• <

Wynik wyszukiwania - "nurek" - Wiadomości

Tragiczny finał poszukiwań żołnierza sił specjalnych. Służby odnalazły ciało

Zakończyły się trwające od 24 kwietnia poszukiwania operatora Jednostki Wojskowej GROM, który zaginął w trakcie ćwiczeń nurkowych w Morzu Bałtyckim. Służby wyłowiły z wody ciało żołnierza.
27.04.2024

„Nurkowanie jest rzeczą ludzką”. Rozmowa z właścicielem Centrum Nurkowego Gdynia Dive

Centrum Nurkowe Gdynia Dive od blisko dwudziestu lat gości na mapie Trójmiasta, stając się jednym z najważniejszych graczy na rynku nurkowym w Polsce. To miejsce, gdzie nurkowanie staje się sztuką dostępną dla każdego, dzięki szerokiej ofercie różnorodnych kursów i wysokim standardom. Rozmawiamy z założycielem Centrum, Piotrem Niewińskim, który nie tylko dzieli się swoją niezwykłą pasją do nurkowania, ale także ukazuje, że to nie tylko sport, ale również filozofia życia.
19.02.2024

Cenne znalezisko archeologiczne w wodach Sardynii

Na dnie morza blisko brzegów Sardynii odnaleziono olbrzymi zbiór doskonale zachowanych monet z IV wieku naszej ery - poinformowało włoskie Ministerstwo Kultury. Na podstawie wagi znaleziska szacuje się, że jest ich od 30 do 50 tysięcy.
05.11.2023

Stan statku MS Polesie po zderzeniu na Morzu Północnym

Uszkodzenia statku MS Polesie są minimalne, jednostka zacumowała w niemieckim porcie Cuxhaven – poinformowała Polska Żegluga Morska. We wtorek statek zderzył się z brytyjskim frachtowcem "Verity", który zatonął w wyniku kolizji.
25.10.2023

Domniemane ludzkie szczątki we wraku łodzi podwodnej Titan

"Prawdopodobnie odzyskaliśmy ludzkie szczątki z wraku łodzi podwodnej Titan" - podała w środę w komunikacie amerykańska Straż Wybrzeża (USCG).
29.06.2023

BBC: szef OceanGate lekceważył ostrzeżenia w sprawie łodzi podwodnej Titan

Dyrektor generalny firmy OceanGate wielokrotnie odrzucał ostrzeżenia przed ryzykiem związanym z używaniem łodzi podwodnej Titan - twierdzi portal BBC. "W wyścigu do Titanica powtarzasz słynne hasło on jest niezatapialny", napisał w jednym z maili dawny konsultant firmy do jej szefa Stocktona Rusha. Rush wraz z czterema innymi osobami zginął w wypadku Titana, do którego doszło prawdopodobnie w niedzielę.
23.06.2023

Katastrofa Titana, wiadomości i komentarze: eksperci, Obama, James Cameron [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

Katastrofa Titana, wiadomości i komentarze: eksperci, Obama, James Cameron [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]
23.06.2023

Poszukiwania Titana: pasażerowie nie żyją, znaleziono wrak [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

Zdalnie sterowany pojazd podwodny (ROV) odnalazł szczątki blisko wraku Titanica - poinformowała w czwartek amerykańska Straż Wybrzeża (USCG). Telewizja CNN podała, że jak dotąd nie ma pewności, czy znalezione szczątki to elementy poszukiwanej łodzi podwodnej Titan.
22.06.2023

USA. Ekspert: szanse na uratowanie załogi łodzi podwodnej Titan są bliskie zeru

Szanse uratowania załogi łodzi podwodnej Titan są bliskie zeru - oświadczył w czwartek były kapitan amerykańskiej Marynarki Wojennej David Marquet w rozmowie z NBC News. Ocenił, że mało prawdopodobne jest, by pięć osób na pokładzie mogło przeżyć dłużej niż 96 godzin, na które starczały zapasy tlenu w łodzi.
22.06.2023

Media: pilot zaginionej łodzi Titan ma związki z ofiarami zatonięcia statku Titanic w 1912 roku

Stockton Rush, pilotujący zaginioną łódź podwodną Titan, ma zaskakujące związki z ofiarami zatonięcia Titanica w 1912 roku: jego żona jest pra-prawnuczką magnata handlu detalicznego i współwłaściciela domu towarowego Macy's, Isidora Strausa - podaje dziennik "The New York Times".
22.06.2023

USA. Dowódca Straży Wybrzeża: poszukiwania łodzi Titan będą kontynuowane mimo obaw o skończenie się zapasów tlenu

Akcja poszukiwawczo-ratunkowa załogi łodzi podwodnej Titan będzie kontynuowana przez cały czwartek mimo obaw o skończenie się zapasów tlenu dla załogi - powiedział telewizji NBC dowódca 1. dystryktu amerykańskiej Straży Wybrzeża, kontradmirał John Mauger. Dodał, że ważnym czynnikiem jest wola życia załogi.
22.06.2023

USA. Straż Wybrzeża: słyszeliśmy kilka razy odgłosy na obszarze poszukiwań łodzi podwodnej Titan

Odgłosy wydobywające się z morskich głębin na obszarze poszukiwań łodzi podwodnej Titan były słyszane podczas kilku lotów samolotów P3, zarówno we wtorek jak i w środę rano - poinformował kapitan Jamie Frederick z amerykańskiej Straży Wybrzeża (USGC). Przyznał jednocześnie, że nie wiadomo, co było ich źródłem, ale na miejsce ściągane są dodatkowe zdalnie sterowane pojazdy podwodne (ROV).
21.06.2023

Trwa dramatyczna walka z czasem. Szanse na uratowanie pasażerów łodzi Titan coraz mniejsze

Na Oceanie Atlantyckim trwa jedna z największych w ostatnim czasie misji ratunkowych nadzorowana przez Bostońską Straż Przybrzeżną. Chodzi o zaginiętą łódź podwodną, wykorzystywaną do zabierania turystów na obserwacje wraku Titanica. Poszukiwania zbliżają się do krytycznego momentu. Pasażerom zostało tlenu na kilkadziesiąt godzin.
21.06.2023

Media: pasażerom zaginionej łodzi podwodnej Titan pozostało tlenu tylko na 24 godziny

Pasażerom eksperymentalnej łodzi podwodnej Titan, która zaginęła w niedzielę, tlenu wystarczy tylko na najbliższe 24 godziny - wyliczył w środę po południu portal news.com.au.
21.06.2023

BBC: francuski nurek na pokładzie Titana mógł nadać sygnał wychwycony przez ekipy ratunkowe, ma ogromne doświadczenie morskie

Francuski nurek Paul-Henry Nargeolet, który jest na pokładzie zaginionej eksperymentalnej łodzi podwodnej Titan, ma olbrzymie doświadczenie w marynarce wojennej i to on mógł nadać sygnał, który wychwyciły ekipy ratunkowe - ocenia w środę BBC.
21.06.2023

Media: jest kilka możliwych scenariuszy dotyczących losów pasażerów Titana, ale nadzieja na ich przeżycie jest niewielka

Istnieje kilka możliwych scenariuszy dotyczących losów pasażerów uwięzionych w zaginionej eksperymentalnej łodzi podwodnej Titan, jednak szanse na to, że przeżyli zdają się być niewielkie - ocenił w środę portal informacyjny news.com.au.
21.06.2023

Sprawa hiszpańskich nurków. Międzynarodowa szajka szmugluje narkotyki?

