• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Przed nami V Żeglarska Konferencja Bezpieczeństwa

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Przed nami V Żeglarska Konferencja Bezpieczeństwa
Przed nami V Żeglarska Konferencja Bezpieczeństwa - GospodarkaMorska.pl

ew/pya.org.pl

14.03.2019 Źródło: własne

W sobotę 16 marca na w sali koncertowej Portu Gdynia odbędzie się V Żeglarska Konferencja Bezpieczeństwa. Hasłem przewodnim spotkania zorganizowanego przez Pomorski Związek Żeglarski będzie "Studia przypadków".

Na sobotnie spotkanie zjadą się słuchacze z całej Polski. Z kolei w roli prelegentów wystąpią doświadczeni żeglarze i ludzie ściśle związani morzem. Ryszard Leszczyński przestawi największe, najbardziej spektakularne katastrofy i wypadki morskie statków powojennego siedemdziesięciolecia. Z kolei Witold Kuczorski omówi typowe wypadki morskie, Roman Paszke poprowadzi punkt "Przygotowanie do regat oceanicznych pod kątem bezpieczeństwa", a Szymon Kuczyński opowie o tym jak bezpiecznie dwukrotnie samotnie opłynąć świat.

Z pełnym programem spotkania, które będzie miało miejsce w sali koncertowej Portu Gdynia (Budynek zarządu Portu) przy ul. Rotterdamskiej 9, można zapoznać się TUTAJ. Spotkanie odbędzie się pod honorowym patronatem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka. Partnerami będą Komisja Żeglarstwa Morskiego PZŻ i Port Gdynia.

Poniżej przedstawiamy sylwetki prelegentów:


Ryszard Leszczyński


Absolwent Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni (1967) i Uniwersytetu Gdańskiego (1979), starszy oficer mechanik okrętowy, wieloletni pracownik Polskich Linii Oceanicznych, pracujący na statkach PMH i jednostkach bandery Wysp Bahama, Panamy i Liberii. Marynista, publicysta morski, laureat nagród i wyróżnień, uhonorowany m.in. za „Reportaże z rejsów” w III Konkursie Literackim im. Józefa Conrada w 1987 roku. Ostatnie kilkanaście lat poświęcił dwóm monografiom. Trzytomowej pracy zatytułowanej „Tragedie rybackiego morza”, a także czterotomowemu studium „Ginące frachtowce”.

W maju 2014 roku, w uznaniu pisarskich dokonań został Honorowym Członkiem Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej, a w październiku 2016 - Honorowym Członkiem Polskiego Towarzystwa Nautologicznego. W grudniu 2017 roku decyzją ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej powołany na stanowisko zastępcy delegata ministra przy Odwoławczej Izbie Morskiej w Gdyni.

Aleksander Gosk


Wicedyrektor Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, współpracownik Działu Armatorskiego Uniwersytetu Morskiego. Publicysta morski, propagator historii, tradycji, edukacji morskiej, działacz społeczny, animator i uczestnik wielu projektów promujących wychowanie morskie ,m.in. „Legenda Morska Gdyni”.

Koordynator projektu „Rejs Roku – Srebrny Sekstant”, od blisko 50 lat przyznającego najwyższe trofea w polskim żeglarstwie morskim.

Witold Kuczorski


Sędzia Sądu Apelacyjnego w Gdańsku w stanie spoczynku. W latach 1990-2009 pracował w Izbie Morskiej i Odwoławczej Izbie Morskiej w Gdyni kierując pracami składów orzekających m.in. w sprawach: katastrofy „Jana Heweliusza”, zatonięcia jachtu „Bieszczady”, czy wypadku „Daru Młodzieży” w Alesund.

Obecnie jest wiceprzewodniczącym Polskiego Towarzystwa Nautologicznego i przewodniczącym Rady Konsultacyjnej Stowarzyszeń Morskich. Od 2017 r. członek Komisji Żeglarstwa Morskiego Polskiego Związku Żeglarskiego.

Kpt. mar. rez. Mirosław Orzeszek


Oficer Marynarki Wojennej RP. Ratownik pokładowy, instruktor spadochronowy, ekspert z dziedziny ratownictwa lotniczego i morskiego, nurek ratownictwa morskiego, wykładowca Szkoły Morskiej w Gdyni. Biegły rzeczoznawca wypadków morskich i lotniczych.

Zaczynał służbę w Siłach Specjalnych Marynarki Wojennej, następnie w Gdyńskiej Brygadzie Lotnictwa Marynarki Wojennej na stanowisku szefa Służby Ratownictwa Lotniczego i Morskiego. W służbie ratownictwa morskiego na pokładzie śmigłowców ratowniczych SAR wylatał łącznie ponad cztery tysiące godzin, szkoląc się i ratując ludzi z morza. Brał udział w ponad 48 akcjach ratowniczych nad morzem, w tym w m.in. podczas ratowania „Jana Heweliusza”, jachtu „Kmicic”, pogłębiarki „Rozgwiazda”, kajakarzy na jeziorze Łebsko, a także podczas powodzi 1997 roku.

