• <

Wynik wyszukiwania - "evolution" - Wiadomości

Eco Edison, statek serwisowy Ørsted oficjalnie ochrzczony

Amerykański łańcuch dostaw morskiej energii wiatrowej osiąga ważny kamień milowy w postaci chrztu pierwszego w historii amerykańskiego statku do obsługi morskiej energetyki wiatrowej (SOV), który odegra kluczową rolę w umożliwieniu krajowej produkcji energii i wzmocnieniu niezależności energetycznej Ameryki. To statek dla techników zajmujących się obsługą północno-wschodnich farm wiatrowych Ørsted.
14.05.2024

Badania puszkowanych łososi pomogły ocenić zmiany stanu mórz w ciągu 40 lat

Porównując próbki łososia zakonserwowane w puszkach, naukowcy z University of Washington ujawnili zmiany w morskich ekosystemach, jakie zachodziły w ciągu ostatniego czterdziestolecia. O wynikach tych analiz informują na łamach „Ecology and Evolution”.
11.04.2024

Zatopiony przez rebeliantów Huti statek zagraża środowisku

Statek Rubymar, który zatonął w Zatoce Adeńskiej po ostrzale jemeńskich separatystów Huti, zagraża środowisku naturalnemu Morza Czerwonego. Wraz Rubymar na dno poszło 21 tys. ton nawozów sztucznych.
03.03.2024

Uszkodzony przez Huti masowiec Rubymar pozostaje porzucony na Morzu Czerwonym i stanowi zagrożenie dla środowiska

Statek ostrzelany 18 lutego przez Huti, porzucony przez załogę, wciąż dryfuje na Morzu Czerwonym. Znajdujący się na jego pokładzie ładunek 22 000 ton nawozu stanowi poważne zagrożenie ekologiczne dla akwenu.
29.02.2024

[WIDEO] Ustrzelony przez Huti masowiec częściowo pod wodą

Przewożący nawóz masowiec Rubymar, który został w zeszłym tygodniu trafiony rakietą Huti, wciąż nie zatonął całkowicie, ale jego rufa jest już pod wodą.
28.02.2024

Ameryka wstrzymuje dostawy LNG. Czy czeka nas kryzys energetyczny?

Administracja Joe Bidena wstrzymała nowe zatwierdzenia amerykańskiego Departamentu Energii dla możliwych projektów eksportowych skroplonego gazu ziemnego (LNG). Działanie Amerykanów spotkało się z licznymi reakcjami na całym świecie, stanowiąc zarazem element gry politycznej w wyścigu o urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych.
08.02.2024

Irańskie siły morskie miały zatrzymać statek przemycający paliwo

Irańska marynarka wojenna zatrzymała zagraniczny statek szmuglujący 2 mln litrów oleju napędowego – poinformowały w niedzielę tamtejsze media. Ceny paliw w Iranie należą do najniższych na świecie, co sprawia, że opłacalny jest przemyt do innych krajów.
28.01.2024

Nowy statek wiertniczy Stena Drilling

Stena Drilling, firma specjalizująca się w wierceniach w dnie morskim, odebrała nowy statek wiertniczy do operacji na głębokich wodach – Stena Evolution.
19.01.2024

Eversource wycofuje się z inwestycji w amerykańską energetykę morską

Eversource Energy, kluczowy gracz w sektorze dostaw energii w Nowej Anglii, poinformował o zaawansowanych negocjacjach dotyczących sprzedaży swoich udziałów w projektach amerykańskich elektrowni morskich.
10.01.2024

Przywódca Iranu polecił siłom zbrojnym unikać konfrontacji z armią USA. W tle konflikt na Morzu Czerwonym

Duchowo-polityczny przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei polecił wojskowym dowódcom unikać bezpośredniej konfrontacji z USA na tle rosnących napięć i ryzyka szerszej wojny na Bliskim Wschodzie - podał w czwartek "New York Times". Według cytowanych przez gazetę oficjeli, zaangażowania w większy konflikt nie chce też libański Hezbollah.
04.01.2024

