• <
smartre_2023

Szukali bursztynu? Hiszpanie tłumaczą się z nurkowania w Bałtyku nocą

jb

17.01.2023 21:15
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Szukali bursztynu? Hiszpanie tłumaczą się z nurkowania w Bałtyku nocą

Partnerzy portalu

Szukali bursztynu? Hiszpanie tłumaczą się z nurkowania w Bałtyku nocą - GospodarkaMorska.pl
Il. Facebook/SluzbaSAR

Hiszpanie ocaleni w nocy z soboty na niedzielę przez gdańskich ratowników twierdzą, że nurkowali w poszukiwaniu bursztynu. 

Przypomnijmy: 15 stycznia ok godz. 3.00 ratownicy MSPiR udzielili pomocy 3 nurkom z Hiszpanii, których motorówka straciła sterowność 3 mile na północ od Górek Zachodnich, uniemożliwiając im powrót na brzeg. Z relacji służb ratowniczych wynikało, że silnik łodzi uległ awarii. O akcji i jej przebiegu informowaliśmy tutaj oraz tutaj.

Z ustaleń policji wynika, że załoga motorówki nie miała uprawnień do prowadzenia tej jednostki oraz nie uzyskała zgody na nurkowanie.
– Łódź nie była wyposażona w podstawowe elementy gwarantujące bezpieczeństwo m.in. w oświetlenie nawigacyjne, środki łączności oraz w środki ratunkowe. Ponadto funkcjonariusze ustalili, że załoga łodzi m.in. nie miała uprawnień do prowadzenia tej jednostki oraz nie uzyskała zgody na nurkowanie. Policjanci w związku z tym zdarzeniem sporządzili dokumentację, która została już przekazana do Kapitanatu Portu Gdańsk – przekazała podkomisarz Karina Kamińska z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Powszechne zdumienie budzą wyjaśnienia udzielone służbom przez Hiszpanów. Twierdzą, że zorganizowali nocną wyprawę na Bałtyk, bo chcieli poławiać bursztyn.
– W obecności naszych ratowników nurkowie przekazali funkcjonariuszom policji informację, że schodzili pod wodę w poszukiwaniu bursztynu – potwierdził w rozmowie z nami Rafał Goeck, rzecznik prasowy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.
Bursztynu na pokładzie jednak nie znaleziono.

Trudno nie zwrócić uwagi, że w okolicy miejsca zdarzenia znajdują się głębokowodny terminal kontenerowy, naftoport oraz rafineria, wobec czego pojawiają się wątpliwości co do rzeczywistych motywów nurków.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.