• <

Wynik wyszukiwania - "bomba" - Wiadomości

Saperzy marynarki wojennej zneutralizowali półtonową bombę lotniczą z czasów II wojny światowej

Niebezpieczne pozostałości z czasów obu wojen światowych wciąż sprawiają, że jednostki saperów polskiej Marynarki Wojennej nadal mają pełne ręce roboty. Żołnierze 36. Patrolu Saperskiego z Rozewia, wchodzący w skład 43. Batalionu Saperów 3. Flotylli Okrętów podjęli ważącą 500 kg bombę lotniczą, która została znaleziona w Kazimierzu Gmina Kosakowo.
29.04.2024

Łotewska firma zaopatruje w paliwo rosyjską flotę cieni na Bałtyku

Łotewska firma od miesięcy zaopatruje w paliwo (bunkier) rosyjską tzw. flotę cieni, czyli wyeksploatowane i często niemające ubezpieczenia statki - ujawniła we wtorek telewizja SVT. Tankowanie odbywa się za pośrednictwem cypryjskiego tankowca zakotwiczonego u wybrzeży Gotlandii na Morzu Bałtyckim.
09.04.2024

"The Guardian": Ukraina planuje przeprowadzić trzeci atak na Most Kerczeński

Ukraiński wywiad wojskowy HUR planuje w pierwszej połowie tego roku przeprowadzić trzeci atak na Most Kerczeński, łączący okupowany Krym z Rosją - powiedział w środę brytyjskiemu dziennikowi "The Guardian" jeden z jego agentów.
03.04.2024

Zmarł ostatni żołnierz, który przeżył japoński atak na Pearl Harbor na USS Arizona

Zmarł ostatni żołnierz z amerykańskiego pancernika USS Arizona, który cumował w Pearl Harbor podczas japońskiego ataku w grudniu 1941 roku. Lou Conter miał 102 lata – poinformowało stowarzyszenie Pacific Historic Parks, upamiętniające ofiary ataku.
02.04.2024

Indie – nowy rozgrywający na morskich szlakach ropy i produktów rafineryjnych

Indie złapały wiatr w rafineryjne żagle po wprowadzeniu sankcji na handel z Rosją i ograniczeniu importu rosyjskiej ropy przez państwa UE. Szczególnie dobry biznesowo był rok 2022. Również w 2023 r. nie było najgorzej. Jak wynika z danych opublikowanych przez firmę wywiadowczą Kpler, import ropy naftowej do Indii wzrósł w marcu 2024 r. do 5,2 mln baryłek dziennie.
01.04.2024

W Gdyni swój postój miała francuska fregata FS Aquitaine

Od 13 do 15 marca w Porcie Wojennym Gdynia cumowała francuska fregata przeznaczona do zwalczania okrętów podwodnych, FS Aquitaine (D650). Była to okazja do uzupełnienia zapasów i odpoczynku załogi okrętu biorącego udział w największych ćwiczeniach NATO od czasu Zimnej Wojny, pk. "Steadfast Defender-24".
15.03.2024

Ukraińskie siły powietrzne zniszczyły statek służący Rosjanom jako strategiczny obiekt

W ciągu ostatnich kilku tygodni Siłom Zbrojnym Ukrainy udało się zneutralizować trzy wrogie okręty, wywołując szok w rosyjskich szeregach i doprowadzając do dymisji wyższych kadr dowódczych sił morskich. Obok ataków na okręty przeprowadzają także skuteczne uderzenia na inne jednostki nawodne.
13.03.2024

Ukraina: atakujemy samoloty Rosjan z odległości ponad 150 km; na Morzu Azowskim nadal nie ma samolotów radarowych

Ukraińskie wojska codziennie polują na rosyjskie samoloty i ostatnio ostrzelały je z odległości ponad 150 kilometrów – oświadczył w piątek dowódca Sił Powietrznych Ukrainy generał Mykoła Ołeszczuk.
08.03.2024

Ministerstwo Infrastruktury ogłasza przetarg związany z budową terminala kontenerowego w Świnoujściu

Wiceminister Arkadiusz Marchewka poinformował w mediach społecznościowych, że rozpoczyna się przetarg na badania ferromagnetyczne dna w miejscu, w którym powstanie falochron. Ma to związek z budową terminala kontenerowego w Świnoujściu.
29.02.2024

Startuje MUNIMAP. Projekt ma rozwiązać narastający problem zatopionych w Bałtyku amunicji i broni chemicznej

W Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie odbyło się spotkanie inaugurujące rozpoczęcie projektu „MUNIMAP: Baltic Sea Munitions Remediation Roadmap”. Celem podmiotów zaangażowanych w to przedsięwzięcie jest zainicjowanie dyskusji odnośnie rozpowszechniania wiedzy na temat zagrożeń, jakie stanowi broń chemiczna i amunicja zatopione w Bałtyku. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu INTERREG Region Morza Bałtyckiego, a jego łączny budżet wynosi 3,9 mln euro.
26.02.2024

Ukraina. Ekspert: w ciągu dwóch lat wojny zmieniły się armie i oblicze konfliktu

Wojna Rosji przeciwko Ukrainie trwa już dwa lata i w tym czasie przechodziliśmy przez różne etapy: od rozpaczy przez nadzieję po euforię – mówi PAP analityk ds. wojskowości Mariusz Cielma. „Teraz jest trudny moment dla Ukrainy” – dodaje ekspert.
22.02.2024

Rząd Indii zapewni 30% dotację na zielone porty i stocznie. Na kursie wodór, ekologiczne paliwa i informatyzacja

Indie intensywnie przekształcają duże i małe porty w centra logistyczne przyjazne dla środowiska. Rząd Indii przedstawił niedawno szereg inicjatyw mających na celu zachęcenie do stosowania ekologicznych technologii w portach. W 2024 r. programy wchodzą w życie przy istotnym wsparciu rządu w Delhi. Jest to szerszy program rozwoju żeglugi Indii ogłoszony przez indyjskie Ministry of Ports, Shipping & Waterways (MoPSW).
06.02.2024

Huti: amerykańsko-brytyjskie naloty są bezcelowe; będziemy kontynuować ataki

Amerykańsko-brytyjskie naloty na nasze pozycje są bezcelowe i nie zmienią naszej postawy; będziemy kontynuować operacje wojskową wymierzoną w Izrael, dopóki nie ustaną zbrodnie ludobójstwa w Strefie Gazy, bez względu na ofiary, które będziemy musieli ponieść - przekazali w niedzielę przedstawiciele ruchu Huti.
04.02.2024

Estonia. Powraca kwestia niebezpiecznych wraków w Bałtyku

Zatopione na Morzu Bałtyckim w czasie obu wojen światowych okręty są tykającymi bombami zagrażającymi wodom Estonii - poinformowała w środę telewizja ERR.
25.01.2024

Bomba w greckiej siedzibie ZIM

Przy greckiej siedzibie izraelskich linii żeglugowych ZIM wybuchła niewielka bomba podłożona przez propalestyńskich aktywistów.
18.01.2024

Shell kolejną firma, która rezygnuje z tras prowadzących przez Morze Czerwone

Koncern naftowy z Wielkiej Brytanii zawiesił połączenia przez Morze Czerwone i Kanał Sueski na czas nieokreślony. Jest to spowodowane trwającą eskalacją konfliktu w regionie, po tym jak 12 stycznia amerykańskie i brytyjskie siły zbrojne przystąpiły do bombardowania pozycji bojowników Huti w Jemenie. Ci z kolei ponawiają ataki na statki w regionie.
17.01.2024

Huti trafili rakietą masowiec w Zatoce Adeńskiej

United Kingdom Maritime Trade Operations (UKMTO) donosi, że statek M/V Gibraltar Eagle pływający pod banderą Wysp Marshalla i należący do USA, miał zostać uszkodzony w wyniku ataku rakietowego przeprowadzonego przez bojowników Huti. Od 12 stycznia trwa eskalacja konfliktu na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej w związku z bombardowaniami przez siły międzynarodowej koalicji celów w Jemenie.
15.01.2024

