• <

Wybrano "Przodujący Pododdział Marynarki Wojennej" za 2020 rok

zc

29.03.2021 10:41 Źródło: 8. FO
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Wybrano "Przodujący Pododdział Marynarki Wojennej" za 2020 rok

Partnerzy portalu

Wybrano "Przodujący Pododdział Marynarki Wojennej" za 2020 rok - GospodarkaMorska.pl
fot. 8 FO

Grupa Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców została wyróżniona tytułem honorowym "Przodujący Pododdział Marynarki Wojennej" za 2020 rok. Serdecznie gratulujemy !

Jest to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień przyznawanych żołnierzom Wojska Polskiego przez Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Drugi rok z rzędu tytuł ten trafia do jednostki z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. W poprzednim roku miano przodującego pododdziału przysługiwało 8. Batalionowi Saperów z Dziwnowa. Wyróżnienie otrzymuje pododdział, który w danym roku uzyskał bardzo dobre wyniki w działalności służbowej. Przez najbliższy rok będą się nim posługiwali żołnierze czterech pododdziałów każdego z czterech rodzajów Sił Zbrojnych RP. Grupa Nuków Minerów ze Świnoujścia została wyróżniona jako jedyny pododdział ze wszystkich jednostek Marynarki Wojennej.

- Dziękuję za waszą służbę, dziękuję za waszą ofiarność, za waszą odwagę, a także za wasz profesjonalizm. Jesteście zawodowcami w pełnym tego słowa znaczeniu, to właśnie tacy żołnierze jak wy, są dzisiaj niezbędni. - podsumował generał Mika.Wyróżnienie z rąk Dowódcy Generalnego podczas rocznej odprawy rozliczeniowo-zadaniowej odebrał dowódca Grupy Nurków Minerów 12.DTr.

Przypomnijmy, że cały 2020 rok był dla Grupy Nurków Minerów bardzo pracowity. Przeprowadzili łącznie 136 akcji bojowych, podczas których wydobyli lub zneutralizowali:

- 1650 pocisków rakietowych,
- 248 pocisków artyleryjskich,
- 40 bomb lotniczych zapalających,
- 19 bomb głębinowych,
- 2 miny morskie,
- 5 beczek z substancjami chemicznymi,
- 6 bomb lotniczych, w tym największy niewybuch znaleziony w historii Polski bombę lotniczą Tallboy, której aż 37% materiału wybuchowego zostało wypalone metodą deflagracji.

Zneutralizowane w samym 2020 roku obiekty zawierały w sobie materiały wybuchowe o równoważniku ponad 9000 kg TNT.

Cała Polska podzielona jest na dwa rejony odpowiedzialności Grup Nurków Minerów w zakresie wsparcia lądowych Patroli Saperskich w podejmowaniu przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych na wodach śródlądowych. 8. Flotylla Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia w swoich strukturach posiada dwie Grupy Nurków Minerów przeznaczone do realizacji tego typu zadań. Pierwsza wchodzi w skład 12. Dywizjonu Trałowców ze Świnoujścia, natomiast druga grupa na co dzień stacjonuje w Gdyni w 13. Dywizjonie Trałowców.

Dziękujemy za wysłane grafiki.