• <

Wynik wyszukiwania - "serbia" - Wiadomości

Serbia. Pływająca klubokawiarnia pełna gości zaczęła tonąć; ewakuowano kilkadziesiąt osób

Zacumowana na rzece w Belgradzie i wypełniona bawiącymi się ludźmi pływająca klubokawiarnia Kartel zaczęła tonąć w nocy z soboty na niedzielę; ewakuowano kilkadziesiąt osób - powiadomił w niedzielę serbski dziennik "Danas".
24.12.2023

Do Serbii popłynął gaz z Azerbejdżanu; Belgrad chce się uniezależnić od rosyjskiego surowca

Do Serbii popłynął gaz z Azerbejdżanu, w ceremonii uruchomienia przesyłu surowca uczestniczyli w niedzielę prezydenci Serbii, Azerbejdżanu, Bułgarii i przedstawiciel UE. Belgrad, dotąd uzależniony od gazu rosyjskiego, stawia na zdywersyfikowanie źródeł dostaw.
10.12.2023

Serbia będzie kupować gaz z Azerbejdżanu

Serbia i Azerbejdżan podpisały w środę w Baku porozumienie, na mocy którego począwszy od 2024 roku do Serbii ma być dostarczane rocznie około 400 mln metrów sześciennych gazu z Azerbejdżanu. Obecnie niemal 100 proc. importowanego przez Belgrad surowca trafia do kraju w ramach umowy z rosyjskim Gazpromem.
16.11.2023

TurkStream ma dostarczyć Węgrom rosyjski gaz

Serbia zapewni szlak transportowy, jeśli Ukraina wypowie porozumienie w sprawie tranzytu gazu ziemnego z Rosji – poinformował w niedzielę minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.
20.08.2023

Powódź w Serbii zerwała dwa mosty, w 52 gminach ogłoszono stan nadzwyczajny

W odpowiedzi na wylane rzeki i powodzie w 52 gminach centralnej Serbii ogłoszono stan nadzwyczajny. Woda zerwała dwa mosty, ewakuowano już ponad 200 osób - podało w sobotę serbskie ministerstwo spraw wewnętrznych.
17.06.2023

Rynek transportu morskiego rudy żelaza i stali może być istotny dla Polski

Po napaści Rosji na Ukrainę sytuacja polskiego przemysłu stalowego uległa zmianie i być może porty polskie będą musiały, tak jak w przypadku węgla, odegrać istotną rolę w zabezpieczeniu dostaw czynników produkcji dla polskich hut.
20.03.2023

Nowy prezes spółki powołanej do budowy rurociągu naftowego z Ukrainy do Polski

Nowym prezesem Międzynarodowego Przedsiębiorstwa Rurociągowego (MPR) Sarmatia, zgodnie z zasadą rotacji według umowy spółki, został Vitaliy Baylarbayov, przedstawiciel SOCAR z Azerbejdżanu. Dotychczasowy prezes MPR Sarmatia Teimuraz Gochitashvili z gruzińskiego GOGC pozostał w zarządzie spółki.
10.01.2023

Od grudnia Serbia bez ropy z Rosji. Ruszy budowa gazociągu serbsko-węgierskiego

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić i premier Węgier Viktor Orban uzgodnili budowę rurociągu naftowego łączącego oba kraje - napisał w poniedziałek na Twitterze rzecznik węgierskiego rządu Zoltan Kovacs.
10.10.2022

Serbia. Niemieckie okręty z czasów II wojny światowej widoczne przez niski poziom wody w Dunaju [WIDEO]

Niski poziom wody w Dunaju, spowodowany przez trwające w Europie susze, odsłonił w pobliżu serbskiej miejscowości Prahovo przy granicy z Rumunią pozostałości niemieckich okrętów z czasów II wojny światowej – poinformowała w piątek agencja Reutera.
19.08.2022

Serbia wśród 10 krajów znad Adriatyku i Morza Jońskiego potępiających agresję Rosji na Ukrainę

Rządy Serbii oraz dziewięciu innych państw położonych nad Adriatykiem i Morzem Jońskim podpisały w Tiranie deklarację potępiającą "nieuzasadnioną agresję Rosji na Ukrainę" - poinformowała w sobotę chorwacka agencja prasowa Hina.
22.05.2022

