• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Pierwsze zejście nurków do rosyjskiego wraku odnalezionego u wybrzeży Szwecji

04.08.2015 13:20 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Pierwsze zejście nurków do rosyjskiego wraku odnalezionego u wybrzeży Szwecji

Partnerzy portalu

Pierwsze zejście nurków do rosyjskiego wraku odnalezionego u wybrzeży Szwecji - GospodarkaMorska.pl

Odkryty w ubiegłym tygodniu w szwedzkich wodach terytorialnych mini-okręt podwodny to rosyjski WW1 Som. Jednostka zatonęła w 1916 roku w Morzu Bałtyckim po kolizji ze szwedzkim statkiem. Ocean X Team, organizacja która odnalazła okręt, opublikowała film z pierwszego nurkowania w okolice jednostki.

Som został zbudowany w USA w 1901 r., pierwotnie nosił nazwę Fulton. W 1904 r. trafił do Rosji, gdzie wyprodukowano całą serię okrętów tego typu. Oryginalny Som najpierw służył we Władywostoku, potem we Flocie Czarnomorskiej i na Bałtyku. W maju 1916 r. podczas patrolowania morza u wybrzeży Szwecji zderzył się z parowcem. Zatonął z 18 członkami załogi na pokładzie.

Jednostka została znaleziona podczas przeczesywania dna morskiego przez bezzałogową łódź podwodną. - Okręt podwodny jest całkowicie nienaruszony, nie posiada widocznego uszkodzenia kadłuba, a jego luki są zamknięte –  komentował w ubiegłym tygodniu Stefan Hogeborn, nurek z Ocean X Team.

Początkowo eksperci z Ocean X Team sądzili, że łódź może być nowoczesna. Norweski dziennik "Aftenposten" łączył nawet znalezisko ze sprawą rosyjskiej łodzi podwodnej, która w październiku 2014 r. pojawiła się w archipelagu sztokholmskim.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.