• <

Serbia kończy przedłużenie gazociągu Turecki Potok

mb

04.12.2019 22:53 Źródło: PAP
Strona główna Serbia kończy przedłużenie gazociągu Turecki Potok
Serbia kończy przedłużenie gazociągu Turecki Potok - GospodarkaMorska.pl

Serbia w najbliższych tygodniach zakończy układanie na swym terytorium gazociągu będącego przedłużeniem budowanego przez Rosję gazociągu Turecki Potok - poinformował po rozmowach z serbskim prezydentem Aleksandarem Vucziciem przywódca Rosji Władimir Putin.

"Serbia dołączyła do budowy systemu przesyłu gazu, będącego przedłużeniem gazociągu Turecki Potok. W najbliższych dniach zakończy się układanie rur na terytorium Serbii" - powiedział Putin w środę na konferencji prasowej po rozmowach w Soczi. Jak relacjonował, serbski odcinek gazociągu od granicy z Bułgarią do Węgier jest gotów w 85 procentach.

Vuczić powiedział, że gazociąg przez Serbię jest "praktycznie zakończony" i nazwał go "ogromną inwestycją i wielką szansą dla rozwoju" tego kraju. Putin wyjaśnił także, że zapadły ustalenia o zwiększeniu pojemności znajdujących się w Serbii podziemnych magazynach gazu, do 2 mld metrów sześciennych. Zarzucił zaś Bułgarii opóźnianie realizacji przedłużenia Tureckiego Potoku na jej terytorium i ostrzegł, że Rosja może znaleźć inne warianty dostaw gazu na południe Europy.

Rosyjski prezydent ocenił, że warunki dotyczące tranzytu gazu rosyjskiego, które proponuje obecnie Ukraina są "na razie nie do przyjęcia pod względem ekonomicznym". W ten sposób odpowiedział na pytanie o możliwość przerwania tranzytu przez Ukrainę z dniem 1 stycznia 2020 roku, gdy wygasają rosyjsko-ukraińskie kontrakty gazowe. Putin wskazał, że strony wciąż prowadzą rozmowy; wyraził nadzieję, że uda się uzgodnić stanowiska i zadeklarował, że Rosja jest gotowa utrzymać tranzyt przez terytorium Ukrainy.

Wizyta prezydenta Serbii w Rosji zbiegła się z niedawnymi doniesieniami mediów o możliwym skandalu szpiegowskim i próbie zwerbowania serbskiego oficera przez rosyjski wywiad. Vuczić po tych doniesieniach zapewniał, że Belgrad nie zmieni swej polityki wobec Moskwy.

Na konferencji prasowej serbski prezydent powiedział, że jego kraj ceni Putina bardziej niż innych przywódców Rosji i że gdyby Putin stał na czele tego kraju w 1999 roku, nie doszłoby wówczas do bombardowań Jugosławii przez siły NATO.

Putin poinformował w środę, że Vuczić przyjął zaproszenie na uroczystości 9 maja 2020 roku w Moskwie. Rosja obchodzić wtedy będzie 75-lecie zakończenia II wojny światowej w Europie. "Będziemy też radzi widzieć serbskich żołnierzy wśród uczestników defilady na Placu Czerwonym" - zadeklarował Putin.

Dziękujemy za wysłane grafiki.