LNG szansą dla Grecji. U wybrzeży Aleksandropolis pojawi się terminal FSRU

Grecja tak jak inne kraje Unii Europejskiej przyspieszyła działania na rzecz uniezależnienia się od dostaw gazu ziemnego z Rosji. W tym celu na wodach w pobliżu miasta Aleksandropolis pojawi się pływający terminal FSRU. Jest to strategiczny projekt dla Grecji, Bałkanów i Europy Południowo-Wschodniej. Terminal rozpocznie pracę w grudniu 2023 roku.
08.05.2022

"Wyspa śmieci” na serbskim jeziorze grozi zatkaniem tamy [wideo]

Prawdopodobnie słyszeliście już o „plamach śmieci” dryfujących po oceanach, ale wyspa odpadów tak ogromnej wielkości na stosunkowo małym jeziorze to zjawisko nadal dość nietypowe i bardzo przerażające.
13.01.2021

Uruchomiono serbski odcinek gazociągu Turecki Potok

Prezydent Serbii Aleksandr Vuczić zainaugurował w piątek serbski odcinek gazociągu Turecki Potok, przedstawiając go jako kluczowy element bezpieczeństwa zaopatrzenia kraju w ten surowiec. Gaz popłynie do Serbii z Bułgarii.
01.01.2021

Nieruchomości przemysłowe i logistyczne najbardziej pożądaną klasą aktywów w 17 krajach Europy Środkowo-Wschodniej

Jak wynika z raportu pt. „ExCEEding Borders: Industrial and Logistics Market in CEE 17”, opracowanego przez Colliers International, międzynarodową kancelarię CMS i Randstad, do najważniejszych wyzwań w sektorze przemysłowym i logistycznym należą dostępność gruntów i nieruchomości w lokalizacjach spełniających oczekiwania zarówno deweloperów, jak i użytkowników końcowych, dostępność i niezawodność usług komunalnych, dostęp do infrastruktury transportowej, dostępność wykwalifikowanej siły roboczej oraz oferta zachęt inwestycyjnych.
08.10.2020

50 przemytników aresztowanych w międzynarodowej operacji kierowanej przez Frontex

50 przemytników zajmujących się przerzucaniem migrantów do UE zostało aresztowanych w ramach międzynarodowej operacji kierowanej przez Frontex - poinformowała w czwartek ta unijna agencja ochrony granic. W działaniach brała też udział Polska.
24.09.2020

KE: nowa lista surowców krytycznych; nowa strategia zabezpieczenia dostaw

Komisja Europejska opublikowała nową listę surowców, uznanych za krytyczne, m.in. z punktu widzenia Zielonego Ładu. Lista liczy 30 pozycji. KE wskazuje też ścieżki do zapewnienia dostępności surowców, o które - jak zauważa - świat coraz mocniej rywalizuje.
05.09.2020

COVID-19, a problemy z podmianami marynarzy

W związku z pandemią wywołaną przez koronawirusa, rządy na całym świecie zawiesiły loty międzynarodowe, zamknęły granice, porty i lotniska oraz nałożyły odpowiednie ograniczenia na cudzoziemców w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19. Jednym z największych wyzwań, przed którym znajduje się obecnie branża żeglugowa, jest przeprowadzanie podmian w załodze statków. Wspomniane ograniczenia bezpośrednio wpłynęły na zdolność marynarzy do podróżowania między poszczególnymi statkami, a krajem ich zamieszkania.
21.07.2020

PIE: Bałkany Zachodnie szansą dla polskich eksporterów i inwestorów

Poprawa konkurencyjności bałkańskich gospodarek oraz decyzja o tworzeniu wspólnego rynku przez kraje regionu powinna skłonić polskich eksporterów i inwestorów do większego zaangażowania w tej części Europy - ocenili analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
15.07.2020

Recykling statków w świetle konwencji z Hongkongu

PRS przypomina, iż zbliża się termin ratyfikacji Międzynarodowej Konwencji z Hongkongu o bezpiecznym i ekologicznym recyklingu statków. Głównym celem wspomnianego porozumienia jest zapobieganie, redukowanie, a miarę możliwości również eliminowanie zdarzeń spowodowanych przez recykling statków, mogących negatywnie wpływać na ludzkie zdrowie i środowisko.
03.02.2020