Konflikt z Huti wpłynął na ograniczenie ruchu statków przez Kanał Sueski. Spadek jest wyraźny

Trwająca od listopada agresja jemeńskich bojowników na międzynarodową żeglugę na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej nie pozostała bez wpływu na ruch przez kluczowy przesmyk łączący je z Morzem Śródziemnym. Oprócz tego, że konflikt wpłynął na światowy łańcuch dostaw nie pozostał bez wpływu na ilość statków pokonujących Kanał Sueski.
15.01.2024

Nad Morzem Czerwonym bez zmian. Trwa dalsza wymiana ognia z Huti. Strącono kolejną rakietę bojowników

Po tym jak w piątek rozpoczął się atak sił koalicji przeciwko jemeńskim bojownikom wspieranym przez Iran, nasiliły się ataki rakietowe skierowane przeciwko statkom i okrętom przemierzającym trasę na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej. Mimo szeregu uderzeń na cele w Jemenie Huti zapowiadają dalsze działania przeciwko międzynarodowej żegludze.
15.01.2024

[ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY] USA i Wielka Brytania zaatakowały Huti za ataki na żeglugę cywilną. Świat reaguje

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, przy wsparciu Australii, Bahrajnu, Kanady i Holandii, zaatakowały cele jemeńskiej bojówki Huti w odpowiedzi na trwające od kilku tygodni ataki na statki cywilne na Morzu Czerwonym, które zachwiały światowymi łańcuchami dostaw. Do ataku doszło dziś w nocy. Najnowsze komentarze i doniesienia o ataku i jego skutkach publikujemy poniżej.
14.01.2024

Minister obrony Hiszpanii: nie weźmiemy udziału w żadnej misji wojskowej na Morzu Czerwonym

Hiszpania nie weźmie udziału w żadnej misji wojskowej na Morzu Czerwonym, w tym ewentualnej operacji Unii Europejskiej - zapowiedziała minister obrony w Madrycie Margarita Robles.
14.01.2024

[ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY] Drugi dzień odwetu USA i Wielkiej Brytanii na Huti za ataki na żeglugę cywilną

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, przy wsparciu Australii, Bahrajnu, Kanady i Holandii, zaatakowały cele jemeńskiej bojówki Huti w odpowiedzi na trwające od kilku tygodni ataki na statki cywilne na Morzu Czerwonym, które zachwiały światowymi łańcuchami dostaw. Do ataku doszło dziś w nocy. Najnowsze komentarze i doniesienia o ataku i jego skutkach publikujemy poniżej.
13.01.2024

USA nałożyły sankcje na irańskiego biznesmena wspierającego rebeliantów Huti

Resorty finansów i dyplomacji USA nałożyły w piątek sankcje na wspieranego przez irańskie służby biznesmena Saida al-Dżamala, który miał być zaangażowany w finansowanie jemeńskich rebeliantów Huti i ich ataków na statki handlowe w regionie Morza Czerwonego.
12.01.2024

Raport wypadków i zdarzeń morskich – grudzień 2023 r.

W miesiącu grudniu trwała przede wszystkim kontynuacja olbrzymiego zagrożenia wojennego, a także konkretne ataki na statki handlowe na Morzu Czerwonym. Uderzenia były dokonywane przez rebeliantów Huti wspieranych przez Iran, którzy stanowczo podkreślili, że pomimo coraz większych zabezpieczeń stosowanych przez organizacje i porozumienia międzynarodowe w zakresie bezpieczeństwa transportu w tamtym regionie nie zaprzestaną takich działań.
03.01.2024

Marynarka wojenna Indii wysłała okręty na Morze Arabskie aby chronić żeglugę przed atakami terrorystycznymi

Ministerstwo Obrony podało w poniedziałek wieczorem, że indyjska marynarka wojenna wysłała niszczyciele rakietowe na Morze Arabskie po sobotnim ataku na powiązany z Izraelem chemikaliowiec u jej wybrzeży.
26.12.2023

Umowa kupna-sprzedaży statku („MOA”) – wybrane zagadnienia w świetle prawa angielskiego (Część II)

W pierwszej części naszego opracowania Umowa kupna-sprzedaży statku („MOA”) – wybrane zagadnienia w świetle prawa angielskiego (Część I) podjęliśmy próbę omówienia wybranych zagadnień prawnych, związanych z transakcjami sprzedaży statku używanego („second-hand”) w świetle prawa angielskiego. Transakcje te opisane są zazwyczaj na uznanych międzynarodowych formularzach typu „NSF” z 1993 lub 2012, „Nipponsale” „SSF” czy „SHIPSALE form”.
20.12.2023

Premier W. Brytanii: nie ma konkretnej daty na zatrzymanie przepływających przez kanał La Manche łodzi z nielegalnymi imigrantami

Brytyjski premier Rishi Sunak powiedział we wtorek, że nie ma "konkretnej daty" na spełnienie jego obietnicy zatrzymania przepływających przez kanał La Manche łodzi z nielegalnymi imigrantami, choć na początku stycznia uczynił z tego jeden z pięciu priorytetów na ten rok.
19.12.2023

Huti: nie zaprzestaniemy ataków na statki na Morzu Czerwonym

Wspierani przez Iran jemeńscy rebelianci Huti oświadczyli we wtorek, że nie zaprzestaną ataków na statki handlowe na Morzu Czerwonym, mimo że Stany Zjednoczone ogłosiły utworzenie nowych morskich sił ochronnych.
19.12.2023

Pentagon: Ataki jemeńskiego ruchu Huti na statki są destabilizujące, wymagają międzynarodowej reakcji

Ataki rakietowe jemeńskiego ruchu Huti na statki i okręty są destabilizujące i wymagają międzynarodowej reakcji, stanowią też one "rażące naruszenie prawa międzynarodowego" - ostrzegł we wtorek rzecznik Pentagonu generał Patrick Ryder.
13.12.2023

Izrael rozpoczął pompowanie wody z Morza Śródziemnego do tuneli w Strefie Gazy

Izrael rozpoczął w grudniu pompowanie wody z Morza Śródziemnego do tuneli w Strefie Gazy. Zalanie sieci podziemnych korytarzy prawdopodobnie zajmie wiele tygodni – przekazał we wtorek dziennik "Wall Street Journal", powołując się na przedstawicieli amerykańskich władz.
12.12.2023

Ataki rakietowe z Jemenu na statki stanowią zagrożenie dla handlu międzynarodowego

Zarząd Portu Aszdod, największego portu towarowego w Izraelu, ostrzegł we wtorek w komunikacie, że ataki rakietowe jemeńskiego ruchu Huti na statki i okręty w regionie stanowią poważne zagrożenie dla handlu międzynarodowego.
12.12.2023

Francuska fregata zniszczyła drona wycelowanego w norweski tankowiec

Francuska fregata FREMM Langwedocja przechwyciła i zniszczyła drona, który zagrażał norweskiemu tankowcowi Strinda na Morzu Czerwonym - poinformowało we wtorek francuskie ministerstwo obrony.
12.12.2023

Rosja kontynuuje ryzykowne misje wymierzone w Wyspę Węży

Od lata 2023 r. Rosja, chcąc zademonstrować panowanie na Morzu Czarnym, kontynuuje prowadzenie ryzykownych misji przeciwko Wyspie Węży, gdyż jest ona symbolem ukraińskiego oporu - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
08.12.2023

Anna Fotyga: Unia Europejska wesprze oczyszczenie Bałtyku z niewybuchów

Unia Europejska wesprze oczyszczenie Bałtyku z niewybuchów. Cieszę się, iż udało się pozyskać pieniądze na kwestię, która może nie wydawać się pilną, ale której nie można odkładać w nieskończoność, bo już teraz zagraża ona środowisku, naszemu zdrowiu i bezpieczeństwu - mówi w rozmowie z PAP europosłanka Anna Fotyga (PiS).
08.12.2023

Rosja planuje budowę tunelu podwodnego na Krym? W tle chińska firma

Jak podaje Washington Post, powołując się na komunikaty przechwycone przez ukraińskie służby bezpieczeństwa rosyjscy i chińscy biznesmeni prowadzą rozmowy o planach budowy podwodnego tunelu łączącego Rosję z Krymem. Ten szlak transportowy miałby chronić Rosję przed atakami Ukrainy.
24.11.2023

Birma. Armia odbiła z rąk rebeliantów miasto portowe Pauktaw

Birmańskie wojska przeprowadziły skoordynowany atak z morza i powietrza na zajęte w czwartek przez Armię Arakanu miasto portowe Pauktaw w Zatoce Bengalskiej na zachodnim wybrzeżu Birmy – podaje w piątek agencja Reutera. W wyniku walk z miasta uciekło ok. 20 tys. osób.
17.11.2023

30% portów nie jest gotowych do uruchomienie "Maritime Single Window 2024”. Polskie porty mają PCS od połowy 2023 r.

