• <

Wynik wyszukiwania - "sos" - Wiadomości

Bezludna dziś wyspa Fraile ważna w czasach rzymskich w handlu na M. Śródziemnym

Opustoszała dziś wyspa Fraile, usytuowana u południowo-wschodnich brzegów Hiszpanii, pełniła w okresie obecności Rzymian na Półwyspie Iberyjskim rolę ważnego punktu w obrocie towarami na Morzu Śródziemnym - wynika z najnowszych badań archeologicznych.
08.05.2024

Dochód z licytacji ekskluzywnego rejsu wędkarskiego wesprze ukraińskich uchodźców w Gdańsku

W ramach internetowej aukcji można było zakupić ekskluzywny rejs wędkarski na jedno z najlepszych łowisk łososia na świecie. Dochód z licytacji zostanie przeznaczony na dom dla dzieci i kobiet przesiedlonych z Ukrainy znajdujący się na gdańskiej Oruni.
29.04.2024

Nowo wybudowane Nabrzeże Dąbrowieckie w Porcie Szczecin obsłużyło pierwszy statek

Chemikaliowiec City Island (IMO: IMO 9360960) zabrał na swój pokład blisko 18 tys. ton kwasu siarkowego z niedawno wybudowanego Nabrzeża Dąbrowieckiego w Porcie Szczecin. Było ono częścią projektu "Poprawa dostępu do Portu w Szczecinie w rejonie Basenu Kaszubskiego”, którego celem jest zwiększenie możliwości portu w zakresie obsługi ładunków drobnicowych i masowych. Przedsięwzięcie realizuje Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.
27.04.2024

Gdańsk. Tunel pod Martwą Wisłą zostanie zamknięty w nocy z soboty na niedzielę

W nocy z soboty na niedzielę zamknięty zostanie tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku. W tym czasie będą prowadzone tam prace serwisowe - poinformował GZDiZ.
20.04.2024

W rybach i owocach morza jest więcej PFAS niż by się wydawało

Narażenie na tzw. wieczne chemikalia, wynikające ze spożywania ryb i owoców morza wydaje się być niedoszacowane – informuje pismo „Exposure and Health”.
14.04.2024

Branża przetwórstwa ryb: decyzja Europarlamentu ws. łososi budzi poważne obawy

Unijne przepisy wprowadzające limit czasowy w procesie tzw. usztywniania (stiffeningu) w przetwórstwie łososi budzi poważne obawy branży - przekazało w piątek Polskie Stowarzyszenie Przetwórców Ryb. Według danych organizacji w Polsce przerabia się rocznie 240 tysięcy ton norweskiego łososia o wartości 1,4 miliarda euro.
13.04.2024

Europarlament przyjął przepisy, które uderzą w polskie przetwórstwo rybne

Parlament Europejski przyjął w czwartek projekt rozporządzenia delegowanego KE dotyczącego wymagań higienicznych dla niektórych produktów odzwierzęcych, w tym produktów rybołówstwa. Przepisy uderzą w polskie przetwórstwo rybne.
11.04.2024

Od piątku płatny wstęp na molo w Sopocie

Od piątku wstęp na sopockie molo będzie płatny. Opłaty będą obowiązywać do 30 września - poinformował w środę sopocki magistrat.
11.04.2024

Badania puszkowanych łososi pomogły ocenić zmiany stanu mórz w ciągu 40 lat

Porównując próbki łososia zakonserwowane w puszkach, naukowcy z University of Washington ujawnili zmiany w morskich ekosystemach, jakie zachodziły w ciągu ostatniego czterdziestolecia. O wynikach tych analiz informują na łamach „Ecology and Evolution”.
11.04.2024

W czwartek w PE głosowanie, które może uderzyć w polskie przetwórstwo rybne

W czwartek posłowie do Parlamentu Europejskiego będą głosować nad regulacjami, które - jeśli nie zostaną odrzucone - uderzą w sektor przetwórstwa rybnego w Polsce. Gra toczy się o gałąź gospodarki wartą dla naszego kraju 2,5 mld euro rocznie i o kilkanaście tysięcy miejsc pracy w regionach dotkniętych strukturalnym bezrobociem.
10.04.2024

Equinor dba o młody drzewostan Łeby

Equinor wraz z Urzędem Miasta Łeba zorganizował akcję przesadzania młodych sadzonek sosny z działki, która posłuży jako baza serwisowa dla morskich farm wiatrowych Bałtyk I, II i III.
28.03.2024

Cermaq podejmuje szerszą współpracę z Cognizant w celu dalszego podnoszenia wydajności operacyjnej

Firma Cognizant (Nasdaq: CTSH) poinformowała dziś o odnowieniu współpracy ze spółką Cermaq Group AS, największym światowym producentem łososia, stymulującym transformację systemów w kierunku zdrowszej i bardziej przyjaznej dla klimatu żywności.
20.03.2024

NGO: 60 migrantów zginęło na Morzu Śródziemnym

Co najmniej 60 migrantów, którzy wypłynęli z Libii, zginęło na Morzu Śródziemnym – poinformowała w czwartek organizacja pozarządowa SOS Mediterranee z siedzibą w Marsylii.
14.03.2024

Port Gdańsk: przypłynęły wojskowe ambulanse dla Ukrainy

W Porcie Gdańsk przy Nabrzeżu Rudowym wyładowane zostało 21 wojskowych ambulansów z Singapuru. Pojazdy powędrują na Ukrainę.
07.03.2024

Kontenerowiec "powiązany z Izraelem" nadał sygnał SOS. Został trafiony przez Huti

Kontenerowiec, ostrzelany w poniedziałek w rejonie Zatoki Adeńskiej, nadał sygnał SOS, podała specjalizująca się w bezpieczeństwie morskim brytyjska firma Ambrey. Nie wiadomo, czy jednostka została trafiona, czy też uszkodziły ją pobliskie eksplozje.
04.03.2024

Zaawansowanie prac na terminalu T3 Baltic Hub sięgnęło 40%

Powstający w Gdańsku nowy terminal kontenerowy T3 Baltic Hub, realizowany przez konsorcjum Budimex i Deme Dredging osiągnął 40-procentowy poziom zaawansowania budowy. Obiekt będzie jednym z najnowocześniejszych tego typu w Polsce, jak i całej Europie.
20.02.2024

Odkryto nieznany dotąd gatunek kopalnego szkarłupnia. Morskie stworzenie nazwano na cześć Kopernika

Naukowcy odkryli nowy rodzaj liliowca sprzed 170 mln lat i nazwali go Copernicrinus zamori - na cześć Mikołaja Kopernika. Pochodzący z Afryki północnej organizm należał do szkarłupni; opisano go w czasopiśmie "Journal of Palaeogeography".
13.02.2024

85 lat temu uroczyście witano w Gdyni okręt podwodny ORP Orzeł

85 lat temu, 10 lutego 1939 r. uroczyście witano w Gdyni okręt podwodny ORP Orzeł. Jego legenda żywa jest do dziś. "Ten okręt, a zwłaszcza determinacja jego załogi i dowódcy, zasługują na uhonorowanie" – powiedział PAP Tomasz Miegoń, dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
10.02.2024

Filipiny kupią pierwszy okręt podwodny

Prezydent Filipin Ferdinand Marcos Jr zatwierdził w czwartek trzecią fazę modernizacji armii, która obejmuje zakup pierwszego okrętu podwodnego – podała agencja Reutera. Wzmocnienie filipińskiej marynarki ma na celu obronę suwerenności morskiej na Morzu Południowochińskim w kontekście napięć w związku z roszczeniami Chin.
01.02.2024