Turecki Potok - gazociąg, którym rosyjski gaz trafi na południe Europy

Rosja podjęła decyzję o budowie Tureckiego Potoku (Turkish Stream) po rezygnacji z budowy gazociągu South Stream, który miał dostarczać gaz rosyjski, również południową trasą, po dnie Morza Czarnego, przez terytorium Bułgarii.
08.01.2020

Bułgarii grożą amerykańskie sankcje za przedłużenie Tureckiego Potoku

Bułgarii grożą amerykańskie sankcje za budowę lądowego przedłużenia gazociągu Turecki Potok, poinformował we wtorek portal Euroactiv, powołując się na źródła amerykańskie.
01.01.2020

Serbia: sześć osób zaginęło po wywróceniu się łodzi z migrantami na Dunaju

Sześć osób zaginęło w poniedziałek po wywrócenie się łodzi z dwunastoma migrantami, gdy przepływali Dunaj, aby przedostać się z Serbii do Chorwacji - poinformowały serbskie media. Władze nie wydały na razie żadnego oświadczenia w tej sprawie.
23.12.2019

Serbia kończy przedłużenie gazociągu Turecki Potok

Serbia w najbliższych tygodniach zakończy układanie na swym terytorium gazociągu będącego przedłużeniem budowanego przez Rosję gazociągu Turecki Potok - poinformował po rozmowach z serbskim prezydentem Aleksandarem Vucziciem przywódca Rosji Władimir Putin.
04.12.2019

Emilewicz: Powinniśmy wzmacniać relacje gospodarcze między Polską, UE a krajami Bałkanów Zachodnich

Dzięki powiązaniom gospodarczym między Polską, UE a krajami Bałkanów Zachodnich, rynki i firmy mogą sobie wzajemnie dużo zaoferować, dlatego powinniśmy wspólnie wzmacniać relacje - uważa szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz, która będzie uczestniczyć w zbliżającym się Szczycie Bałkanów Zachodnich.
27.06.2019

Kwieciński: Zależy nam, by połączyć gospodarczo Polskę z krajami Bałkanów Zachodnich

Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński przekonywał w środę w Jasionce koło Rzeszowa, że obecnie jest korzystny czas dla Polski na inwestycje w krajach Bałkanów Zachodnich. Podkreślał znaczenie połączenia gospodarczo obu regionów.
06.06.2019

Szef MSZ Serbii: rozpoczęliśmy prace nad budową Tureckiego Potoku

Serbski minister spraw zagranicznych Ivica Daczić w środę w Moskwie na spotkaniu z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem poinformował, że Serbia zaczęła budowę odgałęzienia przyszłego gazociągu Turecki Potok, prowadzącego z Rosji przez Morze Czarne do europejskiej części Turcji.
17.04.2019

Podatki marynarskie: Irlandia ratyfikowała Konwencję MLI

Dnia 29.01.2019 roku Irlandia ratyfikowała Konwencję MLI, co znacząco wpłynie na sytuację podatkową polskich marynarzy pracujących u irlandzkich armatorów od 01.01.2020 roku.
04.02.2019

Bułgaria: Ogłoszono decyzję o budowie przedłużenia gazociągu Turecki Potok

Bułgarski operator sieci przesyłowo-magazynowej gazu Bułgartransgaz ogłosił w czwartek, że zbuduje przedłużenie gazociągu Turecki Potok przez Bułgarię do Serbii, gdyż uzyskał zadowalającą ofertę od przyszłych nabywców zdolności przesyłowej rurociągu.
01.02.2019

Kommiersant: gaz z Tureckiego Potoku popłynie do Bułgarii i na Węgry

Trasa przyszłych dostaw gazu budowanym przez rosyjski Gazprom gazociągiem Turecki Potok ma biec przez Bułgarię, Serbię, Węgry i Słowację - ocenia w czwartek dziennik "Kommiersant", powołując się na udział Gazpromu w rezerwacji przepustowości w tych krajach.
22.11.2018

UWAGA: Od 01.01.2019 roku – Japonia nowe zasady rozliczeń dla marynarzy (Konwencja MLI)

