• <

Szefowa MFW w Pekinie ostrzega przed długiem w ramach Pasa i Szlaku

pc

13.04.2018 04:34 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Szefowa MFW w Pekinie ostrzega przed długiem w ramach Pasa i Szlaku

Partnerzy portalu

Szefowa MFW w Pekinie ostrzega przed długiem w ramach Pasa i Szlaku - GospodarkaMorska.pl

Odwiedzająca Pekin dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde przestrzegła w czwartek władze Chin przed finansowaniem w zadłużonych krajach niepotrzebnych i irracjonalnych projektów w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku.

Chińska inicjatywa może wprawdzie pomóc zbudować bardzo potrzebną w niektórych państwach infrastrukturę, ale „te projekty mogą również doprowadzić do problematycznego wzrostu długu, potencjalnie ograniczając inne wydatki, kiedy zwiększą się koszty obsługi zadłużenia” - mówiła Lagarde na konferencji MFW i Ludowego Banku Chin.

Lansowany przez Pekin globalny projekt logistyczny, który bywa nazywany „chińskim planem Marshalla”, oficjalnie ma na celu ożywienie międzynarodowego handlu poprzez budowę sieci korytarzy transportowych łączących Chiny z krajami Azji, Europy i Afryki. Jednak wielu na Zachodzie obawia się, że inicjatywa może posłużyć Pekinowi do rozszerzenia swoich wpływów – zarówno gospodarczych, jak i politycznych.

Prezydent ChRL Xi Jinping zapewnił w tym tygodniu, że inicjatywa nie jest „chińskim spiskiem, jak twierdzili niektórzy na świecie”. „Chiny nie będą się angażowały w geopolityczne gry dla własnych korzyści ani tworzyły ekskluzywnego klubu, ani też wymuszały umów handlowych na innych” - powiedział Xi, cytowany przez oficjalną agencję prasową Xinhua.

Komentatorzy zwracają uwagę na ryzyko związane ze zbytnim zadłużeniem niektórych państw. Według opublikowanego w marcu raportu amerykańskiego think tanku Center for Global Development osiem spośród 68 krajów objętych inicjatywą – w tym Serbia, Pakistan, Dżibuti, Malediwy i Laos - już może mieć problemy z obsługą długu w związku z dużym zadłużeniem względem Chin. 23 państwa zostały w badaniu uznane za zagrożone, wśród nich Ukraina, Białoruś, Armenia, Albania oraz Bośnia i Hercegowina.

„W krajach, gdzie dług publiczny jest już wysoki, staranne zarządzanie warunkami finansowania jest kluczowe” - poradziła Lagarde. „Pierwszym wyzwaniem jest zapewnienie, by Pas i Szlak trafił tylko tam, gdzie jest potrzebny” - dodała.

Oceniła, że inicjatywa zaczyna już przynosić owoce. Jako pozytywny przykład podała projekt budowy linii szybkiej kolei między Chinami a Tajlandią, która może połączyć gospodarkę tego kraju z regionalnymi łańcuchami dostaw. Wspomniała też o budowie strefy przemysłowej w Kazachstanie.

Dzień wcześniej dyrektor zarządzająca MFW odwiedziła Hongkong, gdzie ostrzegała przed protekcjonizmem handlowym i ryzykiem finansowym. Perspektywy rozwoju światowej gospodarki wciąż są dobre, ale wzrostowi zagraża słabnąca stymulacja fiskalna i podniesienie stóp procentowych – oceniła.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33700,00 $ tona -1,61% 26 maj
 Cynk 3743,00 $ tona -0,16% 26 maj
 Aluminium 2825,00 $ tona -0,14% 26 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.