negocjowane z SCA w celu osiągnięcia polubownego rozwiązania. Priorytetem klubu brytyjskiego pozostaje umożliwienie statkowi oraz załodze kontynuowania planowanej podróży i dostarczenia towarów – powiedział klub.

Ever Given jest obsługiwany przez 25 indyjskich marynarzy. Marynarzom, których umowy wygasły, pozwolono na dokonywanie zmian załogi i wypisywanie się.

Osama Rabie powiedział wcześniej, że załoga nie będzie zakładnikiem sytuacji, a zarządowi kanału zależy na powodzeniu trwających negocjacji. Wyraził także nadzieję, że wkrótce zostanie uzgodnione kompromisowe rozwiązanie.


bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.