Z uwagi na niezbędną liczbę państw, które ratyfikowały Konwencję MLI weszła on w życie z dniem 01.07.2018 roku, ale tylko w Państwach, które dotychczas ją ratyfikowały. Na dzień publikacji tego artykułu 84 państwa podpisały ww. Konwencję, a 15 państw z nich ją ratyfikowało (Australia, Austria, Francja, Wyspa Man, Izrael, Japonia, Jersey, Litwa, Nowa Zelandia, Polska, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Wielka Brytania). Kluczową kwestią do zastosowanie zmian wprowadzonych Konwencją MLI od początku 2019 roku było to, aby państwa
19.11.2018

Kwieciński: Strategia Karpacka zacieśni współpracę między krajami

Po dwóch latach przygotowań podpisujemy deklarację współpracy w ramach tzw. Strategii Karpackiej – powiedział w środę minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Jak wyjaśnił kraje, które podpisały deklarację, mają ściśle współpracować np. rozbudowując infrastrukturę komunikacyjną, turystyczną, ekologiczną.
05.09.2018

Kwieciński: 1,5 roku mamy stabilny wzrost gospodarczy; tego nie ma w żadnym innym kraju UE

Już półtora roku mamy stabilny wzrost gospodarczy; tego nie ma w żadnym innym kraju UE - powiedział w środę minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Podkreślił, że przyszedł czas, by nasze firmy wychodziły za granicę.
05.09.2018

Kibice pływają na mundial. W sobotę pierwszy mecz w Kaliningradzie

Na polsko-rosyjskich przejściach granicznych widoczny jest w sobotę zwiększony ruch kibiców jadących na mecze do Kaliningradu, ale jak dotąd nie ma kolejek i podróżni są odprawiani na bieżąco - poinformowała warmińsko-mazurska straż graniczna.
16.06.2018

Adamczyk: Jest szansa na łatwiejsze dofinansowanie środkami z UE trasy Via Carpatia

Wpisanie trasy Via Carpatia do projektu rozporządzenia dotyczącego instrumentu Łącząc Europę (CEF) to szansa na łatwiejsze pozyskanie dofinansowania środkami unijnymi tego korytarza - poinformował w piątek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
08.06.2018

Węgry: Prezentacja antologii „Wisła” podczas festiwalu książki

Prezentacja antologii „Wisła/A Visztula” w redakcji prof. Jerzego Snopka, obecnego ambasadora Polski na Węgrzech, zainaugurowała w piątek wydarzenia z polskim udziałem podczas 25. Międzynarodowego Festiwalu Książki w Budapeszcie.
20.04.2018

Szefowa MFW w Pekinie ostrzega przed długiem w ramach Pasa i Szlaku

Odwiedzająca Pekin dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde przestrzegła w czwartek władze Chin przed finansowaniem w zadłużonych krajach niepotrzebnych i irracjonalnych projektów w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku.
13.04.2018

Nowa Spółka Grupy Kapitałowej OT Logistics w krajach dawnej Jugosławii

Grupa Kapitałowa OT Logistics utworzyła spółkę OTL Forwarding, która zapewni kompleksową obsługę spedycyjną i transportową klientom z Serbii, Chorwacji, Słowenii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry oraz Macedonii. Utworzenie spółki ma na celu zwiększenie obecności Grupy na tych rynkach i może przyczynić się do zwiększenia przeładunków w kontrolowanym przez OT Logistics porcie w chorwackiej Rijece.
13.03.2018

Adamczyk: kolejne państwa dołączą do deklaracji łańcuckiej ws. Via Carpatia

Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja i Serbia podpiszą deklarację łańcucką ws. szlaku Via Carpatia – poinformował w sobotę w Przemyślu (Podkarpackie) minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że konferencja w tej sprawie powinna się odbyć za kilka tygodni.
18.02.2018

Adamczyk: liczymy na szybkie włączenie Via Carpatii do bazowej transeuropejskiej sieci transportowej

Resort infrastruktury liczy, że szlak Via Carpatia uda się włączyć do bazowej Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) jeszcze przed jej kolejną oficjalną rewizją, która została zaplanowana na 2023 r. – poinformował w rozmowie z PAP minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
09.02.2018

Adamczyk: Via Carpatia to priorytet rządu

Via Carpatia to priorytet rządu PiS – powiedział w poniedziałek w Rzeszowie szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk. Minister uczestniczył w uroczystym podpisaniu umowy na wykonanie koncepcji programowej odcinka S19 od węzła Babica do węzła Domaradz. Droga jest częścią trasy Via Carpatia.
06.02.2018

