• <
siemens_gamesa_2022

US Navy: okręt nazwany imieniem pierwszego oficera, który przyznał się do homoseksualizmu

jm

16.11.2021 19:55
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki US Navy: okręt nazwany imieniem pierwszego oficera, który przyznał się do homoseksualizmu

Partnerzy portalu

US Navy: okręt nazwany imieniem pierwszego oficera, który przyznał się do homoseksualizmu - GospodarkaMorska.pl
Fot. US Navy

Amerykańska marynarka wojenna ochrzciła nowy statek – olejarkę – imieniem Harvey'a Milka, pierwszego oficera US Navy, który przyznał się do bycia homoseksualistą.

Harvey Milk zasłynął jako polityk i działacz na rzecz środowisk LGBT, ale wcześniej był także oficerem marynarki wojennej. Do wojska zaciągnął się zaraz po studiach, podczas wojny w Korei. Służył na okręcie ratunkowym USS Kittiwake jako nurek, następnie także w bazie wojennej w San Diego. W 1955 roku zakończył służbę wojskową ze stopniem podporucznika. Następnie pracował jako nauczyciel oraz urzędnik w firmie ubezpieczeniowej, a także jako analityk w przedsiębiorstwie giełdowym. W 1977 roku zdobył miejsce w Radzie Miasta San Francisco, jednak po 11 miesiącach on oraz burmistrz miasta George Moscone zostali zastrzeleni przez innego członka rady, Dana White'a w zemście za nieprzychylną mu decyzję.

Milk piastował swoje stanowisko przez 11 miesięcy, podczas których z jego inicjatywy podjęto uchwały zakazujące dyskryminacji gejów i lesbijek w San Francisco. 27 listopada 1978 Harvey Milk i burmistrz miasta George Moscone zostali zastrzeleni przez innego członka Rady Miasta San Francisco i działacza Demokratów, Dana White'a. Radny White, który wcześniej zrezygnował ze swojego urzędu ze względów ideologicznych, później chciał wycofać swoją rezygnację z przyczyn ekonomicznych. Burmistrz George Moscone nie chciał się na to zgodzić, a Harvey Milk poparł decyzję burmistrza. Zbrodnia White'a była zemstą za tę decyzję. Nakręcony na podstawie jego życiorysu film biograficzny „Obywatel Milk” z 2008 roku zdobył dwa Oscary.

Podczas uroczystości wodowania i chrztu jednostki USNS Harvey Milk sekretarz amerykańskiej marynarki wojennej Carlos Del Toro przypomniał, że Milk został zmuszony do rezygnacji ze stanowiska i odejścia z armii przez orientację seksualną.

Olejarka USNS Harvey Milk to drugi z serii okrętów nowej klasy John Lewis. Może transportować 162 000 baryłek zabunkrowanego paliwa morskiego oraz lotniczego, do tego również posiada ładownie przeznaczone do suchego cargo. W produkcji jest jeszcze pięć statków tego typu. Wszystkie mają nosić imiona aktywistów praw człowieka i prominentnych liderów. Statki klasy Lewis mają we flocie armii Stanów Zjednoczonych zmienić wysłużone olejarki klasy Kaiser.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.