• <
escort_980x120_gif_2020

Rybacy obawiają się o swoją przyszłość

zk

05.12.2021 21:49 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Rybacy obawiają się o swoją przyszłość

Partnerzy portalu

Rybacy obawiają się o swoją przyszłość - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

W jednej trzeciej Zalewu Wiślanego wprowadzono zakaz połowów, w ramach powiększenia obszarów ochronnych w tym rejonie Bałtyku.

— W związku z przekopem Mierzei Wiślanej w ramach rekompensat środowiskowych, chce się nam odebrać około 30 procent obszarów połowowych. Na tę wielkość poza rekompensatami składać się także ma nowy szlaki żeglowny — mówi jeden z rybaków mieszkających w Piaskach.

— Na Zalewie jest coraz większy ścisk. Z powodu zakazu połowu dorszy na Bałtyku przeniosło się do nas wielu rybaków, którzy dotąd łowili na pełnym, morzu. Może być ich jeszcze więcej, gdy zapadnie decyzja o zakazie połowu łososia, której spodziewamy się w każdej chwili. Na razie "tylko" ograniczono połowy tej ryby — stwierdza rybak.

Nie tylko ograniczenie obszaru jest problematyczne, ale też i kwoty, jakie rybacy otrzymują za złowione ryby. W ciągu ostatnich lat wypłacane kwoty nie tylko nie uległy podwyżce, ale wręcz zmalały.

— Dziesięć lat temu za flądrę płacono 2 złote, dzisiaj jest to 1,40 zł. Nie chcę już mówić o sile nabywczej obu tych kwot, bo mam zbyt słabe serce — podaje przykład mężczyzna.

Czy na rybołówstwie można dzisiaj zarobić?

W przypadku indywidualnych rybaków, ograniczających się jedynie do tej działalności, jest to bardzo trudne.

– Jak ktoś nie ma rodziny, nie wydaje na jedzenie, ubrania i nie musi się leczyć, to mu wystarczy – zauważa sarkastycznie rybak.

Rozmówca uważa, że ograniczenie obszaru połowów na Zalewie Wiślanym uczyni rybołówstwo fachem już całkowicie nieopłacalnym.

Urząd Morski w Gdyni, uspokaja, że nie ma planów powiększenia obszarów rekompensat środowiskowych na Zalewie Wiślanym poza obecnie obowiązującymi, które mają 15 kilometrów kwadratowych. Projektowany tor wodny, który ma być wykonany w trzecim etapie przekopu Mierzei, nie spowoduje, zapewnia naczelnik Wydziału Oddziaływania Inwestycji na Środowisko Dorota Słabek, powiększenia obszaru chronionego. Obejmuje on obecnie niespełna 5 proc. akwenu.


Źródło: dziennikbaltycki.pl

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.