Ustanowiono Wspólnotę Transportową UE z państwami Europy Południowo - Wschodniej

W dniu 9 października 2017 r. w Brukseli został zawarty Traktat ustanawiający Wspólnotę Transportową. Stronami tego traktatu są: z jednej strony Unia Europejska a z drugiej Republika Albanii, Bośnia i Hercegowina, była jugosłowiańska republika Macedonii, Kosowo, Czarnogóra i Republika Serbii (zwane w Traktacie „Stronami Europy Południowo - Wschodniej”). Tekst zawartego traktatu został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 27 października 2017 r. Pełna nazwa dokumentu brzmi następująco: Traktat ustanawiający
16.01.2018

KE chce poprawy połączeń na Bałkanach Zachodnich; popiera bułgarski hub gazowy

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker opowiedział się w piątek za budową w Bułgarii węzła gazowego, a także poprawą połączeń na Bałkanach Zachodnich. Bułgarska prezydencja przekonuje, że inwestycje infrastrukturalne nie stanowią żadnego ryzyka dla UE.
12.01.2018

Orban: Widzę dużo możliwości w Inicjatywie Trójmorza

Procedura wszczęta przez Komisję Europejską wobec Polski nie ma podstaw i samo postępowanie jest nieprawidłowe; wspólnota losu Europy Środkowej nakazuje Węgrom stanąć przy boku Polski - ocenił premier Węgier Viktor Orban. Dodał, że nie można łączyć kwestii budżetu UE z kwestią praworządności.
04.01.2018

Powstaje strategia dla Karpat

W Ministerstwie Rozwoju prowadzone są prace nad propozycją Założeń Makroregionalnej Strategii UE dla obszaru Karpat. Do współpracy miałyby zostać zaproszone nie tylko kraje członkowskie UE, lecz również kraje spoza Wspólnoty: Ukraina, Serbia i Mołdawia.
07.12.2017

Szydło: Polska natrafia na utrudnienia w dostępie do rynku chińskiego

Polska natrafia na utrudnienia w dostępie do rynku chińskiego - oświadczyła w poniedziałek premier Beata Szydło w Budapeszcie na spotkaniu szefów rządów 16 państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin. Wezwała do podjęcia działań na rzecz znoszenia barier w dostępie do rynków.
28.11.2017

Centralny Port Komunikacyjny wśród tematów rozmowy Szydło i Li

Centralny Port Komunikacyjny będzie jednym z tematów poniedziałkowej rozmowy premier Beaty Szydło z premierem Chin Li Keqiangiem w Budapeszcie - poinformowała szefowa polskiego rządu przed spotkaniem.
27.11.2017

Chiny przeznaczą 2 mld dol. na inwestycje w Europie Środkowo-Wschodniej

Przebywający w Budapeszcie premier Chin Li Keqiang zapowiedział w poniedziałek, że Chiński Bank Rozwoju przeznaczy 2 miliardy dolarów na inwestycje w Europie Środkowo-Wschodniej. Li uczestniczy w spotkaniu przywódców grupy 16 państw regionu i Chin.
27.11.2017

Port Centralny ze wsparciem premier Beaty Szydło

Jest decyzja rządu w sprawie budowy w Gdańsku Portu Centralnego - zadeklarowała Premier Beata Szydło w czasie II Spotkania Ministrów Transportu państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin. Odbywające się w dniach 25-26 października w Warszawie Forum 16+1 oficjalnie zainaugurowało działanie Sekretariatu ds. Morskich 16+1. Port Gdańsk był jednym z partnerów wydarzenia.
30.10.2017

Za nami pierwszy dzień Spotkania Ministrów Transportu - Polska liderem porozumienia 16+1 (wideo)

Ministrowie transportu Europy Środkowej, Wschodniej i Chin spotkali się w środę w Warszawie na PGE Narodowym aby rozmawiać na temat szeroko rozumianego transportu w ramach porozumienia 16+1. Podczas spotkania zainaugurowany został Sekretariat ds. Morskich „16+1″, funkcjonujący przy MGMiŻŚ. Celem pracy Sekretariatu jest wsparcie współpracy pomiędzy portami morskimi oraz promowanie działań podejmowanych przez te podmioty.
26.10.2017

