• <
mewo_2022

TurkStream ma dostarczyć Węgrom rosyjski gaz

Partnerzy portalu

Źródło: Wikipedia

Serbia zapewni szlak transportowy, jeśli Ukraina wypowie porozumienie w sprawie tranzytu gazu ziemnego z Rosji – poinformował w niedzielę minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.

„Prezydent Serbii dał jasno do zrozumienia, że jeśli Węgry chcą zwiększyć dostawy gazu przez Serbię, ta może zapewnić niezbędne zdolności transportowe” – powiedział Szijjarto w związku z niedzielną wizytą prezydenta Serbii Aleksandara Vuczicia w Budapeszcie.

W ten sposób szef dyplomacji odniósł się do doniesień, że Ukraina nie zamierza przedłużać wygasającej w końcu 2024 roku umowy na tranzyt rosyjskiego gazu.

„Po raz kolejny udowodniono, że pomysł budowy gazociągu Turkish Stream (TurkStream), a następnie jego realizacja było strategiczną decyzją” – oświadczył Szijjarto. Zdaniem węgierskiego ministra, „uczciwa współpraca z Rosją w zakresie dostaw gazu ziemnego pomoże zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju”.

We wrześniu 2021 roku Węgry podpisały z Rosją 15-letnią umowę na dostawy 4,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Duża część dostaw z Rosji sprowadzanych jest przez Serbię.

Z Budapesztu Marcin Furdyna

mrf/ ap/

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.