KE proponuje zmiany w prawie, które uderzą w przetwórstwo rybne w Polsce

Projekt rozporządzenia delegowanego Komisji Europejskiej dotyczący wymagań higienicznych dla niektórych rodzajów mięsa i produktów rybołówstwa wprowadza rygorystyczne normy uderzające w proces przetwórstwa łososia w Polsce. Polskie europosłanki, ponad podziałami politycznymi, próbują do tego nie dopuścić.
26.01.2024

Łosoś pod lupą Komisji Europejskiej. Trwa śledztwo w sprawie zmowy cenowej norweskich firm

Komisja Europejska poinformowała producentów łososia z Norwegii - Cermaq, Grieg Seafood, Bremnes, Leroy, Mowi i SalMar, o swojej wstępnej opinii, zgodnie z którą naruszyli oni przepisy antymonopolowe Unii Europejskiej, tworząc zmowę rynkową w sprawie sprzedaży norweskiego łososia w UE.
25.01.2024

Minister przemysłu: w kompetencjach resortu atom, wodór, ropa i gaz

W kompetencjach Ministerstwa Przemysłu - obok górnictwa - będzie polityka atomowa, wodorowa oraz dotycząca gazu i ropy naftowej - poinformowała w poniedziałek wieczorem w Sosnowcu szefowa tego resortu Marzena Czarnecka.
22.01.2024

Tunel pod Martwą Wisłą będzie zamknięty z soboty na niedzielę

W nocy z soboty na niedzielę zamknięty będzie tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku. W tym czasie zostaną prowadzone prace serwisowe.
19.01.2024

31. rocznica zatonięcia promu Jan Heweliusz

Dziś, w niedzielę 14 stycznia przypada 31. rocznica zatonięcia promu MF "Jan Heweliusz". Była to największa katastrofa morska w powojennej historii polskiej marynarki handlowej.
14.01.2024

Zarabianie na wierceniu. Stocznie na start. Do 2028 r. będzie rósł popyt na statki i morskie platformy

Wykorzystanie statków i platform wiertniczych w 2024 r. będzie na najwyższym poziomie od wielu lat. Po dobrym 2023 r. prognozuje się, że stawki dzienne w usługach na rzecz Oil & Gas Offshore wzrosną. Już w połowie 2023 r. wykorzystanie jednostek i platform wiertniczych osiągało w wielu rejonach ponad 80%, a nawet 95% - informuje w raporcie VesselsValue. Brakuje jednak statków do obsługi roponośnego i gazowe biznesu.
09.01.2024

Statek do transportu zboża wpadł na minę morską na Morzu Czarnym. Transport z Ukrainy wciąż zbyt ryzykowny?

Czwartkowy wypadek masowca płynącego do portu na Dunaju, aby załadować ukraińskie zboże, został uszkodzony w wyniku trafienia na minę. To zdarzenie przypomina o ogromnym zagrożeniu minowym na Morzu Czarnym, które obok obecności rosyjskich okrętów może wręcz zablokować transport ukraińskiej żywności do nabywców.
29.12.2023

Budimex wspiera ochronę ssaków w Morzu Bałtyckim

Budimex wsparł Fundację Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, odpowiedzialną za Stację Morską i Fokarium w Helu. Dzięki współpracy, ośrodek rehabilitacji fok otrzymał zaawansowany analizator biochemiczny, który pomoże w odtwarzaniu populacji ssaków morskich – fok i morświnów. Urządzenie służące do badania krwi znacznie skróci czas oczekiwania na wyniki, przez co zwiększy szansę na uratowanie tych zwierząt.
18.12.2023

Isaac Peral wchodzi do służby w hiszpańskiej flocie. Taki okręt podwodny Navantia proponuje Polsce w ramach programu "Orka"

Z udziałem władz, kadry dowódczej, przedstawicieli branży stoczniowej, członków załogi i ich rodzin, odbyło się, 30 listopada, pierwsze podniesienie bandery na okręcie podwodnym S-81 Isaac Peral. To istotny moment nie tylko w najnowszej historii Marynarki Wojennej Hiszpanii (Armada Espana), ale też krajowego przemysłu obronnego.
30.11.2023

Po raz 12. w tym roku statek NGO ratujący migrantów został zatrzymany w porcie we Włoszech

Po raz 12. w tym roku statek organizacji pozarządowej ratujący migrantów na Morzu Śródziemnym został zatrzymany w porcie we Włoszech, a załoga ukarana grzywną za naruszenie przepisów w sprawie zasad niesienia pomocy. W porcie Ortona w Abruzji nakaz administracyjnego zatrzymania na 20 dni zastosowano wobec statku Ocean Viking europejskiej organizacji pozarządowej Sos Mediterranee.
16.11.2023

Dwie przyszłe korwety wchodzą w kolejny etap budowy. Rosyjska branża okrętowa nie poddaje się, ale łapie zadyszkę

Pomimo poważnych trudności w związku z nałożonymi sankcjami, dalej trwają pracę nad kolejnymi okrętami dla Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej. W najbliższym czasie stocznię w Amurze opuszczą kolejne, celem dalszego doposażania.
31.10.2023

Kraje Morza Bałtyckiego uzgodniły wspólne stanowisko ws. kwot połowowych w 2024 r.

Na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) w Brukseli osiągnięto kompromis - uzgodniono wspólne stanowisko krajów Morza Bałtyckiego w sprawie kwot połowowych na rok 2024 - poinformował wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra.
24.10.2023

Nie będzie zakazu połowów śledzi na Bałtyku w przyszłym roku

Na posiedzeniu w Luksemburgu ministrowie unijnej "27-ki" odpowiedzialni za sprawy rybołówstwa uzgodnili przyszłoroczne limity połowowe. Co ważne dla Polski, nie będzie zakazu połowów śledzi na Bałtyku w przyszłym roku; wcześniej proponowała to Komisja Europejska.
24.10.2023

Telus: od środy Litwa ma kontrolować tranzytowane zboże z Ukrainy

Dogadaliśmy ważną sprawę; od środy kontrole ukraińskiego zboża, które jedzie w tranzycie przez Litwę, zostają przeniesione z granicy ukraińsko-polskiej na teren Litwy, do portu litewskiego w Kłajpedzie - poinformował we wtorek minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.
03.10.2023

Sprzeciw w sprawie uniemożliwienia połowów śledzia centralnego na Bałtyku

Komisja Europejska planuje uniemożliwić połów śledzia centralnego od 1 stycznia. My się na to absolutnie nie zgadzamy – powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra.
03.10.2023

Banki nasienia ryb – zabezpieczeniem w razie katastrof ekologicznych i wsparcie ochrony bioróżnorodności

Wsparcie procesu reprodukcji ryb w przypadku wystąpienia katastrofy ekologicznej, zabezpieczenie stabilności hodowli w wylęgarniach ryb oraz ochrona puli genowej – to główne cele banków nasienia ryb, których tworzeniem zajmują się naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.
11.09.2023

Media: problemy tajemniczego statku na Morzu Czarnym

Rumuńskie media donoszą, że frachtowiec Amanos nadał sygnał SOS na Morzu Czarnym. Kiedy jednak na miescu zjawiły się holowniki, kapitan odmówił przyjęcia pomocy.
28.08.2023

Kuba. Zaginiony Holender został uratowany z bezludnej wyspy dzięki napisowi SOS na piasku

64-letni Holender został uratowany po spędzeniu trzech dni na bezludnej wyspie znajdującej się ok. 150 km na północ od Kuby, po tym gdy zatonął jego jacht - informują w środę niderlandzkie media. Mężczyzna napisał na piasku ogromny znak SOS, który został dostrzeżony przez helikopter straży przybrzeżnej USA.
23.08.2023

Nowe danie: drukowane owoce morza

Naukowcy zaprezentowali „krążki z kalmarów” wydrukowane z białek glonów i fasoli. Mają być smaczne i zdrowe; można je smażyć, piec i gotować.
18.08.2023