Pierwszy dzień Spotkania Ministrów Transportu dobiegł końca

Ministrowie transportu Europy Środkowej, Wschodniej i Chin spotkali się w środę w Warszawie, aby podjąć dyskusję na temat transportu intermodalnego. Transportu, który jest odpowiedzią na wyzwania rynku oraz dynamicznie rozwijających się państw. Spotkanie zainaugurował Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Obecna była również Premier Beata Szydło.
25.10.2017

Adamczyk: Serbia i Czarnogóra zainteresowane dołączeniem do Via Carpatii

Serbia i Czarnogóra są zainteresowane możliwością dobudowania dróg, które połączyłyby te kraje z budowaną trasą Via Carpatia - poinformował w środę PAP minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.
25.10.2017

Szydło: Chcemy rozwijać współpracę z Chinami w dziedzinie transportu

Transport jest jedną z najbardziej perspektywicznych dziedzin współpracy między Polską, Europą Środkowo-Wschodnią i Chinami, a celem polskiego rządu jest jego rozwój - powiedziała w środę premier Beata Szydło, otwierając II Spotkanie Ministrów Transportu i Forum Biznesu 16+1.
25.10.2017

Gróbarczyk: Stoimy przed szansą na upodmiotowienie regionu Europy Środkowej

Stoimy przed ogromną szansą na upodmiotowienie regionu Europy Środkowej, rewitalizację transportu morskiego i rzecznego - powiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk otwierając II spotkanie ministrów transportu państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin.
25.10.2017

Ministrowie transportu Europy Środkowo –Wschodniej i Chin spotkają się w Warszawie

Intermodalność – gwarancja efektywnego transportu z korzyścią dla gospodarki to temat przewodni II Spotkania Ministrów Transportu Europy Środkowo – Wschodniej i Chin organizowanego w ramach formatu 16+1.
10.10.2017

Nasalyk: Ukraina chce być gazowym hubem dla południa Europy

Ukraina traktuje nowy gazowy interkonektor z Polską jako element budowy hubu dla zaopatrywania w gaz południa Europy, aż po Adriatyk. Rząd w Kijowie ma też plany uruchomienia eksportu do Europy energii elektrycznej z elektrowni jądrowych - mówi PAP minister energetyki Ukrainy Ihor Nasalyk.
05.10.2017

II Szczyt Ministrów Transportu Państw Europy Środkowo - Wschodniej i Chin

Intermodalność - gwarancja efektywnego transportu z korzyścią dla gospodarki to temat przewodni II Szczytu Ministrów Transportu Państw Europy Środkowo - Wschodniej i Chin organizowanego w ramach formatu 16+1. Szczyt odbędzie się w dniach 25-26 października 2017 roku w Warszawie. Wydarzenie to będzie stanowić również oficjalną inaugurację działalności Sekretariatu Koordynującego ds. Morskich 16+1.
04.10.2017

OT Logistics zwiększa udział w Luka Rijeka

OT Logistics rozliczyła transakcję przejęcia 11,75% akcji operatora portu morskiego w Rijece za ok. 46,6 mln zł (79,2 mln HRK). Tym samym zwiększa swój udział w kapitale Luka Rijeka do 32,56%. Transakcja zakupu udziałów w chorwackim operatorze Portu Rijeka była wspierana przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
07.09.2017

Europejskie rybołówstwo śródlądowe i akwakultura w centrum uwagi

W Starych Jabłonkach w środę rozpoczęła się Sesja Komisji FAO (Food and Agriculture Organization of the United Nations). Komisja rozpatrzy strategię zrównoważonego rozwoju rybołówstwa śródlądowego i akwakultury w regionie europejskim.
06.09.2017

Węgry: Magyar Nemzet o ulatniających się planach gazowych rządu

Choć rząd Viktora Orbana zobowiązał się już do zbudowania kilku nowych rurociągów gazowych, to w ostatnich latach nie zrobiono w tym kierunku nic – podkreśla we wtorek dziennik „Magyar Nemzet” w tekście zatytułowanym „Ulotniły się gazowe plany rządu”.
25.07.2017