Wodorosty „największym niewykorzystanym zasobem” naszej planety

Ostatni odcinek programu CNN „Call to Earth: Sea of Hope” został poświęcony pracy Vincenta Doumeizela, który uważa, że wodorosty to wciąż niewykorzystany zasób mogący zaradzić największym wyzwaniom naszej planety. Seria „Call to Earth” jest realizowana w ramach globalnej inicjatywy CNN na rzecz ochrony przyrody o tej samej nazwie.
23.11.2023

Zainstalowano pierwszą turbinę morskiej farmy wiatrowej South Fork, która zasili Nowy Jork

Pierwszy z 12 generatorów turbin wiatrowych Siemens Gamesa dla morskiej farmy wiatrowej South Fork został 20 listopada br. postawiony na miejscu przeznaczenia przez zespół budowniczych na miejscu realizacji projektu, 55 mil od Montauk w stanie Nowy Jork.
21.11.2023

Przyszłość polskiego sektora energii. Relacja z 38. EuroPOWER & 8. OZE POWER

8-9 listopada 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER. 540 uczestników wzięło udział w wydarzeniu, podczas którego przedstawiciele rządu, politycy i decydenci oraz zarządy kluczowych dla rynku podmiotów, dyskutowali o wyzwaniach i perspektywach polskiego sektora energii.
14.11.2023

38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER i rozważania na temat przyszłości polskiego sektora energii

Już 8-9 listopada 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbędzie się 38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER. Przedstawiciele zarządów kluczowych dla rynku podmiotów, administracji rządowej, politycy, eksperci, przedstawiciele świata nauki oraz członkowie izb gospodarczych i stowarzyszeń branżowych po raz drugi w tym roku spotkają się, aby tym razem przeanalizować priorytety i wyzwania sektora energetycznego w Polsce po jesiennych wyborach.
26.10.2023

Amerykańskie farmy wiatrowe pod znakiem zapytania

Stany Zjednoczone, które obecnie pozostają daleko w tyle za Europą i Chinami w wyścigu o budowę morskiej energetyki wiatrowej, zamierzają do końca 2030 roku, zwiększyć moc z niemal zera do 30 GW. Podczas gdy administracja rządowa zachwalała swój przełomowy program dotacji na czystą energię w celu ożywienia projektów, wystąpiły, nieprzewidziane wcześniej, problemy w zakresie znacznego wzrostu kosztów komponentów.
15.09.2023

Ciemne chmury gromadzą się nad morskimi farmami wiatrowymi w USA

Trzy duże projekty morskiej energetyki wiatrowej w USA stoją w obliczu przeszkód w postaci anulowania umów zakupu energii lub pozwów sądowych.
20.07.2023

Iran kontynuuje agresywne działania, zajmując statki transportujące ropę. Czy dojdzie do eskalacji?

Irańscy Strażnicy Rewolucji mieli przejąć siłą statek handlowy na wodach międzynarodowych w Zatoce Perskiej w czwartek. Zdaniem służb prasowych US Navy jednostka miała być zaangażowana w przemyt, powiedział rzecznik Marynarki Wojennej USA. Wpisuje się to w ciąg incydentów w rejonie Cieśniny Ormuz oraz Zatoki Omańskiej, gdzie dochodzi do ataków na jednostki morskie. Siły międzynarodowe wielokrotnie uniemożliwiały Iranowi zajęcie poruszających się tam statków.
07.07.2023

Eversource rozpoczyna wycofywanie się z projektów offshore w USA, aktywa przejmuje Ørsted

Ørsted i Eversource Energy podpisały umowę, na mocy której Ørsted nabędzie 50 proc. udziałów w niezakontraktowanym obszarze dzierżawy morskich farm wiatrowych w USA, których obie firmy są obecnie właścicielami. Eversource zamierza również sprzedać swoje 50-procentowe udziały w trzech wspólnie zakontraktowanych morskich projektach wiatrowych: South Fork Wind, Revolution Wind i Sunrise Wind.
31.05.2023

