• <
konferencj_platforma_lng_2023

Arabia Saudyjska: Pożar rafinerii w Rijadzie po ataku drona

zc

19.03.2021 16:29 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Arabia Saudyjska: Pożar rafinerii w Rijadzie po ataku drona

Partnerzy portalu

Arabia Saudyjska: Pożar rafinerii w Rijadzie po ataku drona - GospodarkaMorska.pl
Fot. Ciacho5/Wikimedia/CC BY-SA 3.0

W piątek został przeprowadzony atak dronów na rafinerię Saudi Aramco, w wyniku którego obiekt zaczął płonąć. Do ataku przyznał się powiązany z Iranem jemeński ruch Huti.

Saudyjskie ministerstwo energii podało w oświadczeniu opublikowanym przez państwowe media, że do ataku doszło ok. godz. 6 czasu lokalnego. Pożar został szybko opanowany.

Reuters podał, że jeszcze zanim pojawiło się oświadczenie ze strony saudyjskiego rządu, jemeńscy Huti przyznali się do ataku - wysłali sześć dronów na rafinerię Saudi Aramco.

To kolejny zamach do jakiego doszło w tym rejonie. Niespełna przed dwoma tygodniami, w niedzielę 7 marca, Saudyjskie ministerstwo energii potwierdziło doniesienia o ataku przeprowadzonym z użyciem drona przez jemeński ruch Huti na instalacje naftowe w porcie Ras Tanura (Na zdjęciu głównym). Według władz w ataku nikt nie ucierpiał, nie było też żadnych poważnych zniszczeń.

Ministerstwo energii twierdziło, że dron miał uderzyć w terminal naftowy w porcie należącym do państwowego giganta Saudi Aramco. Jest to jeden z największych ośrodków transportu ropy na świecie. Informując o ataku ruch Huti oznajmił, że celem było zakłócenie bezpieczeństwa i stabilności dostaw ropy.

Ministerstwo obrony Arabii Saudyjskiej zapowiedziało, że królestwo podejmie "wszelkie konieczne środki" by się bronić i zapewnić stabilność handlu ropą. Jak dodały władze, odłamki z pocisku balistycznego wystrzelonego przez Huti spadły też nieopodal osiedla mieszkaniowego Saudi Aramco w mieście Az-Zahran.

Wcześniej wspierani przez Iran jemeńscy rebelianci z ruchu Huti oznajmili, że zaatakowali ośmioma pociskami rakietowymi i 14 dronami rafinerię naftową i cele wojskowe w kilku miastach Arabii Saudyjskiej. Władze w Rijadzie informowały o przechwyceniu dwóch rakiet i 12 dronów.

Szyiccy rebelianci, którzy toczą wojnę ze wspieranymi przez Saudyjczyków władzami Jemenu, oświadczyli, że uderzyli na rafinerię w Ras Tanura oraz instalacje w miastach Ad-Dammam, Dżizan i prowincji Asir. Mieszkańcy Az-Zahran leżącego obok Ad-Dammam powiedzieli agencji Reutera, że w mieście słychać było wielki huk.

Wcześniej w niedzielę kierowana przez Arabię Saudyjską koalicja wojskowa zapowiedziała nową ofensywę powietrzną skierowaną na zajmowaną przez ruch Huti stolicę Jemenu Sanę, m.in. w odwecie za ataki przeciwko cywilom wewnątrz saudyjskiego terytorium. Zbombardowanych zostało kilka dzielnic Sany.

Do eskalacji konfliktu dochodzi niedługo po tym, jak nowa administracja USA zapowiedziała zwiększenie wysiłków dyplomatycznych na rzecz zakończenia wojny w Jemenie oraz zawieszenie sprzedaży broni ofensywnej dla Arabii Saudyjskiej.

Bollore Logistics
NAVIRETECH
Baltexpo2023_mały

Dziękujemy za wysłane grafiki.