• <

Będą szukać aż do skutku. Koniec kolejnej misji poszukiwawczej Orła

kw

28.08.2023 15:29
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Będą szukać aż do skutku. Koniec kolejnej misji poszukiwawczej Orła

Partnerzy portalu

Fot. Santi Odnaleźć Orła

Wczoraj nad ranem zakończyły się poszukiwania zaginionego w czasie II wojny światowej okrętu ORP Orzeł. Była to już dziesiąta ekspedycja "Santi. Odnaleźć Orła". Niestety - i tym razem misja nie przyniosła oczekiwanych rezultatów. 

Dziesiąta ekspedycja "Santi. Odnaleźć Orła" właśnie dobiegła końca. Jej uczestnicy przepłynęli łącznie 2200 km i zbadali 149 pozycje. Jednak Orła nie odnaleziono. Grono pasjonatów biorących udział w projekcie nie poddaje się i zapowiada poszukiwania okrętu do skutku.

"Santi. Odnaleźć Orła" to długofalowy projekt, którego założeniem jest doprowadzenie do odkrycia miejsca spoczynku wraku tego okrętu i wyjaśnienia, co spowodowało jego zatopienie (wśród teorii wymienia się m.in. niemiecki atak, awarię na pokładzie, a także omyłkowe zbombardowanie prze brytyjskie siły powietrzne). Celem przedsięwzięcia jest także kultywowanie pamięci czynów bohaterskiej załogi okrętu, jak i podkreślenie roli polskiej Marynarki Wojennej w zmaganiach podczas II Wojny Światowej, co niestety bywa bagatelizowane lub zapomniane. Ważne dla organizatorów jest również kultywowanie pamięci o zwykłych marynarzach, którzy służyli na pokładach okrętów z narażeniem życia, a wielu do dziś spoczywa w morzu.

Orzeł był wiodącym w swojej klasie okrętem podwodnym polskiej Marynarki Wojennej w czasie II wojny światowej, a jego zaginiecie na Morzu Północnym jest od ponad 80 lat owiane tajemnicą.

Zbudowany w holenderskiej stoczni w 1938 r. okręt po niemieckiej napaści na Polskę uciekł w brawurowy sposób i 14 października 1939 r. dotarł do bazy Royal Navy w Rosyth w Szkocji. Następnie dołączył do mającej tam bazę 2. Flotylli Okrętów Podwodnych, skąd w ciągu następnych kilku miesięcy wyruszył na kilka patroli na Morzu Północnym.

W trakcie jednego z nich, w kwietniu 1940 r. podczas niemieckiej inwazji na Norwegię, Orzeł storpedował niemiecki okręt wojenny Rio de Janeiro. Jednak kilka dni po rozpoczęciu siódmego patrolu, w maju 1940 roku, wszelki kontakt pomiędzy bazą w Rosyth a Orłem został utracony i nigdy więcej nie widziano go ani nie słyszano o nim.

Dziękujemy za wysłane grafiki.