Życie morskie sprzed 462 milionów lat zachowało się w walijskich skamieniałościach

Niezwykle dobrze zachowaną faunę morską z okresu środkowego ordowiku sprzed 462 milionów lat - znaleźli naukowcy w Castle Bank Quarry w Walii; dokładny opis opublikowali w „Nature Ecology & Evolution”.
02.05.2023

I Konferencja Wiatrowa - Energetyka wiatrowa i ptaki

Stowarzyszenie Wspierania Inwestycji Przyjaznych PTAcom zaprasza na I Konferencję Wiatrową, w całości poświęconą oddziaływaniu lądowych i morskich farm wiatrowych na ptaki.
28.04.2023

Rozpoczęto budowę statku serwisowego Eco Edison

W USA rozpoczęto budowę pierwszego w Stanach Zjednoczonych statku serwisowego (SOV) dla farm wiatrowych, spełniającego wymogi Jones Act. Jednostka będzie wspierała realizację projektów morskich deweloperów Ørsted i Eversource.
15.04.2023

Syreny morskie kształtowały ekosystem

Przez miliony lat syreny morskie Stellera, ważące cztery tony ssaki-olbrzymy, kształtowały ekosystem podwodnych łąk wodorostowych w okolicach cieśniny Beringa. Zostały wytępione w zaledwie trzy dekady po ich odkryciu – piszą naukowcy w „Frontiers in Ecology and Evolution”.
10.12.2022

Ørsted łączy projekty offshore wind z ochroną bioróżnorodności

Celem strategicznym Ørsted, jednego z największych deweloperów morskich farm wiatrowych na świecie, jest stanie się najbardziej zrównoważoną firmą energetyczną na świecie, która wspiera działania na rzecz ochrony środowiska. Projekty offshore wind stara się łączyć z różnymi formami wspierania bioróżnorodności. Potrzebne są do tego solidne badania i pilotaże rozwiązań.
08.12.2022

Royal Navy zamawia bezzałogowy okręt podwodny

Firma MSubs z Plymouth podpisała z brytyjską Marynarką Wojenną kontrakt na budowę bezzałogowego okrętu podwodnego o wartości 15,4 mln funtów, w ramach projektu Cetus.
05.12.2022

Dokerzy w Felixstowe rozpoczęli strajk

Ponad 1900 dokerów w największym brytyjskim porcie kontenerowym rozpoczęło w niedzielę 8-dniowy strajk. Linie żeglugowe alarmują, że akcja może poważnie zaburzyć i tak rozregulowane łańcuchy dostaw.
22.08.2022

Pożar na nowowybudowanym trawlerze w rosyjskiej stoczni [WIDEO]

We wtorek wybuchł pożar na pokładzie nowowybudowanego trawlera-przetwórni Mekhanik Maslak w stoczni w Peterburgu. Nikomu nic się nie stało.
03.08.2022

Polska firma współpracuje przy tworzeniu rewolucyjnej fermy rybnej w Norwegii

Duży udział w powstawaniu na terenie Norwegii rewolucyjnej fermy rybnej ma firma Markos z Głobina. To właśnie pod Słupskiem powstają specjalistyczne konstrukcje z laminatu, które znajdą zastosowanie w hodowli łososia opartej na innowacyjnych technologiach. Kolejne egzemplarze transportowane są na bieżąco na północne wybrzeże Norwegii. Rozpoczął się właśnie ostatni etap zaopatrywania tego projektu.
14.01.2022

Żaglowcem na ryby. Żaglowce rybackie uzupełnią handlowe. Rynek dla polskich inżynierów i stoczni

Na rynku pojawił się projekt nowego statku żaglowego o oryginalnym przeznaczeniu. Projekt Quadriga Aqua ma być największym na świecie żaglowcem komercyjnym, łączącym przyjazny dla środowiska napęd żaglowy z innowacyjną technologią hodowli ryb - zapowiada innowacyjna firma Sailing Cargo Inc.
27.12.2021

