• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Europejska Noc Muzeów także w Narodowym Muzeum Morskim

PMK

19.05.2016 06:52 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Europejska Noc Muzeów także w Narodowym Muzeum Morskim
Europejska Noc Muzeów także w Narodowym Muzeum Morskim - GospodarkaMorska.pl

Będzie zagadkowo, tajemniczo i jak zwykle bardzo morsko. Zapraszamy na Europejską Noc Muzeów do oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. 21 maja od godziny 19.00 do 01.00 na nocnych amatorów zwiedzania czekać będą m.in. rycerze w Spichlerzach, marynarze na „Darze Pomorza”, a  w Muzeum Rybołówstwa – zupełnie nowa wystawa stała.

Tegoroczna Noc Muzeów w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku poświęcona będzie grom, zagadkom i ciekawostkom w stylu dawnym i współczesnym. Spichlerze na Ołowiance będą gościć rycerzy średniowiecznych oraz XVIII-wiecznych marynarzy. Spotkamy też dawnych mieszkańców Gdańska – karczmarkę, mieszczkę oraz „ludzi morza”  - nurka i pirata. Statki–muzea „Sołdek” oraz „Dar Pomorza” zaprezentują gościom swe oryginalne wnętrza. Na pokładzie „Białej Fregaty” odbędą się pokazy ukazujące życie załogi XVII-wiecznego okrętu. W Muzeum Wisły w Tczewie na naszych gości czekają warsztaty z zakresu szkutnictwa, fizyki i plastyki. W Muzeum Rybołówstwa w Helu zostanie zaprezentowana nowa wystawa stała we wnętrzu wyremontowanego średniowiecznego kościoła.

SPICHLERZE NA OŁOWIANCE
ceny biletów - 1 zł

Opis programu:

Na salach wystawowych, na pierwszym i drugim piętrze, będziemy opowiadać o morskiej historii Gdańska.

SALA SŁOWIAŃSZCZYZNY  (I PIĘTRO)

„Plotki z gdańskiego pobrzeża”

Gdańska przekupka opowie o swojej pracy, o tym, jak ludzie żyli i wyglądali za czasów rozkwitu Gdańska – jako potęgi handlowej. Przekupka pokaże towary – te regionalne, importowane drogą morską i egzotyczne, które były eksportowane do Gdańska i potem na cały kraj.

SALA DOMINIUM MARIS BALTICI (I PIĘTRO)

„Kobieta na pokładzie, czyli życie sławnych piratek”

Choć więcej strasznych historii jest o piratach – to mężczyźni zwykle łupili, grabili i dowodzili okrętami, nad którymi powiewała bandera z rupia czaszką. To jednak świat zapamiętał kilka piratek, przy których nieustraszony kapitan Jack Sparrow  mógł być co najwyżej majtkiem pokładowym. Owe damy nie ustępowały ponoć mężczyznom sprytem, inteligencją lub okrucieństwem. Jakie były jeszcze? I Jak bardzo ich wizerunek mija się ze stereotypowemu wyobrażeniem życia i pracy pirata. W czasie nocy muzeów rozprawimy się również z innymi mitami na temat piractwa.

SALA NAWIGACJI (II PIĘTRO)

„Mity i legendy marynarskie”

Człowiek żeglujący od najdawniejszych czasów po morzach i oceanach był bezradny wobec groźnych sił przyrody. Uzależniony od zjawisk żywiołu poddawał się łatwo magii zjawisk nadprzyrodzonych i przesądów, które porządkowały jego wiedzę o świecie. Żona marynarza opowie o przesądach, w jakie wierzą ludzie morza. Jakie zagrożenie stanowiła Wyspa Magnetyczna? Czy istniał biskup morski?  Kim był klabaternik? Kto ostrzegał przez burzą?  

SALA PRL (II PIĘTRO)

„Opowieści z dna morza”

Jak wyglądał dawny nurek? Z jakiego sprzętu korzystał? Czym różni się nurkowanie współczesne od nurkowania sprzed lat? Zapraszamy do wysłuchania zapierających dech w piersi opowieści o najciekawszych wyprawach oraz odkryciach podwodnych pracowników Narodowego Muzeum Morskiego.

W Spichlerzach oraz na nabrzeżu będzie można spotkać członków grupy Garnizon Gdańsk w strojach XVIII-wiecznych marynarzy. Opowiedzą oni historie związane z życiem na dawnych okrętach, opowiedzą wiele anegdot z dawnych czasów, zaprezentują XVIII-wieczne stroje i broń.

SALA DOLOMITOWA

„Świat gier planszowych”

Osiem stoisk z grami logicznymi i przygodowymi – mini warsztaty z udziałem publiczności.

ARSENAŁ (PARTER)

1. „Obyczaje średniowieczne”

Pokazy z udziałem publiczności zorganizowane przez Oliwską Drużynę Najemną Inogici. Zaprezentowany zostanie stan rycerski i jego aspekty – ślubowanie młodych giermków, walka o księżniczkę, układanie kodeksu rycerza. 10-minutowe pokazy odbędą się w godzinach 19.30 - 24.30.

2. „Mali rycerze”.

Pokazy o tematyce średniowiecznej, z udziałem publiczności, zorganizowane przez dzieci z Niepublicznej Szkoły Podstawowej dla Chłopców „Fregata” .Pokazy odbędą się w godzinach 20.00 - 21.15. Po godzinie 21.00 zapraszamy do Holu Głównego na wspólne śpiewanie szant.

