• <
bulk_cargo_port_szczecin

Kontenerowiec Ever Given skonfiskowany z powodu sporu o odszkodowanie

ac

14.04.2021 08:38 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Kontenerowiec Ever Given skonfiskowany z powodu sporu o odszkodowanie

Partnerzy portalu

Kontenerowiec Ever Given skonfiskowany z powodu sporu o odszkodowanie - GospodarkaMorska.pl
fot. wikipedia

Kontenerowiec Ever Given, który w marcu blokował Kanał Sueski, został tymczasowo skonfiskowany w związku ze sporem o wysokość odszkodowania, jakie musi zapłacić jego japoński właściciel.

Sąd w Ismailii w Egipcie przyjął wniosek władz kanału w tej sprawie, gdyż wypłata odszkodowania w wysokości ok. 900 mln USD została opóźniona - poinformował we wtorek prezes Zarządu Kanału Sueskiego (SCA) gen. Broni Osama Rabie.

Kontenerowiec, pływający pod panamską banderą, obsługiwany przez tajwańską firmę Evergreen Marine Corp., zaklinował się na ważnej drodze wodnej 23 marca, powodując znaczne zakłócenia w globalnym ruchu poprzez zablokowanie ponad 400 statków, zanim został ostatecznie usunięty sześć dni później.

Właściciel kontenerowca, japońska firma leasingująca statki, Shoei Kisen Kaisha Ltd., chce znacznego obniżenia wypłaty odszkodowania, a negocjacje nad kwotą nadal trwają – powiedział Rabie lokalnym mediom.

Japońska firma przekazała w środę agencji Kyodo, że negocjuje z SCA w sprawie obniżenia kwoty odszkodowania. "Nie jesteśmy jeszcze na etapie wypłacania" odszkodowania - powiedział jeden z przedstawicieli firmy. Shoei Kisen jest w trakcie potwierdzenia, czy 900 mln USD, których żądają władze kanału, to odpowiednia suma. Przedstawiciel firmy powiedział, że została ona powiadomiona o tej kwocie kilka dni temu za pośrednictwem swojego ubezpieczyciela, a egipski sąd podjął decyzję o zajęciu statku w poniedziałek. "Chcielibyśmy załatwić sprawę i wkrótce wypłynąć naszym statkiem, ale nie możemy teraz nic powiedzieć, ponieważ zależy to od (trwających) negocjacji" - dodał przedstawiciel Shoei Kisen.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.