Tunezja: 23 migrantów utonęło, próbując przedostać się morzem do Włoch

Co najmniej 23 migrantów z Afryki utonęło we wraku łodzi w pobliżu Tunezji, próbując przedostać się przez Morze Śródziemne z Libii do Włoch. 70 osób zostało uratowanych - poinformował we wtorek tunezyjski oddział Czerwonego Półksiężyca.
02.06.2021

Drony poprawiają wydajność podwodnych inspekcji statków

Zdalnie sterowane pojazdy (ROV) to wszechstronne narzędzie pomagające nurkom komercyjnym i innym pracownikom morskim w przeprowadzaniu inspekcji zarówno w zamkniętych przestrzeniach, jak i na otwartych wodach morskich.
19.04.2021

Aktywiści z Greenpeace blokują dostęp do rafinerii [wideo]

Aktywiści z Greenpeace przy pomocy statku Rainbow Warrior blokują tankowcom dostęp do rafinerii w Lysekil na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Akcja ma związek z planem rozbudowy zakładu koncernu paliwowego Preem.
12.09.2020

Greenpeace udokumentował wyciek metanu na Morzu Północnym [wideo]

Aktywiści i aktywistki na pokładzie statku Greenpeace Esperanza udokumentowali duży wyciek metanu w brytyjskiej strefie ekonomicznej na Morzu Północnym. Używając ROV (zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego), sfilmowali dwa kratery emitujące gaz na głębokości około 100 metrów
26.08.2020

Oceaniczne drobnoustroje i zanieczyszczenia wspólnie wpływają na klimat

Wzajemne oddziaływanie oceanicznych drobnoustrojów oraz zanieczyszczeń wpływa na skład atmosfery, tworzenie się chmur i zmiany klimatu – poinformowano podczas wirtualnej sesji American Chemical Society.
24.08.2020

Port Göteborg będzie rozwijał infrastrukturę do transportu skroplonego dwutlenku węgla

Zarząd portu w Göteborgu połączył siły z rodzimymi firmami Göteborg Energi, Nordion Energi, Preem, St1, Renova w projekcie mającym na celu opracowanie wspólnej infrastruktury do transportu skroplonego dwutlenku węgla wydobywanego z wykorzystaniem technologii wychwytywania i składowania węgla.
29.06.2020

Katastrofalne w skutkach przypadki chorobowe u ssaków morskich spowodowane głównie przez wirusy

Gdy pandemia COVID-19 rozprzestrzenia się na całym świecie, ludzie zaczynają naprawdę rozumieć, w jaki sposób choroby zakaźne mogą dewastować życie. Ale ogniska choroby nie ograniczają się tylko do ludzi lub życia na lądzie.
19.06.2020

Nadciąga „niebieska rewolucja”? Mowi chce zwiększyć światowe spożycie ryb (wideo)

Firma Mowi, światowy potentat w branży akwakultury i jeden z największych na świecie dostawców owoców morza, wydała swoją strategię zrównoważonego rozwoju pod nazwą "Blue Revolution Plan" (Plan Niebieskiej Rewolucji). Ma ona pozwolić na wytwarzanie większej ilości żywności pochodzącej z oceanu przy jednoczesnej trosce o stan planety.
19.12.2019

Nowy Jork rusza z projektem olbrzymich morskich farm wiatrowych

Gubernator Nowego Jorku Andrew M. Cuomo ogłosił, że Urząd Badań i Rozwoju Energetyki stanu Nowy Jork (NYSERDA) sfinalizował umowy z Equinor Wind US LLC w sprawie farmy wiatrowej Empire Wind o mocy 816 MW i Sunrise Wind LLC w sprawie farmy wiatrowej Sunrise Wind o mocy 880 MW.
24.10.2019