Zakończyła się głośna sprawa hiszpańskich nurków, którzy rzekomo poszukiwali bursztynu na Zatoce Gdańskiej. Według mediów cała sytuacja była częścią procederu przemytu narkotyków.
27.04.2023

Kabina nurków Meduza II zwiastunem wystawy pojazdów podwodnych

Przed Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie (Pomorskie) stanęła kabina nurków Meduza II. Powstały w 1968 roku obiekt ma blisko pięć metrów długości, trzy wysokości i waży ponad trzy tony. Jest on reklamą i zwiastunem wystawy „W toni” Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
18.04.2023

Dzień Otwartych Koszar w 13. Dywizjonie Trałowców. Wojsko zachęca do służby

Jedna z najbardziej zapracowanych jednostek polskiej Marynarki Wojennej obchodziła 93. rocznicę swojego utworzenia. Z tej okazji kadra 13. Dywizjonu Trałowców im. adm. floty Andrzeja Karwety zorganizowała obchody, a także Dzień Otwartych Koszar, otwierając swoje podwoje przed zainteresowanymi.
31.03.2023

Policja wyklucza motyw szpiegowski i dywersyjny związany z hiszpańskimi nurkami w Zatoce Gdańskiej

Polska policja i odpowiednie służby wykonały wszystkie możliwe czynności, które całkowicie wykluczyły motyw szpiegowski czy dywersyjny. Również według byłego płetwonurka Formozy hiszpańskich nurków nie należy wiązać z akcją dywersyjną a raczej nieudaną próbą przemytu.
19.01.2023

Szukali bursztynu? Hiszpanie tłumaczą się z nurkowania w Bałtyku nocą

Hiszpanie ocaleni w nocy z soboty na niedzielę przez gdańskich ratowników twierdzą, że nurkowali w poszukiwaniu bursztynu.
17.01.2023

„Ratownik” marynarce potrzebny

Poruszenie podczas XIV Konwentu Morskiego na początku grudnia tematu budowy nowego okrętu ratowniczego dla polskiej Marynarki Wojennej służy nie tylko przypomnieniu o potrzebach tej formacji. Każe przypomnieć sobie o kwestii rozwoju zdolności ratownictwa morskiego i jak ważne są jednostki przeznaczone do takich zadań.
26.12.2022

Badania nie wyjaśniły przyczyny śmierci płetwonurka, który zginął w Gdyni

Przyczyna śmierci 44-letniego płetwonurka, który zaginął 11 grudnia podczas powrotu z nurkowania na wysokości Babich Dołów w Gdyni będzie znana po przeprowadzeniu dodatkowych badań histopatologicznych.
20.12.2022

Gdynia. Policyjni płetwonurkowie wydobyli z morza ciało zaginionego nurka

Policyjni płetwonurkowie wydobyli z morza ciało zaginionego nurka, który nie wrócił na brzeg po nurkowaniu w pobliżu starej torpedowni w Gdyni.
15.12.2022

Zaginiony nurek odnaleziony. Nie ma dobrych wieści

Smutny finał trwającej od niedzieli akcji poszukiwawczej. Odnaleziono ciało nurka, który udał się na podwodną eksplorację Torpedowni na Babich Dołach Gdyni
14.12.2022

Nie zostanie wznowiona akcja poszukiwawcza płetwonurka, który zaginął w niedzielę w okolicy Torpedowni w Gdyni

Nie zostanie wznowiona akcja poszukiwawcza płetwonurka, który zaginął w niedzielę na wysokości Babich Dołów w Gdyni. W trwającej 10 godzin akcji poszukiwawczej na lądzie i w wodzie uczestniczyło ok. 100 osób.
12.12.2022

Gdynia. Poszukiwania nurka przy Torpedowni

Służby ratunkowe poszukują w niedzielę nurka, który zaginął podczas nurkowania w pobliżu Torpedowni na Babich Dołach w Gdyni. Jak powiedział PAP dyżurny wojewódzkiego stanowiska kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, zgłoszenie o zdarzeniu wpłynęło ok. godz. 10:30.
11.12.2022

Węgiel będzie w portach, ale nie w piecach. Sektor TSL o dramatycznych problemach z dystrybucją węgla

Eksperci sektora TSL zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie nie mają wątpliwości, że najbliższe tygodnie zdominuje temat dystrybucji węgla w Polsce. Sprawa jest poważna, bo wiele wskazuje na to, że węgiel w najbliższych tygodniach będzie docierał do portów. Gorsza sytuacja będzie mieć miejsce, gdy trzeba będzie go dystrybuować do mieszkańców.
06.10.2022

Szczecin. Trwają poszukiwania płetwonurka w Jeziorze Szmaragdowym

"Od wczesnych godzin porannych prowadzimy działania poszukiwawcze mężczyzny, który we wtorek w godzinach popołudniowych zanurkował i nie wypłynął" – poinformowała Komenda Miejska Policji w Szczecinie.
20.07.2022

Hiszpania. Kokaina ukryta na kontenerowcu

Hiszpańskie służby ujawniły próbę przemytu kokainy na pokładzie kontenerowca Voltaire linii CMA CGM, który przypłynął do Algeciras z Kolumbii. W proceder zamieszani byli członkowie załogi, ale sprawa jest w toku.
07.07.2022

Australia. Martwy nurek i kokaina w porcie

Z zagadkową sytuacją mierzą się policja, straż graniczna i służba celna w porcie Newcastle w Australii. Główni bohaterowie historii to pakunki z kokainą, martwy nurek oraz masowiec z soją.
15.05.2022

Zimowe szkolenie wojskowych nurków na poligonie w Wędrzynie

Na poligonie wojskowym w Wędrzynie (Lubuskie) kończy się zimowe szkolenie wojskowych nurków. Na tegoroczne zgrupowanie przybyło blisko 40 żołnierzy z kilku jednostek z zachodniej części kraju - poinformowała oficer prasowa 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej por. Anna Dominiak.
27.01.2022

W jeziorze Mikołajskim znaleziono granat, we wtorek ewakuacja mieszkańców

Podczas ćwiczeń Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego natrafiono na granat leżący na dnie Jeziora Mikołajskiego. Na czas planowanej na wtorek akcji usuwania niewybuchu władze miejskie Mikołajek zarządziły ewakuację mieszkańców pobliskich budynków.
17.01.2022

Grecki nurek odnalazł wrak okrętu podwodnego

Grecki nurek odnalazł wrak włoskiego okrętu podwodnego z czasów drugiej wojny światowej - poinformowała w środę agencja Reutera. Wrak przez 80 lat leżał na głębokości 103 metrów na dnie Morza Egejskiego.
29.12.2021

