• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Samarytanka zostanie przekazana Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

jm

22.10.2021 22:48
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Samarytanka zostanie przekazana Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Partnerzy portalu

Samarytanka zostanie przekazana Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Samarytanka to motorówka sanitarna, pierwsza jednostka zaprojektowana i zbudowana przez Stocznię Gdyńską. Obecnie wyeksponowana przed gmachem stoczni, pod koniec października zostanie przekazana Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Historia Samarytanki rozpoczyna się w 1930 roku, kiedy to Stocznia Gdyńska otrzymała od Urzędu Morskiego w Gdyni zlecenie na budowę motorówki sanitarnej, z której korzystać będzie portowy lekarz. Zlecenie opiewało na 90 tys. złotych, co było wtedy kwotą niebagatelną. Zadaniem Samarytanki był przeważnie transport chorych ze statków do szpitala kwarantannowego na Babich Dołach.

Samarytanka stała się tym samym pierwszą konstrukcją zaprojektowaną i wybudowaną w Stoczni Gdyńskiej. Nosiła numer B-01.

Wodowanie przy pomocy pływającego dźwigu odbyło się 17 września 1931 roku. Do armatora motorówka trafiła dopiero w 1933 roku – opóźnienie spowodowane było przez problemy związane z silnikiem.

Samarytanka nie była udanym projektem – łódź była mało zwrotna i wolna. Pomieszczenia na motorówce zostały zaprojektowane tak, że nie można było transportować chorych na noszach. Finalnie lekarz portowy zrezygnował z jej używania i trafiła do Kapitanatu Portu. Do wybuchu II wojny światowej służyła tam jako jednostka służby pilotowej. W trakcie okupacji Niemcy przemianowali Samarytankę na Stegen i używali do prac związanych z utrzymaniem portu. Motorówka otrzymała wtedy nowy silnik i przeszła modernizację.

W 1945 roku odnaleziono ją na lądzie, pozbawioną silnika, przy nabrzeżu Belgijskim. Samarytanka była niezdatna do eksploatacji. Choć pojawiały się różne pomysły na wykorzystanie łodzi, ostatecznie, po latach przetrzymywania jej w porcie wojennym, postanowiono ją uratować w charakterze pomnika. W 1971 przeszła remont w Stoczni Gdyńskiej i została wyeksponowana przed gmachem jej zarządu. W późniejszych latach wraz z nim przeszła na własność Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Od pewnego czasu trwały rozmowy na temat jej godnego zachowania i zapewnienia jej stosownej opieki. Finalnie zostanie ona przekazana Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, gdzie zostanie wyeksponowana w plenerze, w sąsiedztwie kutra pościgowego „Batory”.

Pierwotnie Samarytanka była stalową motorówką pełnopokładową, wyposażoną w dwucylindrowy silnik polskiej firmy Perkun o mocy 65 KM. Jej długość to 15 metrów, szerokość 3,8 metra, głębokość kadłuba 2,8 metra, zanurzenie około 1,5 metra, a pojemność 28 BRT.

Samarytanka zostanie przetransportowana do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni nocą z 26 na 27 października.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.