Drony „zważą” wieloryby

Dzięki pomiarom długości, szerokości i wysokości waleni południowych, wykonanym na podstawie zdjęć z dronów - naukowcy opracowali metodę, która umożliwia poznanie wagi i objętości ciał wielorybów. Opisują ją w magazynie "Methods in Ecology and Evolution".
03.10.2019

Żeglarski, muzyczny i literacki Tydzień „Zawiszy Czarnego”

Wodowanie książki Miry Urbaniak, rejsy po Zatoce Gdańskiej oraz koncerty i potańcówka na pokładzie „Zawiszy Czarnego” – to tylko niektóre atrakcje zaplanowane na Tydzień „Zawiszy Czarnego”.
14.05.2019

Europejska Konferencja Nawigacyjna ENC 2019

Kolejna konferencja nawigacyjna zorganizowana przez EUGIN (Europejska Grupa Instytutów Nawigacji) oraz Polskie Forum Nawigacyjne (PFN) odbyła się w Warszawie w dniach 08-12/04/2019. Jednym z organizatorów Konferencji był Urząd Morski w Gdyni. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.
23.04.2019

Orsted stworzył nowy plan strategiczny do 2025 roku. Głównym celem inwestycje w zieloną energię

Zarząd norweskiego koncernu Orsted zatwierdził nowy plan strategiczny i nowe cele finansowe do 2025 roku. Wśród nich jest zainwestowanie ogromnych sum w rozwój zielonej energii.
01.04.2019

Kobiety ze Stoczni Gdańskiej

„Kobiety ze Stoczi Gdańskiej” – spotkanie pod takim tytułem odbędzie się 11 marca w Filii Naukowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznje w Gdańsku. Poprowadzi je Anna Miller, animatorka kultury ui aktywistka. Początek o godz. 17:00. Wstęp wolny.
01.03.2019

Saint John Paul II - największy katamaran na Morzu Śródziemnym już na wodach Malty (foto)

Jak poinformował serwis informacyjny MaltaToday - na wody Malty dotarł już nowy prom pasażersko-samochodowy, noszący imię polskiego papieża. 110- metrowy Saint John Paul II, przy nośności 1000 ton, jest największym szybkim katamaranem RoPax w basenie Morza Śródziemnego i drugim co do wielkości na świecie.
26.02.2019

Orsted z dużymi inwestycjami w zielone technologie do 2025 roku

Zarząd norweskiego koncernu Orsted zatwierdził nowy plan strategiczny i nowe cele finansowe do 2025 roku. Wśród nich jest zainwestowanie ogromnych sum w rozwój zielonej energii.
20.02.2019

Położono stępkę pod drugi wycieczkowiec Muse dla Silversea Cruises

14 lutego odbyła się ceremonia położenia stępki Silver Moon, drugiego z trzech ultraluksusowych wycieczkowców Muse budowanych we włoskiej stoczni Fincantieri dla armatora Silversea Cruises. Uroczystość miała miejsce w zakładzie we włoskiej Ankonie.
16.02.2019

Silversea Cruises z zamówieniem na nowy wycieczkowiec

Holenderska stocznia, Shipyard De Hoop, rozpoczęła budowę wycieczkowca ekspedycyjnego dla armatora Silversea Cruises. Statek ma zostać dostarczony w marcu 2020 roku. Będzie kursował na trasach do Wysp Galapagos i zastąpi starą jednostkę Silver Galapagos.
01.01.2019

Orsted zainwestuje ponad 26 mld euro w zieloną energią do 2025 roku

Zarząd norweskiego koncernu Orsted zatwierdził nowy plan strategiczny i nowe cele finansowe do 2025 roku. Wśród nich jest zainwestowanie ogromnych sum w rozwój zielonej energii.
28.11.2018

Rozpoczęła się budowa nowego wycieczkowca dla Silversea Cruises

Holenderska stocznia, Shipyard De Hoop, rozpoczęła konstrukcję wycieczkowca ekspedycyjnego dla armatora Silversea Cruises. Ceremonia cięcia stali dla jednostki nazwanej Silver Origin odbyła się 8 października 2018 roku.
11.10.2018