Nurkowie minerzy ze Świnoujścia wyciągną niemiecką bombę z jeziora w Poznaniu

W poniedziałek nastąpi wydobycie niemieckiej bomby lotniczej SD 70 z jeziora Kierskiego w okolicach Poznania. W niedzielę rekonesans przed wydobyciem prowadziła grupa nurków minerów z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.
12.12.2021

US Navy: okręt nazwany imieniem pierwszego oficera, który przyznał się do homoseksualizmu

Amerykańska marynarka wojenna ochrzciła nowy statek – olejarkę – imieniem Harvey'a Milka, pierwszego oficera US Navy, który przyznał się do bycia homoseksualistą.
16.11.2021

Izraelski nurek znalazł 900-letni miecz

Izraelski płetwonurek Szlomi Kacin odkrył w Morzu Śródziemnym 900-letni miecz z czasów krucjat.
19.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Rybak znalazł zwłoki innego rybaka i wyrzucił je z powrotem do morza

Grecki rybak złapał w swoją sieć zwłoki 74-letniego mężczyzny i wrzucił je z powrotem do morza. Został aresztowany - przekazał w poniedziałek "the Guardian".
13.09.2021

W Bzurze odnaleziono ciało 13-latka

Strażacy z grupy wodno-nurkowej odnaleźli w czwartek w rzece Bzura ciało chłopca. To prawdopodobnie poszukiwany od wtorku 13-latek, który zniknął pod wodą podczas kąpieli w rzece w miejscowości Bednary (Łódzkie).
12.08.2021

W Zatoce Fińskiej odkryto wrak niderlandzkiego żaglowca z XVII wieku

Na dnie Zatoki Fińskiej, na głębokości 85 metrów, odnaleziono dobrze zachowany wrak niderlandzkiego żaglowca handlowego z XVII wieku, popularnej wówczas trzymasztowej fluity - informuje fiński serwis informacyjny Yle.
31.07.2021

Nowe zagrożenie zanieczyszczenia oceanów: maski na twarz

Pandemia koronawirusa dodała nowy niepożądany element do zanieczyszczenia morza w pobliżu miasta Bauan, popularnego miejsca nurkowego w filipińskiej prowincji Batangas.
09.06.2021

Sieci widma, czyli co czyha w wodzie

Porzucone w morzu sieci rybackie dalej łowią. Są realnym zagrożeniem dla morskich stworzeń. To tak zwane „sieci widma”. Stowarzyszenie Ghost Diving Poland zajmuje się ich wyszukiwaniem i wydobywaniem. W ostatni majowy weekend w Akwarium Gdyńskim będzie można zapoznać się z działalnością tej organizacji. Wszystko podczas wystawy „Sieci widma”.
27.05.2021

Intrygujący wrak na dnie Bałtyku

Z powodu pogarszającej się pogody wyprawa badawcza Urzędu Morskiego w Gdyni zakończyła się już po trzech dniach. Dwie doby wystarczyły jednak, by zeskanować prawie 21 km2 dna morskiego i zebrać obrazy batymetryczne dwóch wraków. Jednym z nich może być s/s Karlsruhe.
28.04.2021

Wybrano "Przodujący Pododdział Marynarki Wojennej" za 2020 rok

Grupa Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców została wyróżniona tytułem honorowym "Przodujący Pododdział Marynarki Wojennej" za 2020 rok. Serdecznie gratulujemy!
29.03.2021

Finka Johanna Nordblad z rekordem świata w nurkowaniu swobodnym pod lodem

45-letnia Finka Johanna Nordblad ustanowiła w Hossa, w swoim ojczystym kraju, rekord świata w swobodnym nurkowaniu (bez płetw) pod lodem w tzw. dynamicznym bezdechu. Poruszając się pod wodą poziomo pokonała 103 m, przebywając pod lodem przez dwie minuty i 42 sekundy.
19.03.2021

Strażacy uwolnili łabędzia przymarzniętego do tafli lodu

Strażacy uwolnili łabędzia, który na jednym ze stawów w Zaborzu w gminie Oświęcim przymarzł do lodu. Okazało się, że wcześniej noga zaplątała mu się w nylonowy sznurek tkwiący w dnie.
16.12.2020

Maszyna szyfrująca Enigma wyłowiona z dna Bałtyku

Niemieccy nurkowie przeszukujący Morze Bałtyckie wyłowili maszynę szyfrującą Enigma używaną przez niemiecką armię podczas II wojny światowej, ich zdaniem maszyna została wyrzucona za burtę z zatopionej łodzi podwodnej -poinformował w środę Reuters.
04.12.2020

Neutralizacja Tallboya: blisko 40 proc. materiału wybuchowego uległo deflagracji

Badania wykazały, że ponad tona materiału wybuchowego bomby Tallboy uległa deflagracji (wypaleniu) – poinformował dowódca październikowej akcji neutralizacji niewybuchu, który zalegał w Kanale Piastowskim w Świnoujściu. Jak zaznaczył, to duży sukces podczas pionierskiej operacji usuwania tak nietypowej bomby.
26.11.2020

Reforma egzaminów dot. prac podwodnych konieczna dla rozwoju sektora

Reforma egzaminów dla zawodowych nurków jest potrzebna, by ten sektor gospodarki, który jest coraz ważniejszy np. w kontekście budowy farm wiatrowych na Bałtyku, mógł się w Polsce dalej rozwijać - powiedział PAP przewodniczący Komisji Kwalifikacyjnej dla Nurków Bartosz Rutkowski.
22.10.2020

Nurek-miner: podczas neutralizacji Tallboya najważniejsze bezpieczeństwo ludzi

Niezwykle ważne jest, aby podczas neutralizacji bomby lotniczej Tallboy mieszkańcy Świnoujścia opuścili strefę bezpośredniego zagrożenia życia. Bezpieczeństwo jest najważniejsze – powiedział chor. mar. Michał Jodłoski z12. Dywizjonu Trałowców. W poniedziałek rozpocznie się największa dotychczas akcja neutralizacji niewybuchu z II wojny światowej.
10.10.2020

FROG: Specjalistyczne prace podwodne w ekstremalnych warunkach (wideo)

Firma FROG to efekt wspólnej pasji sześciu znajomych z Elbląga. Każdy z nich zdobył wieloletnie doświadczenie jako nurek zawodowy, wszyscy są również kierownikami prac podwodnych. W swojej codziennej pracy stawiają na profesjonalizm, bo w tej pracy błąd może kosztować zdrowie, a nawet życie!
04.10.2020

Do Szczecina zawinie nietypowa jednostka. Armator wyłączy ją z eksploatacji?

