• <
Baltexpo2023_duży

Nurkowanie techniczne to nie tylko wraki, ale też przemysł morski i offshore – relacja z konferencji Baltictech 2015

Marek Nowak

23.11.2015 11:33 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Nurkowanie techniczne to nie tylko wraki, ale też przemysł morski i offshore – relacja z konferencji Baltictech 2015

Partnerzy portalu

Nurkowanie techniczne to nie tylko wraki, ale też przemysł morski i offshore – relacja z konferencji Baltictech 2015 - GospodarkaMorska.pl

Konferencja Baltictech odbywa się co dwa lata w Gdyni i jest jedną z najważniejszych dla środowiska nurków technicznych imprez w Europie. Oprócz usprawnień dla nurkowania rekreacyjnego pojawia się tu także wiele urządzeń wykorzystywanych w portach, przemyśle morskim i offshore.

- Oferowane przez nas podwodne skutery wykorzystywane są nie tylko podczas nurkowania na wrakach, ale też podczas inspekcji podmorskich rurociągów – mówi Clemens Schutzenhofer z firmy SUEX. - Dzięki temu nurek podczas jednego zejścia może zweryfikować stan nawet sześciu kilometrów rur, wykrywając ewentualne przecieki i zagrożenia.

Skutery pomagają także znacznie ograniczyć zmęczenie, a co za tym idzie zużycie używanej pod wodą mieszanki oddechowej. Są także coraz częściej wykorzystywane przez nurków ratunkowych.

- Najwięcej przypadków zasłabnięć podczas wynurzania zdarza się na ostatnich 10 metrach pod powierzchnią wody - przypomina Clemens Schutzenhofer. - Interwencja nurka ratunkowego wyposażonego w skuter jest szybsza, a wynurzenie znacznie łatwiejsze.

Postęp technologiczny widoczny jest także w portach.

- Praktycznie wszystkie podwodne inspekcje kadłubów statków wykonywane przez naszych klientów obejmują dziś także przygotowanie pełnej dokumentancji filmowej – mówi Paweł Zimnicki ze szczecińskiej firmy Seaya, produkującej profesjonalne oświetlenie dla nurków. - Warto przy tym podkreślić, że istnieje duża różnica między tradycyjnymi lampami używanymi przez nurków penetrujących wraki, którym zależy zwykle na tym żeby widzieć jak najdalej i używają w związku z tym światła skupionego oraz lampami dla nurków przygotowujących dokumentację filmową. W tym drugim przypadku światło powinno być rozproszone, aby bliskie szczegóły nie były prześwietlone, a pole widzenia kamery oświetlone możliwie szeroko.

Także produkująca stroje nurkowe firma SANTI z Gdyni zaprezentowała na tegorocznej konferencji nowe usprawnienie dla znajdującej się pod skafandrami bielizny używanej przez nurków głębinowych.

- Dzięki zastosowaniu nowych baterii zewnętrznych znacznie zwiększyliśmy komfort ciepła, a co za tym idzie wydłużyliśmy czas przebywania nurków pod wodą z dwóch do trzech godzin - mówi Tomasz Stachura, prezes SANTI, a zarazem szef Baltictech.

Niewątpliwą atrakcją konferencji był także debiutujący na niej zestaw do trójwymiarowego podziwiania wraków w postaci okularów rzeczywistości wirtualnej i specjalnej aplikacji Wreks 3D. Można z niej korzystać także bez okularów, oglądając jeden z kilku dostępnych wraków na specjalnej wydrukowanej kartce.

- Przyszłość technologii 3D w nurkowaniu wiąże się przede wszystkim z jej wykorzystaniem w szkoleniach - mówi Arek Srebnik z Centrum Techniki Nurkowej. - Inny charakter będzie miał teraz briefing na łodzi tuż przed zejściem pod wodę. Już teraz podobne rozwiązania stosowane są także przez kompanie naftowe, które planują prace podwodne na platformach wiertniczych - dodaje.

Baltictech odbywa się co 2 lata naprzemiennie z Konferencją Eurotek w Wielkiej Brytanii i jest jedną z największych konferencji nurkowych na świecie. Jej pierwsza edycja odbyła się w 2007 roku i od tej pory goszczą na niej najciekawsi prelegenci z branży nurkowej. Tegoroczna rozpoczęła się od mocnego akcentu w postaci wykładu Philla Shorta, który przybliżył słuchaczom zgromadzonym w głównej sali 5-letni projekt, skupiony wokół niezwykłego antycznego znaleziska jakim jest wrak z Antykithiry. Równolegle Filip Długosz i Paweł Myśliński zaprezentowali unikalną Kopalnię Uranu Podgórze. Większość wykładów odbywa się po angielsku, wszyscy uczestnicy mają jednak możliwość otrzymania zestawów radiowych do słuchania tłumaczenia symultanicznego.

Dużą tegoroczną atrakcją dla uczestników była także możliwość zwiedzania Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego w Gdyni, będącego główną jednostką szkolącą w zakresie nurkowania i ratownictwa morskiego w Siłach Zbrojnych RP.

- Polska jest bardzo silnym ośrodkiem jeśli chodzi o nurkowanie techniczne, a Bałtyk jednym z najciekawszych akwenów do nurkowania na świecie - podkreśla Tomasz Stachura. - Nasi nurkowie otrzymują też bardzo poważne zlecenia związane między innymi z inwentaryzacją wraków i nie zawaham się powiedzieć, że pod względem technicznym dogoniliśmy, a czasem wręcz wyprzedzamy nurków komercyjnych z innych krajów, których działalność nadal podlega bardzo restrykcyjnym przepisom.

W konferencji Balictech 2015 udział wzięło ponad 600 osób.

Dziękujemy za wysłane grafiki.