Prawie jedna trzecia portów na całym świecie jest nieprzygotowana do wprowadzenia zalecenia IMO wprowadzenia obsługi informatycznej klientów w formie "Maritime Single Window 2024” – wynika z badania 200 portów przez New Kale.
04.11.2023

Francja wyśle drugi helikopterowiec do wsparcia szpitali w Strefie Gazy

Francja wyśle drugi helikopterowiec do wsparcia szpitali w Strefie Gazy w połowie listopada - zapowiedział w czwartek francuski minister obrony Sebastien Lecornu.
02.11.2023

Taka eksplozja robi wrażenie! Polscy specjaliści wysadzili niewybuch w Zatoce Gdańskiej [WIDEO]

Od rana przez kilka godzin nurkowie-minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża prowadzili akcję neutralizacji odnalezionych niebezpiecznych pozostałości z czasów II wojny światowej. Jej finałem było wysadzenie obiektów, dzięki czemu nie będą już stanowić zagrożenia.
17.10.2023

Prezydent Estonii: uszkodzenia infrastruktury morskiej są testem naszych zdolności obronnych przed zagrożeniami hybrydowymi

Uszkodzenia infrastruktury morskiej są testem zdolności obronnych Estonii przed zagrożeniami hybrydowymi - oświadczył we wtorek estoński prezydent Alar Karis.
17.10.2023

Zakończyła się neutralizacja niewybuchów znalezionych na dnie Zatoki Gdańskiej

Nurkowie minerzy pomyślnie zakończyli akcję. Mina morska i bomba lotnicza znalezione na dnie Zatoki Gdańskiej skutecznie zostały zneutralizowane - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska.
17.10.2023

Alert RCB. Marynarka Wojenna zneutralizuje minę morskę morską na odcinku Mechelinki-Westerplatte

Siły 13. Dywizjonu Trałowców wchodzące w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża dokonają likwidacji niewybuchu z czasów II wojny światowej, znalezionego w rejonie Zatoki Gdańskiej. W związku z tym został nadany komunikat odnośnie bezpieczeństwa.
16.10.2023

Armia Izraela chce uderzyć na Strefę Gazy z "powietrza, morza i lądu"

Siły Obronne Izraela (IDF) ogłosiły, że kończą przygotowania do „znaczącej operacji lądowej” w Strefie Gazy. Wojsko planuje „poszerzenie ofensywy” oraz „atak z powietrza, morza i lądu” – przekazał w sobotę portal Times of Israel.
14.10.2023

Biały Dom: kolejna lotniskowcowa grupa uderzeniowa uda się na Morze Śródziemne

Lotniskowiec USS Dwight Eisenhower wraz z grupą eskortujących go okrętów uda się na Morze Śródziemne i będzie mógł w razie potrzeby wspomóc wcześniej wysłaną grupę okrętów w pobliżu Izraela - poinformował w środę rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Powiedział też, że USA popierają pomysł korytarzy humanitarnych dla mieszkańców Strefy Gazy i nie wstrzymają pomocy humanitarnej Palestyńczykom.
11.10.2023

Na bułgarski kurort nad Morzem Czarnym spadł dron. Zabłądził z Ukrainy?

Na skałach u wybrzeża miejscowości Tiulenowo, 80 km na północ od Warny, został znaleziony dron; na miejsce zdarzenia wysłaliśmy specjalną jednostkę, by zbadała bezzałogowiec i go zdezaktywowała - poinformowało w poniedziałkowym oświadczeniu ministerstwo obrony Bułgarii. Przypuszcza się, że dron jest wyposażony w ładunek wybuchowy - przekazało bułgarskie radio publiczne BNR.
18.09.2023

Rosyjskie siły zbrojne ponownie zbombardowały Wyspę Węży

Rosyjskie wojsko zrzuciło nocą z soboty na niedzielę kierowane bomby lotnicze na leżącą na Morzu Czarnym ukraińską Wyspę Węży - poinformowały w niedzielę siły obrony południa Ukrainy. Nie sprecyzowano, jakie były skutki ataku.
10.09.2023

Chciał przebiec ocean w kołowrotku, może dobiec do więzienia

Mieszkańcowi Florydy, który zbudował pływający kołowrotek wzorowany na zabawce dla chomika i miał zamiar przebiec nim Atlantyk, grożą zarzuty federalne po tym, gdy Straż Przybrzeżna spędziła pięć dni na ściąganiu go na brzeg - poinformowała w czwartek agencja Reutera.
07.09.2023

USA prowadzą rozmowy z Rumunią i Mołdawią nad podwojeniem eksportu ukraińskiego zboża przez Dunaj

Władze USA prowadzą rozmowy z rządami Rumunii i Mołdawii w sprawie podwojenia eksportu ukraińskiego zboża przez Dunaj - podała w środę agencja Reutera powołując się na urzędnika amerykańskiego Departamentu Stanu.
30.08.2023

Będą szukać aż do skutku. Koniec kolejnej misji poszukiwawczej Orła

Wczoraj nad ranem zakończyły się poszukiwania zaginionego w czasie II wojny światowej okrętu ORP Orzeł. Była to już dziesiąta ekspedycja "Santi. Odnaleźć Orła". Niestety - i tym razem misja nie przyniosła oczekiwanych rezultatów.
28.08.2023

Nurkowie-minerzy wydobyli 600 kg niewybuchów

Grupa Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeprowadziła operację wydobycia niebezpiecznych pozostałości z czasów II wojny światowej. Wśród nich była torpeda 67 z czasów II wojny światowej. To druga taka operacja w tym miesiącu.
17.08.2023

MSZ Rumunii potępia rosyjskie ataki na ukraińskie porty na Dunaju. Media wskazują na zagrożenie dla bezpieczeństwa Rumunii

Najnowszy rosyjski atak na ukraińską infrastrukturę portową na Dunaju nie pozostał niezauważony w Rumunii, gdzie MSZ podkreśliło, że Rosja zagraża bezpieczeństwu żeglugi także na Morzu Czarnym. Komentatorzy wskazują, iż eksport przez Rumunię, do czego w następstwie wojny została zmuszona Ukraina, stwarza wiele nowych problemów także dla Bukaresztu.
16.08.2023

Rosja obawia się ukraińskich ataków podczas parady morskiej okrętów

Ostatnia niedziela lipca to w Rosji tradycyjnie dzień obchodów tamtejszego Święta Marynarki Wojennej (День Военно-морского флота). Towarzyszą temu festyny, pikniki oraz prezentacje i parady morskie z udziałem okręty rosyjskiej marynarki wojennej. Pojawiły się sugestie, że tegoroczne obchody będą inne niż dotychczas, co ma być nie tylko podyktowane trwającą wojną, ale też... dywersją ze strony broniącej się Ukrainy.
28.07.2023

Ubezpieczyciele rewidują ryzyka na szlakach Morza Czarnego. Lekcja dla Bałtyku

Jeszcze zanim wygasła umowa zbożowa, umożliwiająca eksport zboża z Ukrainy drogą morską, firmy ubezpieczeniowe zapowiedziały, że rozważają możliwość rewizji ryzyk w stosunku do armatorów kierujących statki na Morze Czarne. Oznacza to jednoznacznie, że transport morski czeka podniesienia stawek ubezpieczeniowych za statek i ładunek.
25.07.2023

