• <
KONGSBERG_2023

Crist. Specjalistyczna jednostka do budowy tunelu zwodowana

jm

17.01.2023 23:55
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Crist. Specjalistyczna jednostka do budowy tunelu zwodowana

Partnerzy portalu

Crist. Specjalistyczna jednostka do budowy tunelu zwodowana - GospodarkaMorska.pl
Fot. Crist

W grudniu w stoczni Crist zwodowano specjalistyczny ponton, który posłuży do budowy tunelu łączącego Danię i Niemcy.  

Wodowanie miało miejsce 21 grudnia 2022 roku. Specjalistyczna jednostka o numerze buydowy NB131 to w pełni wyposażony, wielofunkcyjny ponton z zanurzalnym narzędziem zasypowym. Będzie pracował przy budowie podwodnego tunelu przez cieśninę Bełt Fehmarn, między portami Puttgarden w Niemczech i Rødbyhavn na duńskiej wyspie Lolland.

Budowa tej jednostki oficjalnie rozpoczęła się cięciem blach 26 października 2021 roku. Zamawiającym jest konsorcjum FLC (Femern Link Contractors), które odpowiada za całość projektu budowy tunelu. Zgodnie z umową, stocznia Crist miała wybudować zarówno samą jednostkę, jak i urządzenie do zrzutu (tzw. SDT), którego zadanie będzie układanie żwiru na dnie morskim, na którym z kolei ustawione zostaną elementy tunelu. Urządzenie jest zdalnie sterowane. Będzie opuszczone spod kadłuba jednostki do 46 m poniżej linii wodnej, gdzie układane będą fundamenty. Precyzję ich rozmieszczenia zapewniają najnowocześniejsze technologie pozycjonowania.

Crist współpracował przy tym projekcie z biurem projektowym StoGda.

Jednostka ma kadłub długości 130,2 m, ale jej długość całkowita, wliczając pasy transmisyjne, wyniesie 149 m przy szerokości 48 m. Na pontonie będzie mogło pracować 19 osób. Jednostka jest wyposażona w dwie komory na żwir, w których zmieści się 14 tys. ton żwiru.

Tunel, przy budowie którego pracować będzie zwodowany w Criście ponton, połączy niemiecki port Puttgarden i duński Rødbyhavn na wyspie Lolland, a tym samym Skandynawię i Niemcy. 18-kilometrowa konstrukcja pomieści autostradę i linię kolejową. Dzięki niej podróż pociągiem między Hamburgiem a Kopenhagą ma skrócić się z 5,5 do 3 godzin.


etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.