MSZ: wizyta wiceministra Magierowskiego w Chinach

Polska postrzega format 16+1 jako ważną platformę kontaktów między Europą a Chinami. Jesteśmy zaangażowani w inicjatywę 16+1 i gotowi do dalszego wspierania rozwoju tej płaszczyzny współpracy i dialogu między regionem Europy Środkowo-Wschodniej a Chinami – podkreślił wiceminister Marak Magierowski podczas wystąpienia na IX spotkaniu Narodowych Koordynatorów 16+1 w Pekinie.
12.07.2017

Rosyjskie media: Gazprom odnawia projekt South Stream, ale na mniejszą skalę

Po podpisaniu przez Węgry i rosyjski Gazprom dokumentów w sprawie współpracy w sferze gazowej media rosyjskie oceniają, że wraz z porozumieniami Gazpromu z Bułgarią i Serbią oznaczają one reanimację projektu gazociągu South Stream, choć na mniejszą skalę.
06.07.2017

Węgry podpisały porozumienie z Gazpromem

Minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto podpisał w środę z szefem Gazpromu Aleksiejem Millerem porozumienie dotyczące nowego szlaku dostaw gazu na Węgry – poinformował z Moskwy agencję MTI Szijjarto.
05.07.2017

Kowalczyk: inwestycje w polską infrastrukturę nie mogą być w całości finansowane przez Chiny

Chcielibyśmy uniknąć sytuacji, w której inwestycje w infrastrukturę, takie jak Centralny Port Komunikacyjny, byłyby w całości finansowane przez Chiny; musi to być wsparcie, ale przy zachowaniu naszej kontroli - mówi PAP minister Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.
01.06.2017

Porozumienie o rozwoju śródlądowych dróg wodnych ratyfikowane przez prezydenta (wideo)

Europejskie porozumienie w sprawie głównych śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym (AGN) ratyfikowane przez prezydenta. Andrzej Duda podpisał je w poniedziałek. Jego celem jest rozwój międzynarodowego transportu na śródlądowych drogach wodnych w Europie.
06.03.2017

Via Carpatia wzmocni więzy gospodarcze w Europie Środkowo-Wschodniej

Budowa trasy Via Carpatia jest dla Polski priorytetem, który wzmocni więzy gospodarcze w Europie Środkowo-Wschodniej – powiedział szef resortu infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podczas Szczytu Premierów Państw Inicjatywy Środkowoeuropejskiej w Sarajewie.
13.12.2016

Zacieśniamy współpracę w obszarze gospodarki morskiej z Chińską Republiką Ludową

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, oraz He Jianzhong, wiceminister transportu rządu Chińskiej Republiki Ludowej, w Porcie Gdańsk podpisali porozumienie o współpracy między tymi resortami.
25.10.2016

Rurociąg Brody-Adamowo na liście istotnych projektów Wspólnoty Energetycznej

Spośród przedsięwzięć istotnych dla rozwoju infrastruktury przesyłowej ropy naftowej Rada Ministrów Wspólnoty Energetycznej wybrała jeden projekt – budowy rurociągu naftowego z Brodów na Ukrainie do Adamowa w Polsce – poinformowała spółka „Sarmatia”.
20.10.2016

Brexit przyczyną restrykcji i wyższych kosztów dla operatorów logistycznych?

Brytyjskie Stowarzyszenie Transportu Towarowego (FTA) ostrzegło, że z powodu Brexitu na produkty krążące po Europie mogą zostać nałożone nowe koszta, restrykcje, a także biurokratyczne ograniczenia.
05.07.2016

Wizyta prezydenta w Chinach: Polska ważnym partnerem w budowie nowego szlaku jedwabnego

Trwa wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w chińskim Suzhou. Podczas wtorkowego spotkania z premierem Chin Li Keqiangiem dużo uwagi poświęcono partnerstwu obu krajów w projekcie "Jednego Pasa i Jednego Szlaku" – sieci szlaków transportowych łączących Państwo Środka z krajami Unii Europejskiej.
24.11.2015

Gazprom zapewnia o przyspieszeniu budowy South Stream

Rosyjski koncern energetyczny Gazprom zapowiedział we wtorek, że będzie dążyć do przyspieszenia budowy gazociągu South Stream, który ma dostarczać gaz ziemny do Europy Zachodniej z pominięciem Ukrainy.
12.03.2014

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.