• <

Media: problemy tajemniczego statku na Morzu Czarnym

jm

28.08.2023 15:38
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Media: problemy tajemniczego statku na Morzu Czarnym

Partnerzy portalu

Fot. ARSVOM

Rumuńskie media donoszą, że frachtowiec Amanos nadał sygnał SOS na Morzu Czarnym. Kiedy jednak na miescu zjawiły się holowniki, kapitan odmówił przyjęcia pomocy.

O niecodziennej sytuacji piszą media w Rumunii. Podają, że płynący wzdłuż rumuńskich wybrzeży frachtowiec Amanos pod banderą Tanzanii ma problemy i „może zatonąć w każdej chwili”. Kapitan 84-metrowej jednostki nadał nawet sygnał SOS, kiedy statek znajdował się w odległości około 1,5 mili morskiej od Mangalii. Najpewniej stali za tym członkowie załogi, którzy poinformowali służby, że jednostka jest zalewana wodą przez dziób. Nie podano szczegółów problemów statku.


Na miejsce natychmiast wyruszyły jednostki ratownicze Theia, Brizo i Phoenix. Kapitan Amanosa odmówił jednak przyjęcia pomocy, nie pozwolił ratownikom wejść na pokład i stwierdził, że załoga poradziła sobie z uszkodzeniami i przeprowadziła naprawy. Następnie skierował jednostkę w stronę wód bułgarskich. Jednostki SAR Theia i Brizo monitorowały statek, dopóki nie opuścił rumuńskich wód. Odnotowano, że nie miał problemów z przechyłami.

Nie wiadomo jaki ładunek przewozi Amanos.

Jako port docelowy Amanosa w danych AIS wskazany jest turecki Tekirdag, zaś statek ma płynąć z ukraińskiej Kilii nad Dunajem.

Dziękujemy za wysłane grafiki.