Ocean Viking uratował w ciągu 42 godzin ponad 500 migrantów

Francuska organizacja charytatywna SOS Mediterranee poinformowała w piątek, że statek Ocean Viking uratował w ciągu 42 godzin ponad 500 migrantów na Morzu Śródziemnym, na południowy zachód od włoskiej wyspy Lampedusa, a operacje ratunkowe nadal trwają.
11.08.2023

W Jemenie zakończono przepompowywanie 1,1 mld baryłek ropy z niszczejącego tankowca

W Jemenie zakończono przepompowywanie 1,1 mld baryłek ropy z niszczejącego tankowca, co pozwoliło uniknąć katastrofy ekologicznej, ponieważ istniało poważne ryzyko wycieku surowca ze statku, który nie został rozładowany od 2015 roku z powodu wojny - poinformowała w czwartek ONZ.
11.08.2023

Nexans wygrywa rekordowy kontrakt o wartości 1,43 miliarda euro na projekt EuroAsia Interconnector

Firma Nexans wygrała ważny kontrakt o wartości 1,43 miliarda euro na odcinek połączenia międzysystemowego EuroAsia, łączącego Grecję i Cypr. Kabel wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC) 525 kV będzie najdłuższym i najgłębszym interkonektorem na świecie o dwubiegunowej długości 2x900 km. Będzie on przebiegać przez dno Morza Śródziemnego na głębokości ponad 3000 metrów.
19.07.2023

Koniec dramatu FSO Safer? ONZ rozpoczyna usuwanie ropy z kontrowersyjnego tankowca

Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała, że do końca tygodnia ma rozpocząć się operacja usunięcia ekwiwalentu przeszło 1,14 mln baryłek ropy znajdujących się na tankowcu od dekad zacumowanego u wybrzeży Jemenu. Urzędnicy organizacji od lat ostrzegają, że Morze Czerwone jest zagrożone, ponieważ wyciek z byłego tankowca FSO Safer może doprowadzić do cztery razy większej katastrofy niż w przypadku Exxon Valdez na Alasce w 1989 roku.
19.07.2023

Grecja. Pożary lasów w okolicach Aten, ewakuowano nadmorskie miejscowości

Płoną lasy na południe i zachód od Aten. Ewakuowano nadmorskie miejscowości Lagonisi, Saronida i Anawysos, położone około 15 km na południe od stolicy Grecji. Sytuację utrudnia silny wiatr; straż pożarna poinformowała, że ogień potrzebował zaledwie dwóch godzin, by pokonać dystans 12 km - podał we wtorek portal Yeni Safak.
18.07.2023

Tunel pod Martwą Wisłą będzie zamknięty z soboty na niedzielę

W nocy z soboty na niedzielę, od godz. 22.00 do godz. 6.00, zamknięte będą obie nitki tunelu pod Martwą Wisłą – poinformowała rzeczniczka prasowa Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni Magdalena Kiljan.
15.07.2023

Statki zderzyły się w porcie, przewróciły portowe urządzenia

Do zderzenia dwóch jednostek doszło w porcie Cai Mep w południowym Wietnamie. Manewrujący kontenerowiec uderzył w zacumowany masowiec, a ten z kolei przewrócił w portowe urządzenia przeładunkowe.
14.07.2023

Prezydent Zełenski: powstanie grupa ekspercka ws. ukarania Rosji za ekobójstwo

Na Ukrainie powstanie grupa ekspercka ds. pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zbrodnię ekobójstwa, oświadczył w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zwracając się do aktywistów, ekologów i ekspertów międzynarodowych.
09.06.2023

Uratowała stary jacht. Wodowanie Cleo już tego lata

Prace remontowe przy jachcie ochrzczonym wiele lat temu imieniem Cleo dobiegają końca. Sześćdziesięcioletnia jednostka wiele ostatnich miesięcy spędziła w hangarze remontowym. Wiele drewnianych elementów jachtu wymagało naprawy lub wymiany. W tym czasie internauci, miłośnicy drewnianych jachtów i znajomi właścicielki jachtu wsparli jej projekt. Udało się uzbierać ponad 50 tys. złotych. „To ogromna pomoc, za którą bardzo dziękuję. Dzięki wsparciu życzliwych ludzi, łódź udało się uratować” – mówi Ada Osińska.
05.06.2023

Rozpoczęła się operacja wypompowania ropy z tankowca Safer w Jemenie

Służby prasowe ONZ poinformowały, że ruszyły prace mające na celu wydobycie ekwiwalentu 1,1 mln baryłek zalegających na tankowcu zacumowanym od 2015 roku u wybrzeżu targanego konfliktami wewnętrznymi Jemenu, Niszczejący statek stanowił rosnące zagrożenie dla morskiego ekosystemu i gospodarki na Morzu Czerwonym, stanowiąc potencjalnie jedno z największych niebezpieczeństw tego typu od lat.
31.05.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Francja. Pięciu żołnierzy z zarzutem braku pomocy tonącym nielegalnym migrantom

Pięciu francuskim żołnierzom postawiono w czwartek zarzut nieudzielenia pomocy nielegalnym migrantom, którzy jesienią 2021 zaczęli tonąć na kanale La Manche. Francuska i brytyjska straż przybrzeżna zareagowały na sygnał SOS po 12 godzinach. 27 osób utonęło - poinformował w piątek portal dziennika Independent.
26.05.2023

Ewakuowano pasażerów z promu Flisak. Jednostka utknęła na Wiśle

W sobotę po południu prom Flisak, który od dwóch tygodni pływa po Wiśle między Czarnowem i Solcem Kujawskim, utknął na rzece. Konieczne było ewakuowanie kilkudziesięciu pasażerów. Jednostka uległa awarii. Przed godziną 20. prom udało się uruchomić, a kierowcy odzyskali auta.
14.05.2023

Japonia. Rekordowy import owoców morza z Rosji w 2022 r. – wyniósł 1,2 miliarda dolarów

Japoński import owoców morza z Rosji osiągnął w 2022 r. rekordową wartość 1,2 miliarda dolarów, najwyższą od 1992 r. – wynika z opublikowanych w piątek danych japońskiego ministerstwa finansów. Jednym z powodów tak wysokiego wyniku są większe połowy Rosji w wodach wokół spornych wysp, znanych jako Terytoria Północne w Japonii i Kuryle Południowe w Rosji.
05.05.2023

Podlaskie. Zabytkowy Kanał Augustowski ma 200 lat

Rok 2023 to rok jubileuszu 200-lecia powstania zabytkowego Kanału Augustowskiego, który - przez jeziora - łączy rzekę Biebrzę z rzeką Niemen. Pod nadzorem konserwatora zabytków obiekt przechodzi systematyczne remonty.
11.04.2023

Zaskakujący finał akcji ratunkowej rosyjskiego jachtu. Z pomocą przybyli... Ukraińcy

Rosyjski trimaran (jednostka trzykadłubowa) o nazwie Russian Ocean Way, który od 2021 roku przemierza świat, stracił sterowność na Oceanie Spokojnym. Choć wydawało się, że jego załoga znajduje się w potrzasku, otrzymała pomoc od marynarzy z statku towarowego Sounion, których znaczna część pochodzi z Ukrainy.
22.03.2023

Nieoczekiwany sojusz obrońców zwierząt i rybaków przeciw polowaniom na foki

Organizacje ochrony zwierząt stanęły po raz kolejny w obronie kanadyjskich fok przed masowymi polowaniami. Ich sojusznikiem są rybacy, którzy obawiają się, że nie sprzedadzą złowionych ryb. Do polowań zachęca konserwatywny polityk.
17.03.2023

Na plaże w Apulii morze wyrzuca setki opakowań keczupu i majonezu

Setki plastikowych opakowań keczupu i majonezu amerykańskiej produkcji wyrzuca morze na plaże w Apulii na południu Włoch. Butelki keczupu są już w większości puste, te z majonezem nadal szczelnie zamknięte. Prawdopodobnie ich pokaźny transport zgubił jakiś statek. Na razie sprawa pozostaje zagadką.
12.03.2023

