• <
gryfia_70lat

Hiszpania. Kokaina ukryta na kontenerowcu

jm

07.07.2022 20:45

Partnerzy portalu

Hiszpania. Kokaina ukryta na kontenerowcu  - GospodarkaMorska.pl
Port w Algeciras

Hiszpańskie służby ujawniły próbę przemytu kokainy na pokładzie kontenerowca Voltaire linii CMA CGM, który przypłynął do Algeciras z Kolumbii. W proceder zamieszani byli członkowie załogi, ale sprawa jest w toku.

Voltaire przybył do Hiszpanii 5 lipca. Jak podają lokalne media, miejscowe służby miały wiarygodną informację, że statek służy nie tylko do transportu legalnych towarów. Jednostka została przeszukana zaraz po wejściu do portu. Połączone siły Gwardii Narodowej, Policji i służb celnych odnalazły na statku ukryty przedział, który – wedle informacji podanej przez policję – został zapieczętowany „w szczególny sposób”, co wzbudziło podejrzenia funkcjonariuszy. W środku znajdowało się 12 toreb narkotyków, łącznie 417 kilogramów kokainy.

Według policji, ukrycie kontrabandy w taki sposób sugeruje, że plan przemytników zakładał wyrzucenie ich w pewnym momencie za burtę. Z wody miały być podjęte najpewniej przez wspólników przemytników. Podobną technikę zastosowali najprawdopodobniej przemytnicy w Australii przed dwoma miesiącami, kiedy to w tamtejszym porcie Newcastle służby odnalazły nie tylko kokainę, ale i martwego nurka, co rozpoczęło dochodzenie w zagadkowej sprawie, w której główną rolę pełnił masowiec, który przypłynął z Argentyny. O sprawie pisaliśmy szerzej tutaj.

Hiszpańscy policjanci podejrzewają, że przemycane na pokładzie Voltaire narkotyki nie były przeznaczone na rynek lokalny. Według doniesień mediów w sprawie zatrzymano także obywatela Kolumbii, który próbował wyskoczyć za burtę statku – nie wiadomo jednak, czy był to członek załogi statku, czy podróżujący na gapę.

Po pierwszym, owocnym przeszukaniu statku zaraz po jego przybiciu do portu, służby powróciły na Voltaire jeszcze raz – następnego dnia rano. Tym razem jednak towarzyszyła im ekipa nurków, która dokonała inspekcji kadłuba. W doczepionej do niego skrzyni morskiej nurkowie odnaleźli kolejne paczki z kokainą – łącznie około 300 kilogramów.

Hiszpańskie władze kontynuują dochodzenie. Kontenerowiec Voltaire dostał jednakże zielone światło na kontynuowanie rejsu. Następnym przystankiem jednostki jest Malta.

Fot. DepositphotosPartnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.