• <

Port Göteborg będzie rozwijał infrastrukturę do transportu skroplonego dwutlenku węgla

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Port Göteborg będzie rozwijał infrastrukturę do transportu skroplonego dwutlenku węgla

Partnerzy portalu

Port Göteborg będzie rozwijał infrastrukturę do transportu skroplonego dwutlenku węgla - GospodarkaMorska.pl

Zarząd portu w Göteborgu połączył siły z rodzimymi firmami Göteborg Energi, Nordion Energi, Preem, St1, Renova w projekcie mającym na celu opracowanie wspólnej infrastruktury do transportu skroplonego dwutlenku węgla wydobywanego z wykorzystaniem technologii wychwytywania i składowania węgla.

Wychwytywanie i magazynowanie węgla polega na wychwytywaniu węgla i skraplaniu go pod ciśnieniem. Można go następnie przechowywać głęboko pod ziemią, w wielu przypadkach pod dnem morskim, co zmniejsza emisje gazów cieplarnianych do atmosfery.

W ramach projektu o nazwie CinfraCap strony przeanalizują najskuteczniejszy sposób podejścia do przemysłowego systemu logistycznego wymaganego do obsługi CCS.

Chodzi o to, aby przedstawić konkretne propozycje zoptymalizowanej infrastruktury i połączyć ją z innymi projektami CCS, takimi jak Preem CCS, ZEROC i Northern Lights, powiedział organ zarządzający portem. Gdy infrastruktura jest już na miejscu, jej celem jest system o otwartym dostępie, poszerzający potencjalną bazę użytkowników.

Strony podpisały umowę o współpracy, a inicjatywa klimatyczna Szwedzkiej Agencji Energetycznej - Industrial Evolution (Industriklivet) - zgodziła się pokryć połowę kosztów finansowania prestiżu, który jest prowadzony przez firmę konsultingową COWI.

Badanie wstępne, które rozpoczęło się w tym miesiącu, będzie koncentrować się na sposobach optymalnego zbierania wychwyconego węgla z każdej firmy, transportu go do portu, przechowywania pośredniego przed załadunkiem, zabezpieczenia pozwoleń, identyfikacji ryzyka i prezentacji modelu biznesowego

- Oczekujemy, że będziemy w stanie przetransportować dwa miliony ton wychwyconego dwutlenku węgla rocznie z naszego nabrzeża i aby to zrobić, musimy mieć wydajną infrastrukturę - powiedział Elvir Dzanic, dyrektor zarządzający portu w Göteborgu.

- Ostatecznym celem jest dzielenie się naszym doświadczeniem i modelem biznesowym wychwytywania dwutlenku węgla z resztą Szwecji i świata. Łączymy siły z innymi partnerami, aby zapewnić niezbędne zasoby, aby szybko zmniejszyć wpływ firm na klimat i przyczynić się do zrównoważonej przyszłości - powiedział Karin Lundqvist, programista firmy Preem AB.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.