Na tropie ORP Orzeł. Wyrusza kolejna wyprawa celem odnalezienia słynnego okrętu podwodnego

Już po raz dziesiąty jest organizowana ekspedycja "Santi. Odnaleźć Orła". Celem jej uczestników jest odkrycie, gdzie spoczywa wrak najsłynniejszego polskiego okrętu podwodnego z czasów II wojny światowej, ORP Orzeł. Obecnie jest to jedna z największych tajemnic w historii polskiej Marynarki Wojennej.
24.07.2023

Korea Płn. MON: USA przekroczyły czerwoną linię, warunki użycia broni jądrowej mogą być spełnione

Rozmieszczenie amerykańskiego strategicznego okrętu podwodnego zdolnego do przenoszenia broni jądrowej w Korei Południowej może "spełniać warunki do użycia broni jądrowej" – podała północnokoreańska agencja informacyjna KCNA. Północnokoreański resort obrony oświadczył, że Waszyngton i Seul "przekroczyły czerwoną linię".
20.07.2023

Rosyjskie lotnictwo zrzuciło bombę burzącą na Wyspę Węży na Morzu Czarnym

W czwartek w godzinach porannych rosyjski samolot wojskowy zrzucił bombę burzącą na ukraińską Wyspę Węży na Morzu Czarnym; stało się to zaledwie pięć dni po wizycie na tej wyspie prezydenta naszego kraju Wołodymyra Zełenskiego - poinformowała agencja Ukrinform za komunikatem dowództwa operacyjnego Południe ukraińskiej armii.
13.07.2023

Żaglowiec Amerigo Vespucci wyruszy z Genui w rejs dookoła świata, by promować włoską kulturę i tradycję

W sobotę o godzinie 14 z portu w Genui wyruszy w rejs dookoła świata żaglowiec szkolny włoskiej Marynarki Wojennej Amerigo Vespucci. Wróci do portu z La Spezii 11 lutego 2025 r. Rejs będzie promował włoską gospodarkę, kulturę i styl życia „Made in Italy”, ale także kandydaturę kuchni włoskiej na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
01.07.2023

Przepis na tani wodór: rurociąg z Zatoki Perskiej do Europy

Najnowsza analiza wskazuje na możliwość wykorzystania Zatoki Perskiej jako źródła niskoemisyjnego wodoru dla Europy. RINA, firma specjalizująca się w inspekcji, certyfikacji i doradztwie inżynieryjnym, oraz AFRY, firma świadcząca usługi inżynieryjne, projektowe i doradcze, przeprowadziły wstępne badanie dotyczące bezpośredniego połączenia regionu Zatoki Perskiej z Europą poprzez rurociąg do transportu niskoemisyjnego wodoru. Wyniki analizy wskazują na pełny potencjał Zatoki Perskiej jako opłacalnego źródła niskoemisyjnego wodoru
30.06.2023

Rzecznik sił lotniczych Ukrainy: Mamy sposoby na zagrożenie, jakim są rosyjskie przeciwokrętowe systemy Bał

Dowództwo ukraińskie dysponuje mechanizmem przeciwdziałania nowemu zagrożeniu ze strony Rosji, którym jest rozmieszczenie przeciwokrętowych systemów rakietowych Bał - zapewnił we wtorek rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat.
20.06.2023

Kolejny sukces morskich specjalistów. Usunęli półtonową bombę zalegającą w Porcie Gdynia

W trakcie prac związanych z pogłębianiem dna toru podejściowego gdyńskiego portu robotnicy natknęli się na duży, podejrzany przedmiot. Marynarze z 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża rozpoznali w nim ważącą 500 kg bombę lotniczą z czasów II wojny światowej.
16.06.2023

Nurkowie Royal Navy oczyszczają Morze Bałtyckie z niewybuchów i niewypałów

Nurkowie Royal Navy zwiększają bezpieczeństwo kluczowych szlaków żeglugowych na Morzu Bałtyckim poprzez odzyskiwanie niewybuchów min i torped w ramach misji bezpieczeństwa NATO pk. Open Spirit.
24.05.2023

Ukraina: Rosyjski myśliwiec spadł w okolicy portu Zaliznyj

Siły rosyjskie straciły u wybrzeży Morza Czarnego w obwodzie chersońskim myśliwiec Su-35. Został zniszczony podczas startu - powiedział w poniedziałek rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy płk Jurij Ihnat.
22.05.2023

FSO Safer to tykająca bomba. ONZ kupiło statek by ją rozbroić

Z Chin wypłynął zakupiony przez ONZ-owską agencję tankowiec, który ma być kluczowym elementem zapobieżenia katastrofie ekologicznej u wybrzeży Jemenu.
10.04.2023

Porty są skorumpowane i infiltrowane przez przestępców? Tak twierdzi Europol

Agencja Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Ścigania (Europol) odpowiedzialna za zapobieganie i zwalczanie przestępczości międzynarodowej i zorganizowanej, opublikowała swój pierwszy raport na temat tego, jak przestępczość zorganizowana przenika do portów na Starym Kontynencie. Przedstawiając swoje ustalenia w 24-stronicowym sprawozdaniu, Europol przekazał, że jego zdaniem sieci przestępcze stale rozwijają swoje techniki, ponieważ coraz częściej dążą do infiltracji i kontroli głównych punktów logistycznych w branży morskiej.
10.04.2023

Rosyjska flota uzbrojona w Kalibry pozostaje aktywna na Morzu Czarnym

Na Morzu Czarnym operują siły Floty Czarnomorskiej w sile 11 okrętów, w tym podwodnych. Ukraińskie dowództwo podało, że zwiększyły swoje uzbrojenie w postaci systemów uzbrojenia 3M-54 Kalibr.
09.04.2023

W PE wystawa zabytków wydobytych podczas pogłębiania toru wodnego Szczecin–Świnoujście

W Parlamencie Europejskim w Brukseli do końca marca można będzie oglądać wystawę poświęconą zabytkom wydobytym z modernizowanego toru wodnego Szczecin–Świnoujście. W trakcie jego pogłębiania z wody wyciągnięto około 100 ton różnych przedmiotów.
29.03.2023

Na Bornholmie obrona terytorialna ćwiczy odparcie ataku ze strony Rosji

Na należącej do Danii bałtyckiej wyspie Bornholm rozpoczęły się w sobotę największe w historii dwudniowe ćwiczenia wojsk obrony terytorialnej. Trening ma na celu przygotowanie do odparcia ataku ze strony Rosji.
04.03.2023

Wiadomo, czemu supernowoczesny myśliwiec USA runął do morza. Wyciekło nagranie

To prosty błąd pilota spowodował nagłośnioną w ubiegłym roku katastrofę jednego z najnowocześniejszych samolotów w arsenale US Army, myśliwca F-35C. Zdarzenie miało miejsce na Morzu Południowochińskim. Od tego czasu trwało oficjalne śledztwo wyjaśniające przyczynę tego kosztownego zdarzenia.
28.02.2023

Rumunia chce wybudować most pontonowy na granicy z Mołdawią by transportować zboże z Ukrainy

Rząd Rumunii wybuduje we współpracy z władzami Mołdawii most pontonowy na granicznej rzece Prut w celu usprawnienia transportów towarowych z Ukrainy, głównie zboża.
27.02.2023

Dzień, który zmienił wszystko. Wojna na Ukrainie z morskiej perspektywy cz. 2

Wojna na Ukrainie jest przede wszystkim konfliktem toczącym się na lądzie, w który jest zaangażowanych po obu stronach dziesiątki tysięcy żołnierzy, z użyciem ogromnej ilości sprzętu wojskowego. Błędem byłoby jednak ignorować morski aspekt zmagań, szczególnie z racji na gospodarcze znaczenie ukraińskich portów i transportu m.in. zboża, co było powodem licznych pertraktacji z udziałem obu walczących stron oraz mediacji innych państw. W drugiej części artykułu zostaną przedstawione morskie siły obu stron i przebieg zmagań.
25.02.2023