Ciekawy statek spodziewany w Szczecinie. W najbliższy poniedziałek przy nabrzeżu Bułgarskim zacumuje Apache II - 140-metrowa jednostka przeznaczona do układania rurociągów podmorskich niewielkich średnic.
04.10.2020

Polacy odnaleźli wrak okrętu Karlsruhe

Ekipa polskich nurków zlokalizowała na dnie Bałtyku wrak zatopionego w kwietniu 1945 r. parowca "Karlsruhe". Statek zatonął przewożąc ewakuowanych z Prus Wschodnich Niemców oraz ładunek. Odkrywcy wraku zastanawiają się, czy w ładowni nie ma Bursztynowej Komnaty.
30.09.2020

Co stało się z legendarną Bursztynową Komnatą? Nadzwyczajne odkrycie polskich nurków [foto]

Co stało się z legendarną Bursztynową Komnatą? Czy odnalezienie przez nurków Baltictech niemieckiego parowca Karlsruhe – ostatniego statku opuszczającego Piławę (port Królewca) przed zajęciem Prus Wschodnich przez Rosjan, rozwiążę tajemnicę, którą przez lata próbowano rozwikłać?
30.09.2020

Aresztowano płetwonurka, który nielegalnie wydobył z wraku ceramikę pochodzącą z okresu od XV do XVII wieku

Za posiadanie około 300 zabytkowych glinianych dzbanów wydobytych z wraku, aresztowano 42-letni mężczyznę - poinformował rzecznik prowincji Preah Sihanouk.
30.09.2020

We wraku ORP Delfin odnaleziono ciało płetwonurka

Płetwonurek eksplorujący wrak ORP "Delfin", który zaginął w czwartek wieczorem został odnaleziony we wraku. Ciało znaleźli koledzy płetwonurka. Policja wyjaśnia okoliczności jego śmierci.
22.08.2020

W wodach Zatoki Puckiej zaginął nurek

Pomiędzy Kuźnicą a Redą zaginął nurek. Mimo szybko podjętej akcji poszukiwawczej mężczyzny nie udało się odnaleźć. Służby zakończyły swoje działania. Koledzy płetwonurka będą kontynuowali poszukiwania na własną rękę.
21.08.2020

Raport z rynku żeglugowego – morze niepewności (tydzień 30-32)

Wszystko wskazuje na to, że efekt pierwszego ciosu kryzysu pandemicznego oraz efekty gwałtownie załamującej się ceny ropy minęły. Wiele z segmentów żeglugi mozolnie podnosi się z gruzów tego, co powstało po wielkim zamieszaniu pierwszego półrocza. Czas trwania procesów kryzysowych rządzi się jednak swoimi prawami i może jeszcze niejednokrotnie zaskoczyć tym bardziej, że nadal wisi nad globalną gospodarką widmo nadchodzącej lub najprawdopodobniej już rozpoczętej drugiej fali pandemii wirusa COVID-19.
10.08.2020

Zmarł Jerzy Janczukowicz – płetwonurek, prowadzący Centrum Badań Podwodnych „Rekin”

27 lipca w wieku 82 lat zmarł Jerzy Janczukowicz założyciel i wieloletni prezes Gdańskiego Klubu Płetwonurków „Rekin”.
28.07.2020

Raport z rynku żeglugowego – odbudowa i transformacja

Wiele z aktualnie krążących po świecie analiz rynku nie przewiduje pozytywnych perspektyw dla branży żeglugowej w najbliższym okresie od roku do półtora. Takie zapatrywania zdają się potwierdzać niskie poziomy zamówień nowych jednostek w ostatnich 6 miesiącach tego roku.
20.07.2020

Zmarł 15-latek zaatakowany przez rekina

Rekin zaatakował w sobotę 15-letniego surfera u wybrzeży Nowej Południowej Walii. Mimo próby reanimacji chłopiec zmarł. To drugi śmiertelny atak rekina w Australii w ciągu tygodnia i co najmniej piąty w tym roku - poinformowała agencja AP.
11.07.2020

Znamy powód śmierci nurka na wraku Gustloffa

Wczoraj Prokuratura Rejonowa w Lęborku otrzymała zleconą opinię w sprawie śledztwa dot. śmierci płetwonurka z Poznania, którego ciało wydobyto rok temu z wraku statku Wilhelma Gustloffa.
03.07.2020

Sputnik: Rosyjskie systemy podwodnej nawigacji: „iPhone” łączności na głębokościach [wideo]

Nurkowie amatorzy i zawodowcy, ratownicy i grupy poszukiwawcze, aparaty podwodne – wszyscy potrzebują nawigacji, aby orientować się pod wodą. Produkty rosyjskiego laboratorium podwodnej łączności i nawigacji UC&NL, jak powiedział dyrektor generalny firmy, wyznaczają nowe standardy w branży, podobnie jak iPhone w świecie smartfonów.
03.07.2020

Raport z rynku żeglugowego – dobre i złe informacje (tydzień 25-26)

Jak szacuje Bank Światowy globalna gospodarka skurczy się w tym roku o 5,2% (w krajach rozwiniętych średnio około 7% i w krajach rozwijających się około 2,5%). Ma to być największa recesja od czasów zakończenia II Wojny Światowej. Niemniej jednak ostatnimi tygodniami odnotowuje się pozytywne sygnały z wielu segmentów rynków frachtowych, które świadczą o poprawie warunków i powolnego wychodzenia z gwałtownej zapaści, która dotknęła branżę podczas pierwszej fali pandemii koronawirusa COVID 19.
02.07.2020

Raport z rynku żeglugowego – gospodarcze powikłania (tydzień 21-23)

Światowy organizm gospodarczy w wyniku trwającego kryzysu pandemicznego oraz załamania cen ropy wykazuje szereg zaburzeń i powikłań, odzwierciedlających się również w międzynarodowym handlu morskim oraz morskim rynku poszukiwawczym i wydobywczym. Międzynarodowe środowiska żeglugowe i stoczniowe wołają o wsparcie i pilne działania celem stymulacji światowej gospodarki. Depresja pogłębia się a scenariuszy dalszego rozwoju sytuacji jest co najmniej kilka. Szczególne perturbacje obserwuje się aktualnie na rynku offshore „oil a
08.06.2020

Australia: 60-letni surfer został zaatakowany i zabity przez 3-metrowego rekina

60-letni surfer został zaatakowany w niedzielę i zabity przez 3-metrowego rekina u północnych wybrzeży stanu Nowa Południowa Walia na południowym wschodzie Australii - poinformowała lokalna policja.
07.06.2020

45-letni płetwonurek utonął w Bałtyku

Z Bałtyku przy plaży w Helu wyłowiono ciało płetwonurka. Mimo podjętej przez służby akcji ratowniczej 45-letni mężczyzna zmarł. Okoliczności wypadku wyjaśnia policja pod nadzorem prokuratury.
24.05.2020

Podwodni bohaterowie - praca nurków przy odwiertach na złożu B3 [wideo]

Platforma wiertnicza Petro Giant prowadzi prace przy rekonstrukcji odwiertów na złożu B3 na Bałtyku. Głębokość morza sięga tu 80 m, zaś odległość od lądu to 67 km. Prace na takich dużych głębokościach wymagają specjalistycznych prac nurkowych – saturowanych.
24.05.2020

Raport z rynku żeglugowego – upadek i nadzieja na powstanie (tydzień 16-17)