Equinor wybrał biuro architektoniczne dla bazy serwisowej w Łebie

Gdańskie biuro architektoniczne B-CA zaprojektuje bazę serwisową dla morskich farm wiatrowych, którą Equinor wybuduje w Łebie. Zwycięski koncept architektoniczny zakłada stworzenie budynku neutralnego dla klimatu i w maksymalny sposób wykorzystującego potencjał odnawialnych źródeł energii i surowców dostępnych lokalnie. Architektura budynków wpisze się w miejscowy krajobraz, gdyż inwestor w znacznej części wykorzysta dotychczasową konstrukcję charakterystycznej zabudowy portowej.
07.03.2023

Ekologiczne statki AKVA dla farm rybnych. Crist ma jednostki dla farm rybnych w swoim portfolio

Grecki Philosofish zakontraktował w AKVA dwa statki paszowe do karmienia ryb w farmach morskich. Statki zostały zaprojektowane dla operatorów działających w warunkach Morza Śródziemnego. CRIST ma doświadczenie w produkcji paszowców i statków do przewozu ryb żywych.
03.03.2023

Ada ratuje jacht i potrzebuje wsparcia. "Cleo jest wyjątkowa"

Jeden z nielicznych, który został wyprodukowany na eksport i przetrwał do dziś. Teraz wrócił do Szczecina i nie tylko ocaleć, ale stać się żeglarską dumą Pomorza Zachodniego.
01.03.2023

Konferencja „Ukierunkowany połów danych” podsumowująca projekt FindFISH

W dniu 24 lutego bieżącego roku o godz. 10.00 w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie, odbędzie się konferencja pn. „Ukierunkowany połów danych” podsumowująca prace w ramach projektu FindFISH i prezentująca Usługę FindFISH, która w miesiącu lutym i marcu 2023 r. będzie bezpłatna.
20.02.2023

We Francji burzą blok stojący na plaży, bo zagraża mu wzrost poziomu morza

Kiedy blok mieszkalny Le Signal został zbudowany na francuskim wybrzeżu Atlantyku w latach 60., plaża znajdowała się w odległości ponad 200 metrów od budynku; dziś bryła stoi niepewnie na wydmie zaledwie kilka metrów od morza, a lokalne władze postanowiły wyburzyć blok, zanim się zawali - opisała agencja Reutera.
16.02.2023

Projekt „Władek” na finiszu. W Tczewie zbudowano replikę tradycyjnej łodzi wiślanej [ZDJĘCIA]

W Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie zakończyło się trwające pięć miesięcy niezwykłe przedsięwzięcie, czyli projekt „Władek”. Pracownicy Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku zbudowali łódkę wiślaną wzorowaną na tradycyjnych nieszawkach, które w XX w. przybyły na dolną Wisłę wraz z rybakami i szkutnikami z Kujaw.
09.02.2023

Amerykańskie służby uratowały 20 rozbitków na bezludnej wyspie w pobliżu Kuby

Funkcjonariusze amerykańskiej straży wybrzeża uratowali 20 osób na położonej na północ od Kuby wyspie Cal Sal, wchodzącej w skład archipelagu Bahamów - podała w środę telewizja CNN Espanol w oparciu o informacje służb USA.
08.02.2023

[WIDEO] Heroiczny ratunek na sekundy przed miażdżącą falą. Uratowanym okazał się być... złodziej

Niewielki jacht motorowy Sandpiper żeglował w piątek u zachodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych, w pobliżu ujścia rzeki Kolumbia. Samotny żeglarz został wyskoczył z łodzi dosłownie na sekundę przed tym, jak jego łódź została zmieciona przez falę.
06.02.2023

Tunel pod Martwą Wisłą będzie zamknięty z soboty na niedzielę

W nocy z soboty na niedzielę zamknięty będzie tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku. W tym czasie zostaną prowadzone prace serwisowe.
04.02.2023

Gdańsk. W weekend zostanie zamknięty Tunel pod Martwą Wisłą

Z uwagi na prace serwisowe w najbliższy weekend, w nocy od godz. 22. w sobotę do godz. 6. w niedzielę, zostanie zamknięty Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku - poinformował Gdański Zarząd Dróg i Zieleni.
31.01.2023

Trujące chemikalia znalezione w ciałach morskich ssaków

4-nonylofenol, substancja chemiczna używana m.in. w procesie produkcji papieru toaletowego i „nieśmiertelne chemikalia” zostały znalezione w ciałach orek w wodach Kolumbii Brytyjskiej – położonej nad Pacyfikiem zachodniej prowincji Kanady.
18.01.2023

Gigantyczne fale na morzu. Szaleje burza Fien

W znacznej części Hiszpanii ogłoszono czerwony, najwyższy stopień alertu pogodowego w związku z burzą Fien, która ma potrwać aż do końca tygodnia. Odnotowuje się niskie temperatury, deszcze, huraganowe wiatry, opady śniegu i 9-metrowe fale na morzu - podała Krajowa Agencja Meteorologiczna (AEMET).
17.01.2023

W Szczecinie uczczono obchody 30. rocznicy zatonięcia promu Jan Heweliusz

W piątek przed pomnikiem pamięci ofiar promu Jan Heweliusz na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie odbył się uroczysty Apel Pamięci oraz złożenie kwiatów. Oddano hołd tym, którzy zginęli w największej katastrofie morskiej w powojennej historii polskiej marynarki handlowej.
13.01.2023

Rynek ryb w Unii Europejskiej. Polska poniżej średniej w spożyciu, powyżej w eksporcie

W 2021 r. spożycie produktów z ryb i owoców morza w krajach Unii Europejskiej rosło. W 2021 r. wydatki gospodarstw domowych na ryby i owoce morza w UE-27 wzrosły o 7% w porównaniu do 2020 r. Trend ten utrzymuje się od 2019 r. – informuje EUMOFA (European Market Observatory for Fisheries and Aquaculture Products) w najnowszym raporcie.
04.01.2023

Na Śląsku stany alarmowe rzek w związku z roztopami

Stany alarmowe rzek były w sobotę rano lokalnie przekroczone w woj. śląskim w związku z roztapianiem się śniegu, który spadł w regionie w ub. tygodniu. Wartości alarmowe wodowskazów były przekroczone w Mizerowie-Borkach na Pszczynce i na Brynicy w miejscowości o tej samej nazwie.
24.12.2022

Zestresowane łososie chorują częściej

Naukowcy Uniwersytetu Stanu Iowa zaproponowali nową teorię, która ma wyjaśnić, dlaczego łososie hodowane na norweskich farmach rybnych są tak bardzo podatne na rozmaite infekcje.
20.12.2022

Rosyjski statek do połowu krabów osiadł na mieliźnie. Miejscowi "przygarnęli" ładunek

Z powodu złej pogody statek osiadł na mieliźnie nieopodal Kamczatki. Aby go odciążyć, załoga musiała pozbyć się cennego ładunku w postaci wiader krabów.
19.12.2022

Rybacy uciekli z łodzi w ostatniej chwili (WIDEO)

Amerykańska Straż Przybrzeżna opublikowała wideo z akcji ratunkowej u wybrzeży Karoliny Północnej. Służby zareagowały na sygnał nadany przez małą łódź rybacką. Dwóch rybaków udało się uratować w ostatniej chwili.
20.11.2022

Niszczyciel uratował jacht

Brytyjski niszczyciel HMS Diamond uratował załogę niewielkiego jachtu na kanale La Manche.
14.11.2022

