• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Polska firma współpracuje przy tworzeniu rewolucyjnej fermy rybnej w Norwegii

Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Polska firma współpracuje przy tworzeniu rewolucyjnej fermy rybnej w Norwegii

Partnerzy portalu

Polska firma współpracuje przy tworzeniu rewolucyjnej fermy rybnej w Norwegii - GospodarkaMorska.pl
Fot. Markos

Duży udział w powstawaniu na terenie Norwegii rewolucyjnej fermy rybnej ma firma Markos z Głobina. To właśnie pod Słupskiem powstają specjalistyczne konstrukcje z laminatu, które znajdą zastosowanie w hodowli łososia opartej na innowacyjnych technologiach. Kolejne egzemplarze transportowane są na bieżąco na północne wybrzeże Norwegii. Rozpoczął się właśnie ostatni etap zaopatrywania tego projektu.

Salmon Evolution to nowatorski na skalę całego świata projekt związany z nowym podejściem do hodowli ryb. Jego twórcy, poprzez zastosowanie nowych rozwiązań w budowanej właśnie u wybrzeży Norwegii fermy, chcą wytyczyć nowe standardy procesu produkcji, poprzez promocję kultury, w której rentowność i zrównoważony rozwój wzajemnie się wzmacniają. Lokalizacja na zachodnim wybrzeżu Norwegii ma zapewnić inwestycji dostęp do wykształconej i doświadczonej kadry, możliwość wykorzystywania w całym procesie produkcji odnawialnych źródeł energii i nieograniczoną ilość świeżej wody morskiej. Cała hodowla wykorzystywać będzie hybrydowy system przepływowy, który ma zapewnić oszczędność zużycia wody poprzez jej ponowne wykorzystanie w 65%. Krążąca w obiegu woda, podobnie jak pozostała pobierana cześć, która trafia do obiegu, będzie podlegać stałym procesom przefiltrowywania.

Takie rozwiązanie ma zagwarantować wiele korzyści - kontrolowane i optymalne warunki wzrostu, eliminuje ryzyko zarażenia pasożytami i ogranicza zagrożenie infekcją. Kontrolowane środowisko produkcyjne z minimalizacją skali obsługi całego procesu poprawia również tempo wzrostu i produkcji. Obiekt Salmon Evolution jest rozwijany w trzech fazach – pierwsza z nich ma zapewnić zdolność produkcyjną na poziomie 9 tysięcy ton rocznie po ukończeniu ostatniego etapu prac. Funkcjonujący w Głobinie Markos jest ważnym partnerem tego projektu.

– W naszym zakładzie powstają modele zbiorników stożkowych o różnych wymiarach, których głównym celem jest zaopatrywanie zainstalowanych basenów w tlen. Woda wpływa do zbiornika, jest napowietrzana i trafia do basenu. Nazwa jest ściśle związana z ilością wody, jaką jest w stanie przerobić dany zbiornik. Najmniejszy z nich ma pojemność 15 m3 – mówi Mateusz Wołoch, project manager w Markos.

Markos odpowiedzialny jest także za produkcję zbiorników DeGasso CO2 2500 LV.  Zbiornik w kształcie walca o wysokości 6,7 m, średnicy 2,5 m i podstawie o szerokości 2,4 m, będą wyposażone w gretingi, między którymi będą znajdowały się filtry (biomass) mające za zadanie uszlachetnianie wody. Podobną funkcjonalnością charakteryzuje się VarioStreamer, który również trafia na plac budowy Salmon Evolution z Głobina.

Do ferm rybnych produkujemy także zbiorniki typu FishTrap, która mają zainstalowane sita ze specjalną perforację co wspomaga selekcję ryb - małe ryby przepływają do kolejnych zbiorników, duże zostają. W zależności od wielkości ryby są przechowywane w kolejnych zbiornikach. Zbiorników jest kilka lub kilkanaście, w zależności od wielkości fermy. W miarę jak ryby rosną, są przenoszone do kolejnych zbiorników. Kończą swoją podróż w specjalnie zbudowanych sieciach w zatokach lub w ostatnim basenie/zbiorniku.

– Produkcja konstrukcji do Salmon Evolution trwa. Ostatnie egzemplarze opuszczą hale zakładu w Głobinie w kwietniu tego roku. Łącznie do Norwegii trafi kilkadziesiąt zbiorników z laminatu – informuje Cezary Koseski, dyrektor naczelny Markos.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.