Na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni na rynku żeglugowym było nadal bardzo ciężko. Na sytuację wpływały przede wszystkim: zapaść na rynkach ropy, powszechna niepewność co do dalszego rozwoju wypadków i jako konsekwencja wstrzymywanie oraz ograniczanie części inwestycji żeglugowych i offshorowych. Towarzyszyła temu stosunkowo niewielka liczba przeprowadzanych transakcji kupna – sprzedaży statków z drugiej ręki. Ceny statków, zarówno nowych jak i używanych, były stabilne dla niektórych segmentów jak tankowce, ale dla więks
27.04.2020

Raport z rynku żeglugowego - kolejne tygodnie zdominowane przez epidemię Covid-19

Kolejne dwa ostatnie tygodnie (tydzień 13 i 14) na rynku żeglugowym podlegały mocnym wpływom kryzysu wirusowego coraz bardziej odczuwalnego szczególnie w Europie i USA. Także i w samej Polsce coraz dotkliwiej postępował paraliż gospodarki. Skutki pandemii dotknęły w pierwszej kolejności: opóźnień 
w przyjmowaniu statków i ładunków w portach, przewozów promowych, ale również braku kontraktów dla podwykonawców stoczniowych pracujących na zlecenia zamykanych stoczni zachodnich. Problem dotknął także polskich marynarzy, którzy
05.04.2020

Odstawienie statku na sznurek

W celu skutecznego „odstawienia statku na sznurek”, czyli zawieszenia działania statku, należy wziąć pod uwagę kilka koniecznych do podjęcia działań. Poniżej przedstawiono czynniki przedstawione przez Shipowners Club, które przy podejmowaniu takiej decyzji warto rozważyć.
01.04.2020

Wpływ kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa na rynek żeglugowy [raport]

Ostatnie dwa tygodnie były bardzo szokującymi i trudnymi dla międzynarodowych rynków żeglugowych a to za sprawą niezwykle szybko rozprzestrzeniającej się pandemii koronawirusa COVID–19, której epicentrum przeniosło się z Azji do Europy. Wirus uderzył nie tylko w ruch turystyczny, ale spowodował również mocne spowolnienia w usługach transportu ładunków 
w wyniku drastycznie malejącej konsumpcji i ograniczonych mocy przerobowych. Jak szacują analitycy kwartalne straty w globalnych transakcjach handlowych mogą wynosić około 3
23.03.2020

Nowy dowódca Dywizjonu Okrętów Wsparcia

W poniedziałek, 2 marca o godzinie 13, w Porcie Wojennym Gdynia, miało miejsce przekazanie obowiązków na stanowisku dowódcy Dywizjonu Okrętów Wsparcia. Komandor porucznik Robert Szymaniuk przejął dowodzenie od komandora Alberta Figata i jednocześnie został mianowany na stopień komandora.
03.03.2020

Koniec remontu mostu im. Legionów Piłsudskiego. W Płocku przywrócono ruch pojazdów i pieszych

W Płocku (Mazowieckie) zakończył się remont mostu przez Wisłę im. Legionów Piłsudskiego. W poniedziałek po południu na przeprawie, która w związku z prowadzonymi pracami była zamknięta od lipca, przywrócono ruch pojazdów i pieszych. W czasie remontu obowiązywał objazd płockim mostem Solidarności.
30.09.2019

80. rocznica zatopienia ORP Mazur i Nurek

1 września 1939 roku, po bohaterskiej obronie Portu Wojennego w Gdyni, zatonął torpedowiec ORP Mazur oraz okręt-baza nurków ORP Nurek.
02.09.2019

Grecja: W podwodnej jaskini znaleziono ciała dwóch nurków

Ciała dwóch nurków znaleziono w niedzielę w podwodnej jaskini w pobliżu greckiej wyspy Karpatos - poinformowały władze. Obcokrajowcy, w wieku 65 i 30 lat, weszli do jaskini w sobotę.
25.08.2019

Wydobyte zwłoki z wraku Wilhelma Gustloffa to poszukiwany płetwonurek

To ciało poszukiwanego od lipca 2012 r. Roberta S., płetwonurka z Poznania, zostało ujawnione i wydobyte z wraku „Wilhelma Gustloffa”. Tożsamość mężczyzny została potwierdzona na podstawie odcisku linii papilarnych – poinformował PAP prokurator rejonowy w Lęborku Patryk Wegner.
24.07.2019

Pomorskie: Wydobyto zwłoki znalezione we wraku Wilhelma Gustloffa

Załoga jednostki Marynarki Wojennej ORP Lech z Gdyni wydobyła zwłoki znalezione 6 czerwca we wraku „Wilhelma Gustloffa”, po które wypłynęła w poniedziałek. Ciało policyjną jednostką transportowane jest do Łeby – poinformował we wtorek PAP prokurator rejonowy w Lęborku Patryk Wegner.
25.06.2019

Węgry: Wyłowiono cztery kolejne ciała po katastrofie statku

Cztery kolejne ciała wyłowiono w ciągu ostatniej doby z Dunaju po ubiegłotygodniowym zatonięciu statku wycieczkowego w Budapeszcie – poinformowały w środę węgierskie władze i media.
06.06.2019

Bałtyk dla wszystkich, czyli co dalej z problemem wraków zalegających w Bałtyku?

Jakie zagrożenie stanowią wraki spoczywających na dnie Morza Bałtyckiego? Jakie mogą być potencjalne skutki wycieku paliwa i sposoby na poradzenie sobie z problemem FRANKENA oraz innych podobnych mu wraków? Na te i inne pytania odpowiada grono międzynarodowych ekspertów w ramach działań realizowanych we współpracy z Fundacją MARE i Instytutem Morskim w Gdańsku.
24.05.2019

Bałtyk ma szansę wyplątać się z sieci widm (foto, wideo)

W Kołobrzegu odbyła się konferencja podsumowująca projekt Marelitt Baltic, którego głównym celem było znalezienie odpowiedzi jak skutecznie i systemowo rozwiązać problem związany z zagubionymi narzędziami połowowymi w Morzu Bałtyckim. Fundacja WWF Polska, razem z innymi partnerami z Polski, Szwecji, Estonii i Niemiec oraz szeregiem ekspertów, rybaków i nurków, wypracowali metody wyszukiwania i znakowania sieci, recyclingu odpadów, przystosowania infrastruktury portowej do odbierania zużytych sieci oraz optymalizacji kosztowej tyc
15.05.2019

Przed nami V Żeglarska Konferencja Bezpieczeństwa

W sobotę 16 marca na w sali koncertowej Portu Gdynia odbędzie się V Żeglarska Konferencja Bezpieczeństwa. Hasłem przewodnim spotkania zorganizowanego przez Pomorski Związek Żeglarski będzie "Studia przypadków".
14.03.2019

Dziewczyny na fali, czyli Dni Kobiet w Muzeum

W Narodowym Muzeum Morskim uważamy, że kobiety i morze to najlepsze połączenie. Ponad połowa pracowników w naszym muzeum to dziewczyny. Kobiety piastują w instytucji ważne stanowiska, zajmując się ruchem zabytków, dbając o dziedzictwo morskie, usuwając rdzę z najcenniejszych eksponatów, walcząc ze świdrakiem, prowadząc unijne projekty i budując kolejne oddziały.
14.02.2019

