Statek organizacji pozarządowej Ocean Viking z 572 migrantami, uratowanymi w ostatnich dniach na Morzu Śródziemnym, otrzymał od władz Włoch zgodę na wpłynięcie do portu Augusta na Sycylii. Załoga alarmowała, że sytuacja na pokładzie pogarsza się.
Załoga statku pod norweską banderą, wyczarterowanego przez organizację pozarządową Sos Mediterranee, przeprowadziła ostatnio wiele akcji ratunkowych na wodach libijskich zabierając ludzi z dryfujących łodzi i pontonów.
W oczekiwaniu na przyznanie portu docelowego załoga informowała, że sytuacja na jednostce pogarsza się z godziny na godzinę i wśród stłoczonych migrantów narasta w złych warunkach i w upale napięcie, stres i zmęczenie. Apelowano o znalezienie natychmiastowego rozwiązania.
Przebywająca na pokładzie statku koordynatorka organizacji Luisa Alberta podkreśliła w czwartek, że do władz morskich wysłano pięć próśb o otwarcie portu. Dodała, że na pokładzie w ciągu najbliższej doby skończy się jedzenie.
Ostatecznie w nocy z czwartku na piątek Ocean Viking otrzymał sygnał, że ma wziąć kurs na Augustę, gdzie często zawijają statki z migrantami.
Ostatnie tygodnie mijają pod wpływem nasilenia się fali migracyjnej w kierunku włoskich wybrzeży.
W czwartek na wyspę Lampedusa dotarło osiem łodzi z ponad 120 migrantami. W środę przypłynęło tam 12 łodzi.
Wszyscy przybysze zostali umieszczeni w tymczasowym ośrodku pobytu, który - alarmują władze - jest przepełniony do granic możliwości.
Pierwszą grupę ponad 340 migrantów skierowano na kwarantannę na przeznaczony na ten cel statek, zacumowany niedaleko brzegów wyspy.
Dramat na pokładzie Steny. Na ratunek wezwano śmigłowiec Marynarki Wojennej
4
Dwa niszczyciele min na Mierzei Wiślanej. Kanał dostępny dla okrętów
Polski wiceadmirał z wizytą w litewskiej Marynarce Wojennej
Naval Group zbuduje czwartą fregatę dla Grecji. Zamówienie potwierdzone
Umowa USA i Korei Pd. wywoła efekt nuklearnego domina?
Lotniskowiec Royal Navy i jego myśliwce oddane pod dowództwo NATO
Port w Noworosyjsku wznowił działanie po ataku ukraińskich dronów
NATO ćwiczyło zwalczanie okrętów podwodnych. „Playbook Merlin 25” na szwedzkich wodach