• <
siemens_gamesa_2022

Port Gdynia. Pierwsza bomba lotnicza zneutralizowana; pozostały jeszcze dwie bomby i dwie miny

gm

04.10.2022 21:15 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Port Gdynia. Pierwsza bomba lotnicza zneutralizowana; pozostały jeszcze dwie bomby i dwie miny

Partnerzy portalu

Port Gdynia. Pierwsza bomba lotnicza zneutralizowana; pozostały jeszcze dwie bomby i dwie miny - GospodarkaMorska.pl
Fot. 8. FOW

Nurkowie minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców w Gdyni wydobyli, a następnie zneutralizowali bombę lotniczą o wadze 500 kg z okresu II wojny światowej, która zalegała w gdyńskim porcie. W środę operacja neutralizacji min i bomb lotniczych będzie kontynuowana.

Jak przekazał PAP, rzecznik prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski wtorek był pierwszym dniem operacji neutralizacji niewybuchów z okresu II wojny światowej.

"Nurkowie Minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców unieszkodliwili pierwszą z trzech 500-kilogramowych bomb lotniczych, która zalegała w porcie" - podkreślił Lewandowski.

Dodał, że warunki do wydobycia i neutralizacji były sprzyjające, a "cała operacja przebiegła sprawnie i zgodnie z założonym wcześniej harmonogramem".

500-kilogramową bombę lotniczą z okresu II wojny światowej Nurkowie Mierzy wydobyli z gdyńskiego portu. Następnie - jak tłumaczył Lewandowski - obiekt był holowany 6 km od miejsca znalezienia do wyznaczonego wcześniej miejsca neutralizacji. Lewandowski przekazał, że neutralizacja została przeprowadzona 5 km w głąb Zatoki Gdańskiej na wysokości Gdyni Redłowa.

Środa będzie kolejnym dniem operacji neutralizacji niewybuchów. Operacja ma zakończyć się w poniedziałek.

Do wydobycia przez Nurków Minerów z 13. Dywizjonu Trałowców z Gdyni pozostały: dwie miny morskie typ GC, ważące po blisko tysiąc kilogramów, które zalegają na podejściu do portu w Gdyni oraz dwie bomby lotnicze o wadze około 500 kilogramów, zlokalizowane wewnątrz portu. Każdego dnia niszczony będzie jeden obiekt.

W promieniu 750 m od niewybuchów zlokalizowanych wewnątrz portu obowiązuje strefa bezwzględnego zakazu przebywania ludzi na otwartym terenie (tarasy dachy, balkony, chodniki, ulice itp.). W tym czasie dopuszcza się przebywanie ludzi w budynkach, jednak z dala od okien i powierzchni przeszklonych.

Strefa bezpieczeństwa zostanie wyznaczona również na Zatoce Gdańskiej od linii brzegowej na odcinku Babie Doły – Gdańsk Westerplatte (włącznie) do 11 km w głąb morza. Przebywanie w wodzie w godzinach operacji zagraża życiu i zdrowiu.

Na wodach Zatoki Gdańskiej będą obowiązywały określone przez Urząd Morski strefy bezpieczeństwa oraz ograniczenia w żegludze. Ograniczenia będą dotyczyły także korzystania z trójmiejskich plaż. W czasie operacji wprowadzony zostanie bezwzględny zakaz wchodzenia ludzi do wody.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.