• <

Norweski inwestor z branży przetwórstwa rybnego otwiera centrum wsparcia biznesowego w Gdańsku

pc

20.06.2017 10:16 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Norweski inwestor z branży przetwórstwa rybnego otwiera centrum wsparcia biznesowego w Gdańsku
Norweski inwestor z branży przetwórstwa rybnego otwiera centrum wsparcia biznesowego w Gdańsku - GospodarkaMorska.pl

Marine Harvest ASA, największy na świecie producent łososia atlantyckiego i wiodący dostawca produktów z ryb i owoców morza, otwiera w Gdańsku centrum wsparcia biznesowego. Norweski inwestor planuje zatrudnić 100 osób.

– Nasz region jest obecnie jednym z kluczowych rynków przetwórstwa rybnego na świecie, zarówno pod kątem technologii, jak i wielkości produkcji. W sektorze pracuje 14 tysięcy osób, co daje duże możliwości dalszego rozwoju takim firmom jak Marine Harvest. Ogłoszenie tej inwestycji pokazuje, że jest to rozwój wielowymiarowy – mówi Ryszard Świlski, wicemarszałek Województwa Pomorskiego.

Marine Harvest ASA swoje działania w Polsce rozpoczynała kilka lat temu od kooperacji z polskimi firmami z branży przetwórstwa łososia atlantyckiego. Od 2012 roku firma jest właścicielem firmy Morpol – największego i jednego z najnowocześniejszych zakładów przetwórstwa łososia na świecie. Obecnie na Pomorzu zlokalizowane są trzy fabryki, największa z nich w Duninowie koło Ustki, kolejne w Strzelinie i w Lęborku. W Trójmieście swoją siedzibę mają spółka dystrybucyjna, odpowiedzialna za sprzedaż na terenie Polski, a także dział kontrolingu grupowego i konsolidacji. We wszystkich pomorskich lokalizacjach firma zatrudnia już ponad 4 tys. pracowników.

– W Gdańsku utworzone zostanie centrum wsparcia biznesowego dla części spółek grupy kapitałowej wchodzącej w skład Marine Harvest ASA. Głównym obszarem działalności będą procesy księgowe oraz wsparcie IT. Ponadto w nowej siedzibie będzie znajdował się dział sprzedaży obsługujący rynek polski i niemiecki – mówi Piotr Kapinos, dyrektor finansowy Marine Harvest ASA, i dodaje – Będziemy szukać osób ze zróżnicowanymi kompetencjami, zarówno doświadczonych pracowników, którzy będą kierować zespołem, jak i osób rozpoczynających swoją karierę zawodową.

W pierwszej fazie rozwoju centrum procesy księgowe będzie obsługiwało ok. 30–40 pracowników, jednak docelowo firma planuje zatrudnić ok. 100 osób, co stworzy możliwości rozwoju przy jednoczesnym zachowaniu kameralnej atmosfery i indywidualnego podejścia do członków zespołu.

– Trójmiasto ze swoim zapleczem akademickim oraz infrastrukturalnym stwarza doskonałe środowisko dalszego rozwoju. Jednocześnie bliskość kulturowa z krajami skandynawskimi oraz istniejąca siatka połączeń lotniczych sprawiają, że Gdańsk jest naturalnym wyborem – mówi Kapinos.

– Ta inwestycja jest dowodem na to, że w naszym regionie globalne marki mogą się stale rozwijać i to w dodatku na wielu płaszczyznach, ponieważ znajdą tu świetnych pracowników o różnorodnych kwalifikacjach – dodaje Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Od samego początku inwestycja wspierana była przez inicjatywę Invest in Pomerania,działającą w oparciu o zasadę non-profit i pomagającą inwestorom zagranicznym realizować projekty inwestycyjne na Pomorzu. Działania Invest in Pomerania prowadzone są w ramach unikatowego systemu opartego na bliskiej współpracy między różnymi podmiotami zajmującymi się obsługą inwestorów w województwie pomorskim. Koordynatorem tych działań jest Agencja Rozwoju Pomorza. Invest in Pomerania oferuje szerokie wsparcie podczas procesu inwestycyjnego, a także kompleksową opiekę poinwestycyjną. Całość systemu opiera się na zasadzie One-Stop.

Marine Harvest ASA działa od 1965 roku, kiedy to założono pierwsze farmy łososia atlantyckiego w Norwegii. Dzisiaj Marine Harvest jest grupą kapitałową, która w 2016 roku wypracowała zysk z działalności operacyjnej na poziomie 991 mln euro, zatrudnia ponad 12 tys. pracowników i posiada placówki w 24 krajach świata, m.in. w: Norwegii, Szkocji, USA, Kanadzie, Japonii, Tajwanie, Chile, Irlandii i w Polsce. Firma przewodzi również inicjatywie Blue Revolution, której celem jest prowadzenie zrównoważonej i efektywnej akwakultury na rzecz całej ludzkości.

– Oferując produkty na ponad 70 rynkach na całym świecie, zaspokajamy 1/5 globalnego zapotrzebowania na łososia. To wszystko czyni nas liderem w branży. Aby dostarczać produkty najwyższej jakości, nieustannie inwestujemy ogromne środki w badania, rozwój nowych technologii oraz w udoskonalanie procesu hodowli i przetwórstwa łososi atlantyckich. Działając od ponad pół wieku, jesteśmy jedyną firmą na świecie mogącą szczycić się posiadaniem pełnej kontroli nad łańcuchem wartości: od momentu produkcji karmy, poprzez hodowlę, przetwórstwo, po dostarczanie produktów do klientów – mówi John-Paul McGinley, dyrektor sprzedaży Marine Harvest ASA.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39475,00 $ tona -1,13% 2 gru
 Cynk 3293,00 $ tona -0,06% 2 gru
 Aluminium 2654,00 $ tona -0,56% 2 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.