Zimowe szkolenie pod lodem

Na obiektach Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego w Mrągowie trwa zimowe zgrupowanie poligonowe nurków Marynarki Wojennej. Marynarze doskonalą m.in. umiejętności prowadzenia działań w warunkach podlodowych i szukanie obiektów za pomocą sonaru.
11.02.2019

Międzynarodowa Konferencja Wraki Bałtyku (wideo)

To już ostatnia szansa na rejestrację. 27 lutego w Warszawie odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Wraki Bałtyku. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problem paliwa zalegającego w bałtyckich wrakach oraz rozpoczęcie międzynarodowej i interdyscyplinarnej dyskusji w poszukiwania rozwiązana jednego z najpilniejszych problemów związanych z wrakami w Bałtyku.
07.02.2019

Najważniejsze postanowienia z 100. sesji Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego (wideo)

100. sesja Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego (MSC) Międzynarodowej Organizacji Morskiej, w której udział wzięła również delegacja polska, odbyła się w Londynie w dniach 3-7 grudnia br.
28.12.2018

Olbrzymi barko-ponton zniknął z centrum Gdyni. Wiemy, co się z nim stało (foto)

Przez kilka lat zdążył już na dobre wpisać się w krajobraz Gdyni. Aż do wczoraj. Mowa o olbrzymim barko-pontonie, który „bezrobotny” cumował przy pirsie Dalmoru. We wtorek barkę morskę DN143 typu heavy-lift wyholowano z gdyńskiego portu. Trafi do Turcji, gdzie zostanie przekształcona w pływającą elektrownię.
21.11.2018

Gdynia: Samochód wpadł do wody w kanale portowym, jedna osoba nie żyje

Policja odnalazła w niedzielę nad ranem samochód w kanale portowym w Gdyni. Zanim auto wpadło do wody, wjechało na teren terminalu w porcie łamiąc szlaban. Nurek, który penetrował akwen zauważył w samochodzie dwa ciała. Auto jeszcze nie zostało wyciągnięte z dna terminalu.
21.10.2018

Usuńcie Frankena z dna Bałtyku. Ponad 25 tysięcy głosów poparcia dla apelu w sprawie niemieckiego wraku

Fundacja Mare, która przygotowała raport „Wstępny plan oczyszczania wraku t/s Franken", od 3 lipca 2018 r. zbiera podpisy pod listem poparcia. Potrzebne są pieniądze na oczyszczenie niemieckiego wraku z czasów II wojny światowej, w którym może znajdować się nawet 1,5 mln litrów paliwa. Z raportu wynika, że jego wyciek może spowodować katastrofę ekologiczną Zatoki Gdańskiej. Akcję wsparło już ponad 25 tys. internautów.
03.09.2018

Darłówek: Nurkowie nie znaleźli dwojga zaginionych dzieci; zakończyli akcję

Zakończyła się wznowiona w czwartek akcja poszukiwania w morzu dwojga dzieci, które zaginęły 14 sierpnia w Darłówku. Decyzja o jej kontynuowaniu ma zapaść w piątek.
16.08.2018

Wielkopolskie: W Pile powstaje platforma do nurkowania dla niepełnosprawnych

Pływająca platforma umożliwiająca nurkowanie osobom niepełnosprawnym powstaje w Pile (Wielkopolsce) na jednym z jezior. Według pomysłodawców i twórców platformy, to rozwiązanie unikatowe w skali świata.
01.07.2018

Bezpieczeństwo życia na morzu – współdziałanie jest koniecznością

Zapewnienie bezpieczeństwa na morzu to łańcuch działań wszystkich współodpowiedzialnych za nie podmiotów: od tych stanowiących prawo, budujących statki, tworzących i serwisujących sprzęt ratunkowy, po instytucje i organy kontrolne oraz służby ratownicze - ta podstawowa zasada towarzyszy uczestnikom konferencji, która odbyła się w piątek w Szczecinie.
08.06.2018

Wavy – lokalizator dla nurków - w światowych finałach Microsoft Imagine Cup 2018

Innowacyjny lokalizator dla nurków rekreacyjnych opracowali studenci z Politechniki Łódzkiej i Warszawskiej. System Wavy ma zwiększyć bezpieczeństwo nurków i umożliwić osobom na powierzchni monitorowanie ich położenia oraz przebiegu nurkowania.
30.04.2018

Śmieci zamiast diabłów morskich. Ocean Indyjski wielkim wysypiskiem (foto, wideo)

Brytyjski nurek Richard Horner od pięciu lat mieszka na Bali. Kilka dni temu, wybrał się na rajską, uwielbianą przez turystów wyspę Nusa Penida, gdzie istnieje duże prawdopodobieństwo spotkania mant czyli diabłów morskich. To, co zobaczył - przeraża. Nurek podzielił się nagraniem w mediach społecznościowych.
09.03.2018

Jacht runął do wody, a było już tak blisko. Knudel nadal na dnie gdyńskiej mariny (foto, wideo)

Brakowało nam dosłownie 3 może 5 minut – powiedział dziennikarzom we wtorek Adam Wojciechowski, armator jednostki Knudel, po nieudanej próbie jej podniesienia z dna gdyńskiej mariny. Jacht próbowano postawić na wodzie za pomocą dwóch specjalnych poduszek powietrznych o wyporności 20 t każda. Operacja ta nie powiodła się i Knudel runął do wody.
06.02.2018

Wielka Brytania: Spotkanie rodzin okrętu HMS Narwhal z polskimi odkrywcami wraku

Członkowie rodzin 59 marynarzy, którzy w trakcie drugiej wojny światowej zginęli na pokładzie brytyjskiego okrętu podwodnego HMS Narwhal, spotkali się z polskimi odkrywcami, którzy na dnie Morza Północnego odnaleźli jego wrak.
13.01.2018

Nurek chciał dotknąć ośmiornicy. Takiego zachowania się nie spodziewał (wideo)

„Twarzą w twarz” z ośmiornicą. Na Florydzie nurek o imieniu Mario próbował dotknąć zakamuflowanego głowonoga. Jego zachowanie zupełnie zaskoczyło mężczyznę.
04.01.2018

Świnoujście: Z dna fosy Fortu Gerharda wydobyto lufę armaty sprzed 200 lat (wideo)

Z dna mokrej fosy Fortu Gerharda w Świnoujściu wydobyto w piątek lufę armaty odprzodowej ważącą ok. 1,5 tony. Obiekt zachowany w idealnym stanie, pochodzi sprzed 1850 r., kiedy to zaniechano produkcji tego typu sprzętu artyleryjskiego.
02.12.2017

VIII edycja Międzynarodowej Konferencji Nurkowej – Baltictech 2017

Największa konferencja nurkowa na świecie odbędzie się w Gdyni i przywita międzynarodowe sławy ze środowiska nurkowego.
24.11.2017