KE wzywa do natychmiastowej pomocy migrantom na statku Ocean Viking

Komisja Europejska wezwała w środę do "natychmiastowego sprowadzenia na ląd w najbliższym bezpiecznym porcie" 234 migrantów, którzy przebywają na pokładzie norweskiego statku Ocean Viking, ostatniego z czterech statków humanitarnych, które utknęły ostatnio na Morzu Śródziemnym.
10.11.2022

Władze zezwoliły 144 migrantom zejść z pokładu Humanity 1 na ląd na Sycylii [AKTUALIZACJA]

Dwa niemieckie statki z prawie 300 uratowanymi z morza osobami na pokładzie oczekiwały w sobotę na możliwość zejścia migrantów na ląd; rząd Włoch pozwolił na wysadzenie na kontynent jedynie najbardziej wycieńczone osoby.
06.11.2022

Francja i Niemcy naciskają na włoskie władze, by wpuściły do portów statki z tysiącem migrantów

Szef MSZ Francji Gerald Darmanin i resort spraw zagranicznych Niemiec naciskają na włoskie władze, by wpuściły do portów trzy statki organizacji humanitarnych, na których znajduje się blisko 1 tys. uratowanych migrantów - powiadomiła w piątek agencja Associated Press.
04.11.2022

Cywilny tankowiec zaatakowany przez drony

Należący do linii Okeanis tankowiec Nissos Kea został zaatakowany przez uzbrojone drony podczas postoju w terminalu naftowym Al-Dabba w Ash Shihr w Jemenie. Atak był nieskuteczny, nikomu nic się nie stało.
25.10.2022

Rada UE z porozumieniem w sprawie rybołówstwa na Morzu Bałtyckim

17 października Komisja Europejska ogłosiła osiągnięcie porozumienia w sprawie szans dla rybołówstwa na Morzu Bałtyckim. Dokument dotyczy strategii na 2023 rok. Dokument uchwaliła Rada Unii Europejskiej.
20.10.2022

"Orzeł. Ostatni patrol" - film, który jest hołdem dla marynarzy II wojny światowej wchodzi do kin

"Orzeł. Ostatni patrol" jest hołdem dla wszystkich marynarzy, którzy walczyli w czasie II wojny światowej. A jednocześnie to opowieść o tym, że wojny są bez sensu - mówił PAP reżyser Jacek Bławut podczas poniedziałkowej premiery filmu o załodze słynnego okrętu podwodnego. W piątek obraz trafi do kin.
11.10.2022

Raport MSC: Co wiemy o dzikim łososiu?

Łosoś to ryba dobrze znana zarówno polskim przetwórcom, jak i konsumentom. Na polskim rynku obecny jest głównie łosoś hodowlany, jednak coraz częściej pojawia się także łosoś dziki, poławiany gospodarczo na dużą skalę.
27.09.2022

268 migrantów uratowanych na Morzu Śródziemnym

Ocean Viking, statek pozarządowej organizacji humanitarnej SOS Mediterranee, uratował 268 migrantów na Morzu Śródziemnym, pomiędzy Libią i Maltą - poinformowała w piątek ta organizacja. Większość z nich znajdowała się na przepełnionych łodziach.
27.08.2022

Wideo: superjacht zatonął na Morzu Śródziemnym

Na Morzu Śródziemnym zatonął 40-metrowy luksusowy jacht. Załoga i pasażerowie jednostki zostali bezpiecznie ewakuowani przez służby. Zatonięcie jednostki zostało sfilmowane.
25.08.2022

Komisja proponuje uprawnienia do połowów w Morzu Bałtyckim na rok 2023 w celu odbudowy gatunków

Komisja Europejska przyjęła dziś wniosek dotyczący uprawnień do połowów w Morzu Bałtyckim na rok 2023. Na podstawie tego wniosku państwa UE określą maksymalne ilości najważniejszych gatunków ryb handlowych, które można poławiać w basenie morskim.
23.08.2022

Inżynier środowiska: ta alga poradzi sobie wszędzie

Ten gatunek alg perfekcyjnie przystosował się do zmiennych warunków, jest w stanie przeżyć zarówno w wodzie słonej, jak i słodkiej, ciepłej, jak i zimnej mówi w rozmowie z PAP dr inż. Łukasz Weber, specjalista ds. inżynierii środowiska i technologii uzdatniania wód. Ta alga poradzi sobie wszędzie – dodaje.
20.08.2022

Norwegia – rekordowy eksport ryb. Polska wiodącym importerem, ale nie konsumentem

Wartość eksportu norweskich ryb i innych produktów morza osiągnęła w I półroczu 2022 r. 70,1 mld NOK (7 mld USD). Jest to wzrost o 31%, czyli 16,4 mld NOK (1,6 mld USD) w porównaniu z pierwszym półroczem ubiegłego roku. Około 10% połowów i produkcji farm rybnych o wartości około 7 mld NOK trafiło do Polski.
18.08.2022

Ryby i akwakultura w UE. Efekt motyla wywoła sztorm w przemyśle rybnym

W latach 2019–2020 wydatki gospodarstw domowych na produkty rybołówstwa i wyroby akwakultury wzrosły o 17%. Spożycie świeżych ryb wzrosło o 7% w wymiarze wartościowym i o 4% wzrosło spożycie wyrobów – podają analitycy EUMOFA w najnowszym raporcie "The EU Fish Market".
15.08.2022

Pył z opon zanieczyszcza oceany

Pył z opon samochodowych stanowi poważne zagrożenie dla środowiska. Zanieczyszcza oceany, powietrze oraz glebę - pisze brytyjski dziennik "The Guardian". Zaznacza, że w oponach zawarte są różne toksyczne substancje, które, jak wykazały badania naukowców, poważnie szkodzą organizmom wodnym.
01.08.2022

Brzegi morskie Półwyspu Helskiego zabezpieczają eksperci z PORR [ZDJĘCIA]

Kontrakt „Ochrona brzegów morskich w rejonie Półwyspu Helskiego” na zlecenie Urzędu Morskiego w Gdyni prowadzi spółka PORR. Celem trwającej od listopada 2018 roku inwestycji, jest zabezpieczenie brzegu morskiego przed zjawiskami erozji, zapewnienie stabilizacji linii brzegowej i zapobieganie zanikowi plaż.
21.07.2022

Szwecja. Sztuczna inteligencja wspomaga dyspozytorów odbierających radiowe komunikaty alarmowe

Wszystkie komunikaty nadawane na radiowym kanale alarmowym w Szwecji przechodzi od teraz przez sztuczną inteligencję, która dokonuje odpowiedniej transkrypcji i oznacza kluczowe zwroty, jak „mayday”, „SOS”, „pomoc”, czy „tonie”, by nie przegapili ich dyspozytorzy.
06.07.2022

Polscy dyplomaci w Szkocji chcą upamiętnić Orła i inne okręty

Kampanię informacyjną na temat okrętu podwodnego ORP Orzeł i współpracy marynarek wojennych Polski i Wielkiej Brytanii w II wojnie światowej przygotowują dyplomaci z Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu. W planie jest film dokumentalny i budowa makiety okrętu.
29.06.2022

Zbankrutowana Sri Lanka ratuje się rosyjską ropą

Polityczne i gospodarcze problemy sprawiają, że Sri Lanka stoi w obliczu niedoborów wszelkiego rodzaju paliw i surowców energetycznych. Żeby zapewnić krajowi choć minimalne zasoby, rząd zezwolił na import rosyjskiej ropy.
31.05.2022

Żeglarska Łotwa. Poznaj uroki Wschodniego Wybrzeża Bałtyku [ZDJĘCIA, WIDEO]

Urokliwe mariny w portach i niewielkich ujściach rzek, szerokie piaszczyste plaże, rozwijająca się infrastruktura żeglarska oraz otwarci i przyjaźni gospodarze. To wszystko można znaleźć na wybrzeżu Łotwy od którego dzieli nas tylko 150 mil morskich.
30.05.2022

