• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Sputnik: Rosyjskie systemy podwodnej nawigacji: „iPhone” łączności na głębokościach [wideo]

03.07.2020 11:02 Źródło: Sputnik Polska
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Sputnik: Rosyjskie systemy podwodnej nawigacji: „iPhone” łączności na głębokościach [wideo]

Partnerzy portalu

Sputnik: Rosyjskie systemy podwodnej nawigacji: „iPhone” łączności na głębokościach [wideo] - GospodarkaMorska.pl
fot. UC&NL

Nurkowie amatorzy i zawodowcy, ratownicy i grupy poszukiwawcze, aparaty podwodne – wszyscy potrzebują nawigacji, aby orientować się pod wodą. Produkty rosyjskiego laboratorium podwodnej łączności i nawigacji UC&NL, jak powiedział dyrektor generalny firmy, wyznaczają nowe standardy w branży, podobnie jak iPhone w świecie smartfonów.

Urządzenie wkrótce ma pojawić się w Hiszpanii. W przeciwieństwie do konwencjonalnej nawigacji, podwodna jest niezwykle trudna, bo generalnie fale radiowe nie rozchodzą się pod wodą, a globalne systemy pozycjonowania, takie jak GPS i GLONASS, nie są tam dostępne.

Jednak zapotrzebowanie na systemy nawigacji podwodnej jest znacznie większe niż na powierzchni. Normą przy przeprowadzaniu różnego rodzaju prac pod powierzchnią wody, w tym budowlanych lub naprawczych, jest widoczność na odległość zaledwie jednego metra, powiedział w wywiadzie dla Sputnika Mundo Artur Abelencew, dyrektor generalny UC&NL.

Nurek wyciąga rękę i ledwie widzi czubki swoich palców. W tych warunkach można oczywiście coś znaleźć. Jednak, jeśli nawet coś znajdzie, ustalenie, gdzie się aktualnie znajduje, żeby poinformować o tym kolegów i sprowadzić specjalistyczny sprzęt, jest bardzo kłopotliwe bez odpowiednich urządzeń – wyjaśnił Abelencew.

UC&NL to firma tworząca cyfrowe bezprzewodowe systemy łączności i nawigacji podwodnej, została założona w 2015 roku. Ale – jak powiedział Abelencew – produkty z 2015 roku znacznie różnią się od tych, które teraz powstają.

„Bardzo bliski kontakt z konsumentami pozwala nam dosłownie ulepszać produkt co miesiąc” – powiedział dyrektor generalny firmy.

Jednocześnie sam system nawigacji RedWave został opracowany przez UC&NL z uwzględnieniem doświadczenia radzieckich naukowców.

Do nawigacji podwodnej używana jest hydroakustyka, transmisja dźwięku w wodzie. Samo zadanie łączności i nawigacji pod wodą zostało rozwiązane dawno temu, ale UC&NL wyróżnia się tym, że rozwiązała ten problem w najbardziej nowoczesny sposób.

Nasi konkurenci w zakresie łączności opracowali swoje rozwiązania 30-35 lat temu, stworzyli bardzo niezawodne urządzenia. Ale my, jako nowa firma, zdołaliśmy osiągnąć całkowicie nowe charakterystyki w energetyce, zasięgu łączności, czasie pracy autonomicznej, jakości dźwięku, bo korzystamy z cyfrowego przetwarzania sygnału – wyjaśnił Abelencew.

- Swego czasu iPhonе wprowadziły standardy, którymi kierują się wszyscy producenci telefonów. Produkujemy „iPhonе” podwodnej łączności i nawigacji – dodał.

Produkty firmy są wykorzystywane w dwóch głównych obszarach:

- prace komercyjne i badawcze pod wodą (diagnostyka rurociągów, podwodne budowy, archeologia podwodna);

- sieci transmisji danych (zbieranie informacji z czujników podwodnych, monitorowanie środowiska).

W ciągu pięciu lat istnienia UC&NL weszła na rynek międzynarodowy. Pierwszym zagranicznym klientem była Norwegia, chociaż lokalni producenci takich urządzeń należą do światowych liderów.

„Norwegowie zwrócili się do nas, ponieważ pod względem gabarytów i kosztów nie ma na świecie nikogo lepszego od nas. (...) Stworzyliśmy najmniejsze modemy hydroakustyczne na świecie” – powiedział Abelencew.

Oprócz atrakcyjnej ceny, półtora do dwóch razy niższej niż ich zagraniczne odpowiedniki, oraz miniaturowych i lekkich urządzeń, które nurek może wygodnie nosić przy sobie, UC&NL oferuje rozwiązania, które działają w trudnych warunkach płycizny, w bardzo złym otoczeniu pod względem hydroakustyki.

Systemy hydroakustyczne wyszły z głębokiego oceanu. Teraz dużo prac wykonuje się na głębokościach do 30 metrów. A systemów, które mogą pracować na takich głębokościach, jest niewiele – podkreślił. Ponadto produkty firmy zapewniają wysoką niezawodność sygnału. „Mało kto na świecie jest w stanie zapewnić taką niezawodność” – zaznaczył Abelencew. Jednocześnie urządzenia są łatwe w obsłudze i nie wymagają skomplikowanej wstępnej konfiguracji.

Oprócz Norwegii, firma ma doświadczenie w pracy w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. UC&NL rozpoczyna teraz współpracę z hiszpańską firmą OCEAN NET SL z siedzibą w Alicante w dziedzinie łączności podwodnej.

źródło: Sputnik Polska

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.