• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

"Wyspa śmieci” na serbskim jeziorze grozi zatkaniem tamy [wideo]

13.01.2021 13:50 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie "Wyspa śmieci” na serbskim jeziorze grozi zatkaniem tamy [wideo]

Partnerzy portalu

"Wyspa śmieci” na serbskim jeziorze grozi zatkaniem tamy [wideo] - GospodarkaMorska.pl
fot. YT

Prawdopodobnie słyszeliście już o „plamach śmieci” dryfujących po oceanach, ale wyspa odpadów tak ogromnej wielkości na stosunkowo małym jeziorze to zjawisko nadal dość nietypowe i bardzo przerażające. Ogromne wyspy śmieci unoszące się na niektórych rzekach i jeziorach na Bałkanach powodują zagrożenie ekologiczne i zagrażają regionalnej elektrowni wodnej.

Jezioro Potpecko w Serbii cieszyło się dużym zainteresowaniem w ciągu ostatniego tygodnia po tym, jak szokujące nagrania pokazały, że powierzchnia wody jest całkowicie pokryta śmieciami.

Skąd się wzięły te wszystkie śmieci? W górę jeziora, wzdłuż rzeki Lim, znajduje się kilka składowisk odpadów. Jezioro Potpecko jest połączone ze zbiornikiem wodnym wykorzystującym zaporę w Elektrowni Wodnej Višegrad, a ze względu na sterty śmieci mieszkańcy, urzędnicy i aktywiści obawiają się, że może się zatkać.

We ostatni wtorek można było zobaczyć plastikowe butelki, zardzewiałe beczki i inne odpady zatykające rzekę Drina w pobliżu miasta Wyszehrad we wschodniej Bośni. W górę rzeki dopływy Driny w Czarnogórze, Serbii i Bośni niosły jeszcze więcej odpadów po tym, jak wezbrane drogi wodne rozlały się na wysypiska śmieci.

Kraje bałkańskie mają kiepskie programy gospodarki odpadami, a tony śmieci rutynowo lądują w rzekach. Przełamana w tym tygodniu zapora spowodowała ogromne nagromadzenie śmieci na Drinie, które zagroziły zaporze wyszehradzkiej w Bośni.

Urzędnicy podają, że każdego roku w okolicach Wyszehradu z rzeki wydobywa się od 6000 do 8000 metrów sześciennych odpadów. Chociaż problem nie jest nowy, Serbia, Bośnia i Czarnogóra niewiele zrobiły, aby go rozwiązać, chociaż starają się przystąpić do Unii Europejskiej.

Działacz ekologiczny z grupy Eco Centre, Dejan Furtula, powiedział, że śmieci w Drinie są również zagrożeniem dla lokalnej społeczności, ponieważ odpady usuwane z rzeki są wyrzucane na lokalne wysypisko, które często płonie i wytwarza toksyczną ciecz, która wraca do Driny.

„Wszyscy jesteśmy tutaj w niebezpieczeństwie, cały ekosystem” - powiedział.

Na zaporze wyszehradzkiej rozpoczęto we wtorek starania o uprzątnięcie zatykających się śmieci i uniknięcie potencjalnych uszkodzeń systemu elektroenergetycznego. W południowo-zachodniej Serbii rzeka Lim stworzyła podobny problem na jeziorze akumulacyjnym Potpecko.

Obrazy warstw śmieci pokrywających zarówno sztuczne jezioro, jak i Drinę wywołały oburzenie.

Zarówno Drina, jak i Lim są znane ze szmaragdowego koloru i zapierającej dech w piersiach scenerii wzdłuż ich brzegów. Przepływająca wzdłuż granicy między Bośnią i Serbią Drina jest bardzo popularna wśród flisaków rzecznych w regionie.

Gospodarka Morska
fot. YT

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.