Filipiny. Siedem ofiar pożaru na promie

Na Filipinach w płomieniach stanął szybki prom przewożący 134 osoby. Pierwsze doniesienia mówią o siedmiu ofiarach i kolejnych siedmiu zaginionych.
23.05.2022

Flis Kanałem Elbląskim. Inicjatywę wspiera m.in. Bollore Logistics Poland

Flis Kanałem Elbląskim to rekonstrukcja historyczna spławu sosny taborskiej, dla której powstał ten kanał. Tratwą zbudowaną z siedmiu 14-metrowych tafli, spławiając 70 m sześc. sosny taborskiej popłynie profesjonalna załoga z Polskiego Cechu Flisaków, Szkutników i Sterników oraz ze Stowarzyszenia Miłośników Kanału Elbląskiego Navicula. Z tej okazji od 12 do 26 czerwca zaplanowano szereg wydarzeń towarzyszących na trasie kanałowych tartaków: od Iławy poprzez Miłomłyn, Małdyty, Rychliki do Elbląga.
13.05.2022

"Die Welt": greckie tankowce rozwożą po świecie rosyjską ropę

Europejskie porty zostały oficjalnie zamknięte dla rosyjskich statków od kiedy 8 kwietnia Unia Europejska ogłosiła swój piąty pakiet sankcji. Rzeczywistość jest jednak inna. Przede wszystkim znów kwitnie biznes naftowy. Szczególnie Grecja notorycznie łamie ustalenia - pisze dziennik "Welt".
09.05.2022

Greenpeace zablokował dostawę rosyjskiej ropy do Norwegii

W poniedziałek 25 kwietnia aktywiści z Greenpeace zablokowali norweski tankowiec z ropą z Rosji. Tankowiec należy do norweskiego koncernu Esso.
25.04.2022

Ukraina. Rosjanie ostrzelali cywilny statek w porcie, jednostka tonie

Rosyjskie wojska ostrzelały statek pływający pod banderą Dominikany w porcie w Mariupolu - informuje we wtorek ukraińska straż graniczna w oświadczeniu zamieszczonym na Facebooku.
05.04.2022

Przedsiębiorcy chcą kończyć współpracę z firmami z Rosji i Białorusi. Jako argument podają… „siłę wyższą”

Jak zakończyć prowadzenie biznesu z Rosją albo Białorusią? O to coraz częściej przedsiębiorcy pytają prawników. Jak wyjaśniają eksperci firm prowadzących wymianę handlową z państwami zaangażowanymi w wojnę jest całkiem sporo. To głównie firmy produkcyjne, przetwórcy, firmy budowlane oraz sektor TSL, który dość często wykonywał kursy na trasie Polska-Białoruś. Zmiany gospodarcze dotykają nie tylko eksporterów, ale i importerów.
15.03.2022

Są chętni na rosyjską ropę. Statki już w gotowości

Jak donoszą branżowe źródła, już wschodnie spółki przygotowują już kilka statków, które mają transportować ropę z Rosji do Indii.
13.03.2022

Rosyjski pocisk trafił w kolejny statek handlowy na Morzu Czarnym [WIDEO]

Rosyjski pocisk uderzył w statek Banglar Samriddhi pod flagą Bangladeszu, który cumował w ukraińskim porcie w Mikołajowie nad Morzem Czarnym - podała w środę agencja Ukrinform, powołując się na administrację ukraińskich portów morskich.
03.03.2022

29 lat temu zatonął prom Jan Heweliusz

W piątek przypada 29. rocznica zatonięcia promu Jan Heweliusz. Była to największa katastrofa morska w powojennej historii polskiej marynarki handlowej.
14.01.2022

Polska firma współpracuje przy tworzeniu rewolucyjnej fermy rybnej w Norwegii

Duży udział w powstawaniu na terenie Norwegii rewolucyjnej fermy rybnej ma firma Markos z Głobina. To właśnie pod Słupskiem powstają specjalistyczne konstrukcje z laminatu, które znajdą zastosowanie w hodowli łososia opartej na innowacyjnych technologiach. Kolejne egzemplarze transportowane są na bieżąco na północne wybrzeże Norwegii. Rozpoczął się właśnie ostatni etap zaopatrywania tego projektu.
14.01.2022

ORP „Błyskawica” ma nowego dowódcę

Zmiana warty na „Błyskawicy”. Okręt-muzeum ma nowego dowódcę reprezentacyjnego. Został nim dotychczasowy dowódca „Wodnika” – kmdr por. Paweł Ogórek. Zastąpił on na tym stanowisku kmdr. por. Waltera Jarosza.
04.01.2022

Spada populacja dziko żyjących ryb. Wśród zagrożonych gatunków jest śledź [WIDEO]

Na wigilijnym stole w Polsce tradycyjnie królują dania rybne. Według firmy badawczej Nielsen konsumpcja ryb w Polsce w miesiącach zimowych wynosi 40 proc. całorocznej sprzedaży. Tymczasem z najnowszego raportu „SOFIA” Światowej Organizacji Żywności wynika, że 1/3 pozyskiwanych obecnie ryb jest poławianych powyżej limitów naukowych, stwarzając ryzyko wyginięcia niektórych gatunków. Dotyczy to również gatunków popularnych wśród polskich konsumentów.
23.12.2021

Hiddenfjord ograniczył emisje dwutlenku węgla o 94% dzięki transportowi morskiemu

Rodzinna firma Hiddenfjord z Wysp Owczych zaopatrująca Amerykę Północną i Europę w świeżego łososia zdobyła nagrodę 2021 SEAL Business Sustainability Award. Hiddenfjord otrzymała wyróżnienie SEAL (skrót od Sustainability, Environmental Achievement, and Leadership, z ang. Zrównoważony rozwój, osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska i przywództwo) w kategorii Inicjatywy Środowiskowe za ogromną redukcję emisji CO2 związanej z transportem, która spadła o 94%, po tym jak w ubiegłym roku firma zmieniła sposób transportu z lotniczeg
22.12.2021

Rybacy obawiają się o swoją przyszłość

W jednej trzeciej Zalewu Wiślanego wprowadzono zakaz połowów, w ramach powiększenia obszarów ochronnych w tym rejonie Bałtyku.
05.12.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

Częściej jemy ryby, śledź rządzi na polskich stołach

Spożycie ryb w Polsce z roku na rok rośnie. Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w tym roku wyniesie 14 kg na mieszkańca. Najchętniej jemy śledzie, mintaje i makrele.
04.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Historia badań i inicjatyw międzynarodowych w sprawie zatopionej amunicji

Zatopiona amunicja, a zwłaszcza amunicja chemiczna była postrzegana jako problem polityczny. Spowodowane było to kwestiami związanymi z odpowiedzialnością prawną. Powszechnie akceptowana zasada „Zanieczyszczający Płaci” (z ang. Polluter Pays) jest już w użyciu od IX wieku, ale jej stosowanie formalne to historia najnowsza.
22.10.2021

Chcą ograniczyć emisję CO2. Łososia będą przewozić statkiem zamiast samolotem

Zastąpienie samolotów przewożących łososia statkami przynosi 94% obniżenie emisji CO2.
13.10.2021

Stary tankowiec u wybrzeży Jemenu zagraża 8 milionom ludzi

U wybrzeży Jemenu cumuje na stałe tankowiec FSO Safer załadowany ponad milionem baryłek ropy. Statek jest w fatalnym stanie technicznym. Eksperci twierdzą, że do wybuchu lub zatonięcia jednostki może dojść niemal w każdej chwili. W przypadku katastrofy statku ucierpi ponad 8 milionów mieszkańców regionu i tak zmagającego się z ubóstwem i wyniszczającą wojną domową.
11.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Rybacy będą protestować w stolicy