Kolejne statki wycieczkowe powracają do działalności po pandemii

Trzy lata temu świat ogarnęła panika związana z postępem choroby COVID-19, której szybkość rozprzestrzeniania i skutki zachorowania doprowadziły do wielu zgonów na całym świecie. Związane z tym obostrzenia okazały się wyzwaniem dla wielu branż, w tym turystycznej. Teraz kolejne statki wycieczkowe wracają do regularnych rejsów.
24.02.2023

Japońskie władze badają tajemniczą metalową kulę znalezioną na plaży

Na plaży w Japonii znaleziono tajemniczą metalową kulę o średnicy około 1,5 metra. Władze starają się ustalić, czym jest i skąd się wzięła, a mieszkańcy żartują, że może to być „jajo Godzilli”, „smocza kula” z popularnej mangi pt. "Dragon Ball" albo obiekt pozaziemski.
23.02.2023

80 lat temu ORP Burza zatopił niemiecki okręt podwodny U-606

80 lat temu, 22 lutego 1943 r., na wschód od Nowej Fundlandii na Atlantyku polski niszczyciel ORP Burza zatopił niemiecki okręt podwodny U-606. Był to pierwszy niemiecki okręt podwodny zatopiony przez jednostkę Polskiej Marynarki Wojennej. W akcji uczestniczył także amerykański eskortowiec USCGC Campbell.
22.02.2023

RCB ostrzega przed neutralizacją niewybuchów w pobliżu Baltic Hub

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w środę SMS do mieszkańców Gdańska i powiatu gdańskiego ostrzegający przed planowaną neutralizacją niewybuchów zalegających w Zatoce Gdańskiej.
22.02.2023

Rosjanie w nocy zrzucili cztery bomby lotnicze na Wyspę Węży

Wojska rosyjskie zrzuciły cztery bomby lotnicze w nocy z piątku na sobotę na Wyspę Węży na Morzu Czarnym, a także ostrzelały wybrzeże rakietami przeciwokrętowymi - poinformowało w sobotę Dowództwo Operacyjne Południe armii ukraińskiej.
12.02.2023

Hiszpańskie służby zatrzymały frachtowiec z ładunkiem narkotyków

Mundurowi weszli na pokład bardzo podejrzanego statku towarowego u wybrzeży Wysp Kanaryjskich i skonfiskowali blisko 4 500 kg kokainy poukrywanej w różnych zakamarkach pokładu.
27.01.2023

Włoscy policjanci odkryli ładunek kokainy na chińskim statku

Funkcjonariusze przeszukali frachtowiec Cosco Shipping Honor, który przypłynął z Ameryki Południowej. Na jego pokładzie odkryli tonę kokainy, przeznaczonej najpewniej na europejski rynek.
18.01.2023

Bombą okazała się kokaina. Zwrot w sprawie próby zamachu na kontenerowiec

Pojawiły się nowe szczegóły w sprawie ubiegłorocznej groźby zamachu bombowego na kontenerowiec MSC Lorena. Okazało się, że podróżujący z Senegalu do Antwerpii statek przewoził ładunek zaskakujący ładunek, ale innego rodzaju - blisko 2400 kilogramów kokainy.
16.01.2023

Zanieczyszczenie światłem zagraża ekosystemom morskim

Zanieczyszczenie światłem jest powszechne i rozszerza się też na obszary morskie. Różnica między intensywnością i cyklami światła naturalnego i sztucznego była do tej pory słabo zbadana. Sprawie przyjrzeli się naukowcy z brytyjskiego Laboratorium Morskiego w Plymouth.
15.01.2023

Aresztowanie w związku z groźbą zamachu terrorystycznego na kontenerowcu

Holenderska policja poinformowała o aresztowania osoby podejrzanej o groźby podłożenia bomby na kontenerowcowi MSC Lorena, jeśli ten wpłynie do portu w Antwerpii. Statek otrzymał polecenie zmiany kursu i został zatrzymany na tydzień na kotwicowisku u wybrzeży Holandii na czas trwania śledztwa.
13.01.2023

"Times" przypomina historię ORP Orzeł

Informując o filmie "Orzeł. Ostatni patrol" w reżyserii Jacka Bławuta, który niedługo będzie dostępny w serwisach streamingowych w Wielkiej Brytanii, brytyjski dziennik "Times" przypomniał przy okazji historię okrętu ORP Orzeł i tego tajemnicze zaginiecie.
12.01.2023

Putin deklaruje wzmocnienie rosyjskiej marynarki wojennej

Władimir Putin zapowiedział wzmożenie tempa oraz zwiększenie wolumenu budowy okrętów dla rosyjskiej marynarki wojennej, która w zeszłym roku straciła m.in. krążownik rakietowy Moskwa, a także szereg innych jednostek nawodnych.
02.01.2023

Alarm bombowy w porcie. Ktoś nie chce kontenerowca

Holenderska policja potwierdziła, że port w Antwerpii otrzymał drogą telefoniczną groźby dotyczące jednego ze statków.
28.12.2022

„Washington Post”: brak jednoznacznych dowodów, że to Rosja stoi za atakami na Nord Stream

Niektórzy zachodni oficjele wyrażają wątpliwości, czy to rzeczywiście Rosja stoi za eksplozjami, które pod koniec września uszkodziły gazociągi Nord Stream 1 i Nord Stream 2 - napisał w środę dziennik „Washington Post”.
21.12.2022

Ukraina odpiera potężny atak rakietowy z morza

Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły w piątek 60 z odpalonych przez Rosję 76 pocisków rakietowych – oświadczył naczelny dowódca ukraińskiej armii generał Wałerij Załużny. Terror rakietowy stosowany przez przeciwnika nie zmusi nas do złożenia broni – zapewnił.
16.12.2022

Ocean Winds otrzymuje prawa do produkcji 2 GW z energii wiatrowej w Kalifornii

EDP Renewables i spółka joint venture Engie nawiązały współpracę z Canada Pension Plan Investment Board w celu opracowania pływającej farmy wiatrowej u wybrzeży Kalifornii. Te 2 GW są znaczącym kamieniem milowym dla obecności Ocean Winds w Stanach Zjednoczonych, gdzie firma ma około 4 GW w fazie rozwoju w postaci dwóch projektów na północnym wschodzie.
12.12.2022

USA, Korea Południowa i Japonia nałożyły sankcje na północnokoreańskich urzędników odpowiedzialnych za zbrojenia

Stany Zjednoczone, Korea Południowa i Japonia nałożyły w czwartek sankcje na wysokich rangą urzędników z Korei Północnej, którzy odpowiadają za program zbrojeń tego państwa, w szczególności za testy pocisków rakietowych - poinformowała w piątek agencja Reutera.
02.12.2022

Szwecja. Prokurator: wybuch gazociągu Nord Stream spowodował ładunek z zewnątrz

Wybuch gazociągu Nord Stream spowodował ładunek umieszczony na zewnątrz rury - poinformował w czwartek szwedzki prokurator Mats Ljungqvist. Według dziennika "Expressen" oznacza to, że bomba mogła zostać podłożona z wykorzystaniem statku.
01.12.2022

250-kilogramowa bomba znaleziona przy gdyńskim porcie

Patrol saperski wchodzący w skład 43. Bataliony Saperskiego 3. Flotylli Okrętów podjął ważącą ćwierć tony bombę lotniczą SC 250 z okresu II wojny światowej. Znalezisko wykryto podczas prac ziemnych na placu budowy stacji Gdynia Port.
17.11.2022

Premier Ukrainy: Rosjanie bombardują nasze obiekty wydobycia gazu i zakłady produkcji rakiet w Dnieprze

Nad Kijowem lecą rakiety, bombardowane są nasze obiekty wydobycia gazu i nasze zakłady produkcji rakiet Jużmasz w Dnieprze – powiedział w czwartek premier Ukrainy Denys Szmyhal podczas Kijowskiego Forum Gospodarczego. Cytuje go agencja Interfax-Ukraina.
17.11.2022

