• <

Islandzkie wyzwanie. Ćwiczenie Northern Challenge 2023 z udziałem polskich marynarzy

25.09.2023 16:08 Źródło: Służby Prasowe MW
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Islandzkie wyzwanie. Ćwiczenie Northern Challenge 2023 z udziałem polskich marynarzy

Partnerzy portalu

Służby Prasowe MW

Marynarze z 12. i 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża stale się szkolą i zwiększają swoje zdolności w zakresie lokalizacji, identyfikacji oraz unieszkodliwiania obiektów niebezpiecznych.

Międzynarodowe przedsięwzięcie, którego gospodarzem jest Islandia, będzie trwało przez dwa tygodnie. Jego celem jest sprawdzenie zdolności wyspecjalizowanych pododdziałów w zakresie rozminowywania. W tym celu będą korzystać z specjalistycznego sprzętu w postaci zdalnie sterowanych pojazdów oraz strojów saperskich.

Celem tego ćwiczenia jest trening w zakresie działania specjalistycznych pododdziałów rozminowania w oparciu o realne zdarzenia terrorystyczne z użyciem przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego oraz improwizowanych urządzeń wybuchowych IED (ang. improvised explosive device) w środowisku morskim oraz na lądzie.

Tego typu przedsięwzięcia służą zapewnieniu ciągłości przygotowania do działań w obliczu prawdziwych zagrożeń minowych, tak na lądzie, jak i na morzu. Zespoły specjalistów z jednostek polskiej Marynarki Wojennej stale są wzywane do odkrywanych pozostałości z czasów wojen światowych. Co roku likwidują dziesiątki min i innych obiektów niebezpiecznych.

Dziękujemy za wysłane grafiki.