W najbliższy czwartek ok. 100-osobowa grupa rybaków morskich będzie protestować przed siedzibą Komisji Europejskiej w Warszawie. Powodem planowanego protestu są ograniczenia w połowach.
06.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

"Puls Biznesu": ryby podrożeją

Przetwórcy ryb skarżą się na ograniczenia w dostępie do surowca i na koszty transportu. Ale ceny będą jeszcze wyższe – podaje środowy "Puls Biznesu".
22.09.2021

KE przedstawiła propozycje limitów połowów ryb w Bałtyku w 2022 roku

Komisja Europejska przyjęła wnioski dotyczące uprawnień do połowów w Bałtyku w 2022 r. Proponuje zwiększenie uprawnień do połowów śledzia w Zatoce Ryskiej przy utrzymaniu na obecnym poziomie połowów szprota, gładzicy i przyłowów dorsza atlantyckiego we wschodniej części Morza Bałtyckiego.
27.08.2021

Kolejne jednostki opuściły stocznię STAL Complex

Pracowity okres wakacyjny w STAL Complex Sp. z o. o. zaowocował kolejnymi zrealizowanymi projektami. We wtorek (3 sierpnia) firma terminowo przekazała norweskiemu klientowi już osiemdziesiątą szóstą, w pełni wyposażoną barkę, wykorzystywaną przy hodowli łososi norweskich.
05.08.2021

USA. W Kalifornii giną setki tysięcy łososi – rybacy biją na alarm

Z powodu suszy, niskiego poziomu wody i jej ocieplenia w Kalifornii giną młode łososie. Tylko w rzece Klamath giną ich tysiące. Zagraża to całej branży rybołówstwa - pisze w poniedziałek Associated Press.
27.07.2021

Na terenie terminala Arthur Kill powstanie hub morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska grupa inwestycyjna Apollo Global Management poinformowała, że jej fundusze (Fundusze Apollo) zawarły umowę z Arthur Kill Terminal w zakresie rozwoju na jego terenie portu instalacyjnego i serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej rozwijanej w regionie Stanu Nowy Jork. Bez wątpienia za administracji Joe Bidena inwestycje w offshore wind na terenie USA nabrały tempa.
18.07.2021

Włochy: Statek z 572 migrantami otrzymał zgodę na zawinięcie do portu na Sycylii

Statek organizacji pozarządowej Ocean Viking z 572 migrantami, uratowanymi w ostatnich dniach na Morzu Śródziemnym, otrzymał od władz Włoch zgodę na wpłynięcie do portu Augusta na Sycylii. Załoga alarmowała, że sytuacja na pokładzie pogarsza się.
09.07.2021

NGO: prawie 370 migrantów uratowano na Morzu Śródziemnym

Ocean Viking, statek organizacji SOS Mediterranee, uratował w niedzielę 369 migrantów na Morzu Śródziemnym w czasie szóstej akcji w ciągu kilku dni – poinformowała ta europejska organizacja pozarządowa.
05.07.2021

Kandyski rząd wspiera małe firmy rybackie i wprowadza ograniczenia połowu łososia na Pacyfiku

Ławice łososi na Pacyfiku zanikają i rząd Kanady ograniczył połowy tych ryb o 60 procent już w tym roku. Jednocześnie rząd chce ułatwić przejęcie licencji połowowych przez małe firmy rybackie.
03.07.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

Rozpocznij swoją przygodę z żeglarstwem. Zapisz się do programu PolSailing!

Rusza nabór uczestników Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej PolSailing 2021. Jak co roku, dzieci w kilkunastu ośrodkach w Polsce poznają piękno i zalety żeglarstwa. Podobnie jak w poprzednich latach, głównym partnerem programu jest Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
16.06.2021

Ponad 530 migrantów przypłynęło na Lampedusę

532 migrantów przypłynęło w nocy z piątku na sobotę pięcioma łodziami na włoską wyspę Lampedusa - poinformowały lokalne władze. Ostatnie dni przyniosły nasilenie fali migracyjnej na włoskie wybrzeża.
01.05.2021

Ponad 100 migrantów prawdopodobnie zginęło w wyniku zatonięcia łodzi na Morzu Śródziemnym

Około 130 osób mogło zginąć w wypadku łodzi z migrantami u wybrzeży Libii - poinformowała w piątek organizacja pozarządowa SOS Mediterranee. Dotychczas znaleziono 10 ciał rozbitków.
23.04.2021

W Ørsted powstanie największy w Europie elektrolizer do pozyskiwania zielonego wodoru

„SeaH2Land” to ambitna wizja, wytwarzanie wodoru - łącząca elektrolizę na skalę GW z dużym popytem przemysłowym w klastrze holendersko-flamandzkiego portu na Morzu Północnym za pośrednictwem planowanego regionalnego rurociągu transgranicznego.
23.04.2021

Damen dostarcza nowy statek pomocniczy LUV 1908 dla Organic Sea Harvest

Damen Shipyards dostarczyło pierwszy ze swoich nowych statków pomocniczych dla akwakultury. Landing Utility Vessel (LUV) 1908 to większa wersja LUV 1608, którego pierwszy egzemplarz wszedł do służby w sierpniu 2019 r. LUV 1908 oferuje również dodatkową przestrzeń na pokładzie, wyższą wolną burtę i większy dźwig.
08.04.2021

W pełni wyposażona jednostka zbudowana w stoczni Safe w Gdańsku na próbach morskich [wideo]

W sobotę w pełni wyposażona jednostka zbudowana w stoczni Safe w Gdańsku odbyła próby morskie. W maju po wykonaniu dodatkowych prac zostanie przekazana klientowi. Jednostka o numerze budowy NB001 to statek rybacki zbudowany dla norweskiej firmy Granli Fiskeri AS.
29.03.2021

Dookoła Bałtyku z Witem Szychowskim

Cudze chwalicie – swoje poznajcie! Wulkan energii. Człowiek, który z wyuczonego zawodu uczynił prawdziwą pasję. Wit Szychowski, szerszej publiczności znany także jako Pan Tasak, przemierzył polskie Wybrzeże w poszukiwaniu tradycyjnych smaków naszych rodzimych, bałtyckich ryb. W ramach projektu „Naturalnie Bałtyckie” powstał kilku odcinkowy program podróżniczo-kulinarny, który swoją emisję w TVP2 będzie miał już w ten weekend.
03.03.2021

WWF Polska: Godzina dla Bałtyku. Ocalmy Bałtyk nim zatęsknimy

Po raz czternasty rusza Godzina dla Ziemi WWF. Tym razem światła mają zgasnąć dla Bałtyku. Środowisko naturalne naszego morza jest w bardzo złym stanie, jego mieszkańcy umierają. Istnieje możliwość, że niedługo Morze Bałtyckie, jakie znamy, będzie można zobaczyć jedynie w muzeum.
03.03.2021

DACHSER Polska na Górnym Śląsku – okno na zachód i południe Europy

Dachser Polska stawia na rozwój logistyki kontraktowej. Firma od dwóch dekad wspiera krajowych eksporterów, specjalizując się w transporcie drobnicowym, a od piętnastu lat łączy możliwości globalnej sieci transportowej z wydajnym magazynowaniem, usługami dodanymi dopasowanymi do klienta oraz doradztwem projektowym. Obecnie Dachser Polska dysponuje w kraju ponad 26 tys. m kw. powierzchni terminalowej i 32 tys. miejsc paletowych w obiektach obsługujących logistykę kontraktową. Jeden z nich znajduje się w Sosnowcu, gdzie pod jednym
23.02.2021

Ekspert: w pandemii logistyka zyskała na znaczeniu

Zaopatrzenie i logistyka zyskały w pandemii na znaczeniu, już nie tylko jako źródło oszczędności w firmie, ale punkt wyjścia przewagi konkurencyjnej oraz istotny element strategii przedsiębiorstwa - ocenia dr Piotr Sosnowski z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.
17.02.2021

Rozbiórka tam na rzekach to przepis na sukces?