Media: niemiecka firma dostarcza kondensat gazowy Gazpromowi, który zaopatruje w paliwo rosyjskie bombowce

Spółka joint venture niemieckiej firmy Wintershall Dea sprzedaje Gazpromowi kondensat gazowy. Z kolei rosyjski koncern dostarcza paliwo do baz lotniczych, których piloci są oskarżani o zbrodnie wojenne na Ukrainie - wynika z badań telewizji ZDF i tygodnika "Der Spiegel".
05.11.2022

Zalew Szczeciński. Specjaliści szukają fragmentów amerykańskiego B-17; mogą też odnaleźć szczątki załogi

Badacze i pasjonaci za pomocą specjalistycznego sprzętu badają, co kryje się w dnie Zalewu Szczecińskiego w miejscu, gdzie zlokalizowano wrak amerykańskiego samolotu B-17G zestrzelonego przez Niemców w 1944 r. Poprzednio udało się namierzyć fragmenty maszyny, które nie były głęboko schowane. Niewykluczone, że podczas obecnych badań, natrafią na szczątki załogi.
30.10.2022

ISW: atak w Sewastopolu mógł być dziełem Ukrainy; to legalne działanie wojenne

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenił w najnowszym raporcie, że za atakiem na rosyjski okręt w Sewastopolu stoją siły ukraińskie. Podkreślono, że takie operacje w czasie konfliktu są uprawnionymi działaniami wojennymi, a nie "terroryzmem", jak twierdzi Rosja.
30.10.2022

TotalEnergies ze wzrostami dzięki LNG

Francuska grupa paliwowa TotalEnergies ogłosiła w czwartek rekordowy zysk netto w wysokości 6,6 mld dol. w III kwartale, tj. o 43 proc. więcej niż w III kwartale 2021 roku. Zysk wypracowano dzięki działalności związanej z eksploatacją i sprzedażą gazu LNG.
27.10.2022

Prezydent Ukrainy oficjalnie poprosił o wpisanie Odessy na listę UNESCO

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oficjalnie poprosił o wpisanie historycznego centrum Odessy na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W przemówieniu, skierowanym we wtorek do Rady Wykonawczej organizacji, zaznaczył, że obecnie, w obliczu zagrożenia rosyjskimi atakami rakietowymi na terytorium Ukrainy, świat nie może odwracać wzroku od groźby zniszczenia dóbr kultury.
11.10.2022

"Orzeł. Ostatni patrol" - film, który jest hołdem dla marynarzy II wojny światowej wchodzi do kin

"Orzeł. Ostatni patrol" jest hołdem dla wszystkich marynarzy, którzy walczyli w czasie II wojny światowej. A jednocześnie to opowieść o tym, że wojny są bez sensu - mówił PAP reżyser Jacek Bławut podczas poniedziałkowej premiery filmu o załodze słynnego okrętu podwodnego. W piątek obraz trafi do kin.
11.10.2022

Port Gdynia. Pierwsza bomba lotnicza zneutralizowana; pozostały jeszcze dwie bomby i dwie miny

Nurkowie minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców w Gdyni wydobyli, a następnie zneutralizowali bombę lotniczą o wadze 500 kg z okresu II wojny światowej, która zalegała w gdyńskim porcie. W środę operacja neutralizacji min i bomb lotniczych będzie kontynuowana.
04.10.2022

USA. Mieszkańcy Fort Myers Beach opuszczają wyspę zdewastowaną przez huragan

Mieszkańcy jednego z obszarów najbardziej dotkniętych skutkami huraganu Ian, Fort Myers Beach, opuszczają swoją wyspę. Według poniedziałkowych doniesień liczba ofiar śmiertelnych żywiołu wzrosła na Florydzie do co najmniej 88 osób.
03.10.2022

Adamczyk: europejska sieć transportowa TENT powinna dotrzeć m.in. do Odessy

Europejska sieć transportowa TENT powinna objąć także Odessę, Chersoń i Mariupol – podkreślił w środę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Wskazał, że kluczowe będzie np. przystosowanie ukraińskich kolei do europejskiej szerokości torów.
07.09.2022

Francja. "Le Monde": mimo nacisków koncern TotalEnergies pozostaje w Rosji

Mimo presji opinii publicznej koncern TotalEnergies pozostaje w Rosji jako jedyna francuska grupa energetyczna. Sprzedaż akcji w spółce Terneftegaz, wydobywającej gaz ze złoża Termokarstowoje, nie oznacza rezygnacji z aktywności firmy w Rosji i zysków – pisze w poniedziałek dziennik „Le Monde”.
29.08.2022

Francja. "Le Monde": Musimy przestać przymykać oczy na działalność TotalEnergies w Rosji

Musimy przestać przymykać oczy na działalność TotalEnergies w Rosji – pisze w czwartek w komentarzu redakcyjnym dziennik „Le Monde”, powołując się na swoje śledztwo wskazujące na udział francuskiego koncernu w dostawach paliwa dla rosyjskich samolotów bombardujących Ukrainę.
25.08.2022

"Le Monde": francuski TotalEnergies dostarcza paliwo rosyjskim myśliwcom bombardującym Ukrainę

Francuski koncern energetyczny TotalEnergies dostarcza paliwo rosyjskim myśliwcom bombardującym Ukrainę, a dyrektorzy koncernu nadal zasiadają w zarządzie rosyjskiego koncernu Novatek – informuje w środę dziennik „Le Monde”.
24.08.2022

Ekspert: woda w Odrze staje się bombą biologiczną

Niezależnie od skażenia chemicznego, przy takich parametrach fizyko-chemicznych, gnijącej faunie i wysokiej temperaturze powietrza, woda w Odrze staje się bombą biologiczną, która zagraża ludziom i zwierzętom - napisał na Twitterze ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej dr Paweł Grzesiowski.
12.08.2022

W. Brytania. Resort obrony: rosyjska Flota Czarnomorska osłabiona po stracie samolotów na Krymie

W wyniku niedawnych eksplozji na rosyjskim lotnisku wojskowym na Krymie zniszczonych lub poważnie uszkodzonych zostało co najmniej pięć samolotów Su-24 i trzy Su-30; to znacznie osłabiło lotnictwo rosyjskiej Floty Czarnomorskiej – ocenił w piątek brytyjski resort obrony.
12.08.2022

90 lat temu podniesiono polską banderę na niszczycielu ORP "Burza"

90 lat temu, 10 sierpnia 1932 r., na flagsztoku ORP "Burza" zawisła biało-czerwona bandera. Niszczyciel brał udział w walkach u wybrzeży Norwegii i Bitwie o Atlantyk. Przez lata pełnił funkcję okrętu muzeum w Gdyni. Zwiedziły go 4 mln osób.
10.08.2022

„Gazeta Wyborcza”: Tykająca bomba na dnie morza. Tysiące ton broni wciąż zalega w Bałtyku

Gdybyśmy wypompowali wodę z Bałtyku, zobaczylibyśmy apokaliptyczny krajobraz: stosy min, beczek i bomb naładowanych chemikaliami. Kiedy poniemiecki złom skoroduje, czeka nas katastrofa ekologiczna - ostrzega wtorkowa „Gazeta Wyborcza”.
09.08.2022

ONZ. Amb. Szczerski: Nie możemy ufać Rosji w sprawie porozumienia o morskim eksporcie zboża z Ukrainy

Rosja nie może być traktowana jako wiarygodny partner i trudno ufać w jej szczerość w obliczu ataków na Odessę - powiedział w piątek ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa dotyczącym porozumienia w sprawie odblokowania eksportu ukraińskiego zboża drogą morską.
29.07.2022

Premier: możemy w niewielkim wymiarze pomóc w tranzycie zboża z Ukrainy

Polska nie jest w stanie przewieźć takiej ilości ukraińskiego zboża, jaką chciałyby kupić Afryka Północna i Bliski Wschód; możemy pomóc w niewielkim wymiarze w tranzycie – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.
29.07.2022

