• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Premiera książki „Dziewczyny na fali”. Wyjątkowa publikacja o kobietach związanych z branżą morską

Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Premiera książki „Dziewczyny na fali”. Wyjątkowa publikacja o kobietach związanych z branżą morską

Partnerzy portalu

Fot. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Do rąk czytelniczek i czytelników trafiła najbardziej morska i jednocześnie najbardziej kobieca książka tego roku. Publikacja „Dziewczyny na fali”, wydana przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, to zbiór rozmów z 18 kobietami, zawodowo bądź pasją związanymi z szeroko rozumianą branżą morską. Są wśród nich m. in. polskie żeglarki, naukowczynie, kobiety służące w marynarce wojennej i handlowej, nurkowie, archeolożki podwodne, konstruktorka budowy statków, dyrektorka ds. zrównoważonego rozwoju portu oraz kulturoznawczyni.

Wywiady z bohaterkami zawarte w publikacji powstawały od 2019 r., czyli od czasu pierwszej konferencji „Dziewczyny na fali” - stałego punktu marcowego kalendarza imprez  Narodowego Muzeum Morskiego. Wydana książka stanowi syntezę 5 zrealizowanych dotychczas edycji.

- Bohaterki opowiadają o przełamywaniu nadal stereotypów dotyczących ról kobiet w branży morskiej, począwszy od znanego powiedzenia „kobieta na statku przynosi pecha”, a skończywszy na zajmowaniu kierowniczych stanowisk w portach oraz pracy naukowej w dziedzinach morskich - wyjaśnia dr inż. Katarzyna Schaefer-Rychel, jedna z autorek książki.

Przedstawione historie ilustrują, że role i działania podejmowane przez kobiety w obszarach związanych z morzem są nie tylko liczne, ale też niezwykle zróżnicowane. Co więcej, wyraźnie pokazują, że kobiety nie tylko znakomicie sobie radzą w tych dziedzinach, lecz także przełamując wspomniane stereotypy, przygotowują grunt dla kolejnych pokoleń kobiet.

- „Dziewczyny na fali” znane są z odważnego podążania własną drogą, nie cofając się przed wyzwaniami ani ograniczeniami. Ich determinacja i niezależność sprawiają, że ta wyjątkowa książka, stworzona przez kobiety, staje się niezwykle znacząca. Jest to nie tylko zbiór opowieści, lecz także manifestacja siły i determinacji kobiet w kontekście morskiego środowiska. Ich wkład jest nie tylko inspirujący, ale również niezwykle istotny dla budowania równości i zmiany stereotypów – uzupełnia dr inż. Weronika Pelc-Garska, druga z autorek publikacji.

Książka dostępna jest w muzealnych sklepikach oraz w sprzedaży on-line na stronie www.nmm.pl

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.