Wizualizacja 3D pokazała cały wrak niszczyciela ORP Kujawiak

Dzięki wizualizacji 3D można już zobaczyć jak po 75 latach od zatonięcia wygląda w całości wrak niszczyciela eskortowego ORP "Kujawiak". To pierwsza taka wizualizacja wraku polskiego okrętu zatopionego podczas II wojny światowej – mówi PAP wiceprezes Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe Piotr Wytykowski.
18.09.2017

„Sprzedajemy nie produkty, a zadowolenie” – rozmowa ze Zbigniewem Zawodniakiem, prezesem zarządu firmy GPH „Surtex”

Potrafią zrealizować nawet najbardziej skomplikowane zadania w oparciu o produkty najwyższej jakości. To gdyńska firma GPH „Surtex” z sukcesami i doświadczeniem działająca na rynku specjalistycznych, zaopatrzeniowych wyrobów technicznych. O specyficznych materiałach, ciekawych zamówieniach i planach na przyszłość rozmawiamy ze Zbigniewem Zawodniakiem, prezesem zarządu tej firmy.
27.06.2017

Nurkowie wydobyli u wybrzeży Malty dzwon „Kujawiaka” zatopionego w czasie II wojny światowej

Po niemal 75 latach od zatonięcia u wybrzeży Malty niszczyciela eskortowego ORP „Kujawiak”, międzynarodowa ekspedycja Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe wydobyła na powierzchnię dzwon okrętowy. Jest to pierwszy w historii dzwon wydobyty z wraku polskiego okrętu zatopionego podczas II wojny światowej.
26.05.2017

Z Gdyni wyruszyła ekspedycja w poszukiwania wraku ORP „Orzeł”

Z gdyńskiego portu wyruszyła w sobotę czwarta prywatna ekspedycja w poszukiwaniu wraku zaginionego w maju 1940 r. okrętu wojennego ORP „Orzeł”. Przez trzy tygodnie ekipa poszukiwawcza zamierza zbadać ok. 1 350 kilometrów kwadratowych dna Morza Północnego.
20.05.2017

Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów rozpoczęte

Prawie sto prezentacji, pokazów zdjęć i filmów opowiadających o najciekawszych podróżach i wyczynach 2016 roku złoży się na 19. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, które rozpoczęły się w piątek w Gdyni.
10.03.2017

Komandosi z całego świata chcą testować te płetwy. Wymyślił je... fryzjer z Gdyni

Innowacyjne, trwałe i zachwyca się nimi cały świat. To płetwy dla jednostek specjalnych. Pomysł na nie powstał jednak nie w wojskowym laboratorium, a w Gdyni. I to... w zakładzie fryzjerskim. O sprawie napisała „Gazeta Wyborcza”.
25.01.2017

Technologia „Inspekcji Nurkowych Zdalnego Nadzoru” nagrodzona Srebrnym Laurem Innowacyjności. Stworzyli ją Polacy (foto)

Innowacyjne rozwiązania w cenie. Technologia „Inspekcji Nurkowych Zdalnego Nadzoru”, stworzona przez Baltic Diving Solutions z Rumi, została nagrodzona przez Naczelną Organizację Techniczną Srebrnym Laurem Innowacyjności w kategorii transportu. To wyróżnienie przyznawane najlepszym produktom w konkursie im. Stanisława Staszica „Laur innowacyjności 2016”. Uroczysta gala odbyła się 23 listopada w Warszawskim Domu Technika.
30.11.2016

Jak on to przeżył? Przerażająca chwila (wideo)

Do klatki, w której znajdował się nurek wpłynął rozwścieczony 3-metrowy żarłacz biały. O dziwo, mężczyzna wyszedł z opresji bez szwanku.
14.10.2016

Lekcje o morzu na nowy rok szkolny

Historia nurkowania, wyprawa po podwodne tajemnice, mapa stoczniowej krainy i Gdańsk w legendach. Dział Edukacji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku przedstawia nową ofertę lekcji muzealnych dla dzieci na każdym szczeblu edukacji.
14.09.2016

Skarby Gustloffa – powtórne zbadanie wraku może przynieść zaskakujące informacje

Zbadanie niedostępnych dotychczas pokładów zatopionego na wysokości Łeby wraku okrętu wojennego Wilhelm Gustloff to cel gdańskiego klubu nurków Rekin. Złożono w tej sprawie wnioski do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz do Urzędu Morskiego w Gdyni.
11.09.2016

Dramatyczne nagranie, w którym płetwonurek żegna się z życiem (wideo)

Płetwonurek, który oddzielił się od swojej grupy przeżył prawdziwy horror. Przez 6 godzin dryfował po morzu i myślał, że właśnie w ten sposób zakończy swoje życie.
07.07.2016

Europejska Noc Muzeów także w Narodowym Muzeum Morskim

Będzie zagadkowo, tajemniczo i jak zwykle bardzo morsko. Zapraszamy na Europejską Noc Muzeów do oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. 21 maja od godziny 19.00 do 01.00 na nocnych amatorów zwiedzania czekać będą m.in. rycerze w Spichlerzach, marynarze na „Darze Pomorza”, a w Muzeum Rybołówstwa – zupełnie nowa wystawa stała.
19.05.2016

Europejska Noc Muzeów 2016 w morskich klimatach

Będzie zagadkowo, tajemniczo i jak zwykle bardzo morsko. Zapraszamy na Noc Muzeów do oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. 21 maja od godziny 19.00 do 1.00 na nocnych amatorów zwiedzania czekać będą m.in. rycerze w Spichlerzach, marynarze na "Darze Pomorza", a w Muzeum Rybołówstwa w Helu - zupełnie nowa wystawa stała.
04.05.2016

Człowiek ratuje największą rybę świata. Niezwykłe nagranie (wideo)

Nurek uwolnił rekina wielorybiego z zaplątanej wokół jego ciała liny rybackiej. Nagranie z tego niezwykłego wydarzenia możemy oglądać w sieci. Miało ono miejsce w wodach Socorro Island, części Archipelagu Revillagigedo, 200 mil od wybrzeży Meksyku.
18.02.2016

Zimowe szkolenie nurków

Brzegowa Grupa Ratownicza, w dniach 18-29. stycznia br., bierze udział w zimowym szkoleniu poligonowym. Zgrupowanie kondycyjno – nurkowe odbywa się na obiektach Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo – Kondycyjnego w Mrągowie.
25.01.2016

Szkolenie nurków z okrętów ratowniczych

W poniedziałek, 11 stycznia, nurkowie z okrętów ratowniczych ORP „Lech” oraz ORP „Piast” rozpoczęli cykl szkolenia w nurkowaniu na małych głębokościach. Szkolenie odbywa się na obiekcie Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP i potrwa do piątku.
14.01.2016

Sfilmowano olbrzymią kałamarnicę (wideo)

Kałamarnica olbrzymia została zauważona na Zatoce Toyama w Japonii. To niezwykle rzadki widok dla człowieka.
31.12.2015

Nurkowanie techniczne to nie tylko wraki, ale też przemysł morski i offshore – relacja z konferencji Baltictech 2015