Niewybuchy na dnie Bałtyku. Senatorowie wezwali rząd do działania

Zanieczyszczenie Morza Bałtyckiego, w tym materiałami niebezpiecznymi było tematem odbywającego się w czwartek w Gdyni wyjazdowego posiedzenia senackiej Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu. Komisja wezwała rząd do pilnego zajęcia się sprawą niebezpiecznych materiałów z dna Bałtyku.
28.07.2022

Rada UE przyjęła siódmy pakiet sankcji przeciwko Rosji

W odpowiedzi na trwającą agresję Rosji na Ukrainę Rada UE przyjęła w czwartek nowe środki mające na celu zaostrzenie istniejących sankcji gospodarczych wymierzonych w Rosję i wzmocnienie ich skuteczności.
21.07.2022

[WIDEO] Czy ostrzelany przez Rosjan tankowiec skaził Morze Czarne? Na jednostce było 500 ton ropy

Ostrzelany w czwartek przez rosyjskie siły zbrojne statek Millennial Spirit, pływający pod banderą Mołdawii, mógł skazić wody Morza Czarnego. Na jednostce, jak informują w sobotę mołdawskie media, znajdowało się 500 ton oleju napędowego.
09.07.2022

Dowódca sił zbrojnych Ukrainy: siły rosyjskie zaatakowały Wyspę Węży bombami fosforowymi

W piątek siły rosyjskie zaatakowały bombami fosforowymi Wyspę Węży na Morzu Czarnym – poinformował naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny na Telegramie. Do czwartku wyspa była okupowana przez wojska rosyjskie.
01.07.2022

Leviathan zezłomuje w sposób zrównoważony. Ekologiczny recykling od komina aż do stępki

Minęło ponad 10 lat od zatonięcia Costa Concordia i ponad 5 lat od wydania przez Komisję Unii Europejskiej uaktualnionych przepisów regulujących recykling statków przeznaczonych na złom. W świecie żeglugowym powszechnie wiadomo, że złomowanie statków to termin umowny.
20.06.2022

Wojna o chleb i sytuacja w ukraińskich portach niesie groźbę terroryzmu

"Światowa wojna o chleb już trwa i musimy ją zatrzymać" - oświadczył w sobotę szef MSZ Włoch Luigi Di Maio. Ostrzegł, że brak chleba niesie ze sobą ryzyko "niestabilności w Afryce, szerzenia się organizacji terrorystycznych i zamachów stanu".
04.06.2022

Rumunia. Eksperci: rany u delfinów dowodzą, że Rosja może używać bomb fosforowych

Poparzenia na ciele delfinów docierających do rumuńskiego wybrzeża Morza Czarnego dowodzą, że Rosja podczas inwazji na Ukrainę może stosować na tym akwenie bomby fosforowe - twierdzą biolodzy i weterynarze cytowani przez bukareszteńską telewizję Digi 24.
30.05.2022

Poznań. Zabytki toru wodnego Szczecin-Świnoujście na wystawie w Muzeum Broni Pancernej

Cenne zabytki techniki militarnej i morskiej można zobaczyć na prezentowanej w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu wystawie "Zabytki toru wodnego Szczecin-Świnoujście". Wśród eksponatów są m.in. pozostałości zestrzelonego w 1944 r. Boeinga B-17 Flying Fortress.
14.05.2022

Rosyjskie okręty podwodne zagrażają dostawom zachodniej broni w Ukrainie

W środę Rosja poinformowała, że z okrętu podwodnego na Morzu Czarnym wystrzelone zostały dwa pociski manewrujące Kalibr, które trafiły w nieokreślone lądowe cele w Ukrainie. Moskwa ostrzega, że będzie w ten sposób atakować konwoje z bronią dostarczaną przez kraje NATO do Ukrainy.
05.05.2022

Skwer Bohaterskiego Mariupola przy konsulacie Rosji w Gdańsku

Gdańscy radni przyjęli uchwałę, zgodnie z którą skwerowi u zbiegu ulic Partyzantów i Matki Polki nadana została nazwa Skwer Bohaterskiego Mariupola. W uzasadnieniu radni napisali, że Mariupol był miastem podobnym do Gdańska – otwartym, leżącym nad brzegiem morza, z podobną liczba mieszkańców.
28.04.2022

Armia rosyjska planuje desant morski w Ukrainie [WIDEO]

Według niedzielnego komunikatu sztabu ukraińskich sił zbrojnych wojska rosyjskie planują przeprowadzenie desantu morskiego na terytorium Ukrainy.
17.04.2022

Ukraina: Rosjanie nacierają na port w Mariupolu

Rosja wciąż bombarduje z powietrza miasto Mariupol na południowym wschodzie Ukrainy i rozpoczyna ofensywę w pobliżu kombinatu metalurgicznego Azowstal i portu morskiego – napisano w środę rano w sprawozdaniu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.
13.04.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
12.04.2022

Ukraina. Brygada piechoty morskiej broniąca Mariupola: nie mamy już czym walczyć

Zrobiliśmy wszystko, co możliwe i co niemożliwe; w poniedziałek prawdopodobnie stoczymy ostatnią walkę, ponieważ nie mamy już amunicji - przekazała na Facebooku ukraińska 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej im. Kontradmirała Mychajła Biłyńskiego, broniąca Mariupola przed rosyjskimi wojskami.
11.04.2022

PE chce pełnego embarga na import z Rosji ropy, węgla, paliwa jądrowego i gazu

Parlament Europejski w przyjętej w czwartek rezolucji domaga się pełnego embarga na rosyjski import ropy, węgla, paliwa jądrowego i gazu.
07.04.2022

Sellin: cieszy inicjatywa mająca na celu uratowanie mostu Tczewskiego

26.03.2022

Nie żyje zastępca dowódcy Floty Czarnomorskiej ds. politycznych komandor Andriej Palij

Zginął zastępca dowódcy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej ds. wojskowo-politycznych kapitan I rangi (komandor) Andriej Palij – poinformowały w niedzielę wojska piechoty Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.
20.03.2022

Polska postuluje kolejne sankcje na rosyjską ropę, gaz i węgiel

Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś na spotkaniu ambasadorów państw UE w Brukseli apelował w piątek m.in. o objęcie sankcjami gazu, ropy i węgla jako głównych źródeł dochodów Rosji – dowiedziała się nieoficjalnie PAP. Sadoś podkreślał na spotkaniu, że jeśli UE nie przestanie kupować tych surowców od Rosji, będzie dostarczać Putinowi pieniądze na finansowanie wojny na Ukrainie.
18.03.2022

Adamczyk: wojna nie wpłynie zasadniczo na tempo realizacji inwestycji

Uchodźcy z Ukrainy nie są żadnym zagrożeniem dla Polaków; nie wzrośnie bezrobocie, a sytuacja np. w budownictwie czy transporcie będzie spokojniejsza - ocenił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Wojna w Ukrainie nie wpłynie w zasadniczy sposób na tempo realizacji inwestycji - dodał.
16.03.2022

Administracja portów Ukrainy straciła kontakt z pracownikami portu w Mariupolu

Administracja Portów Morskich Ukrainy (AMPU) poinformowała w sobotę na Facebooku, że straciła kontakt z pracownikami morskiego portu handlowego w Mariupolu.
12.03.2022

USA nie sądzą, że atak Rosji na Odessę od strony morza jest nieunikniony

Stany Zjednoczone nie uważają, że atak Rosjan na ukraińskie miasto Odessa od strony Morza Czarnego jest nieunikniony - przekazał Reuters w niedzielę, cytując amerykańskiego urzędnika z ministerstwa obrony USA.
07.03.2022

Województwo pomorskie wypowiada umowy z Obwodem Kaliningradzkim

Podczas dzisiejszej XL sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego radni przyjęli uchwały w sprawie wypowiedzenia porozumienia o współpracy między Województwem Pomorskim i Administracją Obwodu Kaliningradzkiego a także porozumienia o współpracy pomiędzy Sejmikiem Województwa Pomorskiego a Dumą Obwodu Kaliningradzkiego.
28.02.2022

Turecki statek trafiony bombą w pobliżu portu w Odessie; nie ma ofiar

Turecki statek Yasa Jupiter płynący pod banderą Wysp Marshalla został trafiony bombą w pobliżu portu w Odessie, podały w czwartek władze tureckie, zaznaczając, że nie ma ofiar na pokładzie jednostki.
24.02.2022

Pogłębianie toru wodnego Świnoujście-Szczecin ukończone w blisko 98 proc.