Na całym świecie coraz częściej mówi się o konieczności rozbierania niepotrzebnych barier na rzekach, gdyż nie tylko dewastują one całe ekosystemy, nie spełniają swoich funkcji, ale stanowią też często zagrożenie dla ludzi. U nas w planach jest z kolei budowa kilku stopni wodnych, więc nie dość, że nie podążamy z duchem zmian na lepsze, to jeszcze chcemy pogorszyć stan naszych (i tak już zdewastowanych) rzek. Jakie korzyści płyną z rozbiórki tam i czy w Polsce jest to możliwe?
09.02.2021

Veramaris pierwszym producentem oleju z mikroalg z certyfikatem ASC-MSC

Veramaris, jako pierwszy producent oleju z mikroalg, uzyskało certyfikat zgodności ze Standardem ASC-MSC dotyczącym alg morskich. Przedsiębiorstwo wytwarza olej z alg zawierający kwasy Omega-3[1] w sposób odpowiedzialny i zrównoważony. Olej ten jest wykorzystywany jako niezbędny składnik paszy dla zwierząt w akwakulturach oraz przy produkcji karmy dla zwierząt domowych. Veramaris jest pierwszym zakładem produkcyjnym w Stanach Zjednoczonych z certyfikatem ASC-MSC.
27.01.2021

Nowo odkryte antyczne wraki w greckich wodach

Wraki statków z greckiej epoki klasycznej i hellenistycznej zostały odkryte w wodach okalających Kassos.
21.01.2021

Polacy nie doceniają ryb z Bałtyku. Częściej trafiają one na stoły w Skandynawii i Europie Zachodniej

Statystyczny Polak zjada rocznie ok. 14,5 kg ryb, czyli nawet trzykrotnie mniej niż mieszkańcy krajów śródziemnomorskich. Co istotne, rzadko też sięgamy po ryby z Bałtyku. Rodzime gatunki, takie jak śledź, szprot, flądra, łosoś, turbot czy sandacz, częściej trafiają na stoły w Skandynawii czy Europie Zachodniej, gdzie są lubiane i cenione przez konsumentów ze względu na swoje prozdrowotne właściwości: dużą zawartość białka, witamin A i D czy kwasów omega-3. Z kolei w Polsce wciąż jeszcze pokutuje mit dotyczący zanieczyszczenia ch
19.01.2021

Szczecin chce przekazać świetlicę stoczniową MKiDN za symboliczną złotówkę

Władze Szczecina są gotowe do przekazania historycznej świetlicy stoczniowej Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego za symboliczną złotówkę – poinformowało w piątek biuro prasowe magistratu. Według miasta, MKiDN nie podjęło "jakichkolwiek działań", aby utworzyć tam instytucję kultury.
15.01.2021

U granic Polski wzmacnia się rosyjska Flota Bałtycka - rozlokowane nowe rakiety, czołgi i okręty

Rosja, tłumacząc się obecnością NATO w krajach bałtyckich, wzmacnia stacjonujące w regionie swoje siły m.in. o nowe okręty, czołgi i rakiety. "Tak silnej ochrony wybrzeża, jak na Bałtyku nie ma chyba żadna inna flota rosyjskich sił zbrojnych" - oceniła gazeta "Krasnaja Zwiezda".
05.01.2021

Europejskie rzeki niezwykle pofragmentowane

Europa ma prawdopodobnie jedne z najbardziej rozdrobnionych rzek na świecie. W samej Polsce jest 77 tys. sztucznych barier - średnio jedna na km rzeki czy strumyka - wynika z badań opublikowanych w Nature. Naukowcy komentują, że konstrukcje te szkodzą bioróżnorodności, a istnienie wielu z nich nie ma ekonomicznego sensu.
03.01.2021

Urząd Morski w Gdyni: po roku zaawansowanie prac przy kanale żeglugowym na Mierzei wynosi ok. 40 proc.

Po roku zaawansowanie prac przy budowie nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany wynosi ok. 40 proc. Powstaje m.in. sztuczna wyspa na Zalewie, port osłonowy od strony Zatoki Gdańskiej, kanał żeglugowy ze śluzą i konstrukcja zamknięć - podał Urząd Morski w Gdyni.
24.12.2020

Czy wystarczy śledzi na kolejne święta?

Nikt z nas nie wyobraża sobie świąt bez pysznego śledzia czy tradycyjnej ryby po grecku. Tymczasem problem nadmiernych połowów i nieodpowiedniego zarządzania rybołówstwem może na zawsze wykreślić z naszego menu wiele gatunków ryb. To czy dzikie ryby pozostaną obecne na świątecznym stole także w przyszłości zależy od odpowiedzialnych decyzji producentów, sieci handlowych, rządów, ale także nas wszystkich! Organizacja pozarządowa MSC kolejny rok z rzędu organizuje świąteczną kampanię edukacyjną przypominając, aby na święta, tak sam
23.12.2020

Polska Fundacja Narodowa opublikowała sprawozdanie za 2019 rok

Polska Fundacja Narodowa opublikowała sprawozdanie ze swojej działalności za 2019 rok - poinformował PAP Temistokles Brodowski z Fundacji. Informację o ubiegłorocznych działaniach PFN umieszczono na stronie internetowej Fundacji.
21.12.2020

Pandemia zmieniła postrzeganie zmian klimatu i ich skutków

Zdaniem ponad 70 proc. badanych w długoterminowej perspektywie zmiany klimatu są tak samo poważnym kryzysem jak COVID-19. Pandemia wpłynęła na postrzeganie kwestii klimatycznych i ich wpływu na jakość życia i zdrowia. Jednocześnie pokazała też, że systemy społeczne, gospodarcze i polityczne nie są zaprojektowane tak, aby umożliwić odpowiednią reakcję na tego typu zagrożenia. Przykładem mogą być globalne łańcuchy dostaw, które zostały zerwane przez zamknięcie granic.
10.12.2020

Przegląd rynku stoczniowego - najciekawsze projekty ostatnich 12 miesięcy [foto, wideo]

Na przestrzeni ostatnich miesięcy polska branża stoczniowa musiała mierzyć się z globalnymi konsekwencjami pandemii koronawirusa i co za tym idzie dynamicznie zmieniającymi realiami gospodarczymi. Mimo trudności polskie stocznie produkcyjne walczą z kryzysem realizując dotychczasowe zamówienia. Poniżej przedstawiamy najciekawsze projekty zrealizowane w okresie od XI 2019 do XI 2020 roku.
09.12.2020

Zawieszenie certyfikatu MSC dla połowów śledzia atlantycko-skandynawskiego oraz błękitka

Certyfikaty MSC dla wszystkich rybołówstw poławiających śledzia atlantycko-skandynawskiego i błękitka zostaną zawieszone 30 grudnia 2020 r. Informacja ta została ogłoszona 30 listopada br. przez niezależne jednostki certyfikujące. Śledzie atlantycko-skandynawskie i błękitki złowione po 29 grudnia 2020 r. nie mogą być sprzedawane z certyfikatem MSC ani opatrzone niebieskim znakiem MSC. Zawieszenie dotyczy ośmiu certyfikatów obejmujących rybołówstwa z Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii, Rosji, Wysp Owczych, Grenlandii i Wielkiej
03.12.2020

Strażnicy Rzek WWF walczą z barierami

Dziewięciu Strażników Rzek WWF przejdzie łącznie ok. 450 km rzek, by zlokalizować i opisać przegradzające je bariery. Rozpoczął się projekt, który może przyczynić się do rozbiórki niektórych przegród na rzekach i tym samym odbudować ich zniszczone ekosystemy.
18.11.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.