Konferencja Baltictech odbywa się co dwa lata w Gdyni i jest jedną z najważniejszych dla środowiska nurków technicznych imprez w Europie. Oprócz usprawnień dla nurkowania rekreacyjnego pojawia się tu także wiele urządzeń wykorzystywanych w portach, przemyśle morskim i offshore.
23.11.2015

Pierwsze zejście nurków do rosyjskiego wraku odnalezionego u wybrzeży Szwecji

Odkryty w ubiegłym tygodniu w szwedzkich wodach terytorialnych mini-okręt podwodny, to rosyjski WW1 Som. Jednostka zatonęła w 1916 roku w Morzu Bałtyckim po kolizji ze szwedzkim statkiem. Ocean X Team, organizacja która odnalazła okręt, opublikowała film z pierwszego nurkowania w okolice jednostki.
04.08.2015

Rosyjska łódź podwodna u wybrzeży Szwecji. „Załoga nie żyje”

Miniokręt podwodny został odkryty w szwedzkich wodach terytorialnych. Jednostka mierzy około 20 metrów i ma 3,5 m szerokości. Może pomieścić około 6 osób. Nie wiadomo, jak długo pozostała na dnie morza, prawdopodobnie jendak jest to nowoczesny okręt. Umieszczony na kadłubie napis cyrylicą wskazuje, że jest to łódź rosyjska.
28.07.2015

Na dnie Zatoki Gdańskiej znaleziono fragment samolotu z II wojny światowej

Na głębokości 3 metrów niedaleko brzegu Bałtyku odnaleziono fragment zabytkowej maszyny. 6-metrowy element to część pływaka przedwojennego samolotu.
28.04.2015

Polak strażnik oceanów. „Stado delfinów” na horyzoncie przemienia się w motorówki z 80 piratami na pokładach

Gdy "Kapitan Phillips" bił rekordy popularności w kinach, Polacy stawali się specjalistami od ochrony statków przed piratami.
06.04.2015

Siły na zamiary – rozmowa z Krzysztofem Wnorowskim, instruktorem nurkowania, uczestnikiem wyprawy SANTI Odnaleźć Orła

SANTI ODNALEŹĆ ORŁA to ambitny projekt badawczy, który ma doprowadzić do odkrycia miejsca spoczynku wraku najsławniejszego okrętu podwodnego Rzeczypospolitej Polskiej ORP „Orzeł”.
29.11.2014

„Anakonda” ratowała nurka na Bałtyku

Załoga śmigłowca ratowniczego Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczyła dzisiaj (niedziela, 10 sierpnia) w akcji ratowniczej na Bałtyku. Pomocy potrzebował nurek z jednostki znajdującej się ponad 20 mil morskich na północny-zachód od Darłowa. Poszkodowany w stanie ciężkim został przetransportowany na ląd i przekazany obsadzie karetki pogotowia.
11.08.2014

Polski statek ściągnięty z mielizny może płynąć dalej

Ściągnięty z mielizny "Ornak" jest sprawny - tak orzekli eksperci. Właśnie zakończyli badanie kadłuba statku należącego do Polskiej Żeglugi Morskiej.
28.04.2014

Akcja ratownicza na Bałtyku

Załoga śmigłowca ratowniczego Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczyła w sobotę, 5 kwietnia w akcji ratowniczej na Bałtyku. Pomocy potrzebował nurek z jednostki znajdującej się około 25 mil morskich na północny-wschód od Darłowa.
08.04.2014

[WIDEO] On żyje, on żyje! Okrętowy kucharz przeżył dwa dni w zatopionym statku

Nurkowie przeszukujący holownik Jascon 4, który zatonął u wybrzeża Nigerii, mieli wyciągnąć z niego ciała ofiar. Okazało się jednak, że przybyli w samą porę, żeby uratować okrętowego kucharza, który ocalał jako jedyny z 12-osobowej załogi. Okene Harrison przeżył dwa dni pod wodą dzięki bańce powietrza, która powstała w wywróconym kadłubie.
04.12.2013

W Polsce jest ich niespełna dziesięciu - nurkowie ratownictwa to elita Marynarki Wojennej

Grupa polskich nurków głębokowodnych jest stosunkowo nieliczna, ale w państwach położonych nad Bałtykiem - jedyna. Tworzą oni wąskie, rzec by można elitarne grono, które co roku poddawane jest bardzo restrykcyjnym testom. Tak wyśrubowane normy nie obowiązują nawet w Stanach Zjednoczonych - pisze "Polska Zbrojna".
30.10.2013

Nowe wraki na Zalewie Szczecińskim

We wtorek, 29 października, odbyła się w siedzibie Urzędu konferencja prasowa, poświęcona badaniom dwóch nowych obiektów, odkrytych na dnie Zalewu Szczecińskiego.
30.10.2013

Skarby na dnie Bałtyku - Ten wrak to kapsuła czasu

Ekspedycja nurków po raz drugi dotarła do wraku galeonu zatopionego w XVI w u wybrzeży szwedzkiej wyspy Olandii. Wśród członków Ekspedycji Mars 2013 był Tomasz Stachura, płetwonurek z Gdyni.
22.07.2013

Psycholog na linie, czyli jak wygląda praca ratownika marynarki wojennej

Ratownik musi być trochę alpinistą, trochę nurkiem, trochę psychologiem. Chorąży marynarki Krzysztof Wasylczuk z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej w Gdyni przekonuje się o tym od kilku lat. Jego pracę opisuje "Polska Zbrojna".
02.07.2013

Kryzys w morskich przewozach masowych jeszcze potrwa

Jeszcze półtora roku ma potrwać kryzys w morskich przewozach towarów masowych - oceniają eksperci.
01.05.2013

Zagrożenia nie było

Świnoujście. Gazowiec LPG stracił wczoraj (13 bm.) sterowność na 11 kilometrze toru wodnego Świnoujście-Szczecin. W porę jednak zrzucona została kotwica i nie doszło do kolizji z innymi statkami, czy infrastrukturą sportową.
15.12.2011

Po awarii gazowca Lady Elena sprawdzają kanał w Świnoujściu

Dziś nurek sprawdzi, czy gazowiec "Lady Elena, który miał wczoraj awarię na Kanale Piastowskim w Świnoujściu, nie zgubił śruby. Ograniczony jest ruch statków o zanurzeniu powyżej 7 metrów.
15.12.2011

Ten falochron ma przetrwać 100 lat

Pływający dźwig opuszcza klatkę z kamieniami. Pod wodę schodzi nurek, który kontroluje układanie kamiennych materacy - tak w skrócie wygląda zwykły dzień na wschodnim falochronie w Świnoujściu.
20.10.2011

Barka wydobyta z dna Odry

Szczecin. Nitowana stal wskazywała na historyczny charakter znaleziska. Niezwykłego, bo jednostki zatopionej w Odrze niespełna 100 metrów od Mostu Długiego.
18.03.2011

W środę w Świnoujściu zdetonują wielką bombę

Bomba w Świnoujściu może mieć nawet 100 kilogramów materiału wybuchowego. Znaleziono ją w morzu na głębokości 8 metrów, w rejonie, gdzie powstaje nowy falochron zewnętrzny.
13.10.2010

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.