W Holu Głównym przeprowadzona będzie akcja informacyjna zorganizowana przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. Wydarzenie związane jest z inauguracją publicznej zbiórki pamiątek, które miałyby wzbogacić kolekcję MHP. Pracownicy muzeum opowiedzą o założeniach zbiórki oraz o kształcie przyszłej wystawy stałej. Na miejscu będzie można też przekazać pamiątki, lub porozmawiać o ich potencjalnym przekazaniu

Goście odwiedzający Spichlerze na Ołowiance w trakcie Nocy Muzeów będą mogli  wypełnić karty zadań w formie gry „Muzealne ciekawostki”.

NABRZEŻE OŁOWIANKI

Pokazy dla gości czekających w kolejce - grupa Garnizon Gdańsk. O określonych godzinach będzie miał miejsce strzał z broni czarnoprochowej na nabrzeżu.

STATEK – MUZEUM „SOŁDEK”
ceny biletów - 1 zł

Opis programu:

Statek-Muzeum „Sołdek” już od 35 lat należy do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – przyciąga turystów i jest jednym z największych magnesów także podczas Nocy Muzeów. Zapraszamy zwiedzających na samodzielne zwiedzanie statku-muzeum „Sołdek” i wizytę na wystawie „Matki i statki”. W tym roku „Sołdkiem” dowodzi Klub Matek Chrzestnych Statków Armatorów Wybrzeża Gdańskiego, którego członkinie przygotowały i zawiadują wystawą poświęconą matkom chrzestnym. Udział matki chrzestnej w życiu jednostki pływającej nie kończył się tylko przez rozbicie o burtę statku lub łodzi butelki szampana. Ta więź była zwykle dłuższa i bardziej intensywna.

STATEK – MUZEUM „DAR POMORZA”
ceny biletów – 1 zł

Opis programu:

Górny pokład  „Daru Pomorza” bierze w tym roku we władanie Stowarzyszenie Kompania Kaperska, które zaprezentuje inscenizację pt. „Życie na Okręcie Królewskim”. W czasie pokazów na „Darze Pomorza” grupa marynarzy przedstawi sceny z życia załogi Okrętu Królewskiego z XVII wieku. Zwiedzający będą mieli okazję wziąć udział w interaktywnych inscenizacjach, m.in. obsługi broni czarnoprochowej, musztrze pokładowej oraz skręcaniu lin przy pomocy maszyny powroźniczej.

Pokazy Stowarzyszenia Kompania Kaperska
opowieści o żegludze w dawnych wiekach
inscenizowane bójki między marynarzami zakończone przykładnym ukaraniem     winowajcy według XVII-wiecznego regulaminu
potyczki z użyciem broni białej, pik oraz broni czarnoprochowej    
obsługa artylerii pokładowej z użyciem moździerza okrętowego
salwa z muszkietów

Oferta dla dzieci – konkursy, w których nagrodami są kopie dawnych plakatów  (uczestnicy otrzymają je po podpisaniu ich ptasim piórem oraz odbiciu pieczęci Kompanii Kaperskiej)

Pomieszczenia wystawiennicze.

„Pokładowe zagadki” / „Noc na żaglowcu” (propozycja Daniela, twórcy zadań)
Gra polegająca na rozwiązywaniu zagadek i pytań związanych z historią i wystawami „Daru Pomorza”.


1. MUZEUM WISŁY W TCZEWIE
    Wstęp: 1 zł
    UWAGA: SKRÓCONE GODZINY: 19.00-24.00

Opis programu:

wystawa „Wisła w dziejach Polski”:

-     samodzielne zwiedzanie oraz pokaz z udziałem publiczności:
-    „Gdzie drwa rąbią… czyli historia pewnej szkuty” – opowieści o statkach wiślanych. Nasi goście dowiedzą się, jak powstaje taka jednostka pływająca, z jakich części się składa i do czego była przeznaczona.
wystawa „Szkoła Morska w Tczewie 1920-1930” – samodzielne zwiedzanie
sala na I piętrze – warsztaty:
-    „Każdy może zostać szkutnikiem – budujemy łodzie marzeń” – tworzenie pływających modeli statków i łodzi różnymi technikami plastycznymi.
-    „Co mnie ciśnie – ciśnienie niewidzialne a odczuwalne” – warsztaty poświęcone doświadczeniom z różnych dziedzin fizyki ilustrujące siłę wyporu, Prawo Archimedesa, siły oddziaływań międzycząsteczkowych wody, zasadę dyfuzji.

2. MUZEUM RYBOŁÓWSTWA W HELU
    Wstęp: 1 zł
    UWAGA: SKRÓCONE GODZINY: 19.00-24.00

Po trzech latach remontu Muzeum Rybołówstwa w Helu zaprasza wszystkich zwiedzających na Noc Muzeów. W programie samodzielne nocne zwiedzanie nowej wystawy stałej, z poświęconej m.in. tradycyjnemu rybołówstwu i szkutnictwu kaszubskiemu i dziejom Helu. Nocna wycieczka na wieżę kościoła będzie ukoronowaniem zwiedzania.

SMT_shipping_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40825,00 $ tona -2,44% 14 sty
 Cynk 3559,00 $ tona -0,42% 14 sty
 Aluminium 2977,00 $ tona 0,61% 14 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.