Kontrakt „Ochrona brzegów morskich w rejonie Półwyspu Helskiego” na zlecenie Urzędu Morskiego w Gdyni prowadzi spółka PORR. Celem trwającej od listopada 2018 roku inwestycji, jest zabezpieczenie brzegu morskiego przed zjawiskami erozji, zapewnienie stabilizacji linii brzegowej i zapobieganie zanikowi plaż.
Zakres inwestycji obejmuje wykonanie nowych ostróg brzegowych na odcinku plaży od miejscowości Władysławowo (wejście na plażę nr 2 Władysławowo) do miejscowości Kuźnica (wejście nr 34 Kuźnica).
– Zasadą działania ostróg brzegowych jest zatrzymywanie wzdłużbrzegowego ruchu rumowiska, czyli piasku transportowanego przez prądy morskie – tłumaczy na wstępie Przemysław Hulewicz, kierownik projektu ze spółki PORR, wykonawcy kontraktu.
– Ostrogi na Półwyspie Helskim nie są podstawową metodą przeciwerozyjnej ochrony brzegów. Spełniają tam rolę pomocniczą, polegającą na zwiększeniu efektywności (trwałości) sztucznego zasilania plaż, poprzez pobieranie go z dna morskiego i regularne poszerzanie lub uzupełnianie wymytego piasku – tłumaczy.
Budowa w liczbach:
> usunięcie wszystkich istniejących ostróg brzegowych składających się z 12.184 szt. pali drewnianych;
> wykonanie nowych 135 ostróg o długości 100 m w rozstawie ok. 100 m składających się z:
Razem do wbicia 31 041 szt. pali.
Aktualne zaawansowanie rzeczowe projektu wynosi 95 proc. (stan na 30.06.2022), prace powinny zakończyć się w III kwartale tego roku.
Szef projektu wyjaśnia, że do wykonywania prac kafarowych - oprócz tradycyjnych palownic lądowych, palownic na podwoziu koparki z uniesionym na pylonie nadwoziem, pozwalającym na wjechanie w wodę do głębokości 1,5 m - wykorzystuje się także kafary kroczące wyprodukowane specjalnie na potrzeby tej budowy.
Kafary kroczące umożliwiają wbijanie pali drewnianych do długości nawet 12 m. Ich zaletą jest brak ograniczeń prowadzenia prac z uwagi na głębokość dna morskiego, gdyż montowane są na zainstalowanych palach w części lądowej, a ich tor jazdy stanowią pale które same wcześniej wykonują.
– W trakcie realizacji tej inwestycji nasza firma zdobyła bogate doświadczenie w wykonywaniu ostróg morskich – przekonuje Przemysław Hulewicz. – To wszystko wraz z rozbudową parku maszynowego pod ten kontrakt, wyniosło firmę PORR na pozycję lidera w zakresie prowadzenia prac związanych z ochroną brzegu morskiego w Polsce –podsumowuje.
Zagubiona w Sekwanie białucha arktyczna nie ma sił, by powrócić do morza
Kolejna rzeź delfinów na Wyspach Owczych. Zabito 99 delfinów butlonosych, najwięcej od lat
Niewybuchy na dnie Bałtyku. Senatorowie wezwali rząd do działania
Ekolodzy składają pozew przeciwko projektowi gazowemu Morzu Północnym
Woda z lodu, który stopniał na Grenlandii w jeden weekend, zapełniłaby ponad 7 mln basenów olimpijskich
Sinice w morzu. Zamknięto dwa kąpieliska na Mierzei Wiślanej