Za spektakularne akcje ratownicze dwukrotnie odznaczony przez prezydentów RP „Krzyżem za Dzielność” oraz innymi odznaczeniami państwowymi. Autor instrukcji i metodyk szkolenia ratowników i procedur przetrwania w sytuacjach zagrożenia życia na morzu.

Roman Paszke


Kapitan jachtowy, regatowiec, nawigator, skipper, żeglarz, budowniczy jachtów, wykładowca i instruktor. Aktywny żeglarz morski od lat 70. Przepłynął załogowo i samotnie ok. 200 tys. Mm w rejsach, regatach oraz podczas żeglarskich rekordów na wszystkich oceanach świata. Zwycięzca i uczestnik wielu międzynarodowych regat: m.in.: Kieler Woche, Sardynia Cup, Rolex Cup, Copa del Rey, Fastnet Race, Channel Race, Champagne Mumm Cup, Round Island Race, Nord See Woche, Royal Air Force Cup, Schevenningen Spa Cup, Berthon Cup, Red Funnel Regata, Easter Cup Solent, Bit Cup, Maior Regatta, Herbst Regatta Flensburg, Helgoland Acht Cup.

Czterokrotny mistrz Polski w klasach morskich (skipper), trzykrotny wicemistrz Polski w klasach morskich (skipper), dwukrotny wicemistrz Polski w klasie olimpijskiej Tornado (sternik), dwukrotny zdobywca Nagrody Głównej Rejs Roku I Srebrny Sekstant (1997, 2001). Członek klubów żeglarskich: Polskiego Klubu Morskiego w Gdańsku, Jacht Klubu Polskiego w Gdyni, Jacht Klubu „Tramp” w Mielnie, Jacht Klubu Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Royal Ocean Racing Club w Londynie i innych.

W 2001 r. wg rankingu magazynu żeglarskiego Seahorse został żeglarzem miesiąca. A w 2016 r. podczas Pomorskiej Gali Żeglarskiej Pomorskiego Związku Żeglarskiego otrzymał tytuł Pomorskiego Żeglarza 50-lecia.

Radosław Kowalczyk


Kapitan jachtowy i motorowodny. Najbardziej doświadczony żeglarz klasy Mini w Polsce. Propagator, trener i mentor kolejnego pokolenia żeglarzy oceanicznych. Uczestnik wielu regat na wodach Zatoki Biskajskiej, Morza Irlandzkiego i Oceanu Atlantyckiego, o łącznym doświadczeniu ponad 14 000 Mm, w większości w żegludze samotnej. Dwukrotny uczestnik Mini Transat, czterokrotny regat Fastnet. Uczestnik akcji ratunkowej i skutecznej ewakuacji z pokładu tonącego jachtu na Oceanie Atlantyckim.

Członek Zarządu Klubu Żeglarzy Samotników w Szczecinie i członek Yacht Klubu Polski w Szczecinie. Współzałożyciel OceanTEAM i współorganizator Wielkiej Żeglarskiej Bitwy o Gotland. Członek Klubów Żeglarskich we Francji: Douarnenez i La Trinite Sur Mer oraz Francuskiej Federacji Żeglarskiej FFVoil.

Za osiągnięcia żeglarskie uhonorowany m.in. dwukrotnym tytułem Szczeciński Żeglarz Roku 2011 i 2015, w Gdańsku wyróżnieniem honorowym Rejs Roku 2011. Wyróżniony medalem „70 lat Żeglarstwa Polskiego na Pomorzu Zachodnim”.

Teresa Dembowska-Siedlecka


Starszy oficer portu w Kapitanacie Portu Gdańsk. Urodzona w Gdańsku, ukończyła Wyższą Szkołę Morską w Gdyni, Wydział Transportu Morskiego, kierunek - Nawigacja Morska. Pracowała na stanowiskach oficerskich w Polskich Liniach Oceanicznych, Polskiej Żegludze Bałtyckiej, Stephenson Clark i wreszcie w Urzędzie Morskim w Gdyni na stanowisku starszego oficera portu.

Zawodowo interesuje się sprawami rozwoju floty polskiej, światowego transportu morskiego, przyszłością zawodu marynarza w aspekcie wprowadzania do transportu morskiego pierwszych statków bezzałogowych, energią odnawialną w aspekcie ochrony środowiska ziemskiego. Nigdy nie uprawiała żeglarstwa.

Szymon Kuczyński


Żeglarz, głównie samotnik. Pomysłodawca i główny organizator projektu Zew Oceanu, w ramach którego realizuje wyprawy żeglarskie małymi jachtami. Wszystkie wykonane zostały w 100 proc., w zakładanym czasie oraz budżecie. Z sukcesami startuje w regatach morskich. Dwukrotnie samotnie opłynął świat na małym jachcie „Atlantic Puffin” (6,36 m dł.). Za drugim razem zrobił to non stop, wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn, bez wsparcia z zewnątrz.

Źródło:
własne
taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32700,00 $ tona -1,07% 17 cze
 Cynk 2962,00 $ tona -0,34% 17 cze
 Aluminium 2427,00 $ tona -1,10% 17 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.