Zaawansowanie prac przy pogłębianiu toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 m można określić na 97-98 procent – powiedział PAP dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie Wojciech Zdanowicz. Dodał, że prace idą według harmonogramu i termin zakończenia inwestycji – 28 marca – nie jest zagrożony.
25.01.2022

„Lodowiec zagłady” topnieje. Poziom morza może wzrosnąć o 65 cm

Globalne ocieplenie już wkrótce może przynieść katastrofalne skutki. Według naukowców lodowiec szelfowy Thwaites może wkrótce stopnieć. To oznacza, że istnieje poważne ryzyko, że globalny poziom morza może wzrosnąć aż o 65 cm.
07.01.2022

Do 405 wzrosła liczba ofiar najbardziej niebezpiecznego w tym roku tajfunu Rai

Do 405 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych na skutek tajfunu Rai, który w połowie grudnia spustoszył centralne prowincje Filipin - poinformował w piątek Ricardo Jalad, dyrektor filipińskiej agencji zarządzania kryzysowego NDRRMC.
31.12.2021

Pogłębianie toru wodnego Szczecin-Świnoujście: inwestycja w rozwój z historią w tle

Blisko 100 ton zabytkowych obiektów, w tym ponad 44 tysiące przedmiotów ferromagnetycznych zostało wydobytych podczas pogłębiania toru wodnego Szczecin-Świnoujście. Najciekawsze z nich można było obejrzeć na wystawach w różnych miastach w kraju.
29.12.2021

Nurkowie minerzy ze Świnoujścia wyciągną niemiecką bombę z jeziora w Poznaniu

W poniedziałek nastąpi wydobycie niemieckiej bomby lotniczej SD 70 z jeziora Kierskiego w okolicach Poznania. W niedzielę rekonesans przed wydobyciem prowadziła grupa nurków minerów z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.
12.12.2021

Bałtyk dla pokoleń. Politycy, naukowcy i biznes łączą siły w oczyszczeniu morza z broni chemicznej [WIDEO, ZDJĘCIA]

O tym, że w wodach Morza Bałtyckiego zatopiono około 40 tys. ton broni chemicznej oraz nawet 500 tys. ton broni konwencjonalnej przypominali wspólnie eksperci zaproszeni przez Enea oraz United Nations Global Compact podczas piątkowej (3 grudnia) konferencji inaugurującej projekt "Bałtyk dla pokoleń". Celem kampanii społecznej jest uświadamianie Europejczykom, że na dnia polskiego morza tyka ekologiczna bomba, która może spowodować tragiczne skutki dla morskiego ekosystemu i dużej części kontynentu.
06.12.2021

Pogłębianie toru Świnoujście-Szczecin: wydobyte zabytki pokazane w Warszawie

Do 5 listopada w budynku przy ulicy Nowy Świat 6/12 w Warszawie, gdzie mieściło się Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, można będzie oglądać zabytki wydobyte podczas pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin.
28.10.2021

Niewybuch w Porcie Gdynia

Ładunek wybuchowy z czasów II wojny światowej odnaleźli dziś przed południem robotnicy w Porcie Gdynia. Na miejscu pojawił się patrol saperski.
09.09.2021

Bałtyk pełen podwodnych tajemnic

Dno Bałtyku skrywa wiele tajemnic. Zwłaszcza tych związanych z historią II wojny światowej. Płetwonurkowie wciąż eksplorują dno morza i co jakiś czas trafiają na niezwykłe odkrycia. Na początku lipca ekipa z Baltictech odnalazła „SS Frankfurt” – wrak statku, który został zbombardowany w drodze do Gdyni.
26.07.2021

Broń chemiczna i konwencjonalna. Co nam tak naprawdę zagraża?

Poniższy materiał jest częścią kampanii społecznej ‘’Bałtyku, Oddychaj!’’, której celem jest uświadomienie szerokiej opinii publicznej, co kryje się pod hasłami: broń chemiczna i konwencjonalna zatopiona w Bałtyku. - Kampania ma również dostarczyć rzetelnych informacji na temat realnego zagrożenia, zarówno dla przeciętnego człowieka, jak i w szerszym aspekcie gospodarczym - pisze Łukasz Porzuczek, prezes Grupy GeoFusion, lider Klastra Bezpieczny Bałtyk.
23.07.2021

PCC Intermodal inwestuje w cztery lokomotywy elektryczne Traxx od Alstom

29 czerwca 2021 roku firma PCC Intermodal SA, wiodący operator intermodalny, podpisała z Alstom umowę na dostawę czterech lokomotyw wielosystemowych Traxx MS3 wraz z zapewnieniem pełnej obsługi serwisowej.
30.06.2021

Indie. Co najmniej 96 zaginionych na morzu po przejściu cyklonu Tauktae

Co najmniej 96 osób zaginęło we wtorek na morzu wskutek zatonięcia barki u wybrzeży Bombaju w zachodnich Indiach po uderzeniu cyklonu Tauktae - poinformowała indyjska marynarka wojenna, której dwa okręty i śmigłowce pomagają w poszukiwaniach.
18.05.2021

Syria: atak na irański tankowiec, zginęły trzy osoby

Co najmniej trzy osoby zginęły w wyniku ataku na irański tankowiec w pobliżu syryjskiego portu Banijas - poinformowało w sobotę późnym wieczorem Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.
25.04.2021

"Tagesspiegel": co się stanie z milionami ton amunicji zatopionej po wojnie?

W Morzu Północnym i Bałtyckim leży około 1,6 mln ton amunicji pozostałej po wojnach światowych. Naukowcy obawiają się poważnych szkód środowiskowych, posłowie dyskutują o możliwości odzyskania "tykających na dnie morza bomb zegarowych" - pisze we wtorek dziennik "Tagesspiegel".
20.04.2021

Neutralizacje niebezpiecznych obiektów w Szczecinie

Specjaliści od podwodnych zadań 8. Flotylli Obrony Wybrzeża regularnie neutralizują niebezpieczne pozostałości z okresu II wojny światowej zalegające pod wodą. Tylko w ciągu ostatnich trzech dni Grupa Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców zlikwidowała dwa obiekty zawierające w sobie ponad 200 kg materiału wybuchowego.
08.04.2021

W Szczecinie znaleziono niewybuch

We wtorek, 6 kwietnia, podczas prac w szczecińskim Basenie Kaszubskim, przy nabrzeżu chorzowskim odnaleziono niewybuch.
06.04.2021

Zachodniopomorskie: Pogłębiarka toru wodnego wydobyła niewybuch z czasów II wojny

Jednostka pracująca przy pogłębianiu toru wodnego Świnoujście-Szczecin przypadkiem wydobyła niewybuch z II wojny światowej. Załoga została ewakuowana, pogłębiarka zacumowała na kotwicowisku.
05.04.2021

Arabia Saudyjska: Pożar rafinerii w Rijadzie po ataku drona

W piątek został przeprowadzony atak dronów na rafinerię Saudi Aramco, w wyniku którego obiekt zaczął płonąć. Do ataku przyznał się powiązany z Iranem jemeński ruch Huti.
19.03.2021

Grupa Fracht wchodzi do Meksyku i Indii – operator uruchomił nowe oddziały, przejmując lokalne firmy

Grupa Fracht, globalny operator logistyczny dla przemysłu, realizując długofalową strategię rozwoju, stale poszerza swoją sieć logistyczną na kluczowych rynkach światowej gospodarki. W marcu, poprzez przejęcia lokalnych firm, Fracht uruchomił dwa nowe oddziały - Fracht Indie i Fracht Logistics Mexico.
18.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.