• <
Famor_1100x200_2022

Światowe Dni Morza w Szczecinie dobiegły końca (foto, wideo)

pc/PAP

15.06.2018 12:13 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Światowe Dni Morza w Szczecinie dobiegły końca (foto, wideo)

Partnerzy portalu

Światowe Dni Morza w Szczecinie dobiegły końca (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

W gospodarce morskiej stawiamy na nowe technologie, inteligentne rozwiązania i inwestycje przyjazne środowisku – powiedział podczas ceremonii zakończenia Światowych Dni Morza w Szczecinie minister Marek Gróbarczyk.

W piątek w stolicy Pomorza Zachodniego zakończyły się trzydniowe Światowe Dni Morza, na które zjechało kilkunastu ministrów i delegaci z kilkudziesięciu krajów świata. Obok polityków w Dniach Morza wzięli udział także m.in. eksperci z branży morskiej, biznesmeni i ludzie związani z kształceniem morskim.

"Dziękuję wam drodzy koledzy i koleżanki ministrowie za przybycie do mojego kraju i głęboko wierzę w to, że wyjedziecie stąd z przekonaniem, że Polska to państwo gościnne, szeroko otwarte na współpracę oraz z ogromnym morskim potencjałem" – powiedział podczas ceremonii zamknięcia Światowych Dni Morza minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

"Cieszę się, że wczorajsza debata ministrów i dwudniowa debata ekspertów potwierdziły, że w gospodarce morskiej stawiamy na nowe technologie, inteligentne rozwiązania i inwestycje z poszanowaniem naturalnego środowiska. W tym duchu będziemy wspierać tworzenie prawa i regulacji dla żeglugi morskiej na forum Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO-PAP)" – dodał.

Gróbarczyk wyraził przekonanie, że obecność w Szczecinie zagranicznych delegacji i przedstawicieli biznesu przyniesie w przyszłości wymierne efekty współpracy. "Goszcząc nas tutaj port Szczecin-Świnoujście rozpoczął zakrojoną na szeroką skalę inwestycję. Mamy ambitny plan; w najbliższym czasie zamierzamy zwiększyć pozycję Polski na całym świecie" – powiedział.

"Chciałbym jeszcze raz podziękować wam drodzy państwo ministrowie za waszą obecność i za współpracę. Pamiętajcie, że Polska i Szczecin są dla was zawsze, ale to zawsze otwarte" – powiedział na zakończenie Gróbarczyk.

Za organizację Światowych Dni Morza w Szczecinie podziękował także sekretarz generalny Międzynarodowej Organizacji Morskiej Kitack Lim. Jak podkreślał, misją Organizacji jest uczynienie żeglugi m.in. bardziej bezpieczną i przyjazną środowisku naturalnemu. Jak dodał, żegluga morska jest podstawą dla rozwoju światowych gospodarek.

Podczas ceremonii zakończenia Światowych Dni Morza przekazano także flagę IMO przedstawicielowi Kolumbii, gdzie będą zorganizowane Światowe Dni Morza w przyszłym roku.

– Dla Kolumbii to wielkie wyróżnienie i odpowiedzialność móc organizować Światowe Dni Morza w Cartagenie w przyszłym roku – powiedział wiceadmirał Mario German Rodriguez Viera, przedstawiciel Kolumbii.

Przedstawiciele Akademii Morskiej w Gdyni i Narodowej Administracji Morskiej Kolumbii podpisali także list intencyjny ws. współpracy, wymiany studentów i promocji.

– Podpisaliśmy list otwierający nowy etap dla Akademii Morskiej w Gdyni. Jestem przekonany, że ta współpraca ruszy dynamicznie jeszcze do końca tego roku, a na pewno w przyszłym roku – powiedział prof. Janusz Zarębski, rektor Akademii Morskiej w Gdyni.

Dorota Arciszewska-Mielewczyk, posłanka na Sejm RP, przewodnicząca sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, podkreśliła, że Polska zawsze była krajem morskim.

–  Jestem dumna, że Polska ma okazję przedstawić się tak szerokiemu gremium, które ma bardzo duży wpływ na kształtowanie żeglugi na całym świecie – powiedziała Dorota Arciszewska-Mielewczyk, posłanka na Sejm RP, przewodnicząca sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, powiedział, że członkowstwo w Radzie IMO jest bardzo ważne dla naszego kraju.

– Polska jeśli chce odgrywać, a chce, istotną rolę na rynku żeglugowym, stoczniowym, na rynku pracy, to nieodzowne jest członkowstwo w IMO – poinformował Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Potencjał polskiej gospodarki morskiej podczas Światowych Dni Morza prezentował m.in. Dariusz Rudziński, członek zarządu PRS. W swoim wystąpieniu podkreślił rolę Polskiego Rejestru Statków, który od 50 lat wpiera pracę polskiego rządu na forum IMO.

– To jest dobry moment dla prezentacji Polski, Szczecina, myślę, że korzyści są wielostronne – powiedział Dariusz Rudziński, członek zarządu PRS.
Na Światowych Dniach Morza nie mogło zabraknąć także polskich portów. Piotr Nowak, wiceprezes Portu Gdynia, w panelu pt. „Żegluga inteligentna i przyjazna środowisku”, mówił o nowoczesnych, ekologicznych rozwiązaniach, których realizacja planowana jest przy budowie Portu Zewnętrznego. To m.in. nowoczesny system cumowania statków. Dyskusję moderował Jan Jarmakowski, prezes Hutchison Ports Gdynia (GTC), a udział w niej wzięli: Richard Mason, przedstawiciel Komisji Europejskiej przy IMO, James Sutcliffe, prezes Port Evolution Management, Harry Conway, zastępca przewodniczącego Marine Environment Protection Committee, IMO oraz Jon Rysst, senior vice president DNV GL.

– Pokazujemy ludziom i światu, że Port Gdynia się cały czas rozwija i będzie się rozwijał, coroczne przyrosty przeładunków, przyrosty przychodów świadczą o tym, że jest to dla nas dobra chwila – mówi Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Kontynuacją omawianego panelu były spotkania we wspólnym namiocie portów Gdańsk i Gdynia, w których uczestniczyli w m.in. James Sutcliffe, prezes Port Evolution Management, oraz Harry Conway, zastępca przewodniczącego Marine Environment Protection Committee, IMO.

Podczas trzydniowych Dni Morza eksperci i politycy rozmawiali o inteligentnej i przyjaznej środowisku żegludze, bezpieczeństwie cyfrowemu oraz nowych szlakach transportowych. Odbyły się także debata o przyszłości morskiego rynku pracy i spotkania bilateralne na najwyższym szczeblu.

Przygotowano także atrakcje dla najmłodszych. W edukacyjnym namiocie dzieci mogły zobaczyć, jak na co dzień wygląda praca gdyńskiego portu oraz poznać alfabet Morse’a.

W konferencji uczestniczyło 800 delegatów z ok. 40 państw, w tym 15 ministrów. Szczecin odwiedzili przedstawiciele m.in. Ghany, Nigerii, Singapuru, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Chin, Iranu, RPA, Tajlandii, Kolumbii, Azerbejdżanu, Brazylii, Meksyku i Indonezji.

Organizatorem tegorocznych Światowych Dni Morza było Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej we współpracy z Międzynarodową Organizacją Morską.

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33875,00 $ tona -0,07% 19 maj
 Cynk 3647,00 $ tona 0,03% 19 maj
 Aluminium 2825,00 $ tona -0,67% 19 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.