• <
nauta_2024

Crist. Cięcie blach pod zeroemisyjnego offshore'owca

gm

31.12.2022 16:43
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Crist. Cięcie blach pod zeroemisyjnego offshore'owca

Partnerzy portalu

Crist. Cięcie blach pod zeroemisyjnego offshore'owca - GospodarkaMorska.pl
Fot. Crist

W piątek 30 grudnia w gdyńskiej stoczni Crist ruszyła budowa statku do obsługi farm wiatrowych.


Punktualnie o godzinie 10:00 w stoczni Crist rozpoczęło się cięcie blach na potrzeby drugiego projektu jednokadłubowego statku na zlecenie Ulstein Verft. Statek będzie nosił roboczy numer NB319. Jest to bliźniacza jednostka do tej, której budowa rozpoczęła się w Criście w listopadzie.

Jednostka w budowie będzie w stanie spełnić ogólne wymagania morskiej branży wiatrowej, takie jak przewóz personelu, ładunków, paliwa olejowego, wody w zbiornikach, części zamiennych oraz innych ładunków drobnicowych pod i na pokładach otwartych. Statek będzie posiadał 91 kabin, pomieści maksymalnie 126 osób. Będzie napędzany elektrycznie, wspomagany bateryjnie. Hybrydowy napęd akumulatorowy oraz paliwo metanolowe umożliwi zerową emisję. System ładunkowy będzie zapewniać bezpieczeństwo oraz umożliwi sprawny załadunek i rozładunek statku. Kształt kadłuba zapewnia doskonałe osiągi w zakresie zużycia paliwa, zwrotności, prędkości, stabilności, ładowności i wykorzystania energii. Oparty jest na technologii Ulstein Twin X-Stern. Projekt ten obejmuje ostrzejsze linie kadłuba i eliminuje płytę pawęży, zwiększa funkcjonalność dzięki pozytywnemu wpływowi na utrzymanie położenia statku, reakcję na fale, komfort i bezpieczeństwo w trudnych warunkach poprzez zmniejszenie sił uderzenia fal, wilgotności pokładu i rozprysku.

Statek będzie zoptymalizowany pod kątem sprawnego i wydajnego wykonywania pracy techników i przemieszczania ładunku na pokładzie, celem zminimalizowania ręcznego przenoszenia ładunku, narzędzi i części zamiennych. Jednostka będzie miała długość całkowitą 89,6 m i szerokość 19,2 m.

Zamawiającym jest firma Olympic Ocean II AS z Norwegii.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.