Marynarze z 12. i 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża stale się szkolą i zwiększają swoje zdolności w zakresie lokalizacji, identyfikacji oraz unieszkodliwiania obiektów niebezpiecznych.
Międzynarodowe przedsięwzięcie, którego gospodarzem jest Islandia, będzie trwało przez dwa tygodnie. Jego celem jest sprawdzenie zdolności wyspecjalizowanych pododdziałów w zakresie rozminowywania. W tym celu będą korzystać z specjalistycznego sprzętu w postaci zdalnie sterowanych pojazdów oraz strojów saperskich.
Celem tego ćwiczenia jest trening w zakresie działania specjalistycznych pododdziałów rozminowania w oparciu o realne zdarzenia terrorystyczne z użyciem przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego oraz improwizowanych urządzeń wybuchowych IED (ang. improvised explosive device) w środowisku morskim oraz na lądzie.
Tego typu przedsięwzięcia służą zapewnieniu ciągłości przygotowania do działań w obliczu prawdziwych zagrożeń minowych, tak na lądzie, jak i na morzu. Zespoły specjalistów z jednostek polskiej Marynarki Wojennej stale są wzywane do odkrywanych pozostałości z czasów wojen światowych. Co roku likwidują dziesiątki min i innych obiektów niebezpiecznych.
Rozpoczęło się międzynarodowe ćwiczenie pododdziałów EOD💥 pk. Northern Challenge 2023.
— Marynarka Wojenna RP/ Polish Navy (@MarWojRP) September 25, 2023
Przez najbliższe 2 tygodnie w surowym klimacie ⛈❄️💨 Islandii 🇮🇸 nurkowie minerzy z #12dTR i #13dTR będą reprezentowali @MarWojRP⚓️🇵🇱 w ćwiczeniu specjalistycznych pododdziałów rozminowania. pic.twitter.com/y2ZmnrwlG4
Do portu w Birmie wpłynęły chińskie okręty w celu przeprowadzenia manewrów morskich
Tragiczne skutki sztormów na Morzu Czarnym i Śródziemnym. Fale rzucały statkami jak zabawkami
Marynarka Wojenna obchodzi 105. rocznicę swojego utworzenia
Kolejna próba ataku na Izrael. Amerykański okręt skutecznie neutralizuje zagrożenie
Zarzut dla armatora jachtu Galar Gdański I
Kolejny atak na statek powiązany z Izraelem. Tym razem w Zatoce Adeńskiej