Specjaliści: Rozwój napędu wodorowego wymaga skoordynowanych decyzji

Rozwój technologii związanych z upowszechnianiem napędu wodorowego wymaga systemowych decyzji dostawców technologii, przyszłych użytkowników i rządu – mówili w środę związani z tą branżą eksperci i przedsiębiorcy podczas kongresu Impact mobility rEVolution'18 w Katowicach.
12.09.2018

Jacek Bartosiak prezesem spółki odpowiedzialnej za CPK

Jacek Bartosiak będzie prezesem spółki odpowiedzialnej za budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) – poinformował w środę w Katowicach wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. budowy CPK Mikołaj Wild.
12.09.2018

Warunki dochodzenia roszczeń z tytułu uszkodzenia lub utraty ładunku przewożonego drogą morską – wybrane zagadnienia. Część III

W poprzednich częściach artykułu zakończyliśmy na opisaniu procesu kształtowania się linii orzeczniczej w zakresie sekwencji ciężaru dowodu oraz na opisaniu Etapów I i II.
17.06.2018

Światowe Dni Morza w Szczecinie dobiegły końca (foto, wideo)

W gospodarce morskiej stawiamy na nowe technologie, inteligentne rozwiązania i inwestycje przyjazne środowisku – powiedział podczas ceremonii zakończenia Światowych Dni Morza w Szczecinie minister Marek Gróbarczyk.
15.06.2018

Magazyny energii Tesli na nowej farmie wiatrowej w USA

Deepwater Wind ogłosił, że na kolejnej morskiej farmie wiatrowej, która ma powstać u wybrzeży Massachusetts, mają być wykorzystane magazyny energii Tesli.
13.12.2017

Nowa farma wiatrowa w USA wykorzysta magazyny energii Tesli

Deepwater Wind ogłosił, że na kolejnej morskiej farmie wiatrowej, która ma powstać u wybrzeży Massachusetts, mają być wykorzystane magazyny energii Tesli.
02.08.2017

Norweski inwestor z branży przetwórstwa rybnego otwiera centrum wsparcia biznesowego w Gdańsku

Marine Harvest ASA, największy na świecie producent łososia atlantyckiego i wiodący dostawca produktów z ryb i owoców morza, otwiera w Gdańsku centrum wsparcia biznesowego. Norweski inwestor planuje zatrudnić 100 osób.
20.06.2017

Naviera Armas zamawia nowoczesny i szybki prom

Hiszpański przewoźnik promowy Naviera Armas podpisał umowę na budowę nowego promu. Duża jednostka powstanie w znanej stoczni Incat. Wartość kontraktu opiewa na sumę 74 milionów euro.
12.05.2017

Sukces w badaniach nad dużymi ssakami morskimi

Amerykańscy naukowcy na łamach czasopisma „Ecology and Evolution” pochwalili się nowym rodzajem znacznika o nazwie ADB, czyli Advanced Dive Behavior, pozwalającym na znakowanie dużych ssaków morskich – informację podano na profilu facebookowym Domu Morświna.
02.02.2017

Polski satelita komercyjny zostanie wystrzelony z platformy morskiej

Wrocławska spółka SatRevolution S.A. podpisała z amerykańskim Interorbital Systems umowę dotyczącą wyniesienia z pływającej platformy na Oceanie Spokojnym na orbitę okołoziemską satelity Światowid oraz dwóch mniejszych nanosatelitów PhoneSat. Obiekty zostaną wystrzelone w 2018 roku.
10.10.2016

TransNav 2011 IX Międzynarodowe Sympozjum Nawigacyjne, Gdynia 15-17 czerwca

W dniach 15-17 czerwca 2011 roku Wydział Nawigacyjny Akademii Morskiej w Gdyni wspólnie z prestiżowym brytyjskim The Nautical Institute zorganizował Międzynarodowe Sympozjum TransNav 2011 pt. „Nawigacja morska i bezpieczeństwo transportu morskiego”.
21.06.2011

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.