• <
nauta_2024

Kursanci stoczni Crist laureatami WorldSkills Poland [WIDEO]

jb

01.12.2022 15:40
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Kursanci stoczni Crist laureatami WorldSkills Poland [WIDEO]

Partnerzy portalu

Kursanci stoczni Crist laureatami WorldSkills Poland [WIDEO] - GospodarkaMorska.pl

Uczestnicy kursów organizowanych przez Centrum Kształcenia Zawodowego stoczni Crist zajęli całe podium konkurencji spawalnictwa podczas olimpiady WorldSkills Poland.

WorldSkills Poland to najważniejsze krajowe mistrzostwa branżowe, w których młodzi polscy fachowcy rywalizują o medale i wyjazdy na prestiżowe konkursy międzynarodowe. W ubiegłym tygodniu wyłoniono reprezentację Polski na EuroSkills 2023, gdzie zamierzy się 600 zawodników w ponad 40 konkurencjach.

Spawacze wyszkoleni w stoczni Crist okazali się totalnie bezkonkurencyjni w swojej dyscyplinie. Znakomite przygotowanie oraz zauważalna pasja zapewniły im trzy pierwsze miejsca w konkursie. Laureatami zostali kolejno: Alan Kaczkowski, Kacper Świeczkowski i Antoni Trigubowicz.

– Przyszłość jest w młodych ludziach i na to stawiamy – zapewnia Ireneusz Ćwirko, prezes Zarządu Crist S.A.

– Crist organizuje szkolenia spawaczy, więc naturalną rzeczą jest, że przygotowaliśmy młodych adeptów tej sztuki do zawodów – dodaje Łukasz Licznerski, główny spawalnik w Crist S.A.

– Bardzo mi się podoba. Jest dużo pracy, dobrzy instruktorzy. Na pewno dobre miejsce do rozwoju – mówi o szkółce spawalniczej Crista Alan Kaczkowski, laureat I miejsca. – Najbardziej interesujące w spawaniu jest to, że ten proces jest procesem nieodwracalnym. Za każdym razem wychodzi inaczej. Nie da się powtórzyć tego jeden do jednego. Jest bardzo mały margines błędu i trzeba dużo trenować. To wymagający zawód pod względem manualnym i to sprawia dużą satysfakcję, jeżeli uda się w końcu uda się coś fajnego stworzyć – dodaje Alan.

Należy zaakcentować, że zaangażowanie Crista w olimpiadę WorldSkills objęło swoim zakresem więcej niż tylko wystawienie wyszkolonych przez siebie zawodników.

– Jesteśmy współorganizatorem tej imprezy. Występujemy jako partner. Dostarczamy materiały, którymi zawodnicy posługują się podczas całych zawodów – mówi Łukasz Licznerski.

– Jestem pod dużym wrażeniem organizacji tej olimpiady i na pewno przerosło to moje oczekiwania – dodaje Alan Kaczkowski.

Aktualnie na rynku pracy brakuje odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów z kwalifikacjami spawalniczymi.

– Jest problem z młodymi spawaczami, więc jest to potrzebne, aby zachęcić ludzi do spawania i mieć odpowiednią kadrę, która będzie potrafiła spawać różnymi metodami. Tacy ludzie są potrzebni na rynku, żeby potem szkolić kolejnych – zauważa Sławosz Lewandowski, główny ekspert w konkursie spawalnictwa.

Olimpiada była zatem znakomitą sposobnością do wypozycjonowania młodych spawaczy na rynku pracy.

– My jako eksperci jesteśmy z branży i też chętnie potem takich ludzi przyjmiemy. Można powiedzieć, że ci ludzie są rozchwytywani przez tych, którzy ich szkolą, i my też współpracujemy – zaznacza Lewandowski.

– To są absolwenci technikum, młodzi ludzie. To jest ten wiek, kiedy młody człowiek podejmuje decyzje, co dalej. Także pomagamy mu w tym sensie, że pokazujemy ciekawe rzeczy – zwraca uwagę Tadeusz Waszkiewicz, były główny spawalnik w stoczni Crist, aktualnie prezes Koła Spawalników w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Mechaników Polskich.

Problem z kadrami spawaczy dotyczy zwłaszcza Trójmiasta, co wynika ze specyfiki obecnego tu przemysłu stoczniowego.

– Duże firmy mają zapotrzebowanie na dużą ilość spawaczy, więc jest problem, żeby znaleźć kilkudziesięciu spawaczy na projekt i ich wyszkolić od zera – stwierdził Sławosz Lewandowski.

– Są inne grubości blach, są trochę inne metody i są też takie pozycje, w których maszyny i roboty nas nie zastąpią, są wymuszone pozycje w ciasnych sekcjach – i tym się właśnie różni spawanie na stoczni od na przykład spawania na warsztacie czy na hali produkcyjnej – wyjaśnił nam Alan Kaczkowski.

Crist jako stocznia zatrudnia więc bardzo wielu spawaczy i zapewnia im pracę z wieloletnią perspektywą wykonywania.

– W zawodzie pracowałem 45 lat. Z Cristem byłem 30 lat. Po 30 latach odszedłem na emeryturę – zdradził nam Tadeusz Waszkiewicz.

Przed Alanem Kaczkowskim stają teraz nowe wyzwania, związane z przygotowaniem do eliminacji WorldSkills na poziomie europejskim.

– Podczas szkolenia do mistrzostw Europy wyszkolimy zawodnika, który będzie umiał spawać wszystkimi dostępnymi metodami spawania – zapewnił Sławosz Lewandowski.

Gdańsk będzie gospodarzem EuroSkills 2023. Polska kadra będzie liczyła 36 zawodników i tylu samo ekspertów. 

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.