• <

Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów rozpoczęte

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów rozpoczęte
Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów rozpoczęte - GospodarkaMorska.pl

pc

10.03.2017 Źródło: PAP

Prawie sto prezentacji, pokazów zdjęć i filmów opowiadających o najciekawszych podróżach i wyczynach 2016 roku złoży się na 19. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, które rozpoczęły się w piątek w Gdyni.

Spotkania potrwają do niedzieli. Jak powiedział PAP pomysłodawca i twórca wydarzenia Janusz Janowski, gościem imprezy będzie m.in. nurek jaskiniowy Krzysztof Starnawski, który opowie o eksploracji Hranickiej Propasti – położonej na Morawach jaskini, która okazała się najgłębszą znaną podwodną jaskinią świata. – Udowodnił to właśnie Starnawski i to jest wyczyn na skalę światową – powiedział Janowski.

Z kolei himalaista Adam Bielecki opowie w Gdyni o swojej przygodzie z górami, a także książce pt. „Spod zamarzniętych powiek”, którą napisał wspólnie z Dominikiem Szczepańskim. Żeglarz Szymon Kuczyński podzieli się wrażeniami z samotnej wyprawy dookoła świata, w czasie której używał bardzo niewielkiego – liczącego 6,5 metra jachtu maxus 22 „Atlantic Puffin”. Podróż rozpoczął w listopadzie 2014 roku z Wysp Kanaryjskich i po 15 miesiącach powrócił do Las Palmas pokonując w sumie 28 tys. mil morskich.

Polarnik Marek Kamiński opowie o pieszej wędrówce z Kaliningradu do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela, a Małgorzata Wojtaczka – o wyprawie na biegun południowy, który – jako pierwsza Polka – zdobyła samotnie i nie korzystając ze wsparcia z zewnątrz. Z kolei himalaista Andrzej Bargiel opowie o zdobyciu pięciu siedmiotysięczników byłego ZSRR (wyczyn ten nagradzany jest prestiżowym tytułem Śnieżnej Pantery) i zjechaniu z ich szczytów na nartach.

Wśród gości imprezy znajdą się też m.in. podróżnik i kajakarz Aleksander Doba, podróżnik Wojciech Dąbrowski czy himalaista Ryszard Pawłowski.

Na Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów składają się także spotkania z autorami książek, wystawy fotograficzne i warsztaty. Na miejscu działać też będą stoiska z wydawnictwami podróżniczymi czy salon sprzętu outdoorowego.

Na zakończenie imprezy – w niedzielę, zaplanowano wręczenie najważniejszych polskich nagród podróżniczych – Kolosów. Przyznawane one są za najciekawsze dokonania poprzedniego roku. Kapituła nagrody wybiera laureatów w pięciu kategoriach: alpinizm, eksploracja jaskiń, podróże, żeglarstwo i wyczyn roku.

W niedzielę wręczony zostanie także Super Kolos – nagroda za całokształt dokonań. W tym roku przyznano ją parze żeglarzy – Januszowi i Joelle Kurbielom. Janusz Kurbiel zmarł niespodziewanie w sierpniu ub. r. i nagrodę odbierze w Gdyni jego żona. Kurbiel – żeglarz i polarnik, w latach 1985-1988 był organizatorem i uczestnikiem rejsu, który odbył zaprojektowanym przez siebie jachtem „Vagabond II”. Była to próba pierwszego przepłynięcia Przejścia Północno-Zachodniego małym jachtem z zachodu na wschód (z Pacyfiku na Atlantyk).

Poza Kolosami w niedzielę ogłoszeni zostaną także laureaci nagród im. Andrzeja Zawady „Wiecznie Młodzi” oraz publiczności. Pierwsza z tych nagród (15 tys. zł. ufundowane przez prezydenta Gdyni) jest przyznawana autorowi najciekawszego zgłoszonego projektu wyprawy. Laureatami mogą zostać wyłącznie osoby do 35. roku życia, a grant muszą przeznaczyć na realizację wyprawy. Z kolei nagroda „Wiecznie Młodzi” (także 15 tys. zł. ufundowane przez prezydenta Gdyni) przyznawana jest na organizację najciekawszego przedsięwzięcia podróżniczego planowanego przez osoby, które skończyły 65 lat.

Zaplanowane w ramach Spotkań prezentacje odbywają się w hali Gdynia Arena, gdzie jednorazowo mieści się cztery tysiące widzów. Dodatkowo w kilku salach pobliskiego Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego można oglądać transmisję na żywo z tego, co dzieje się w hali. Także przed samą Gdynia Areną ustawiono telebim, na którym transmitowany jest przebieg wydarzeń.

Organizatorzy zdecydowali się na takie rozwiązania, bo przy okazji poprzednich edycji Spotkań chętnych do udziału w imprezie było dużo więcej niż miejsc w hali. Według informacji przekazanych PAP przez Janowskiego, średnio w trwającej trzy dni imprezie, bierze udział około 30 tysięcy osób.

Źródło:
PAP
taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33686,00 $ tona 1,78% 11 maj
 Cynk 3004,00 $ tona -1,09% 11 maj
 Aluminium 2549,00 $ tona -0,62% 11 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.